Авокадо: смачно і корисно

З’їдаючи один плід на день, можна не лише зміцнити імунітет, а й покращити роботу щитоподібної залози, оздоровити серце, подолати стрес та поліпшити пам’ять

Авокадо часто приймають за овоч, інколи називають ягодою, а насправді, з погляду ботаніки, це фрукт. Його максимальна вага може сягати двох кілограмів. Що цікаво, їстівною є тільки м’якоть, а кісточка, шкірка, листя та гілки дерева – отруйні!
Авокадо (алігаторова груша) знайоме нам порівняно недавно, але вже встигло здобути неабияку популярність. І недарма. Науковці встановили, що завдяки вітамінному та мінеральному складу регулярне вживання авокадо не лише нормалізує, а й покращує роботу багатьох внутрішніх систем і органів людини.

Абсолютний рекордсмен

В авокадо міститься багато олеїнової кислоти, яка перешкоджає утворенню холестерину, калію (навіть більше, ніж банан), кальцію, магнію, натрію і фосфору. Окрім високої концентрації різноманітних мінеральних речовин, до складу авокадо входить ще й багато вітамінів: провітамін А, ряд вітамінів групи В, а також вітаміни С, D і PP. Також до складу фрукта входить вітамін Е, який сповільнює старіння і має омолоджувальний ефект. Є в авокадо й різні білки, природні жири, вуглеводи, тож воно цілком може замінити м’ясо. Доведено, що насичує цей екзотичний плід не гірше, аніж соковитий стейк на кістці.
Фрукт буквально напханий каротиноїдами, лютеїном і зеаксантином. У комплексі ці антиоксиданти сприяють зменшенню ризику розвитку катаракти, особливо в літніх людей. З цих же причин лікарі радять давати авокадо дітям, щоб уникнути можливих захворювань очей.
Стиглі плоди авокадо здатні покращити роботу щитоподібної залози, зміцнити імунітет і легко позбутися надлишкової ваги, оскільки вони низькокалорійні і не містять ніякого цукру.
Вживання авокадо сприяє налагодженню процесів нервової системи, допомагає запобігти інфаркт, знизити ризик виникнення будь-якого серцево-судинного захворювання або атеросклерозу.
Люди, до раціону яких входить авокадо, легше долають стрес і швидше відновлюються. А ще мають добру пам’ять, оскільки цей плід позитивно позначається на здатності людини до концентрації уваги.
Чоловікам авокадо корисне тим, що може підвищувати потенцію. Крім того, більшість чоловіків у зрілому віці мають застійні процеси в тазових органах. При ігноруванні цих явищ розвивається аденома або карцинома простати. А вітамін В9, присутній у авокадо, запобігає недокрів’я у чоловіків.
Що стосується вагітних, то багато лікарів стверджують, що при такому стані варто уникати екзотичних фруктів, не характерних для нашого клімату. Однак це не про авокадо. Навпаки, воно багате на фолієву кислоту (вітамін В9), який не дає розвиватися захворюванням нервової системи в дітей. Понад те, зміцнює імунітет, допомагає при застудах і, що особливо важливо для жінок, ефективно бореться з розтяжками. Отже, протипоказань до вживання авокадо при вагітності немає – потрібно тільки переконатися, що на нього нема алергії, ретельно мити і не їсти зі шкіркою. Лікарі радять жінкам при надії з’їдати половинку фрукта на день.
Авокадо широко застосовують в косметології. Наприклад, пюре зі стиглого плода використовують як маску для обличчя. Ефект помітний одразу: дрібні зморшки розгладжуються, а шкіра стає пружною. Використовувати таку маску можна і для покращення стану волосся – сухі та ламкі пасма будуть більш зволоженими.
Та варто пам’ятати, що до вживання авокадо варто ставитися відповідально, оскільки до складу його шкірки і кісточок входить шкідливий токсин, який при великій концентрації може завдати шкоди організму (може постраждати, зокрема, травна система).
До речі, властивості авокадо зберігаються незалежно від способу його споживання. Однак дієтологи рекомендують все-таки не піддавати його термічній обробці і використовувати в свіжому вигляді. У день треба з’їдати від половинки до цілого плода.

