Її додають у салати і канапки, з неї готують коктейлі та смузі, прикрашають гарніри і десерти. Мікрозелень або як її ще називають мікрогрін – новий тренд здорової їжі, яку тепер можна не лише придбати в еко-крамницях чи супермаркетах, а й виростити на власному підвіконні. І до такої практики схиляються все більше людей, особливо тих, хто дбає про здоров’я.
Доведено, мікрозелень дуже корисна для організму і володіє набагато більшою концентрацією вітамінів і мікроелементів, ніж зрілі рослини. Зокрема, в ній у 40 разів більше корисних речовин і амінокислот! Ось чому вона стала частиною категорії органічних продуктів і є компонентом здорового харчування.
Легко у вирощуванні, смачно на столі

Сама ідея вирощування і вживання в їжу рослин, коли вони все ще ростуть, з’явилася в Сполучених Штатах у 80-х роках. У вишуканих ресторанах їх додавали в якості ароматного і смачного доповнення до багатьох страв. В останні роки значно збільшився попит на мікрозелень і в Україні.
Найбільш затребуваними сьогодні на ринку мікрогріну вважаються паростки руколи, люцерни, амаранту, фенхеля, жита, редиски, буряків, моркви, конюшини, гірчиці, цибулі, горошку, капусти, редьки і нуту. Широко популярна також мікрозелень крес-салату, базиліку, кінзи, коріандру, яка має специфічний і впізнаваний смак. А проростки пшениці, гороху, соняшнику сьогодні стали однією з базових складових популярних супів, салатів і навіть випічки.

Більше півроку у себе вдома мікрозелень вирощує львів’янка Соломія Артимів. Спочатку починала з одного сорту – пшениці. Коли почався карантин, кількість сортів збільшила. Тепер у неї в кімнаті проростає редиска, редька, соняшник, горох, люцерна, гірчиця.
Зі слів жінки, захопилася цим процесом після того, як натрапила на допис в інтернеті. Стала цікавитися, де брати насіння, як його вирощувати. Прочитала чимало відгуків і зрозуміла – спробує й вона.
«Для початку на сайті за 80 гривень придбала увесь набір мікрозелені. Власне там були самі насінини, багаторазові міні-теплички для вирощування мікрозелені з кришками для створення парникового ефекту, лляні килимки для вирощування та інструкція, – розповідає Соломія Артимів. – Та найважливіше у процесі – не так вибрати якісне і молоде насіння, як дотримуватися процесу вирощування. Якщо цього не робити, насіння може не зійти або паростки зіпсуються. Після кількох днів у темряві паросткам потрібно багато світла, постійна середня температура (не більше 25-ти і не 18-ти), хороша циркуляція повітря та щоденний полив, тим паче влітку. Зараз процес дещо звівся до автоматизму – знаю яка рослинка чого більше потребує. Розумію, де брати насіння, навчилася вирощувати мікрозелень на ватці і марлі, коли не має спеціального килимка, а для великого насіння типу гороху та соняшнику – звичайні банки».

Жінка каже, що жодної хімії чи добавок під час вирощування вона не використовує. Все натуральне. Свіжу зелень Соломія зрізає ножицями і додає у всі салати, часто нею прикрашає страви.
Справді, процес вирощування мікрогріну не надто складний. Насамперед, треба замочити насіння у воді кімнатної температури. Занадто тепла чи холодна рідина може спричинити гниття. Далі, варто обережно розкласти насіння на всій поверхні килимка, а зверху накрити контейнер харчовою плівкою чи кришкою. Щоб насіння залишалось свіжим, контейнер треба регулярно провітрювати, а щоб підтримувати вологість – поливати килимок. Згідно технології вирощування мікрогріну, проростання відбудеться після четвертого дня посадження.
Коли з’являться паростки, поливати їх доведеться з обприскувача. Воду в контейнер з мікрогріном наливати не можна. При правильному виконанні усіх правил вирощування зелені вдома, насолодитись першим урожаєм можна буде вже через тиждень. Не потрібно чекати довше – чим більше рослина стає у розмірі, тим менше позитивних властивостей та вітамінів залишається у середині.
Мікрогрін, який виріс вдома можна їсти зразу або зберігати у пластиковому контейнері в холодильнику не більше двох тижнів.
Дивовижні переваги мікрогріну

