Чотири місяці карантину, безробіття та сидіння вдома… Втомилися не лише батьки, а й діти, адже перші сидять без роботи і доходів, а другі не мають чим зайнятися. У Львові майже 30 тисяч сімей, де батьки ходять на роботу. Та оскільки дитсадки й досі закриті на карантин, дітей ніде подіти.
Аби привернути увагу посадовців до цієї проблеми, нагадати, наскільки важливо батькам працювати, а дітям відвідувати садки, в останній день червня під стінами Львівської облдержадміністрації відбулася акція протесту. Її учасники вимагали одного – щоб обласна комісія ТЕБ і НС нарешті дозволила роботу дошкільних навчальних закладів, які зачинили через пандемію коронавірусу.
Із плакатами «Відкрийте дитячі садочки», «Діти вдома – батьки не працюють», «Хочу бавитись із дітками» під стінами ЛОДА зібралося не так уже й багато люду. Проте, як кажуть самі організатори, більшість із них не прийшли лише тому, що їм знову ж таки ні на кого залишити малих дітей…

Захід відбувся з дотриманням усіх норм – протестувальники були в масках і додержували соціальної дистанції. Зі слів самих батьків, вони показали, що готові дотримуватись усіх безпекових норм.
У самій громадській організації «Батьки в дії», яка є ініціатором акції протесту, зазначають, що до них чи не щодня звертаються одинокі мами, для яких пережити четвертий місяць карантину з дитиною на руках без змоги виходити на роботу фізично неможливо. Тому таких матусь часто просто звільняють.

«Четвертий місяць! Якщо магазинам, ресторанам можна працювати, то як повинні вийти на роботу їхні працівники, які мають дошкільнят?! Мовчимо вже про досвід інших країн. У більшості міст України діти відвідують ДНЗ, і ситуації з Сovid-19 це не загострило», – запевняють організатори акції протесту.
Підтримати прохання відкрити дитячі садки у Львові прийшла і львів’янка Мар’яна зі своїми двома дітьми. Одна з них ще не ходить до школи, друга – зовсім маленька. «Львівській Пошті» жінка розповіла, що раду з ними дає, проте старша дитина проситься в садок, хоче спілкування та ігор із однолітками.
«Моя старша донечка Анна дуже хоче в садок. Щоразу, проходячи повз нього, питає, коли вже нарешті зможе туди піти. Вважаю, що садки потрібно відкривати, адже багатьом батькам вже несила сидіти вдома і не працювати. В моїй сім’ї ситуація не критична, тож прийшла сюди підтримати інших батьків, які справді не мають на кого залишити своїх дітей, а на роботу йти потрібно», – каже Мар’яна.
Поки мама на роботі, чотирирічну Меланку доглядає бабуся. Її мама Ірина розповіла, що якби не було на кого залишити дитину, довелося б звільнятися з роботи.
«Історія тижня чи два – одна річ, а чотири місяці сидіння без роботи – друга, – зазначає Ірина. – На акцію протесту ми прийшли заради тих, що зовсім не мають на кого залишити дітей, не мають грошей на няню і навіть не можуть сюди приїхати. Ми не просимо того, аби дитсадки працювали з ранку до ночі. Нам потрібна чітка відповідь, коли і за яких умов це можливе. Маємо розуміти, що коронавірус триватиме ще довго. Від цього ми нікуди не дінемося. Нам просто треба навчитися із цим жити».
30 червня Львівська обласна комісія з питань ТЕБ і НС так і не дозволила відкрити дитсадки. «Комісія ТЕБ і НС, враховуючи складну, але контрольовану ситуацію із поширенням коронавірусу, прийняла рішення продовжити карантин до 7 липня без жодних додаткових послаблень. Львівщина пережила пік коронавірусу, проте Львів та приміські райони й надалі залишаються епіцентрами хвороби, – повідомив за підсумками засідання обласної комісії ТЕБ і НС щодо епідситуації на території Львівщини заступник голови ЛОДА Іван Собко. – Під стінами ЛОДА пікетували батьки з вимогами відкрити садки. Але хто візьме на себе відповідальність, якщо, не дай Боже, завтра почнуть госпіталізувати хворих на коронавірус дітей? Поки ситуація не стабілізувалася, відкрити дитсадки ми не можемо».
Відкрито всюди, тільки не в нас…
Нагадаємо, 20 травня Кабмін України ухвалив рішення про роботу дитсадків, згідно з яким із 25 травня всі заклади дошкільної освіти мали бути відкриті. Проте відповідне рішення у кожній області приймає комісія з питань ТЕБ і НС залежно від епідемічної ситуації. У підсумку садки відкрили практично всюди по Україні, але не у Львові та області.
Після карантину роботу дитсадків поновили на Київщині, Дніпропетровщині, Івано-Франківщині. Зокрема, у столиці станом на середину червня були відкриті 500 дошкільних закладів, які відвідували понад 19,5 тисячі дітей. До карантину їх щодня відвідувало в середньому 55 тисяч вихованців.
Щоправда, деякі київські садки довелося тимчасово закрити на обсервацію, бо там виявляли осіб, які контактували з тими, що підхопили коронавірус.
Для прикладу, в Ірпені, що на Київщині, виявили Covid-19 у працівника місцевого дитсадка. Заклад закрили на карантин. Спалах коронавірусу зафіксували й у дитсадку в Броварах. Там після того, як захворіла вихователька, ПЛР-тести зробили усім тим, що контактували з нею. Згідно з результатами дослідження, тести на наявність Covid-19 у дев’яти дітей та трьох дорослих були позитивні.
Відновили роботу й черкаські дитсадки. З 1 червня у черговому режимі перших дітей після початку карантину почали приймати 10 дошкільних закладів Івано-Франківська. З 4 червня двері відчинили садки Троїцької громади, що на Луганщині. З 8 червня дошкільні навчальні заклади відкрили у Петропавлівці (Дніпропетровщина).
Але… невдовзі після відкриття закрили садок у Тернополі: 10 червня в одного працівника закладу виявили коронавірус.