Стиглий чи ні? Як правильно вибрати

Стигле авокадо дуже смачне і стане окрасою святкового та повсякденного столу. Але більшість відмовляється від цього продукту, що й не дивно, адже вибрати стиглий – справжнє мистецтво.
Існує понад сотня сортів авокадо. До нас імпортують далеко не всі, лише один-два. Найвідоміші – фуерте і хасс. Зокрема, плід авокадо фуерте має грушоподібну форму, м’який вершковий смак та гладку зелену шкірку. А ось плід авокадо хасс – маленький, овальної форми, має насичений горіховий смак та щільну фіолетово-чорну шкірку з нерівномірною текстурою.
Та яким би не був сорт, принцип вибору єдиний для всіх: шкірка повинна бути яскраво-зеленого або чорного кольору без бурих плям. Перевірити ступінь зрілості можна тільки злегка натиснувши на плід.
Якщо тримаєте в руках дозріле авокадо, воно нагадуватиме при натисканні щільну, але не тверду хурму. Якщо вм’ятина швидко вирівнюється – плід стиглий, якщо ж ні – плід уже перестиг і може бути гнилий.
На жаль, у супермаркетах продають головно зелені плоди, які не можна відразу їсти: треба дати їм час для повного дозрівання.
Вибираючи авокадо, також пам’ятайте, що хвостики легко відділяються від стиглих плодів. Тож варто звернути увагу на колір того місця, до якого був прикріплений хвостик. Якщо зріз яскраво-зеленого відтінку, а на місці є крапелька соку, перед вами хороше авокадо оптимальної стиглості. Темно-зелений, майже коричневий зріз свідчить, що плід перестиглий. Не виключено, що він залежався на складі чи  полиці магазину. Жовто-зелений колір місця, до якого кріпився хвостик, є характерною ознакою того, що плоду необхідний деякий час для оптимальної стиглості.
Для того, щоби почистити авокадо, потрібно розрізати його навпіл по колу, взяти за обидві половинки і злегка провернути їх у різні боки – тоді м’якоть легко відокремиться від кісточки. Якщо плід зелений, дістати кісточку буде не так просто. Зручно витягувати її чайною ложкою.
У стиглих плодів шкірка легко оббирається. Як варіант: за допомоги ложки можна витягти не тільки кісточку, але й м’якоть (тоді очищати авокадо не доведеться зовсім).

Час, терпіння і… дозрівання

Ось кілька ефективних методів, які допоможуть авокадо дозріти за короткий час:
– покладіть у паперовий пакет разом із неспілим авокадо яблуко чи помідор. Це допоможе посилити вироблення газу етилену, який сприяє дозріванню. За один-два дні плід достигне;
– скропіть половинки вже розрізаного зеленого плоду лимонним соком, з’єднайте їх і загорніть у харчову плівку, покладіть його в холодильник і зберігайте там, доки плід не зм’якне;
– загорніть зелений фрукт у паперові рушники, газету, покладіть у тепле місце, наприклад поблизу батареї чи обігрівача.
Існують і так звані шокові, швидкі методи, що допоможуть зробити авокадо стиглим. Мовиться про дозрівання плоду в розігрітій духовці чи мікрохвильовій печі. Але вдаватися до таких способів не варто, оскільки під час нагрівання фрукт може втратити вітаміни та мінерали, а його м’якоть стати слизькою та гіркуватою.

Їжте правильно!

Смак авокадо має чим здивувати. Його ніжна консистенція нагадує вершкове масло, а післясмак – кедрові горішки. У авокадо немає звичної солодкуватості, яка властива іншим фруктам. Але в цьому й полягає його перевага: нейтральний смак добре поєднується з різними продуктами харчування.
Найчастіше використовують екзотичний плід як овоч: додають у салати, які заправляють солоними і кислими соусами. Рецептів солодкого десерту з авокадо менше, але вони також існують.
З точки зору збереження корисних речовин авокадо потрібно їсти сирим. А ось із точки зору покращення смакових характеристик – у поєднанні з помідорами, морепродуктами, м’якими сирами, тобто смачнішим воно буде в салаті.
Однозначної заборони, що шкірку авокадо їсти не можна, немає. Але в процесі приготування страв радять її все ж таки оббирати. Винятком може стати той випадок, коли ви плануєте фарширувати половинки плода. Тоді вам слід вийняти м’якоть, а шкірку залишити цілою. Але і в цьому випадку, їсти чи не їсти її, вирішувати вам.

