Більшість батьків змалку прищеплюють своїм дітям звичку допомагати тим, що в біді. Та навіть це, як виявляється, може обернутися небезпекою для дитини. Минулого тижня Львів шокувала новина про зґвалтування 12-річного хлопця. 18-річний молодик обманом заманив його в хащі. Дитина, вихована в традиціях, що треба допомагати ближньому, відгукнулася на прохання витягти скутер із кущів, і… сталося непоправне. Прийшовши додому, хлопець усе розповів батькам. Родина не стала нічого приховувати, звернулася в поліцію, навіть наважилася заявити про педофілію публічно – в соцмережі. Як пояснюють самі батьки, мовчання означало б покору і згоду з тим, що сталося, тому, аби вберегти інших дітей від насилля та щоб справу не «зам’яли», вирішили надати їй розголосу. Рішення про публічність приймали на сімейній раді. Думка сина в цьому випадку мала ключове значення.
Слова підтримки сім’ї вже висловили сотні інших батьків, дякуючи насамперед мамі, яка не побоялася розповісти про цей кричущий випадок і виховала свідомого сина:
«Ви сильна жінка, яка усвідомлює перш за все свій материнський обов’язок. Від усього серця вам вдячні тисячі батьків. Ми навіть не усвідомлюємо, скільки горя міг нелюд ще завдати дітям, а може, і скривдив уже багатьох... Не мовчіть, за всі злочини має бути кара».
«Ви молодець, що дали розголос цьому. Ви показуєте своїй дитині, що не боїтеся кривдника і готові захищати свого сина! Ви ні в чому не винні і тим більше ваш син».
«Зараз кожна мама Львова та всієї України разом із вами. Ми переживаємо за вас і відверто засуджуємо того бездушного покидька, який скривдив дитину. І, що найважливіше, неймовірно вдячні вам, що ви не мовчали».
«Дякую, що не мовчите! Сьогодні поговорили з нашою донькою про це. Сил вам!»
Молодика поліція затримала і зараз він у СІЗО. Справді, лише завдяки свідомим батькам уся ця історія чи не вперше набула такого широкого розголосу. Хоча проблема сексуального насильства та педофілії у нас існує давно, нам подавали переважно сухі цифри...
Точну кількість потерпілих установити надзвичайно складно, адже більшість дітей-жертв, їхніх батьків, які знали про випадки педофілії, їх замовчують, бо бояться осуду. Їм соромно, ба навіть страшно, бо є погрози переслідування. А проте, за даними уповноваженого президента України з прав дитини Миколи Кулеби, від різних форм сексуального насильства в Україні потерпає кожна п’ята дитина! Щороку за фактом педофілії розслідують тисячі справ!
Не мовчіть!
У нинішній час діти дуже часто потрапляють у небезпечні ситуації, із яких не можуть знайти правильного виходу. Тому найперше завдання батьків – подбати про безпеку дітей, прищепити їм навички здорового способу життя, навчити правильно поводитися в екстремальних ситуаціях.
Як розповів «Львівській Пошті» інспектор відділу зв’язків з громадськістю Патрульної поліції Львівської області Олег Мельник, випадки педофілії у Львові, на щастя, траплялися вкрай рідко.
«Під час навчального року представники патрульної поліції часто їздили у школи та проводили бесіди на тему поведінки і заходів безпеки. Інколи самі діти розповідали, що їх поблизу магазину чи парку хтось кликав, просив підійти. Проте ніхто з них не піддавався на вмовляння і хутко втікав. Тішить те, що діти свідомі та правильно виховані, – каже Олег Мельник. – Але оскільки вони часто є довірливими, а незнайомі люди можуть показувати доброзичливе ставлення, дітей можуть легко заманити в пастку».
Щоб діти не потрапляли в небезпечні ситуації, зі слів патрульного, дорослим потрібно завжди їм пояснювати, що далеко не всі незнайомці мають добрі наміри. І якщо біда все ж таки трапилася, не варто мовчати: діти мають розповісти про все батькам, а ті звернутися до правоохоронців.
Правила, що рятують
Поради дітям від Патрульної поліції:
– У разі небезпеки намагатися привернути увагу дорослих, покликавши їх на допомогу, і бігти до найближчого безпечного місця. Негайно зателефонувати батькам або звернутися по допомогу до працівників поліції чи дорослого, якому можна довіряти.
– Не приймати жодних подарунків, пропозицій або запрошень від незнайомих осіб без дозволу батьків чи дорослих, які піклуються про них. Щоразу повідомляти їх, куди і з ким вони йдуть.
– Якщо виникає відчуття загрози, стеження або переслідування, необхідно зайти до найближчого магазину, пошти, банку, іншої установи або попросити когось із дорослих провести додому, а також зателефонувати батькам.
– Не залишати мобільний телефон, гроші, цінні речі та ключі від квартири, а також не показувати їх стороннім особам.
– Якщо у дворі або біля школи у вашої чи в якоїсь іншої дитини хтось вимагає гроші чи мобільний телефон, необхідно переконати його, що грошей немає, а відтак терміново повідомити про це дорослого.
– Обережно поводитися із незнайомими предметами (пакетами, банками, пляшками), бо в них можуть бути отруйні речовини. Не відкривати їх і не кидати в полум’я чи воду, не відносити нікуди.
– Зберігати в таємниці інформацію про те, які цінні речі є вдома.
– Не чинити насильства та не підтримувати тих, що б’ють або ображають інших.
– Залишившись удома, не відчиняти двері незнайомим або малознайомим особам. На запитання про присутність батьків відповідати, що вони в помешканні. Якщо двері намагаються відчинити, зателефонувати на номер 102 (поліція), вказавши точну адресу. Після цього зателефонувати сусідам, якщо є їхній номер, або ж покликати з балкона чи з вікна когось на допомогу.
Навчіть дітей правильної поведінки змалку!
Як дитині поводитись так, щоб вона була в безпеці? Що потрібно знати про безпеку тіла? Чому не варто розмовляти з незнайомцями? Ці та інші схожі питання з цього навчального року планують обговорювати з дітьми у львівських школах та садках. Програму із сексуальної освіти та безпеки вже підготували, робочу групу з методичним центром створили. Наразі міське управління освіти спільно з фахівцями планує провести низку тренінгів для батьків, персоналу, вихователів, аби ті вміли виявляти індикатори насильства та педофілії.
Відомо, що така програма вже упроваджена в приватних садках. На черзі державні садки і школи.