Липень – традиційний малиновий період. Ці ягоди достигають і в лісі, й на присадибних ділянках. Хоча біля господарств вона виростає значно більшою, проте за квітковим ароматом та цілющими властивостями з лісовою не зрівняється.
Батьківщиною малини вважають Азію. Звідти вона поступово поширилася по всьому Середземномор'ю, прижилася в Сибіру і Європі, Північній Америці. Зараз малина не росте тільки у вологих джунглях, пустелях і північній тундрі.
Мабуть, кожен з дитинства пам’ятає, що найкращі ліки від застуди – малинове варення.
Кілька ложечок такого варення з гарячим чаєм – і застуду як рукою знімає. А головний лікувальний компонент ягоди – саліцилова кислота, що є в більшості жарознижувальних ліків. Проте з малини організм застосовує її краще, аніж зі синтезованих. Як розповідає Зоряна Завада, головний дієтолог Львівщини, плоди та сік малини корисні при грипі, простудах, ларингітах, бронхітах. Гілочки малини допоможуть у лікуванні герпесу. Для цього дієтолог радить гілочки малини подрібнити, залити окропом, настояти, процідити і пити по 0,5 склянки 4-5 разів на день. У малині, каже дієтолог, є 9-10% цукру, залізо, мідь, клітковина, дубильні речовини, вітаміни А, B2, С, Е, РР. Мідь, яка є одним із обов'язкових компонентів антидепресантів, допомагає боротися з депресіями та поганим настроєм. Зерна ягід дикої малини містять 22% олії. В ягодах є органічні кислоти (саліцилова, лимонна, яблучна), пектин (до 0,9%). Малина допомагає перебороти не тільки застуду, але й недокрів'я, атеросклероз, гіпертонію, допомагає боротися із захворюваннями нирок і хворобами шлунково-кишкового тракту. А ще малину варто їсти тим, у кого поганий апетит.
А для тих, хто хоче зберегти шкіру пружною, мати гарний і рівний колір обличчя й загальний тонус організму, малина має бути на столі щодня протягом сезону. Фолієва кислота дуже корисна вагітним жінкам і тим, хто планує стати мамою.
Зібрану малину можна тримати в холодильнику не більше двох днів, інакше вона почне пліснявіти. Аби поласувати ягодами взимку, її можна заморозити. Спершу варто розкласти її на піднос, помістити у морозилку, а коли заморозиться, перекласти у відерко чи пластмасовий контейнер.
Леся Берездецька