Ще донедавна в Україні діти із особливими потребами були ізольовані. У першу чергу від суспільства. Мешкали в інтернатах і спілкувалися лише з такими, як вони самі. Школи неохоче відчиняли двері для “особливих” дітей, та й самі батьки часто ховалися від сторонніх очей, намагаючись вберегти свого сина чи доньку від зайвого стресу.

Зараз наше суспільство, на щастя, змінилося: у школах щораз частіше відкривають інклюзивні класи, де діти із особливими потребами мають змогу здобувати якісну освіту. Батьки таких діток стали менше боятися розголосу про них, світ став до них відкритішим та добрішим. Люди почали розуміти, що ці діти, може, й “особливі”, інші, різні, але вони можуть і мають бути повноправними членами суспільства!
На сьогодні у Львівській області налічується майже 30 тисяч дітей із особливими потребами. Більшість із них соціалізовані, відвідують спеціальні центри, звичайні школи, отримують корекційну підтримку та є успішними в житті.
Зокрема, всю необхідну допомогу дітям із особливими потребами надають Освітній соціально-культурний центр Святого Антонія (на базі школи Марії Покрови, вул. Личаківська) та Освітній соціально-культурний центр Святого Миколая (смт Брюховичі). Саме тут “особливі” діти соціалізуються, мають змогу отримати реабілітацію, корекційну підтримку (психолога, дефектолога, логопеда) та набути різних навичок. Крім того, у Львівській області є 26 інклюзивно-ресурсних центрів. І хоч у них не передбачена соціалізація чи денне перебування, консультацію або оцінку потреб дитини все ж отримати можна. Уся допомога надається безкоштовно!
Особливий проект про “особливих” дітей
Для того, щоб жодна “особлива” дитина не залишилася без уваги, не була покинута зі своїми батьками напризволяще, щоби нарешті українське суспільство навчилося сприймати таких дітей як рівних, а чиновники робили все для того, аби ці діти почувалися повноправними членами суспільства, створюють різні соціальні проекти.

Одним із останніх таких у Львові є благодійна ініціатива “Особливі”. Зі слів автора та співініціатора проекту Володимира Місяйла, в рамках його реалізації передбачена колаборація здорових та “особливих” дітей через інтеграційні зустрічі, спільне дозвілля, безкоштовне відвідування дитячих розважальних закладів, креативних просторів, арт-центрів, а також соціальний фотопроект “Ми різні, але ми рівні”, зірковий челендж на підтримку цієї благодійної ініціативи та Весняний дитячий благодійний бал.
“Ідея проекту виникла досить спонтанно. Спочатку ми планували у Львові влаштувати перший дитячий благодійний бал, де мала б відбутися невеличка благодійна акція із незрячими дітьми. Але так

сталося, що все дуже швидко переросло у велику благодійну ініціативу під назвою “Особливі”, – розповідає “Львівській Пошті” Володимир Місяйло. – Як на мене, зараз “особливим” діткам часто бракує уваги, інколи вони почуваються покинутими суспільством. А ідея проекту полягає у тому, що про таких дітей треба розповідати щонайбільше. Ви не повірите, але я сам до п’яти років не говорив. Батькам казали, що або глухонімий, або розумово відсталий. Був замкнений, агресивний, нікого до себе не підпускав. У школу пішов майже з восьми років… Та, дякувати Богові, батькам і людям, які були поруч, все ж став щасливою і доволі успішною людиною. Тому зараз хочу дарувати щастя іншим дітям, які цього потребують”.
Яке воно – “особливе” життя – сьогодні показують світлини, які 17 березня презентували у Львівському палаці мистецтв, що на вул. Коперника. Символічно, що проект “Ми різні, але ми рівні” започаткували незадовго до 21 березня, коли у суспільстві привертають увагу до осіб із синдромом Дауна.

Головними героями фотопроекту стали 30 здорових та “особливих” діток із вадами зору, слуху, інтелектуального розвитку, рухового апарату, дітей-аутистів віком від семи до 12 років. Усі вони – вихованці кількох реабілітаційних центрів, зокрема Освітньо-соціального центру для дітей із особливими потребами імені Святого Антонія, навчально-реабілітаційного центру “Джерело”, Львівського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, гуманітарного центр розвитку “У світ разом” та інших.

“Місія всього проекту, зокрема й фотопроекту – аби “особливі” діти були нарівні зі здоровими, щоб мали можливість так само ходити у школи, відпочивати, розвиватися. Перебуваючи поруч із такими дітьми, переоцінюєш своє життя, дякуєш Богові за кожну хвилину, кожен день свого життя і розумієш, що твої клопоти, негаразди, невдачі чи проблеми – просто мізер! Фотосесії дітям зробив львівський фешн-фотограф Ярослав Савчак” – розповідає автор проекту.
До речі, після Палацу мистецтв згадані фотографії покажуть у приміщенні Львівської міськради та у обласній держадміністрації. Далі ці знимки можуть розвісити на стінах реабілітаційних центрів. Зі слів Володимира Місяйла, ця соціальна ініціатива буде постійною. “Усмішки “особливих” дітей надають сил, тому хочемо й надалі підвищувати увагу до них. Гадаю, наступного сезону цей проект переросте у велику соціальну акцію. Найближчим часом маємо на меті зареєструвати петицію про переобладнання однієї з дитячих бібліотек у Львові під креативний центр для “особливих” дітей. Хочемо створити там соціальний салон-перукарню і соціальний магазин”, – додає співрозмовник.

Усі на бал!
Сьогодні, 20 березня, за сприяння та підтримки концерт-арени Malevich вперше у Львові відбудеться масштабна подія та справжнє родинне свято – Весняний дитячий благодійний бал. У рамках цієї події на дітей чекатиме незабутнє дійство, червона доріжка, ігрова дитяча зона, казкові герої, яскрава фотозона, феєрична шоу-програма з повітряними акробатами та світлодіодними роботами, спільні фешн-покази із зірками, а найголовніше – вихід у розкішному вбранні у стилі Віденського балу. На сцені співатиме Роман Скорпіон, Олена Корнєєва, Ірена, Brava, Anastel, гурт “ЛТК” та інші.У заході візьмуть участь понад 500 дітей та їхніх батьків, а також учасники проекту “Особливі”. Початок о 17.00. Вхід вільний!