Цікаве про авокадо

* Батьківщина авокадо – високогір’я Мексики.
* В ацтеків плід авокадо був символом достатку, любові та родючості.
* Існує близько 500 сортів авокадо, які відрізняються розмірами та формою плодів, але всі вони належать до родини лаврових, тобто є родичами лаврового дерева.
* Найпопулярніший сорт авокадо – хасс.
* Авокадо має досить велике еліптичне листя, яке досягає 35 см у довжину та цвіте зеленувато-жовтими дрібненькими квітами.
* Плоди авокадо можуть до 18 місяців залишатися на дереві, але дозрівають лише тоді, коли їх зірвати. Остаточно зрілими та придатними для споживання вони будуть через тиждень-два після збирання.
* Авокадо можна виростити в домашніх умовах. Помістіть кісточку авокадо у вологу вату і постійно змочуйте. Коли кісточка розділиться надвоє та з’являться дрібненькі корінці, посадіть її в ґрунт, і вже через декілька днів з’явиться перший паросток.
* Листя, кора, шкірка плодів та кісточка авокадо містять небезпечний токсин – персин. Для людей у невеликих кількостях він не шкідливий і лише в окремих випадках може спричинити алергічну реакцію чи незначне отруєння. Проте він смертельно небезпечний для домашніх тварин!
* Дерево авокадо вічнозелене, боїться посухи і морозів і може жити понад сто років. Із нього роблять меблі.

Гуакамоле

Складники: 3-4 плоди авокадо, синя цибулина, лимон, 2 лайми, пів перчини червоного гострого перцю, пучечок кіндзи, морська сіль до смаку.
Приготування
Цибулю обберіть, посічіть, посоліть, полийте лимонним соком і залиште маринуватися.
Авокадо розріжте навпіл, видаліть кісточку, виберіть ложкою м’якоть, полийте соком з лаймів і розімніть товкачиком. 
До авокадо додайте маринованої цибулі, дрібно накраяного гострого перцю, порізаної кіндзи, солі до смаку і все ретельно перемішайте. Влітку до гуакамоле можна додати смачного стиглого помідора – він додасть соусу особливих смакових ноток.
Подавайте гуакамоле з кукурудзяними чипсами або тостами.

Тости з авокадо і яйцем

Складники: 3 середні скибки хліба, 3 яйця, 2 плоди авокадо, сік із половини лайма або лимона, 100 г бекону, пів пучка кіндзи, сіль і чорний мелений перець до смаку.
Приготування
Хліб підрум’яньте у тостері, духовці чи на сухій пательні.
Бекон накрайте на тоненькі смужки і підрум’яньте на пательні, витоплюючи щонайбільше жиру. Викладіть на тарілку, застелену паперовим рушником, аби видалити зайвий жир.
Авокадо розріжте навпіл, видаліть кісточку, ложкою виберіть усю м’якоть. Викладіть в глибоку миску, розімніть товкачиком, посоліть, скропіть лаймовим або лимонним соком, додайте тертої цедри і добре вимішайте.
У пательні, де смажився бекон, на витопленому з нього жирі посмажте яйця, залишаючи жовток рідким.
Кожен тост щедро намастіть масою з авокадо, посипте посіченою кіндзою, зверху покладіть смужки бекону, на бекон – яйця. Посоліть-поперчіть і подавайте страву гарячою.

Спринг-роли з авокадо та крабовими паличками

Складники: 10 крабових паличок, 10 листів рисового паперу, 2 огірки, половинка авокадо.
На соус: 2 зубці часнику, перчина чилі, сік і цедра з лайма, 60 мл рибного соусу, 30 мл води, 30 г коричневого цукру.
Приготування
Огірки помийте, накрайте на брусочки, покладіть у миску з холодною водою і льодом (так вони будуть хрусткішими) і за 2-3 хвилини вийміть з води. Авокадо обберіть, поріжте так само і скропіть лаймовим соком.
Замочіть один лист рисового паперу на кілька секунд у воді кімнатної температури, аби зм’як, викладіть на обробну дошку. На рисовий папір покладіть одну крабову паличку, по брусочку огірка і авокадо, щільно згорніть конвертиком (як голубці). Повторіть ці дії з іншими листами рисового паперу.
Подавайте зі свіжоприготовленим соусом. Для нього просто збийте блендером всі складники на однорідну масу.

