“Пречистому образу Твоєму поклоняємося”

Десять чудотворних львівських ікон, молитви перед якими творили справжні дива

фото: tainy.info
До них не треба їхати за тридев’ять земель, щоби прикластися. До них можна приходити і молитися щораз, як виникне потреба! Маю на увазі львівські чудотворні ікони.
Думка написати про них виникла у мене під час довготривалого стояння у черзі до Святоюрського храму, коли в ньому перебував  Нерукотворний образ Ісуса Христа. Тоді, в лютому, здивував той факт, що віряни були готові стояти там добу-дві, аби вклонитися святині з папської каплиці. 
У Львові доволі часто можна бачити святині, привезені з-за кордону. А проте не всі знають, що в нашому місті понад десять чудотворних образів, молитви перед якими творять справжні дива! Нині, за два дні до світлого празника Христового Воскресіння, “Пошта” вирішила розповісти про них.

Чудотворна ікона Пресвятої Богородиці Львівської

Зберігається в Палаці Потоцьких (вул. Коперника, 15) (фото: hram.lviv.ua) 
Це найдавніша львівська ікона, що була привезена до нашого міста грецьким купцем із Візантії та подарована одному з міських храмів. Образ цей унікальний ще й тим, що в різні часи належав різним конфесіям – і православним, і католикам – та якимось дивом був збережений однією благочестивою родиною і переданий ще в радянські часи Борисові Возницькому. 
В грудні 2010 року Святійший Патріарх Філарет освятив списки чудотворної ікони Богородиці Львівської (один із них встановлений у Львівському Святопокровському катедральному соборі, інші передані до храмів Вознесіння Господнього і Різдва Пресвятої Богородиці УПЦ КП).
Вшанування Богородиці Львівської відбувається в неділю після дня пам’яті святого Юрія Переможця.
Відповідно до свідчень віруючих, до Божої Матері Львівської моляться жінки, які потерпають через непліддя, та ті, що мають невиліковні хвороби.

Деревнянська чудотворна ікона Страждальної Матері Божої

Зберігається в храмі Святого Андрія Первозваного (пл. Соборна, 3) (фото: Андрій Польовий) 
Перше чудо, яке прославило цю ікону, сталося 1786 року в селі Деревня, що на Жовківщині. Тамтешнє подружжя тривалий час не мало дітей і молилося перед цим образом, аби Бог послав їм нащадка. 
Через якийсь час відбулося диво – жінка у віці 42 роки народила сина! Але немовля було незрячим. Ще п’ять років побожна родина благала Пресвяту Богородицю про зцілення дитини, відмовляючи щоденні вервиці біля чудотворної ікони. І знову сталося диво! На празник Успення Божої Матері згорьована жінка розповідала незрячому синові, якою доброю та милосердною є Пресвята Діва Марія, з надією вдивляючись у образ. Аж тут дитя радісно вигукнуло: “Яка гарна Мати Божа!” Хлопчик прозрів.
18 січня 1990-го її перенесли до відновленого монастиря святого Онуфрія у Львові. В 2001 році Деревнянську чудотворну ікону Матері Божої коронував Святіший Отець Іван Павло II під час Божественної літургії у Львові. Випадків зцілення завдяки молитвам перед цим образом чимало. 
До ікони приходять вклонитися переважно ті, що просять про прозріння, і ті, що перебувають у скрутних життєвих обставинах, коли важко прийняти рішення.

