Паста з квасолі а-ля хумус
Складники: 250 г сирої білої квасолі, 75 г кунжуту або 50 г пасти тахіні, сік із одного лимона, кілька зубців часнику (можна замінити дрібкою сушеного часнику або асафетиди), 40 мл олії, 1 ч. ложка цукру, по пів чайної ложки солі і соди, кілька галузок чебрецю (можна трошки сушеного), по дрібці солодкої паприки і зіри (кумину, можна замінити звичайним кмином).Приготування
Квасолю замочіть на дві години в гарячій воді, додавши соди. Після цього воду злийте і промийте квасолю холодною водою. Варіть її з чебрецем пів години (пропорція води 1:4), процідіть, але відвар не виливайте.
Кунжут обсмажте на пательні на маленькому вогні 5 хвилин, постійно помішуючи. Тоді подрібніть його до пастоподібного стану в ступці (можете використати готову пасту тахіні).
Часник обберіть і дрібно наріжте. До квасолі додайте пасти з кунжуту, часнику, паприки, зіри, солі, цукру і лимонного соку. Збийте усе блендером на однорідну масу, влийте олії і 5 столових ложок відвару з квасолі та знову перебийте масу блендером.
Подавайте до столу з накраяними на брусочки свіжими овочами – огірком, морквою, солодким перцем, стеблами селери. Також ця квасолева паста підійде для подачі з різноманітними крекерами, снеками тощо.
Намазка з квасолі та оселедця
Складники: 250 г сирої білої квасолі, філе оселедця, кілька стебел зеленої цибулі і житній хліб для подачі.Приготування
Квасолю промийте і зваріть до м’якості – як у попередньому переписі або як звикли. Вона вже має починати розварюватися. Квасолю відцідіть, додайте шматочки філе слабосоленого оселедця і ретельно збийте масу блендером. Намастіть нею окрайці житнього хліба і посипте посіченою зеленою цибулею. На бажання можете урізноманітнити перепис, додавши до квасолі і оселедця плавлений сирок.
Салат із пекінської капусти та рибної консерви
Складники: 250 г пекінської капусти, рибна консерва (скумбрія або сардина в олії), 2 яйця, пів цибулини, по дрібці солі, цукру, кілька крапель оцту на маринад для цибулі, 3-4 ст. ложки майонезу, сіль, чорний мелений перець до смаку.Приготування
Головку пекінської капусти розріжте навпіл, добре промийте під холодною протічною водою, аби вимити пісок, і тонко посічіть. Яйця зваріть на твердо, обберіть. Цибулю обберіть, наріжте на чвертькільця і замаринуйте, додавши трошки цукру, солі та оцту. Консерву відкрийте, половину заливки злийте, рибу подрібніть на невеликі шматочки.
У глибоку тарілку на дно викладіть половину січеної капусти, на неї – половину цибулі, тоді пів банки рибної консерви, пів порції майонезу, згори – грубо натерте варене яйце. Відтак викладіть решту складників у тій же послідовності, присмачте сіллю і перцем та поставте салат у холодильник на пів години, щоб настоявся.
Салат із курячими серцями
Складники: 1 кг курячих сердець, по 3 невеликі морквини і цибулини, банка консервованої кукурудзи, 3 мариновані або квашені огірки, майонез для заправки, сіль і перець до смаку. Приготування
Серця ретельно промийте, почистіть від зайвого жиру та судин і варіть до готовності. Остудіть і поріжте на соломку.
Моркву помийте, обберіть і також поріжте на соломку. Цибулю обберіть, наріжте на невеличкі кубики, як на засмажку, зіскліть на олії, тоді додайте моркви і тушкуйте, доки не зм’якне.
Огірки накрайте на невеликі кубики. Кукурудзу відцідіть від маринаду.
Змішайте у мисці всі складники, заправте майонезом, добре вимішайте і за потреби присмачте сіллю та перцем.
Авголемоно (грецька зупа)
Складники: куряче стегно, по 100 г моркви і кореня селери, 2 жовтки, сік із одного лимона, сіль і чорний мелений перець до смаку.Приготування
Моркву і корінь селери помийте, обберіть і натріть на тертці з великими вічками. Куряче стегно ретельно помийте, зніміть шкірку, покладіть у каструлю з водою. До стегенця додайте моркву і селеру, варіть пів години.
М’ясо витягніть із бульйону, розберіть на волокна і вкиньте назад у бульйон. Два жовтки і сік лимона збийте і влийте тонкою цівкою в бульйон помішуючи.
Вимкніть вогонь, накрийте каструлю покришкою на 15 хвилин, аби зупа настоялася.
При подачі страву можна прикрасити шматочками стебла селери або зеленню кропу.
