Наступного року на Святоюрській горі планують поставити пам’ятник митрополиту Андрею Шептицькому. Цього тижня 22 проекти майбутнього монумента виставили на огляд громадськості у Національному музеї ім. А. Шептицького у Львові. Виставка триватиме до 20 липня. Один із представлених проектів стане переможцем конкурсу на найкращу ідею пам’ятника митрополиту. Переможця визначатиме журі, до якого входять львівські художники, архітектори та представники церкви. Організаторами конкурсу є курія Львівської архієпархії Української греко-католицької церкви, Львівська міська рада, Львівська обласна державна адміністрація та Львівська організація Національної спілки архітекторів України.
Як розповів “Пошті” Володимир Сколоздра, головний художник міста Львова, із 22 проектів журі має вибрати п’ять, які після доопрацювання візьмуть участь у другому турі конкурсу. Свою думку щодо найкращого проекту мають можливість висловити і львів’яни, залишивши запис про той чи інший проект у книзі відгуків Національного музею. Переможця другого туру оголосять у вересні. А вже наступного року курія Львівської єпархії УГКЦ планує втілити проект у життя.
Більшість проектів, які запропонували скульптори, акцентують увагу на постаті самого митрополита, зображаючи його Мойсеєм для українців, священнослужителем, одягненим в літургійні архіпастирські ризи та митру тощо. Є й проекти, які, крім постаті митрополита, містять й інші компоненти, наприклад, зображають мить благословення митрополитом дітей, або Андрея Шептицького із ангелами. Автор одного з проектів запропонував постамент під фігурою Андрея Шептицького зробити із водою, яка би постійно текла.
Сказати, яку ідею визнають найвдалішою, наразі не береться ніхто, адже більшість членів журі проектів ще не бачила. Найголовніше, за словами Володимира Сколоздри, за результатами першого туру визначити, де саме стоятиме майбутній пам’ятник.
– У першому турі автори проектів могли самі запропонувати місце для пам’ятника, – розповів “Пошті” Володимир Сколоздра. – Пропонували поставити скульптуру на вулиці Листопадового чину, у скверику біля корпусу Львівської політехніки, у митрополичому саду або на площі перед самим собором святого Юра. Поки що проекти важко порівнювати між собою, бо вони зроблені із прив’язкою до різних місць. Тому основним результатом першого туру має бути остаточне визначення місця під майбутній монумент. У другому турі всі скульптори проектуватимуть з прив’язкою до нього.
На думку Богдана Черкеса, архітектора, члена журі, професора та директора Інституту архітектури НУ “Львівська політехніка”, найкраще майбутню скульптуру поставити при вході до собору. Однак яким буде рішення всього журі, стане відомо лише наступного тижня.