Копія ікони Матері Божої Пантанасса, або Всецариця

Зберігається в Святогеоргіївському храмі (вул. Короленка, 3) (фото: Андрій Польовий)
Це копія чи не найвідомішої ікони, оригінал якої є на Афоні у Ватопедському монастирі. Намальований цей образ у ХVIII столітті з благословення старця Йосифа Ісахаста. Історія цієї ікони досить цікава. 
Як переповідав сам старець, одного разу до монастирської церкви зайшла молода людина. І щойно хотіла помолитися, як лик Божої Матері осяяло неземне світло. Якась невидима сила кинула чоловіка об підлогу. І коли все це завершилося, він вирішив піти до сповіді, під час якої розповів священику, що тривалий час займався магією та окультними науками. Матір Божа в той день “переконала” його змінити життя і зректися цього заняття. Саме з того часу Пантанасса славиться тим, що протистоїть злу та магії. Копій цієї ікони у світі чимало – і всі вони чудотворні!
В 90-их роках минулого століття архи­єпископ Львівський і Галицький УПЦ Августин возив новостворену копію цього образа на Афон, аби освятити і прикласти до оригіналу. Відтоді у львівському Святогеоргіївському храмі відправляють молебні й акафісти Богородиці Пантанассі. 
Зі свідчень очевидців, завдяки щирим молитвам до Всецариці люди зцілюються від онкологічних недуг. 

Копія Теребовлянської чудотворної ікони Пресвятої Богородиці

Зберігається у Святоюрському соборі  (пл. Святого Юра, 5) (фото: Андрій Польовий)
Теребовлянська чудотворна ікона Божої Матері – одна з найстаріших українських ікон, які плачуть. Під час візиту до України в 2001 році, у дні свого перебування у Львові, перед нею молився Папа Римський Іван Павло II і особисто коронував її копію.
У теребовлянській судовій книзі під 1663 рік було записано, що вперше “Образ Пречистої Діви плакав у четверговий день перед українським Великоднем…” Інші історичні джерела свідчать, що в 1651 році лише завдяки чуду, яке сталося за посередництва молитви до Теребовлянської чудотворної ікони Пресвятої Богородиці (оригіналу), жителі краю захистили теребовлянський замок від нападу турків і татар.
1704 року, коли шведи обступили Львів і взяли його в облогу, Теребовлянська чудотворна ікона (копія) врятувала наше місто від розорення ворожими військами. Львівський хроніст писав, що “…Мати Божа в тій іконі розплакалася і своїми сльозами спонукала шведського генерала Штембока зректися величезної контрибуції з львів’ян, надалі її не домагатися і залишити місто в спокою”.
Вклонитися іконі можна щодня, але велелюдний відпуст відбувається в день свята Покрову Пресвятої Богородиці, коли віряни моляться за захист міста від ворогів. 

Копія ікони Божої Матері “Всіх скорботних Радість”

Зберігається в храмі Різдва Святого Івана Хрестителя (вул. Л. Кобилиці, 31) (фото: Андрій Польовий)
Сама її назва свідчить про те, що через неї звертаються до Господа ті, що перебувають у скорботі та печалі. Як співається у акафісті до ікони, ми молимося про дарування всіляких благ: “оголеним – одіяння, хворим – зцілення, голодним – годування, сліпим – прозріння, запечаленим – відрада”.
Оригінал ікони Пресвятої Богородиці “Всіх скорботних Радість”, який є у Москві, прославився чудотворенням ще в 1688 році.
Копія ікони Матері Божої “Всіх скорботних Радість”, яка зберігається у Львові, датована приблизно ХVII століттям. Серед вірян, які приходять до цього храму, ширяться чутки про те, що недавно одна жінка, помолившись біля цього образа, отримала ласку – в 40 років уперше завагітніла! А раніше лікарі ставили їй діагноз непліддя. 
З благословення Високопреосвященнішого архиєпископа і митрополита Львівського Ігоря Возьняка храмові надане право щороку 6 листопада почитати ікону Матері Божої “Всіх скорботних Радість”.   Біля образа моляться переважно жінки – за ласку материнства, а також за зцілення від депресії та душевних хвороб.

