Смачна гостя зі Сходу

Споживаючи хурму, можна вилікувати нервові, серцеві та бронхолегеневі хвороби. Але тим, що пережили операції на шлунку або кишківнику, мають часті закрепи, від неї варто відмовитися

Навряд чи знайдеться хоч одна людина, яка б не куштувала хурму. 
Цей терпкий, неймовірно солодкий і ароматний плід є дуже помічним при багатьох хворобах і входить до складу чималої кількості вишуканих страв. 

Чим корисна

Хурма – один з найбільш корисних плодів, оскільки містить багато різних вітамінів, зокрема А1, В1, С, РР і Е. 
“За вмістом вітаміну С хурма перевершує навіть смородину, а заліза, натрію, кальцію і марганцю в ній більше, ніж у яблуках. Отож, завдяки вітаміну С хурма може стати смачними ліками проти застуди. Нею можна полоскати горло. Для цього потрібно змішати один плід хурми з 3,5 столової ложки теплої води, – зазначає  “Львівській Пошті” терапевт Мар’яна Міра. – Хурма корисна завдяки загальнозміцнювальній дії, раджу їсти її людям, які потерпають від захворювань бронхолегеневої системи”.
Наявність калію добре впливає на роботу судин, живить серцевий м’яз і сприяє нормальному проходженню імпульсів, відтак допомагає стабілізувати серцевий ритм. Хурма має хорошу сечогінну дію. Якщо сечогінні пігулки вимивають з організму калій, то завдяки споживанню хурми кількість його тільки поповнюється. 
Магній, присутній в цих плодах, знижує ймовірність утворення каменів у сечовивідних шляхах. За рахунок сечогінного ефекту збільшується виведення зайвих солей натрію з організму, внаслідок чого полегшується робота нирок. Крім того, нормалізується калієво-натрієвий баланс. 
Завдяки вітаміну РР хурма підвищує працездатність, покращує настрій, а ще заспокоює нервову систему і долає депресію.
Споживаючи хурму, можна поповнити дефіцит йоду в організмі, що важливо при захворюваннях щитоподібної залози
Чимало в цих плодах і харчових волокон (удвічі більше, ніж у вже згаданих яблуках) та дубильних речовин. Як зазначила гастроентеролог Наталія Симонова, завдяки їм з організму можна легко вивести шлаки і токсини. “Хурму варто їсти при розладі травлення і шлункових недугах, а завдяки харчовим волокнам її дію можна порівняти з активованим вугіллям”, – каже вона.
Велика кількість бета-каротину (в хурмі його більше, ніж у гарбузі, солодкому перці і томатах) допомагає зберегти добрий зір, сприятливо впливає на стан шкіри і нейтралізує дію нікотину. Тож цей плід передовсім корисний курцям. Крім того, хурма має бактерицидну дію щодо кишкової та сінної паличок і золотистого стафілокока.
Через великий вміст заліза хурма є хорошим засобом для лікування залізодефіцитної анемії не тільки в дітей, а й у вагітних та осіб, які за тих чи тих обставин втратили велику кількість крові. Часто споживаючи хурму, можна поповнити дефіцит йоду в організмі, що важливо при захворюваннях щитоподібної залози.
Зі слів терапевта Мар’яни Міри, хурма чудово тамує голод. До того ж вона низькокалорійна (у 100 грамах  міститься тільки 60-70 кілокалорій – залежно від сорту), тому її можна включати в раціон тим, що хочуть схуднути. “Здоровим людям впродовж дня можна з’їдати один-два середні плоди. Але починати краще з мінімальної кількості, аби перевірити організм на сприйняття”, – радить терапевт.
Хурму використовують і як косметичний засіб – роблять з неї маски для обличчя. Візьміть м’якоть одного плода, додайте до неї жовток, ретельно перемішайте і накладіть на попередньо очищену шкіру обличчя. Така маска звужує розширені пори і позбавляє вугрів, але її треба робити не менш ніж 10 разів!
Є ще один рецепт зволожувальної маски з хурми: накладіть м’якоть на обличчя і потримайте 10 хвилин. Потім змийте холодною водою. 

Кому протипоказана

Через в’яжучі властивості хурма протипоказана тим, що пережили операції на шлунку або кишківнику, при спайковій хворобі та у випадках, коли не дуже добре функціонує травна система. З цієї ж причини навіть здоровим людям не варто захоплюватися нестиглими плодами.
Тим, що мають часті закрепи, споживати хурму, навіть дуже стиглу, треба вкрай обережно, бо може розвинутися гостра кишкова непрохідність. Протипоказанням до вживання хурми є й цукровий діабет.

Як вибрати хурму?