Картопляні вафлі
Складники: 200 г вареної картоплі, 250 мл молока, 150 г тертого твердого сиру, яйце, 100 г борошна, зелень кропу, сіль, чорний перець і сушений чебрець до смаку.Приготування
Картоплю помийте, оберіть, відваріть і приготуйте пюре (дуже зручно робити такі вафлі з учорашнього картопляного пюре).
Твердий сир натріть на тертці з дрібними вічками і всипте до пюре. Туди ж додайте яйце, молоко, борошно, посічений кріп, присмачте сіллю, перцем і сушеним чебрецем. Добре перемішайте. Дайте «тісту» настоятися хвилин 15.
За цей час прогрійте вафельницю. Змастіть форми для випікання олією, навіть якщо вони антипригарні, і викладайте на кожну по 1,5 ст. ложки маси (на одну вафлю). Випікайте по 4 хвилини кожну або доти, поки на вафельниці не засвітиться лампочка індикатора готовності продукту.
Подавати картопляні вафлі можна зі сметаною чи з рибною консервою або форшмаком. Звучить дивно, але повірте – це дуже смачно!
Морквяні вафлі
Складники: 400 г дрібно натертої моркви, 4 яйця, 140 г борошна (пшеничного або кукурудзяного), 4 ст. ложки олії, спеції (до прикладу, чебрець, куркума, паприка), гранульований часник, сіль до смаку.Приготування
Натерту моркву посоліть, перемішайте і відставте, щоби пустила сік. Потім додайте яйця, спеції та добре вимішайте. Всипте до маси борошна, вимішайте, потім додайте олії та ще раз вимішайте. Смажте вафлі згідно з інструкцією до вашої вафельниці. Якщо на секцію додавати по 1 ст. ложці тіста, то в підсумку матимете 14 вафель. Якщо ж не маєте вафельниці, можна смажити вафлі на сковорідці. Щоправда, тоді вони будуть більше подібні на оладки.
Подавати такі вафлі можна з різними соусами. Як варіант: до густого йогурту без наповнювача додайте трохи дрібно порізаних оливок, зелені, часнику, солі й перцю, ложку лимонного соку і добре вимішайте.
Котлети з капустою
Складники: 600 г свинячого або курячого фаршу, 300 г капусти, цибулина, 80 мл молока, кілька шматочків черствого батона, сіль, перець, сушений часник до смаку.Приготування
Капусту помийте і пропустіть через м’ясорубку. Цибулю обберіть і також змеліть у м’ясорубці. В теплому молоці замочіть черствий батон, коли розмокне – розімніть виделкою. У мисці змішайте фарш, капусту, цибулю і хлібну масу. Присмачте сіллю, перцем, сушеним або свіжовичавленим часником. Миску із фаршем накрийте харчовою плівкою і поставте в холодильник на пів години.
Із фаршу змоченими у холодній воді руками зліпіть невеличкі котлети. Їх можна смажити на сковорідці, але краще викласти на деко і пекти в духовці, розігрітій до 200 градусів, пів години. Також ці котлети можна готувати в пароварці впродовж того ж часу.
Фучки (оладки з квашеною капустою)
Складники: по склянці (на 250 г) квашеної капусти, молока і борошна, 3 яйця, велика цибулина, пів пучки солі, 0,5 ч. ложки цукру, соди – на кінчику ножа, перець, мелений коріандр на бажання.Приготування
Квашену капусту відтисніть і дрібно поріжте. Цибулю обберіть і посічіть.
В мисці змішайте молоко, борошно, соду, сіль і яйця, щоб вийшло тісто трохи густіше, аніж на налисники.
Додайте капусти, цибулі та кмину і добре вимішайте (має вийти тісто консистенції густої сметани). Якщо буде загусте, додайте молока, а як надто рідке – борошна.
Смажте оладки на гарячій сковорідці на олії на середньому вогні з обох боків до рум’яної скоринки. Фучки добре смакують зі сметаною, грибним соусом або бринзою.
Цибульники
Складники: 3 великі цибулини, 2-3 яйця, ст. ложка борошна, 0,5 ч. ложки соди (погашеної оцтом), сіль і перець до смаку, олія для смаження.На тушковану моркву: 3 великі морквини, цибулина, 70 г томатної пасти, сіль, перець, приправи до смаку, цукор.
Приготування
Цибулю обберіть і щонайдрібніше накрайте. Посоліть і відставте на 5 хвилин.
Тим часом збийте виделкою яйця, змішайте їх із борошном. До цибулі додайте погашеної оцтом соди, вилийте збиті яйця і добре вимішайте.
Розігрійте сковорідку з невеликою кількістю олії. На неї ложкою викладайте цибулеву масу (так, як викладаєте на деруни) і обсмажуйте цибульники з обох боків на середньому вогні.