Копія Тихвинської сльозоточивої ікони Божої Матері

Зберігається у Святогеоргіївському храмі (вул. Короленка, 3) (фото: Андрій Польовий)
За церковним переданням, Тихвинська ікона Божої Матері була намальована апостолом і євангелистом Лукою. В V столітті була перенесена з Єрусалима до Константинополя і поставлена в спеціально збудованому для неї Влахернському храмі. Наприкінці ХІV століття образ зник із церкви. 
З часом осяяна світлом ікона з’явилася на півночі Росії. Поблизу Тихвина для знайденого образа збудували Успенський храм. Згодом, за велінням царя Івана Грозного, там спорудили монастир. Тихвинська ікона не раз ставала захисницею обителі в часи лихоліття. У роки Великої Вітчизняної війни чудотворний образ вивезли до Сполучених Штатів, проте сьогодні святиня знову повернулася у відроджений Тихвинський монастир.
У 1877 році один зі списків прославився сльозоточінням у Іллінському скиті на Афоні. Згодом монахи намалювали точну копію ікони і подарували її львівській громаді.
В 1997 році рішенням Священного Синоду Української православної церкви ікона була визнана чудотворною.
Чимало вірян відчувають чудодійну силу цього образа і розповідають про зцілення від різних недуг. До ікони найчастіше припадають жінки, у яких хворіють діти чи онуки.

Ікона Миколая Чудотворця

Зберігається в Княжій церкві святого отця Миколая Чудотворця (вул. Б. Хмельницького, 28-а) (фото: Андрій Польовий)
Ікона з Княжої церкви датується XVIII століттям. Кажуть, цей образ допоміг одній львівській родині скерувати свого сина на праведний шлях. Хлопець вчився у семінарії, але мав проблеми з поведінкою. Його мати стала ревно молитися до чудотворної ікони Миколая, і він почув її прохання – по закінченні навчання у Відні син висвятився і став єпископом. 
З того часу образ Миколая почитають як чудотворний. У Енциклопедії українознавства про почитання святого Миколая в нашому народі написано: “У численних народних переказах Миколай боронить людей від стихійного лиха; найбільше він опікується тими, хто перебуває у плаванні, тому чорноморські рибалки, виходячи на промисел, брали з собою образ Миколая... У давнину святий Миколай також заступник перед небезпеками із степів”. 
Перебуваючи свого часу Львові, Антіохійський Патріарх Йоаким подарував цьому храму частку мощей святого Миколая. В Княжій церкві можна  почути свідчення людей про те, що ця ікона виліковує важко хворих дітей.
Біля образа Миколая Чудотворця моляться за зцілення дітей і мандрівників, торговців, послів і рибалок.

Кам’янецька чудотворна ікона Матері Божої

Зберігається у Вірменському катед­ральному соборі Успіння Пресвятої Богородиці (вул. Вірменська, 7) (фото: Андрій Польовий)
Звідки у нашому місті ікона з Кам’янця-Подільського, достеменно невідомо. Датована вона XVII століттям. У Кам’янці-Подільському (звідси, власне, й назва ікони) вона зберігалась у вірменській церкві, яку згодом зруйнували. Відтак образ перевезли до вірменської церкви у Львові. 
Колись ця ікона від часу дуже сильно потемніла, проте, як розповідають у храмі, самостійно відновилась (без реставрації!) та висвітлилась. Цей образ також коронований і має срібно-золочені шати.
Кажуть, всі ті, що моляться біля нього, відчувають Господню допомогу. Ця ікона Матері Божої належить до типу “Одигітрія” (з грецької – “Провідниця”), адже Богородицю вважають провідницею вірян на шляху до Христа. 
Матір Божу, прославлену в Кам’янецькій чудотворній іконі, просять про допомогу у різних справах. 

