Навчальний рік 2019/2020 школярі точно не забудуть: карантин, дистанційне навчання, свято Останнього дзвоника онлайн… Однак найбільше пандемія і пов’язаний із нею карантин добряче попсували нерви одинадцятикласникам: вони не лише не змогли як належить попрощатися з учителями, школою та однокласниками, а й дуже нервують через зовнішнє незалежне оцінювання. Як воно проходитиме, як навчатися під час карантину і нічого не забути, чи не заважатимуть під час ЗНО маски, адже в них доведеться сидіти по кілька годин?
Міносвіти затвердило остаточні дати проведення ЗНО-2020. Основна цьогорічна сесія триватиме з 25 червня по 17 липня. А відкриє її тестуванням з математики. 15 червня відбудеться пробне ЗНО з української мови та літератури, з інших предметів – 17 червня.
На Львівщині для проходження ЗНО зареєструвалися 26 тисяч 239 осіб
Точно відомо одне: цьогорічне ЗНО буде незвичним і складним. Перед початком оцінювання майбутнім вступникам вимірюватимуть температуру, змусять дотримуватися дистанції, приміщення, у яких вони проходитимуть тести, дезінфікуватимуть і часто провітрюватимуть. Крім того, обов’язковою буде наявність масок, які час до часу доведеться змінювати.
Через усе це випускники ще більше нервують, бояться, що розгубляться і не впораються зі ЗНО. Натомість психологи наголошують: хвилювання та апатії можна уникнути! Головне налаштуватися на позитив і переконати себе, що все буде добре.
Не спізніться і не забудьте маску!

«Зовнішнє незалежне оцінювання у 2020 році пройде з дотриманням соціального дистанціювання та з використанням засобів індивідуального захисту!» – наголошують у Міністерстві освіти та науки.
Рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів під час проведення зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО), єдиного вступного іспиту (ЄВІ) та єдиного фахового вступного випробування (ЄФВВ) в умовах карантину Міністерство охорони здоров’я вже оприлюднило.
Відповідно до рішення головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, на іспит не допускатимуть випускників із підвищеною температурою, ознаками нездужання та без захисних масок. Також відомо, що перед початком ЗНО учасникам і спостерігачам доведеться додержувати й інших вимог.
Отже, умовами для складання іспитів є:
– температура тіла не більш ніж 37,2 градуса;
– відсутні ознаки респіраторних хвороб (кашель, нежить, біль у горлі, загальна слабкість);
– наявність маски або респіратора, які закриватимуть ніс і рот.
Основні вимоги до місць проведення ЗНО, ЄВІ та ЄФВВ:
– дистанція між учасниками під час тестування – не менш ніж 1,2 метра;
– при вході до будівлі має бути обладнане місце для обробки рук антисептиком;
– у санітарних кімнатах – рідке мило, антисептики та паперові рушники;
– під час тестування, за сприятливої погоди, рекомендовано відчиняти вікна при зачинених вхідних дверях;
– до будівлі не допускатимуть супроводжувальних осіб, окрім тих, що супроводжуватимуть осіб з інвалідністю;
– у місцях проведення тестування чергуватимуть медичні працівники;
– на виході будуть контейнери або урни з кришкою для використаних масок;
– перед і після тестування аудиторії провітрюватимуть не менш ніж пів години;
– після тестування поверхні, клямки дверей, столи, місця для сидіння очищатимуть та дезінфікуватимуть.
Пункти тестування забезпечать антисептиками, дезінфекційними засобами для прибирання. Кожен учасник повинен мати захисну маску. Респіратори можна використовувати впродовж усього часу тестування, захисні маски необхідно змінювати що три години або якщо маска забруднилася чи стала вологою.
Пройдіть пробне ЗНО і не бійтеся основного!

Як розповіла «Львівській Пошті» директорка Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти (ЛРЦОЯО) Лариса Середяк, на Львівщині для проходження ЗНО зареєструвалися 26 тисяч 239 осіб. Загалом на території області діятиме 117 пунктів тестування, з них понад 40 у самому Львові. Обслуговувати пункти проведення і перевірки будуть майже 4500 осіб персоналу.
«Антисептиками, рідким милом, паперовими рушниками пункти ЗНО будуть забезпечені. А ось щодо захисних масок, то просимо учасників мати свої. Тестування триватиме 150, а з деяких предметів і по 180 хвилин, тож доведеться по кілька разів їх змінювати, – зазначає Лариса Середяк. – Приносити можна як медичні маски, так і саморобні – ситцеві, марлеві. В останніх навіть краще дихається. Також зі собою варто взяти прозору пляшку води і дві ручки з чорними стержнями».
Хоча терміни проведення як пробного, так і основного ЗНО посунулися, директорка ЛРЦОЯО каже, що ситуація могла бути й гіршою.
«Розумію, що учні сильно змучилися від навчання та невизначеності. Але нічого не вдієш. Не забуваймо, що МОН розглядало варіант проведення ЗНО в другій половині серпня. Тобто не все так погано. На початку діти готувалися до здачі в травні, зараз усе відбудеться наприкінці червня – у липні. Різниця лише місяць», – резюмувала вона.
