Комфорт у спеку

Борис Скачко, відомий український фітотерапевт, про охолодження організму під час спеки, чому не можна
пити просту воду і про капості, які ховаються у кондиціонерах

Борис Скачко, відомий український фітотерапевт, про охолодження організму під час спеки, чому не можна
пити просту воду і про капості, які ховаються у кондиціонерах

Нарешті після тривалих затяжних дощів до нас повернулося літо. Стовпчик термометра суттєво поповз угору. Надворі  лише +28, а на погане самопочуття скаржаться, як літні, так і молоді люди, й навіть діти. Нічим дихати на вулиці, погано і в закритих душних приміщеннях, переповнених маршрутках. У людей загострилися хронічні недуги. А синоптики обіцяють ще й 32 – 35-градусну спеку. У такі дні, за словами медиків, у лікарів “швидкої допомоги” зростає кількість викликів, фіксують значно більше інфарктів та інсультів.
Як допомогти організмові перенести спеку? Скільки рідини і якої слід пити? Чому в спекотні дні люди лягають з ангінами, запаленням легень?  На ці та інші запитання ми попросили відповісти відомого київського лікаря-фітотерапевта, реабілітолога Бориса Скачка.

– Борисе Глібовичу, ми так довго чекали тепла, а коли воно нарешті настало, стали геть знесилені. Як допомогти організмові триматися  при високих температурах?

– Коли температура наближається до 30 градусів, вже важко людям дихати. Тоді треба обмежити вироблення організмом тепла, тобто переглянути свій раціон і виключити з нього білкову їжу (м’ясо, рибу, птицю). Яйця і молочні продукти можна наразі залишити, бо вони не дають зігрівання, не підвищують обмін речовин. А коли стовпчик термометра підніметься вище  33-х, тоді варто відмовитися і від яєць. При такій температурі треба перейти на вегетаріанський раціон – фрукти, овочі, ягоди. Ягоди особливо, бо вони приносять в організм багато вологи, що сприяє його охолодженню.

Дуже важливо обмежити фізичні навантаження, бо в м’язах, які працюють, утворюється багато тепла. У такий період важливий емоційний комфорт, бо під час стресу організм також виробляє багато тепла. Перш ніж хвилюватися з того чи іншого приводу, спершу слід подумати, чи вартує ця проблема ваших переживань, адже вони прискорюють згортання крові та ризик раптової смерті.

У спекотні дні треба відмовитися від будь-який імуностимуляторів – женьшеню, елеутерококу, родіоли рожевої, китайського лимонника тощо. А також від кави, бо кофеїн підвищує обмін речовин. Тому його часто використовують для схуднення. Якщо використовувати зелений чай як пиття, то обов’язково слід на кінчику ножа додати до нього харчової соди. Вона блокує кофеїн, він  не розчиниться, падає на дно, а чай можна використовувати як рідину, щоб втамувати спрагу.

Зверніть увагу на одяг. Він має бути легкий, з натуральних тканин, який легко провітрюється, щоб не заважав випаровуванню води і втраті тепла. Найкраще бавовняний костюм, який не надто облягає тіло. Капелюшки, косинки знадобляться усім, особливо тим, хто багато часу вимушений проводити на вулиці.

– З приводу вживання гарячого чаю як засобу для охолодження організму часто сперечаються: одні радять його пити, інші – ні. Твердять, що він не дає бажаного ефекту…

– Можна пити. Я випробував це на собі. Після першого горнятка дійсно немає жодного ефекту, після другого також, а ось після третього йде  потужне потовиділення, організм охолоджується, і в 30-градусну спеку ви почуваєтеся так, ніби за вікном всього 20 – 22 градуси. Втрачаються калорії, втрачається тепло.

Найкраще організм охолоджується, коли вода випаровується з поверхні шкіри. Менш ефективний спосіб охолодження , коли людина спітніла і піт струменем стікає по тілу. Не потрібно чай пити тим, хто не знає, як позбутися кофеїну. Якщо людина в спеку випила чай з кофеїном, у неї, з одного боку, вода випаровується і триває охолодження, з іншого – кофеїн прискорив обмін речовин і організм перегрівся. Тому, заварюючи чай, обов’язково покладіть у чайничок трішки соди.

– У спекотні дні радять вживати багато рідини. А це не створить додаткового навантаження на серце, нирки? Скільки рідини і якої треба пити ?