Копія чудотворного образа Розп’яття Ісуса Христа

Зберігається в храмі Різдва Пресвятої Богородиці (просп. Червоної Калини, 70) (фото: Андрій Польовий)
Містечко Глиняни Золочівського району Львівської області є паломницьким місцем Львівської архиєпархії УГКЦ. У цьому живописному містечку на Святвечір 1936 року в старенькій дерев’яній церкві Успення Пресвятої Богородиці сталося диво – відновився запрестольний образ Розп’яття Ісуса Христа: темне почорніле тло 150-літньої ікони засяяло ясно і випромінювало світло ще три тижні!
Комісія, яка обстежувала тоді цей чудотворний образ, визнала, що його відновлення, без сумніву, надприродне. Святіший Отець Папа Пій ХI 18 травня 1938 року надав церкві Успіння Пресвятої Богородиці право проведення відпустів.
Чудесне відновлення ікони потверджене не лише церковною владою, а й безліччю чудодійних оздоровлень, які відбулися як у довоєнний час, так і в 90-ті роки минулого століття, коли молитва в храмі знову відродилася.
Створена в 2000 році напередодні освячення церкви Різдва Пресвятої Богородиці ікона є точною копією чудотворного образа Розп’яття Ісуса Христа, який з XVIII століття зберігається у Глинянах.
Біля копії чудотворного образа моляться за зцілення від різних недуг – не лише фізичних, а й душевних. 

Чудотворна ікона Пресвятої Богородиці

Зберігається в Княжій церкві святого отця Миколая Чудотворця (вул. Б. Хмельницького, 28-а) (фото: Андрій Польовий)
Цей образ Божої Матері є тут ще з XVII століття. Про його походження відомо дуже мало, можна почути не одну історію чудесного вислухання прохання під час молитви перед іконою: хтось після тривалих пошуків нарешті знайшов собі пару, когось покинула важка недуга, хтось виграв суд, який тривав роками… 
Проте чи не найчастіше, зі слів вірян, Пресвята Богородиця, зображена на чудотворній іконі, допомагає оздоровитися тим, що мають невиліковні недуги.  
Перед іконою Пресвятої Богородиці найчастіше моляться за щасливе заміжжя і сприяння у сімейних справах, за дар материнства.

