Аква не віта

Воду з криниць Львівщини пити небезпечно. Особливо маленьким дітям. До побутових причин забруднення додалися й природні – підтоплення обійсть та колодязів у Західній Україні

Воду з криниць Львівщини пити небезпечно. Особливо маленьким дітям. До побутових причин забруднення додалися й природні – підтоплення обійсть та колодязів у Західній Україні

Наприкінці травня двоє дітей померло внаслідок отруєння водою з криниці, в якій був завищений рівень нітратів. Звістка породила хвилю страхів, особливо серед батьків, які мають маленьких діток й споживають воду з криниць. А у селах це часто-густо єдине джерело води, окрім купленої бутильованої. 

Після цих трагічних випадків головний державний санітарний лікар України Геннадій Рожков підписав постанову від 17 травня 2010 року №16 “Про попередження виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей”. Згідно із документом, санепідемстанції на місцях повинні перевірити всі індивідуальні криниці й насамперед ті, воду з яких використовують для приготування їжі дітям до трьох років. 

Нітрати перевищують допустимі норми у два рази

Упродовж червня Львівська обласна СЕС перевірила понад 2 тисячі криниць, насамперед ті, з яких беруть воду для приготування їжі для дітей до трьох років.

Результати перевірки виявилися невтішними: і за дотриманням вимог щодо облаштування криниць, і за якістю води. Так, 16% досліджених проб не відповідали  вимогам за вмістом нітратів, 24,2% – за бактеріологічними показниками (підвищений рівень бактерій групи кишкової палички). Зокрема, завищений рівень нітратів у 1,1-2 раза, виявили у криничній воді у смт Рудно, що біля Львова.

Окрім того, майже у кожному п’ятому випадку порушено норми санітарного законодавства. Власники криниць не дотримують відстаней від криниць до джерел забруднення: вигрібних ям, господарських будівель тощо, криниці не мають захисного дашка, відмостків, постійного відра. Та найбільшим джерелом небезпеки є нітрати. 

Якщо виявили такі порушення, особливо присутність нітратів, то воду в жодному разі не можна вживати, адже ні фільтрація, ні знезараження, ні кип’ятіння не допоможе очистити воду.

У таких випадках, як пояснили працівники СЕС, вони скеровують відповідний припис в органи місцевого самоврядування, а ті вже повинні забезпечити населення чистою питною водою. Та найкращим варіантом убезпечення криничної води від забруднення є створення системи централізованого водопостачання та водовідведення. Та про це тепер не доводиться говорити.   

Перевірка за пропискою

Хоча працівники санстанцій повинні перевірити всі колодязі, але, зважаючи на їх кількість та ресурс СЕС, насамперед перевіряють ті, воду з яких використовують для приготування їжі для дітей до трьох років. Таких колодязів на Львівщині є 28 тис., а загалом – понад 186 тис. 

– Перелік криниць складали на основі даних з фельдшерсько-акушерських пунктів, сільрад тощо, тобто за пропискою дитини, – говорить лікар відділення комунальної гігієни обласної СЕС Ліна Старинчук. – Під час перевірок проводять і подворові обходи, якщо виявляють, що на якомусь подвір’ї проживають діти, то такі криниці також перевіряють.

Проте тепер літо, тож багато діток, прописаних у Львові чи інших містах, відвозять на село до бабусь. Криниці з таких обійсть не потрапляють у першочерговий список для перевірки. Що ж робити у такому випадку? Як можна перевірити воду? Як пояснила лікар Старинчук, господарі криниць можуть звернутися до територіальних СЕС, аби воду взяли на перевірку. 

Очевидно, не всі жите­лі області переймаються якістю води у криницях  оскільки не завжди дозволяли перевіряти воду, мовляв, пили воду з колодязя з діда-прадіда і все було гаразд...

Державна санепідеміологічна служба України дала доручення перевірити всі криниці впродовж двох місяців, та, як пояснюють у СЕС, – це нереально: бракує людей. Тож перевірки можуть тривати й упродовж кількох років.

Марія Кухар,
заступник головного лікаря Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні:

– Зі забрудненої води можна отримати цілий букет інфекційних захворювань. Якщо є бактеріологічне забруднення, то воду треба добре прокип’ятити. Та й загалом рекомендую влітку пити тільки кип’ячену воду. У разі отруєння в людини можуть виникнути гарячка, нудота, блювота, болі у животі. Якщо ж у воді є нітрати, то її взагалі не можна пити. Забруднена вода може стати причиною таких захворювань, як гепатит А, черевний тиф, холера, дизентерія тощо.

Довідка

Нітрати, які потрапляють в організм дитини, у шлунково-кишковому тракті перетворюються в нітрити. Останні потрапляють у кров і блокують гемоглобін, утворюючи метгемоглобін, який не здатний переносити кисень до клітин і тканин організму. Виникає метгемоглобінемія. У разі отруєння в дитини може виникнути синюшність кінчика носа, задишка, прискорене серцебиття. Підвищений вміст нітратів у воді небезпечний і для дорослих, оскільки, може спричинити захворювання шлунково-кишкового тракту, а також онкозахворювання.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4604 / 1.58MB / SQL:{query_count}