Салат текс-мекс «Веселка»

Складники: 80 г чорної або червоної квасолі, один плід авокадо, по 100 г зернят консервованої кукурудзи і бринзи, 10 помідорів чері, пів червоної цибулини, листочки кіндзи, лимонний сік, сіль і чорний мелений перець до смаку.
На заправку: 100 г сметани або густого грецького йогурту, сік із одного лайма, 30 мл оливкової олії, пів пучка кіндзи (тільки листя), зубець часнику.
Приготування
Квасолю замочіть на ніч у холодній воді. Зранку відцідіть, зваріть у несоленій воді і знову відцідіть.
Усі складники для заправки збийте блендером на однорідну масу.
Авокадо обберіть, накрайте на кубики і скропіть соком лимона, аби не потемніло. Чері помийте, розріжте кожний навпіл. Цибулю обберіть і дрібно наріжте. Бринзу розкришіть руками.
На велику тарілку купками по колу викладіть кукурудзу, бринзу, квасолю, авокадо, цибулю і чері. Полийте усе заправкою, посоліть-поперчіть і одразу ж подавайте до столу.

Салат із авокадо та грейпфрута

Складники: грейпфрут, 2 плоди авокадо, пів граната, 2 галузки м’яти, 1-2 ст. ложки оливкової олії, сіль і чорний мелений перець до смаку.
Приготування
Грейпфрут обберіть від шкірки та перегородок, м’якоть поріжте на великі шматки. Авокадо розріжте навпіл, видаліть кісточку, обберіть і накрайте на великі кубики.
Із половини граната виберіть насіння. Общипайте зі стебла листочки м’яти і помийте.
Змішайте всі складники, заправте салат оливковою олією, посоліть і поперчіть до смаку.

Салат із кус-кусом і авокадо

Складники: по 150 г кус-кусу і томатів чері, плід авокадо, 3 галузки м’яти, 2 ст. ложки оливкової олії, трошки лимонного соку, сіль і чорний мелений перець до смаку.
Приготування
Кус-кус запарте в глибокій мисці окропом із розрахунку 1:1. Накрийте покришкою і залиште на 3-4 хвилини. Додайте сіль, перець, оливкову олію і добре перемішайте.
Авокадо розріжте навпіл, видаліть кісточку, обберіть і поріжте на невеликі шматочки.
Чері помийте і роздушіть руками, щоб вони луснули і пустили сік. Змішайте в салатнику всі складники і додайте листочки м’яти.

Спагеті з авокадо

Складники: 250 г спагеті.
На заправку: плід авокадо, 30 г волоських горіхів (ядра), 3 галузки базиліку, зубець часнику, 2 ст. ложки оливкової олії, 1 ч. ложка лимонного соку, сіль і чорний мелений перець до смаку.
Приготування
Спагеті зваріть у гарячій підсоленій воді до стану al dente, щоб були не переварені і ледь твердуваті.
Авокадо розріжте навпіл, видаліть кісточку, обберіть від шкірки, поріжте на шматочки, скропіть лимонним соком. Волоські горіхи очистіть від перегородок. Базилік промийте і відокремте листочки від стебел. Часник обберіть. Всі складники заправки збийте блендером на однорідну масу.
Перекладіть готові спагеті в миску, полийте соусом, перемішайте і подавайте до столу.

Шоколадний мус із авокадо

Складники: 4 плоди авокадо, 60 г гіркого шоколаду, чверть склянки кокосового молока, 4 ст. ложки какао, 3 ст. ложки меду, трохи лимонного соку, дрібка солі, ванілін (на кінчику ножа).
Приготування
Авокадо розріжте навпіл, видаліть кісточку, виберіть м’якоть, скропіть лимонним соком і подрібніть блендером.
У каструльку влийте кокосове молоко, поставте на маленький вогонь, додайте шоколад, какао, мед і сіль. Постійно помішуючи, доведіть масу до однорідного стану та зніміть із вогню.
Коли шоколадна маса охолоне, змішайте її з авокадо і ще раз добре збийте блендером. Розлийте мус у порційні креманки, поставте в холодильник на 3-4 години, щоби стабілізувався. Подавайте до столу, прикрасивши кокосовою стружкою, тертим шоколадом або ягодами.

За переписами panistefa.com, klopotenko.com,
picantecooking.com підготувала Марічка Ільїна

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4750 / 1.77MB / SQL:{query_count}