“За іконами завжди треба бачити Бога”
Отець Роман Тереховський, сотрудник храму Пресвятої Євхаристії, – про те, як правильно розуміти призначення чудотворних образів, у яких випадках стається чудо і чому не варто купувати ікону “за гороскопом”
– Отче, як маємо розуміти факт чудотворіння окремих ікон? Що це: норма чи диво?
– Передовсім маємо розуміти одне: жодна ікона чуд не робить. За будь-якими чудами завжди стоїть Бог чи хтось із святих, які звертаються у своїх молитвах у наших наміреннях до Бога. Не можна розглядати окремо Бога і чудеса – вони пов’язані. Все ж я просив би не застановлятися надміру над фактом чудес, адже головним у будь-якому чуді є Бог, Його могутність, а не окремий факт зцілення від хвороби чи ще щось.
– Що таке чудо з точки зору Церкви?
– Чудо – це коли має статися щось, що виходить за межі розуміння законів природи, як-от зцілення від недуг, що не піддаються лікуванню доказовій медицині. Для чуда Бог використовує й матеріальні речі, приміром, як це робив Ісус під час свого земного служіння. Пригадуєте зцілення незрячого? 
Бог використовує часом навіть такі нетипові засоби. Ісус наклав на його повіки ґрунт з-під ніг, заліпив слиною – і так незрячий прозрів. Що ми тут бачимо? Силу Бога, яка проявилася через певні матеріальні засоби. Так само маємо розуміти чудотворні ікони – як певну матеріальну річ, яка задіює нашу віру, народжує в душі молитву, на яку Бог відгукується через таке потрібне нам чудо. Адже ми не думаємо, що саме ці матеріальні речі дали зцілення! Не маємо таблеток під назвою “цілюща слина Христа” чи щось подібне! 
Дивом можемо вважати й зміну свідомості, підказку шляху, рішення, як бути у складній ситуації. Всі ці речі може робити тільки Законотворець природи, оскільки він її сотворив і управляє нею.
– А якою має бути причина чуда? Чому в одних випадках Бог його творить, а в інших ні?
– Причиною чуда є потреба в ньому. Бог відгукується на молитву чудом, якщо воно не суперечить Божому плану спасіння кожної конкретної людини. Ми ніколи не можемо передбачити чуда, спрогнозувати його, не завжди чудо є результатом особливо праведного життя, подвигу, не завжди постів-молитов. З цієї причини не можемо всім радити один спосіб – тут усе строго індивідуально. 
Не можна також ображатися на Бога, бо ви такі самі молитви знайшли, такі ж пости тримали, на ті ж самі Служби ходили, до того самого священика, а чуда у вас не сталося, а в сусідки сталося. Єдина передумова для дива – чисте серце. Бо головним адресатом чуда є Бог, а не людина. Якщо ви пережили своє особисте чудо, будь ласка, не забувайте, що через це чудо повинен бути прославлений Господь, а не ви. Бо не можна хотіти чуда більше, ніж Бога… Чудо є лише одним із Його дарів.
– Які ще, крім чудотворних ікон, видимі знаки невидимої благодаті можуть “запустити” чудо?
– Справжня, жива віра може “запустити” чимало матеріальних речей – ікон, мощей, багато чого. Але тут матеріальні складові – не головне. Головне зрозуміти, що Господь говорить у матеріальному світі через матеріальні засоби (фарбами по дереву – через ікону) про нематеріальне, вічне, нетлінне. В цьому випадку нематеріальне співвідноситься з вічністю. 
У жодному випадку не можемо говорити про Матір Божу як про неіснуючу, символічну – вона реальніша від нас! Просто Вона – у вічності, а ми перебуваємо в часі та просторі. Не варто зосереджуватися на матеріальному, адже “віра без діл мертва”, як і діла без віри. Тому все треба робити з вірою. Маємо виховати у собі таку віру, щоб вона могла “запустити” наше власне чудо.
Якщо буде віра – будуть і чуда. Зрештою, якщо віра народжується в серці, то для людини відкривається багато чуд, яких вона просто раніше не помічала. Тоді кожна ікона буде для такої людини чудо­творною, навіть маленький образочок-репродукція, навіть чорно-білий його варіант. Чудотворність ікони в тому, що вона “промовляє” до Бога через святого, на ній зображеного. Чи ви помітили одну закономірну для Божої Матері, святих річ? Вони самі ніколи нічого не роблять, а передовсім моляться до Творця. Відтак стається чудо. 
Пригадуєте перше чудо Ісуса – весілля в Кані Галилейській. Що зробила Матір Божа? Звернулася до Ісуса. Те ж саме робили й святі, апостоли, подвижники, до яких ми звертаємося з проханнями про чудо. Їхній спосіб життя, молитви так зворушують серце Бога, що він відгукується чудом! Оця “маленька хитрість” і є ключем до розуміння та пошанування всіх ікон. За ними завжди треба бачити Бога. І немає значення, хто її малював, що робив у процесі малювання. Не в пишноті оздоби річ, не в рекламі. Ікона має інші цінності: вона говорить нам про авторитет Бога і спонукає нас до молитви.
– Отче, останнім часом у середовищі воцерковлених людей помітила дивну тенденцію молитися до окремих чудотворних ікон, які є помічними згідно з… гороскопом. Що можете сказати на це?
– Знаєте, а я не бачив ікони, до якої мають молитися ті, що народилися в рік Миші (сміється). Що ж тоді робити цим людям? Не молитися зовсім, бо мудрагелі в інтернеті не придумали ікони Божої Матері, до якої якась частина людства мала б молитися? Абсурд! Кожен відповідає за те, що Бог йому дав. І за голову в тому числі. Якщо люди вирішують молитися, просити в Бога дива, то мають забути про всілякі гороскопи, бо диво може створити хтось інший. 
Розмовляла Ірина Березовська
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.3181 / 1.77MB / SQL:{query_count}