Мікрозелень – унікальний вітамінний продукт. Доведено, що в ній міститься у 40 разів більше корисних речовин і амінокислот!
Великою перевагою зелені є вміст вітаміну С, який важливий для розвитку імунної системи . Вітамін допомагає в загоєнні ран, сприяє виробленню колагену. Вітамін С також допомагає організму поглинати залізо з їжі і діє як антиоксидант.
Також чимало у мікрогріні бета-каротину (захищають очі), вітаміну К (сприяє здоров’ю кісток, запобігаючи остеопорозу), Е (покращує здатність організму виробляти еритроцити і зменшує шанси на рак і серцеві захворювання).
У мікрозелені високий вміст хлорофілу і поліфенолів. Останній є потужним антиоксидантом, що запобігає руйнуванню ДНК, сприяє продовженню життя, знижує ризик серцевих захворювань, раку і хвороби Альцгеймера.
Руслан Сорочинський,
кулінарний експерт:
– Мікрогрін – модний тренд, який робить страви довершеними. Користуватися мікрозеленю, споживати її чи прикрашати страви люди почали вже давно. Проте в останні роки, справді, це стали робити активніше. І не тому, бо це модно. Швидше, бо корисно.
Популярності мікрозелень набула через те, що люди стали більше дбати про своє здоров’я. А щоб гарно і ефектно виглядати, мати чисту шкіру, струнку фігуру якраз варто вживати мікрозелень.
Хоч ці рослинки маленькі, проте дуже корисні і поживні: у них чимало корисних мікроелементів, вітамінів, клітковини та хлорофілу. Завдяки останньому імунітет людини буде в нормі і вона менше хворітиме.
Особливо мікрогрін полюбляють вегани, які цінують рослинну їжу. Її вони ще називають їжею янголів, адже вона настільки легка, поживна і корисна, що хочеться літати. Чого не скажеш про важку білкову їжу, на перетравлення якої організм витрачає набагато більше енергії.
Існує чимало різновидів мікрозелені. Це може бути червона редька, цибуля шніт, бурячок мангольд, соняшник, редиска, люцерна, броколі, зелений горох, соняшник. Кожен вид має свої смакові властивості. Наприклад, соняшник більш легкий. Горох – радше підійде для декорації страв, адже має своєрідні волокна (як і спаржа), які важко пережовувати.
Також все більшої популярності набувають і харчові еко-квіти. Вони не лише красиві і підходять для декорації страв, а й також корисні. Наприклад, настурція чудово впливає на голосові зв’язки, тому її дуже полюбляють вживати артисти.
Дуже ефектно виглядає мікрозелень у вигляді килимків. Їх часто використовують у стилі декору в ресторанах. Це стильно, гарно і корисно для здоров’я.
Активно мікрозелень використовують і в косметології. Наприклад, паростки пшениці та ячменю перемелюють, вичавлюють з них сік, заморожують, а потім кубиками льоду вмивають обличчя. Такий потужний вітамінний бум позитивно впливає на шкіру обличчя, гарно освіжає і тонізує. А відходи від паростків можна застосовувати як скраб для обличчя і тіла.
Те, що зараз люди частіше стали вирощувати у себе вдома мікрозелень дуже тішить. Взагалі вважаю, що за час карантину люди почали більше дбати про здоров’я та правильне харчування. Я й сам у себе вдома вирощую маш-салат, горох.
Якщо для когось мікрогрін це новинка і він ніколи не пробував вирощувати її у себе вдома, раджу спробувати. Почати можна зі звичайної гречки, придбаної у крамниці, хоча в ідеалі – ядра мають бути зелені. Отож, візьміть гречку, промийте, висипте на деко чи будь-яку ємкість, замочіть у чистій воді, зверху накрийте вологою ганчіркою і поставте на ніч. Наступного дня воду злийте, гречку промийте, знову залийте водою і знову накрийте мокрим волокном. Вже за кілька днів побачите перші паростки життя.
Мікрозелень дуже швидко проростає, гарно коріниться, при чому без будь-якого ґрунту! Щоправда, вимагає уваги та догляду, а саме потребує багато води, світла, промивання чистою водою.
Виростивши таку корисну смакоту у себе вдома, зможете її додавати у будь-які салати, закуски, робити фреші або самотужки декорувати страви. Усі будуть здивовані і задоволені новими смаковими якостями та естетичним виглядом.
Наприклад, зробіть вдома салат із редиски, домашнього сиру, зеленої цибулі і сметани. Але туди ще додайте мікрогріну – редьки чи редиски і цибулі шніт. У вас вийде легкий і корисний салат.
Що стосується фрешів, то тут будьте обережні. Наприклад, фреш із паростків пшениці і ячменю не можна вживати концентрованим, а краще розбавляти водою. Почніть із 25 грамів фрешу і бажано зранку натще. Загалом мікрозелень можна вживати щодня.
На ринку мікрозелень досить дорога. Кілограм такої смакоти коштує від 300 до 700 гривень. А за кілограм квітів настурції взагалі правлять більше 6 тисяч гривень. Тому вирощуйте мікрогрін вдома і будьте здорові!