Сезон баштанних відкрито!

Звідки найчастіше везуть до Львова кавуни і дині та чи безпечно їх купувати і споживати саме зараз

Усі ми звикли, що стиглі кавуни та дині, вирощені в природних умовах, з’являються у нас не раніше серпня, а то й наприкінці літа. А ті, які продають набагато швидше, найімовірніше, містять нітрати і барвники.
Проте і фахівці з Держ­продспоживслужби, і продавці на ринках кажуть, що цей рік можна вважати винятком! Через аномальну спеку на початку літа кавуни і дині дозріли набагато швидше, тому їх вже можна їсти, не боячись отруїтися.

Чи безпечні?

Як розповів “Львівській Пошті” тимчасовий виконувач обов’язків директора Львівської регіональної державної лабораторії Держ­продспоживслужби Ігор Підганюк, кавуни і дині, які зараз продають на ринках та в супермаркетах Львова і області, до нас везуть переважно з Херсона, і всі вони безпечні.
“Якщо ще кілька тижнів тому баштанні, які продавали у нас, були привезені з Азербайджану та Узбекистану, то зараз вони переважно українські – з полів Херсонської області, – пояснює він. – Щодня на всіх продовольчих ринках працівники нашої лабораторії роблять дослідження харчових продуктів. Усі овочі та фрукти досліджують на вміст нітратів та нітритів. Перевищень щодо цих показників у кавунах та динях цього року ще не було жодного разу”.
Проте, наголошує співрозмовник, не варто купувати баштанні на стихійних ринках та узбіччях доріг! Жодних досліджень вони не проходили, тож про безпечність не мовиться. “Найбезпечніше купувати продукти загалом і баштанні зокрема на стаціонарних ринках. Якщо товар продається там, значить він пройшов усі перевірки, має відповідну документацію, тож його можна сміливо купувати і не боятися за своє здоров’я!” – наголошує він.
Що стосується цін, то вони різні: за кавун правлять від 7,50 грн за кілограм, за диню – від 18 грн за кілограм. Черг немає. Більшість покупців стверджують, що їх відлякує можливий вміст нітратів у ранніх баштанних.
Своєю чергою терапевт Оксана Захарченко наголошує, що в липні кавуни та дині можуть бути небезпечні. Зокрема, через великий вміст нітратів, пестицидів, важких металів та інших хімічних елементів можуть спричиняти важкі отруєння. “Якщо дуже кортить поласувати кавуном чи динею вже у липні, з’їжте для початку одну скибочку, а не пів кавуна відразу. Купуйте їх лише в супермаркетах чи на продовольчих ринках, де продавці зможуть вам показати експертний висновок щодо нітратів”, – радить вона.

І смакує, і лікує

У кавунах мало калорій, але дуже багато корисних речовин: вітаміни, фолієва кислота, каротин, пектинові полісахариди і клітковина. Зокрема, ця ягода багата на вітаміни А, В і С і такі мікроелементи, як калій, залізо, магній, кальцій, фосфор, натрій. За вмістом заліза кавун поступається хіба що шпинату.
Фолієва кислота, що міститься в кавуні, бере участь у кровотворенні, підтримує імунну систему, сприяючи утворенню та функціонуванню білих кров’яних тілець – лейкоцитів. Особливо корисно їсти кавун вагітним, адже він регулює формування нервових клітин ембріона, що важливо для його нормального розвитку. Крім цього, цей баштанний плід покращує травлення, робота кишківника стає злагодженою та регулярною. А ще кавун допомагає схуднути! П’ять днів на кавуновій дієті, і мінус три-п’ять кілограмів. Ну і, звичайно ж, кавун – чудовий сечогінний та жовчогінний засіб, перешкоджає утворенню каменів у жовчевому міхурі. Експерти радять частіше їсти його для захисту нирок від утворення каменів. Крім того, це безболісний засіб для того, щоб “поганяти” пісок у нирках.
А от із динею набагато складніше. Неправильне її споживання може призвести до проблем із травленням та важкості в шлунку. Річ у тім, що диня – дуже поживний продукт. Тож існують певні правила її споживання. По-перше, це самостійна страва, а не десерт. Рекомендується споживати диню не раніше, ніж через дві-три години після основного прийому їжі. Можна також з’їсти її на сніданок. Потрапляючи в шлунок разом з іншою їжею, вона починає у ньому бродити. Тому може виникнути підвищене газоутворення. По-друге, не споживайте диню із алкоголем, кислим молоком і холодною водою – це призведе до проблем зі шлунком. Запивати диню в жодному разі не можна – пити воду треба щонайменше за півгодини після її споживання.
Проте від дині дуже багато користі. У ній містяться вітаміни РР, групи В і вітамін С, а також каротин, мідь, фосфор, кремній, магній і кальцій. Диню рекомендують їсти при недокрів’ї, серцево-судинних, ниркових, печінкових захворюваннях, подагрі та ревматизмі. У ній в 17 разів більше кремнію, аніж у молоці. Цей мінерал необхідний для правильної роботи головного мозку, травного тракту і нервової системи. Він зміцнює стінки кишківника, позитивно впливає на стан шкіри та волосся. А завдяки пектинам (харчовим волокнам) диня вичищає застійні шлаки із кишківника.
Крім того, вона є цінним джерелом фолієвої кислоти, або вітаміну B9, яка необхідна жінкам під час вагітності та в період клімаксу. А ще цей продукт зміцнює імунітет. За це, зокрема, відповідає вітамін С. Бета-каротину в дині більше, аніж у моркві. Він важливий для здорового кольору шкіри та її гладкості.
Зі слів терапевта Оксани Захарченко, як кавун, так і диня для окремих людей можуть бути небезпечними. “Дітям до трьох років баштанні краще не давати, особливо в липні. Також кавун заборонено їсти тим, у кого порушений відтік сечі (вроджені аномалії сечостатевої системи, аденома передміхурової залози або післяопераційні спайкові процеси). Через сильну сечогінну дію кавуни небезпечні для тих, що мають великі камені, коліти, пронос, – каже співрозмовниця. – У дині багато важких цукрів, тож нею не варто захоплюватися діабетикам і людям із надлишковою масою тіла”.

