Американські експерти виявили в Афганістані поклади природних копалин на трильйон доларів. Йдеться про залізо, мідь, кобальт, золото, а найголовніше – такий дефіцитний мінерал, як літій. Хвацькі до сенсацій американські журналісти вже напророкували, що ці родовища можуть зробити Афганістан “літієвою Саудівською Аравією”, оскільки літій – це основна сировина, яка використовується у виробництві акумуляторів для ноутбуків і мобільних телефонів.
Крім того, знайдено багато покладів ніобію, металу, який використовується при створенні сталі з надпровідністю. Щоправда, проблема в тому, що поклади металів знаходяться в різних регіонах країни.
На думку фахівців із США, виявлені родовища настільки багаті, що можуть перетворити виснажену війною країну на один з найуспішніших світових центрів добувної промисловості, зазначає “The New York Times”. Дослідження мінеральних ресурсів на території Афганістану американські експерти розпочали в 2006 році, використовуючи дані, зібрані радянськими науковцями у 1980-х роках.
Незважаючи на те, що потрібно багато років для налагодження добувної промисловості, інвестиції можуть з’явитися вже незабаром, пророкують експерти, оскільки величезні поклади гарантують нечувані прибутки. Багато фахівців схильні вважати, що перші інвестиції в розробку афганських родовищ надійдуть з Китаю.
Створення нових робочих місць створить передумови для легального працевлаштування афганського населення, яке зараз значну частину доходів отримує від наркоторгівлі. Втім, є також побоювання, що афганський скарб може стати мотивацією для талібів продовжувати боротьбу, щоб його захопити.