Готові цибульники можна подавати зі сметаною або тушкованою в томатній пасті морквою. Для цього цибулю обберіть, наріжте на півкільця і зіскліть на олії. Додайте грубо натертої моркви і готуйте до м’якості. Присмачте засмажку сіллю, перцем і приправами (сушеними травами). Додайте томатної пасти, дрібку цукру, влийте трошки води і тушкуйте ще кілька хвилин.
Бананово-шоколадний кекс
Складники: 3 великі банани, 230 г борошна, 2 яйця, 120 г цукру, 100 г масла, 25 г какао-порошку, 10 г розпушувача. Приготування
Банани помийте, обберіть і збийте блендером на однорідну масу.
М’яке масло перетирайте з цукром, допоки маса не побіліє і не збільшиться в об’ємі. Додайте яйця і добре вимішайте.
В окремому посуді змішайте борошно з розпушувачем і какао-порошком, тоді порціями введіть його в яєчно-масляну масу, ретельно помішуючи.
Чашу мультиварки змастіть маслом, вилийте в неї тісто і випікайте впродовж години (під закритою кришкою) або готуйте при температурі 125 градусів упродовж того ж часу. Також можна приготувати кекс у духовці. Готовий кекс вистудіть на решітці і подавайте до столу.
Синабони (булочки з корицею)
Складники: 500-570 г борошна, 200 мл молока, 25 г пресованих (живих) дріжджів (можна замінити 7 г сухих), 2 яйця, по 75 г масла і цукру, ч. ложка солі.На начинку: 120-130 г цукру, 15 г меленої кориці, 90 г масла.
На глазур: 120 г цукрової пудри, 60 г вершкового сиру, 30 г масла.
Приготування
Для початку приготуйте опару. Для цього в тепле молоко розкришіть дріжджі, посипте їх двома столовими ложками цукру, вкрийте посуд харчовою плівкою і поставте на 15 хвилин у тепле місце.
Тим часом збийте м’яке масло з рештою цукру. Вбивайте до масляної маси яйця по одному і збивайте до однорідності. Тоді влийте опару, посоліть, розмішайте. Додайте просіяного борошна і замісіть упродовж 10 хвилин м’яке тісто, яке не липнутиме до рук. Накрийте миску з тістом харчовою плівкою і поставте на годину в тепле місце (тісто має вирости вдвічі).
У мисці змішайте цукор і корицю. Тісто викладіть на посипану борошном дошку, розпластайте руками на прямокутник, складіть утричі поздовж і ще тричі впоперек. Накрийте його мискою і залиште відпочивати на 15 хвилин.
На посипаній борошном дошці розкачайте тісто на прямокутник розміром приблизно 35 на 45 сантиметрів і завтовшки пів сантиметра. Змастіть пласт тіста маслом, ретельно присипте корицею з цукром і щільно згорніть у рулет. За допомоги зубної нитки або гострого ножа розріжте рулет на 12 шматочків-«равликів». Викладіть їх на деко, встелене пергаментом і змащене маслом, накрийте заготовки ще одним куском пергаменту і залиште ще на годину. Не викладайте булочки надто близько одна до одної – згодом вони виростуть.
Випікайте в розігрітій до 190 градусів духовці до готовності приблизно 25 хвилин.
Для глазурі збийте сир і масло, тоді додайте пудри і збийте знову. Змастіть нею ще гарячі булочки і залиште їх вистигати (ці булочки смачні й без глазурі, особливо якщо ви не любите надто солодкої випічки).
Гарбузовий пиріг
Складники: 240 г борошна, 150 г цукру, 150 мл води, сік і цедра одного великого апельсина, 100 г м’якоті гарбуза, 50 мл олії, 10 г розпушувача, ч. ложка кориці.Приготування
Гарбуз обберіть і видаліть зернята. М’якоть поріжте на невеликі шматочки і готуйте в мікрохвильовій печі до 5 хвилин на найбільшій потужності або ледь приваріть, щоби зм’якла. До гарбуза додайте олії, цукру, води, апельсинового соку і збийте це все блендером. Тоді додайте цедри з того ж апельсина, борошна, кориці та розпушувача. Добре вимішайте і випікайте пиріг при температурі 180 градусів пів години (або на 5-10 хвилин довше у мультиварці).
Гарбуз у цьому пирозі не відчувається взагалі. Пиріг виходить ніжний і пористий. А ще корж можна розрізати навпіл і перемастити варенням, полити помадкою чи присипати цукровою пудрою.
Добірку підготувала Марічка Ільїна
(за переписами «Галицької кулінарної майстерні», Пані Стефи,
кулінарного збірника для шкіл Євгена Клопотенка,
Ірини Подолян, Надії Герцюк та Любові Ліщук)