Ласуйте, але обережно!

Щоб не отруїтися баштанними, потрібно вміти правильно їх обирати. Не купуйте розрізаних навпіл та ще й накритих поліетиленовою плівкою, оскільки під дією сонця і плівки утворюється парниковий ефект, унаслідок чого рівень нітратів у кавунах і динях різко підвищується.
На пораду Оксани Захарченко, перед споживанням баштанні треба обов’язково вимити під теплою проточною водою. “Коли їсте кавун або диню, не доїдайте до самої шкірки, бо саме в ній найбільший вміст нітратів. Якщо придбали великий кавун і спожили тільки половину, знайте, що розрізані баштанні можна тримати в холодильнику не довше, аніж добу”, – радить вона.
Якщо так сталося, що після споживання баштанних ви раптово стали погано почуватися – викликайте “швидку”! Симптоми отруєння кавуном проявляються швидко, через кілька годин після його споживання (сильний біль голови, нудота, блювання, діарея, іноді підвищується температура, виникають судоми і ломота в суглобах). До приїзду лікарів хворому знадобиться рясне пиття.


Як обрати кавун: кілька підказок

* Найбільше смакують кавуни середньої величини – по п’ять-сім кілограмів.
* Кавун має бути контрастним. Темні і світлі смуги – максимально чітко позначені. Що темніші смуги, то ягода має більше поживних речовин.
* Хвостик має бути сухий, але не відірваний. Занадто сухий хвостик означає, що кавун забрали з баштану багато тижнів тому. Але сухим хвостик міг стати й після того, як його відрізали і він всох дорогою. Хвостик проростає з так званого “ґудзика”, тому його краї мають бути сухі. Мокрий зелений хвостик – ознака незрілого плода.
* Шкірка кавуна має бути твердою. Якщо кавун стиглий, відколоти її нігтем неможливо. Якщо шкірка коричнева та волога – кавун переріс.
* Стиглий кавун повинен резонувати, адже м’якоть зрілого плоду має мікропорожнини. Кавун треба покласти на долоню лівої руки, а правою стукати у бік. Звук повинен віддавати в ліву руку.
* Кавунів ділять на “хлопчиків” та “дівчаток”. Останні, кажуть, смачніші –солодші та мають менше кісточок. У “хлопчиків” низ опуклий, а кружечок на ньому маленький. У “дівчаток” низ пласкіший, а кружечок широкий.
* На місці контакту кавуна із землею утворюється (якщо він устиг дозріти на грядці) пляма. Її колір має бути яскраво-жовтим або темно-оранжевим, але не білим.
* Щоби перевірити кавун на стиглість, його можна кинути у воду: якщо спливе – плід стиглий.
* М’якоть кавуна має бути однорідною. Жовтуваті прожилки можуть свідчити про гіршу якість ягоди.

Локації у Львові для сезонної торгівлі баштанними

Залізничний район: вул. Суботівська, 7; вул. Кульпарківська, 174; вул. Патона, 2/4-а; вул. Патона, 4/1; вул. Широка, 68; вул. Широка – вул. Низинна, 2.
Личаківський район: вул. Китайська – вул. Пасічна; вул. Вашингтона, 5 – 5а; вул. Медової Печери – вул. Пасічна; вул. Новознесенська – вул. Ковельська; вул. Пасічна, 96.
Сихівський район: вул. Зелена, 212 – 214; вул. Максимовича, 5; вул. Стрийська, 101.
Франківський район: вул. Княгині Ольги, 112 (біля ринку “Провесінь”); вул. Володимира Великого, 59В (біля сходів); вул. Наукова, 74; вул. Пулюя, 2.
Шевченківський район: вул. Мазепи, 11; просп. Чорновола, 65 – 67; вул. Хмельницького (на виїзді зі Львова); вул. Величковського, 6 – 8 (між будинками); вул. Шевченка, 358; вул. Липинського, 60.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4604 / 1.63MB / SQL:{query_count}