У середині червня охочі писатимуть пробне ЗНО. Воно пройде у звичному режимі, ніякого онлайн-варіанта не розглядається. На думку Лариси Середяк, пробне ЗНО потрібне не так для оцінювання знань, як для відтворення процедури, психологічної підготовки його учасників.
Наприклад, під час пробного ЗНО вони мають вчасно добратися до пункту тестування, побачити нову аудиторію, нових людей. Крім того, ознайомитися з тестовим зошитом, зрозуміти, що таке бланк відповідей, скільки часу знадобиться, щоби перенести туди свої відповіді.
Виявляється, щороку Львівський регіональний центр оцінювання якості освіти фіксує ситуації, коли учасник тестування все добре написав у зошиті, але в бланк відповідей перенести забув або не встиг. У підсумку – низький бал. А переписати ніхто вже не дозволить!
Співрозмовниця наголошує: незважаючи на тривалий карантин та пандемію, ніяких поблажок ні для кого не буде! Правила однакові для всіх.
На території області діятиме 117 пунктів тестування, з них понад 40 у самому Львові
Аби тестування минуло без неприємностей і стресів, Лариса Середяк радить його учасникам добре виспатися, поснідати, а в сумку покласти плитку шоколаду, яку можна з’їсти дорогою до пункту тестування.
У пункт тестування не варто спізнюватися. Хоча ЗНО й розпочинатиметься об 11.00, після 10.50 вже нікого у приміщення не впустять. Запізнився, «бо проспав», «була перекрита вулиця чи перекопана дорога» не буде аргументом. Поважною причиною може стати лише хвороба самого учасника або смерть близької людини. Тоді після подання відповідної довідки дитину можуть допустити до додаткової сесії. Лариса Середяк пригадує, як одного року через поломку електрички, яка на дві години застрягла в лісі, на ЗНО не встиг один учень. Та після того, як він приніс довідку від Укрзалізниці про те, що така ситуація справді була, хлопцеві дали шанс на додатковій сесії.
«Уже є запрошення на пробне ЗНО. Із 4 червня на інформаційній сторінці кожного учасника буде розміщене запрошення на основне ЗНО. Тобто про все – дату, місце проведення і час – буде повідомлено наперед. Тож у всіх буде достатньо часу подумати, як добратися до пункту тестування, як об’їхати перекриті вулиці, скільки часу може на це знадобитися і так далі, – каже Лариса Середяк. – На сайті ЛРЦОЯО будуть показані всі пункти тестування і схеми доїзду до них. Приміщень, де учасники проходитимуть ЗНО, чимало. Лиш один пункт тестування на всю область буде відведений для складання тестів із німецької, французької та іспанської мов. Тобто туди доведеться добиратися учасникам як зі Львова, так і, можливо, з Турківського району. І одні, і другі мають вчасно приїхати. Тих, що не матимуть де переночувати, департамент освіти Львівщини пообіцяв забезпечити кімнатами в гуртожитках».
Рівно об 11.00 в аудиторіях по всій Україні сидітимуть по 15 осіб, і їм зачитуватимуть інструкції зі складання ЗНО. Це все триватиме 20-25 хвилин. Далі учасникам роздадуть зошити, поставлять коди на бланках відповідей, і вони зможуть приступити до виконання тестових завдань.
Головне не хвилюватися!
Готуючись до ЗНО, абітурієнт може почуватися, ніби він один-однісінький серед диких нетрів: довкола все невідоме, вороже, а день випробувань дедалі ближче. Відомо, що передіспитову тривожність відчувають від 25 до 40% учасників. Якщо думки в голові бігають, як скажені, якщо ви порівнюєте себе з іншими учнями, постійно пригадуєте провалені тести в минулому і не можете зосередитися, ви також серед тих 40%. І це треба негайно виправляти.
Психологи радять: варто змінити свої психологічні установки на більш позитивні. Отже, в період інтенсивної підготовки важливо стежити за внутрішнім голосом, за тим, що він каже. Натомість відганяти думки на кшталт «треба було працювати більше, вчитися краще», «я ніколи не зможу це все вивчити», «мені треба добре скласти іспит, інакше все пропало» тощо. Краще скажіть собі: «Я довго готувався/готувалася, тож упораюся із завданнями», «Я можу опанувати цей матеріал», «Навіть якщо я не складу тест на максимум балів, це не кінець світу».
Спробуйте подивитися в очі страхові. Подумайте, які теми є найскладнішими для вас, що ви пропустили і чого боїтеся найбільше. Ці слабкі місця треба визнати і взятися за них у першу чергу.
Для цього створіть спеціальний графік підготовки: зосередьтеся на тому, що вивчаєте саме зараз; генеруйте запитання після перечитування підручника чи конспектів; візуалізуйте інформацію в таблиці чи графіки; чергуйте навчання і короткі перерви.