– Пити слід обов’язково і багато. У  нормальних умовах – 4 – 5% від маси тіла на добу. Тобто, на кожні 20 кг ваги приблизно 1 л води. Це норма для здорової людини. Якщо людина у віці, має проблеми зі здоров’ям, то діють інші норми  – 1,5% від маси тіла плюс компенсувати діурез за вчорашній день. Якщо людина важить, скажімо, 60 кг, то 1,5% від ваги – 900 мл. За добу з неї виходить літр сечі. Значить, до тих 900 мл слід додати ще літр рідини. Тобто, 1 л 900 мл рідини літні люди повинні випивати. У спеку кількість рідини треба збільшити, пити стільки, щоб не було відчуття спраги. Бо коли людина відчуває спрагу, це означає, що кров густа. Але пити треба не воду, бо вона загущує кров. У більшості випадків вода є практично мертва (за винятком з природного джерела, якщо впевнені, що вона нормальна), вона згущує кров і людина ризикує отримати інсульт, інфаркт. А коли у напої є витяжки з рослин, вони краще сприймаються організмом, менше сприяють згущенню крові.

– А пивом можна втамувати спрагу?

– Дуже складно. Адже пиво значно збільшує ут­ворення сечі, що також сприяє згущенню крові. А наявність “швидких” калорій у спирті ще й підвищує утворення тепла.

– Спеку погано переносять і діти. Вони мляві, дратівливі, відмовляються від їжі, часто підхоплюють різні недуги. Як допомогти їм?

– Дітям важко переносити спеку, бо вони дуже рухливі, не можуть всидіти на місці, тому легко і швидко перегріваються. В організмі дитини дуже багато води (чим людина молодша, тим більше в неї води). І їм треба більше води для компенсації втрат. Тому дуже важливо, аби батьки контролювали, скільки рідини випиває син чи донька. Якщо вони п’ють мало, треба подумати, як наводнити їхній організм. У гарячі дні дітям треба давати узвар, сік, компот, багато фруктів, ягід, бо вони допомагають наповнити організм водою.

Друге. Оскільки при фізичних навантаженнях (біг, стрибки тощо) виробляється тепло, слід придумати для них менш рухливі ігри. Це той випадок, коли можна дозволити непопулярний метод проведення дозвілля – дозволити дітям посидіти за комп’ютером. Нехай краще грають у віртуальні ігри, ніж в реальні. У кімнаті більш комфортні для них умови, ніж на вулиці, бо на відкритому просторі діти можуть отримати і тепловий удар, і сонячний. Бо коли на термометрі 30 градусів і вище, то на шкірі всі 60.

– Нині у багатьох квартирах, офісах є кондиціонери, які рятують від задушливого повітря. Але водночас люди скаржаться, що вони при ввімкнених кондиціонерах часто хворіють ангінами, ГРВІ, навіть запаленням легень. Чому це відбувається?

– Від кондиціонерів можна чекати дві пакості, які ми провокуємо самі. Перша. Кондиціонери у спекотні дні наставляють на дуже низьку температуру. Є діапазон теплового комфорту – від 18 до 24 градусів. Усі намагаються поставити на 18, не знаючи, що цим тільки шкодять собі. Коли за вікном 32 градуси і вище, а на сонці ще більше, то при дуже великій різниці температур дихальна система не витримує. Тому наставляти кондиціонер треба на температуру, щоб контраст з тією, що за вікном, був не надто великий. Тобто, на 24 градуси. Друга прикрість. Кондиціонер висушує повітря, від того пересихають слизові, бо при невисокій температурі не хочеться пити і легені швидко висихають. У бронхах швидко розвивається пневмонія. Тому при включеному кондиціонері обов’язково слід пити рідину, навіть якщо не відчуваєте спраги. Але не чисту воду, бо вона збільшує в’язкість крові, а чаї, соки, компоти, супи тощо. Ці напої краще сприймаються  організмом. 

– У спекотні дні добратися маршрутками на роботу чи додому – це постійний ризик. В авто бракує повітря. Одні пасажири просять відчинити вікна, люки, інші, навпаки, вимагають їх зачинити, бо спітніле тіло на протязі легко підхоплює недуги. З двох бід, яка є меншою?

– Менша, мабуть, при відчинених вікнах. Бо коли людина при відчинених вікнах заробить менінгіт, радикуліт, ці хвороби лікуються. Значно гірше, коли через брак повітря пасажир втратить свідомість. Першу проблему люди будуть вирішувати у невропатолога, а другу – в кардіолога, якщо встигнуть до нього потрапити. Коли хтось боїться протягів, можна помінятися місцями, серветками витерти обличчя, щоб не було мокрим і т.п. Коли зачиняють двері маршрутки, підвищується температура в салоні. Пасажири випаровують вологу, і виникає підвищена вологість у замкнутому просторі. А це відразу збільшує навантаження на серце, судини у всіх людей без винятку. У таких ситуаціях часто виникають інфаркти й інсульти.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4157 / 1.63MB / SQL:{query_count}