Броніслав переміг Ярослава

Учора поляки обирали нового президента

Учора поляки обирали нового президента

До понад 25 тисяч виборчих дільниць було запрошено 30,5 мільйона жителів Польщі, які мали зробити вибір з двох кандидатів – Броніслава Коморовського та Ярослава Качинського. “Голосування розпочалося без запізнень на всіх дільницях, серйозних порушень не зафіксовано”, – повідомили у місцевій центральній виборчій комісії.

Найбільше клопотів члени комісій мали на виборчих дільницях у курортних регіонах, де у зв’язку із сезоном відпусток зараз перебувають десятки тисячі поляків. Однак і з цим дали собі раду. У виборчкомі наголосили, що явка виборців на 3% вища, ніж у першому турі, 20 червня. Найбільша активність громадян була зареєстрована в Познані – 30,7% – та Варшаві – 30,6%.

У четвер ввечері соціологічний центр “GfK Polonia” оприлюднив сенсаційне дослідження. Як виявилося, ще тиждень тому розрив між кандидатами становив аж 11 пунктів на користь Коморовського. А лише за три дні до другого туру виборів за Качинського нібито були готові віддати свої голоси 49% виборців. Натомість Коморовського, який до цього вважався беззаперечним фаворитом перегонів у всіх рейтингах, погодилися підтримали лише… 47% поляків. За кого можуть проголосувати чотири відсотки тих, хто ще остаточно не визначився, “GFK Polonia” передбачити не наважився (дослідження було проведено 1 липня, за репрезентативною загальнонаціональною вибіркою було опитано тисячу осіб).

Однак цей “сенсаційний” прогноз виявився далеким від реальності. Ще в день голосування екзит-пули засвідчили розрив від 2% до 6% на користь Броніслава Коморовські. Треба віддати належне Качинському – він достойно прийняв свою поразку і привітав суперника з перемогою: “Спершу, за правилами ґречності, я повинен привітати переможця”. Він нагадав слова Юзефа Пілсудського: “Справжній переможець не той, хто спочиває на лаврах, а той, хто після поразки встає для майбутніх перемог”.

Також Ярослав Качинські згадав трагічно загиблих у смоленській авіакатастрофі, закликавши не забувати про необхідність з’ясувати справжні причини аварії. Він також наголосив, що ця трагедія звернула увагу поляків на справжні цінності, серед яких патріотизм, який був важливою складовою президентської кампанії.

Своєю чергою, переможець ще в неділю впевнено заявив: “Сьогодні ми відкоркуємо маленьку пляшку шампанського, а завтра – велику”.

Броніслав Коморовські назвав свій результат “перемогою польської демократії”, звернувши увагу на високу явку виборців, оскільки в останні роки все менше поляків ходило голосувати. Він привітав суперника з добрим результатом, заявивши, що планує своєю політикою сприяти порозумінню та об’єднанню поляків, які голосували за нього та його конкурента. Коморовські поєднав своє головне виборче гасло із гаслом Качинські, заявивши, що “згода будує, бо Польща є найважливіша!”.

Нагадаємо, що дочасні президентські вибори в Польщі були призначені після того, як президент країни Лєх Качинські та низка високопосадовців загинули в авіакатастрофі під Смоленськом, прямуючи на жалобну церемонію в Катинь, на місце загибелі тисяч польських офіцерів. У першому турі перегонів жоден із кандидатів не зміг набрати 50% голосів. Основна боротьба точилася між виконувачем обов’язків президента, спікером Сейму з урядової партії “Громадянська платформа” Броніславом Коморовським та головою найбільшої в республіці опозиційної партії “Право і справедливість”, братом-близнюком загиблого глави держави Ярославом Качинським.

У першому турі виборів Коморовські набрав 41,5% голосів, результат Качинського становив 36,5%. Напередодні другого туру боротьба була жорсткою. Лідер першого туру Коморовські говорив: “У вас є вибір між політиком, який залишається у полоні заздрощів і образ, і світлим майбутнім Польщі”. Натомість його суперник не втомлювався нагадувати про те, що вибори “почалися з трагедії”.

Також варто наголосити, що виборчі програми обох кандидатів значною мірою схожі, тож обирати між ними для багатьох людей було непросто. І Качинські, і Коморовські говорили про відстоювання інтересів Польщі в рамках Європейського Союзу, необхідність підвищення рівня і комфорту життя та припинення внутрішніх чвар.

Христина Бучковська

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4293 / 1.57MB / SQL:{query_count}