Нині немає людей, які б не знали про проблему росту зубів мудрості. Чи залежить наша мудрість від восьмих зубів? За словами стоматологів, назва “зуби мудрості” швидше за все пов’язана з їхньою пізньою появою і малоймовірно з рівнем інтелекту. Можливо, мудрими ці зуби назвали через те, що переважно вони прорізуються, коли молоді люди навчаються в університетах чи починають свою професійну кар’єру. А згідно з давніми слов’янськими повір’ями, восьмі зуби з’являються тоді, коли людина досягає життєвої мудрості, а чотири зуби виростають у тих, хто духовно сильний.
Про проблеми, пов’язані з ростом зубів мудрості, нас проконсультувала завідувач кафедри дитячої стоматології Львівського національного медичного університету імені Д. Галицького, доктор медичних наук, професор Ніна Смоляр. Ніна Іванівна розповіла, що зуби мудрості за своєю будовою значно відрізняються від інших. Часто зустрічається аномальна форма зубів мудрості. Якщо звичайні зуби закономірно мають по три корені, то кількість коренів зубів мудрості не є стала, може бути один чи чотири. У стоматологічних колах ці зуби називають третім моляром.
Певного обмеження щодо віку, коли мають появитися зуби мудрості, як розповіла професор, немає. Переважно це відбувається у 17 – 25 років. Трапляються і рідкісні випадки, коли ці зуби прорізуються після 70-ти. Зараз у стоматології нараховується велика кількість людей, що не мають цих зубів. Ніна Іванівна пояснює це тим, що, на відміну від інших зубів, що закладаються ще в утробі матері, зуби мудрості закладаються на 4 – 5 році життя дитини, тому їхня наявність необов’язкова.
Зуби мудрості не повинні прорізуватися болісно. Це переважно спостерігається у людей, які мають слабкий організм. Ріст зубів мудрості спричинює деяку зміну прикусу. У науці тема впливу зубів мудрості на прикус стала дуже актуальною. Якщо вам рівняли зуби для правильного прикусу за допомогою ортодонтичних засобів (брекет, пластинка), то не потрібно боятися зміни прикусу, як твердить Ніна Іванівна, при появі зубів мудрості, тому що ортодонт враховує можливість росту восьмих зубів, спеціально для цього робиться панорамний знімок – рентген всіх зубів і кісток щелепи.
– Найпроблемніші переважно нижні зуби мудрості, – розповідає професор Ніна Смоляр. – У нижніх восьмих зубах часто прорізується лише один горбик і утворюється капюшон – слизова оболонка, яку не в змозі прорвати зуб. Під капюшон потрапляє їжа, що може призвести до запалення. У таких випадках появляється інфекція – перикороніт. У таких ситуаціях стоматологи переважно пропонують полоскання ротової порожнини певними розчинами. Якщо це бажаного результату не дає, тоді капюшон розрізають, щоб зуб міг прорізатися. Боятися цього не варто. Ця невеличка операція набагато простіша від видалення зуба, навіть молочного. Крім того, це відбувається при сучасній анестезії.
Біль при прорізанні аномальних зубів часто пов’язаний з їхнім неправильним ростом. Видалення зубів мудрості деколи буває складним, тому що вони лежать у глибині рота, каже Ніна Іванівна. Певну незручність спричинює в деяких випадках їхнє горизонтальне розташування. Часто трапляються випадки, коли зуби мудрості прорізуються вже з карієсом, на що є просте пояснення: зуби руйнуються через довге перебування під капюшоном або ж через те, що вони глибоко розташовані в роті, що не зручно для їх чищення.
Спеціального лікаря-стоматолога, що займається зубами мудрості, на відміну від Америки, в Україні немає. Коли виникають проблеми з цими зубами, слід звернутися до стоматолога, а ліпше до стоматолога-хірурга.
Ольга Лех