Успенський піст: короткий, але важливий

Християни східного обряду готуються до свята Успення Пресвятої Богородиці, яке припадає на 28 серпня

Християни перших віків до великих празників завжди готувалися постом і молитвою. Згодом з цієї практики постали коротші чи довші пости: Великий піст перед світлим празником Господньої Пасхи, Пилипівка – перед празником Христового Різдва, із особливого культу до святих верховних апостолів Петра і Павла зродився піст Петрівка та, врешті, Успенський піст, який допомагає нам приготуватися до найбільшого празника Пресвятої Богородиці – її святого Успення.
Перші згадки про Успенський піст, який в народі ще називають Спасівка, датують ІХ століттям. Як і Петрівка та Пилипівка, він увійшов у практику не через запровадження “згори”, а через звичай, що поширився серед вірян. Свого часу в Греції було багато дискусій як щодо доцільності цього посту, так і щодо тривалості та приписів.
У давнину Успенський піст був строгіший від Петрівки та Пилипівки, але м’якший від Великого посту. В понеділок, середу і п’ятницю була дозволена суха їжа: хліб, вода та сушені овочі. У вівторок і четвер можна було споживати варену їжу, але без олії. В суботу та неділю – вино та олію, а в день Господнього Преображення – рибу. 
Нині ж Церква не ставить таких строгих обмежень перед вірянами, а наголошує на позитиві, аби кожен сам вирішив, як має використати цей благодатний час посту для особистого духовного зростання та на благо тих, що поряд. Однак зберігається заборона на споживання м’яса і м’ясних страв у п’ятницю! Всі інші обмеження кожен встановлює сам для себе. 
Успенський піст у нашій Церкві щороку має однакову тривалість – від 14 до 28 серпня (празника Успення Пресвятої Богородиці). Отож триває він недовго і за щоденними клопотами може статися так, що мине непомітно. 
Як пережити ці два тижні в особливому ритмі і здобути новий досвід, радить сайт Дивенсвіт.
*Успенський піст готує нас до свята Успення Богородиці. А чи все ми знаємо про це свято: що означає “успення”, яка історія цього свята тощо? Час, витрачений на пошуки цієї інформації та її осмислення, може стати першою сходинкою до духовного зростання. 
*Двох тижнів цілком достатньо для вироблення кістяка якоїсь доброї звички, як і для викорінення поганої. Може, саме час почати?
*Під час найбільшого богородичного свята варто щонайбільше свого часу і уваги приділити молитві до Богоматері. Нехай кожен сам визначить, яка з молитов до неї в цей момент найбільш заторкує, висловлює почуття. Головне, щоб молитва була щирою і щоденною!
*Не менш корисно у час цього короткотривалого посту знайти кілька хвилин, щоби подумати про життя Марії, які виклики стояли перед нею, що вона могла відчувати і переживати. Можливо, це допоможе знайти відповіді на особисті злободенні питання.
*До багатьох марійських святинь напередодні свята організовують різноманітні прощі. Чи є можливість долучитися до прощі, як це зробити на практиці, що для цього потрібно?
*Переживаючи ці два тижні під особливою опікою Богородиці, варто просити у неї мудрості та святості для всіх стосунків, особливо сімейних, а також відваги сказати, як Марія, “так”. Наприклад, пристати на пропозицію заміжжя чи  відважитися народити ще одну дитину, адже саме завдяки відвазі Марії народився Спаситель.
*Не забувати про фізичний вимір посту. Наприклад, купити морозиво, але не для себе, а на подарунок бездомному, своєму ближньому. Це вияв як покори, так і любові.
*Варто пам’ятати, що піст – не темний період заборон, а сучасна платформа для креативного розвитку духовного життя.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4684 / 1.55MB / SQL:{query_count}