Василь Гельбич,
начальник відділу житлових субсидій, соціальних виплат та допомог управління соцзахисту населення Львівської ОДА:
– Матеріальна допомога у зв’язку з вагітністю та пологами – це оплата відпустки, що надається жінкам на підставі медичного висновку. Декретна відпустка триває 70 календарних днів до пологів та 56 календарних днів після. У випадку ускладнення пологів або при народженні двох чи більше дітей післяпологова відпустка збільшується до 70 календарних днів.
Право на державну допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами мають усі жінки, в тому числі неповнолітні, які застраховані чи не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Матеріальна допомога у зв’язку з вагітністю та пологами працюючим жінкам нараховується в розмірі 100 відсотків від середньої заробітної плати незалежно від страхового стажу та виплачується за місцем праці. Підставою для призначення такої матеріальної допомоги є листок непрацездатності.
Матеріальна допомога надається одразу за весь період, пов’язаний із вагітністю та пологами незалежно від кількості днів, які фактично були використані до пологів.
Безробітним жінкам оплата відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами розраховується і надається у розмірі 100 відсотків допомоги при безробітті, але не менше 25 відсотків від розміру, встановленого законом прожиткового мінімуму для працездатного населення. Підставою для призначення матеріальної допомоги з безробіття є довідка від державної служби зайнятості про те, що жінка зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна.
Для оформлення матеріальної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами необхідно звернутися в управління соціального захисту за місцем реєстрації.
Фізичні особи підприємці – платники єдиного податку теж вважаються застрахованими особами і відповідно мають право на отримання соціальних гарантій у зв’язку з вагітністю та пологами. Підставою для цього є Порядок №1266, яким регламентовані спеціальні правила розрахунку страхової виплати на підставі медичного висновку для платників єдиного податку.
Для отримання страхової виплати необхідно зареєструватися в органах Фонду з тимчасової втрати працездатності, а коли настає страховий випадок – у виконавчу дирекцію відділення Фонду за місцем реєстрації із заявою про перерахування суми страхової виплати. До заяви слід додати – лікарняний листок і довідку про сплату єдиного податку за розрахунковий період. На основі цих документів працюючі органи виконавчої дирекції фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування самостійно здійснюють розрахунок середньоденного доходу для фізичних осіб – платників єдиного податку та визначають суму страхової виплати.
А ось студенткам матеріальна допомога у зв’язку з вагітністю та пологами надається у розмірі 100 відсотків стипендії, але не менш ніж 25 відсотків від розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для працездатного населення. Щоб оформити матеріальну допомогу в зв’язку з вагітністю та пологами, їм необхідно звернутися в управління соціального захисту за місцем реєстрації, щоби подати медичну довідку і написати заяву про надання допомоги.
Проте залежно від категорії незастрахованої особи можуть знадобитися додаткові документи. Аспіранткам, докторанткам, клінічним ординаторам, студенткам вузів І-IV рівнів акредитації і професійно-технічних учбових закладів потрібно буде донести довідку про те, що вони навчаються, а тим, кого звільнили у зв’язку з ліквідацією підприємства (установи, організації) – довідку про звільнення на цій підставі.