Для того, щоби сповна насолодитися хурмою, бажано вибирати тільки абсолютно стиглу! Дозрілі плоди досить м’які: внаслідок легкого натискання на них залишається слід, при цьому плодоніжка і листочки, якщо вони є, повинні бути абсолютно сухі. 
Шкірка в стиглої хурми напівпрозора і тонка, а поверхня – блискуча і гладка. Якщо ж на хурмі з’явилися темні цятки або плями, це свідчить про те, що плід починає псуватися.
Якщо незрілі плоди надто в’язкі, існує кілька способів позбутися цього:
– Покладіть хурму з яблуками, бананами або помідорами в поліетиленовий мішечок чи картонну коробку. Бананова шкірка, яблука і помідори виділяють газ етилен, який сприяє дозріванню хурми.
– Помістіть хурму на 10-15 годин в морозильну камеру – це допоможе позбутися великої кількості таніну. Після розморожування плід стане м’яким і нетерпким.
– Покладіть хурму на 10-15 годин в теплу воду (її бажано змінювати кожні дві-три години).
– Занурте ненадовго хурму в спиртовмісну рідину: під впливом алкоголю танін зруйнується.
– Терпкий неприємний смак зникне, якщо хурму підсушити або прив’ялити. Та якщо її намочити, наприклад, в чаї, то вона знову набуде терпкого смаку.

Сорти хурми

Незважаючи на те, що в світі культивують понад 500 сортів хурми, на прилавках можна побачити не більш ніж десяток її різновидів. 
Найчастіше пропонують східний вид, що росте в субтропіках. Найпопулярніші сорти – Корольок і Дзендзі-Мару або Шоколадний Корольок. Плоди круглі, з темно-помаранчевою шкіркою, колір м’якоті – від світло- до темно-коричневого, соковиті, мають чудовий смак і малий вміст таніну, через що нев’язкі навіть у нестиглому вигляді.
Шарон – гібрид японської хурми і яблука. Плоди менш в’язкі, а тому смачніші. Кісточок немає, шкірка – тонка і блискуча. Від яблука цей сорт отримав хіба що схожу за консистенцією м’якоть – твердішу, ніж у звичайних сортів. 
Шахін – дозрілі плоди великі та м’які, мають форму серця, яскраво-помаранчевого кольору.
Батьківщиною віргінського (американського) виду є схід США. Плоди більш морозостійкі (деякі сорти витримують короткочасні морози до мінус 20-ти, тому часто саме їх вирощують в Україні, Грузії, Росії). Головна відмінність від східного виду – великий вміст таніну в незрілих плодах і відповідно інколи в’яжучий ефект.
У гірських лісах Кавказу росте хурма кавказька або звичайна. Плоди дрібні, темного кольору, мають велику кількість кісточок і за смаком дуже поступаються іншим сортам, деякі з них неїстівні.
Плоди хурми медового сорту – невеликого розміру (за формою нагадують мандарини), з яскраво-помаранчевою шкіркою. Коли плід повністю дозрів, стає настільки м’яким, що аж розтікається в руках. Медова хурма має таку назву тому, що володіє неймовірно солодким смаком – аж до нудоти.
Аналогом медової хурми є помідорна хурма, яку ще називають “бичаче серце”. Плоди великі, м’які, колір шкірки і м’якоті яскраво-помаранчевий.
Інколи у наших супермаркетах, магазинах і на ринках можна побачити й тверді сорти хурми. Наприклад, єгипетську (витягнуту). Ці плоди вважають одними з найгарніших, їх часто використовують для сервірування розкішних столів. Проте любителям солодких фруктів не дуже смакує цей сорт через твердість і терпкість. Витягнуту хурму часто додають до салатів, запікають з м’ясом.
Твердою і терпкою є й китайська хурма, яка до того ж має специфічну форму. На жаль, в наших регіонах вона не надто поширена. Плоди мають світло-оранжевий колір. 

Рецепти страв з хурмою

Крученики зі свинини з хурмою

Складники: 500 г свинини, 2 стиглі хурми, яйце, 100 мл білого вина, 4 ст. ложки соє­вого соусу, 2 ст. ложки олії, 50 г мелених сухарів,  1 ч. ложка сушеного чебрецю, перець – до смаку.
Приготування. Для кручеників потрібно взяти два шматки свинини (найкраще шиї) – як на відбивні. Кожен із них відбити з обох боків, а тоді залити соєвим соусом і залишити маринуватися на годину.
Витягти м’ясо із соусу, поперчити і посипати чебрецем. Хурму обібрати і подрібнити в блендері до консистенції пюре. Розкласти шматки м’яса на столі, на кожен викласти по трохи пюре з хурми і рівномірно розмастити (залишки вам ще знадобляться).
М’ясо скрутити в рулетики і перев’язати кожен ниткою. Підготувати дві неглибокі миски: в одній збити яйце, а в другу насипати мелених сухарів для панірування. Кожен рулетик обмакнути в збите яйце, потім обкачати в сухарях і обсмажити на пательні в розігрітій олії з двох боків.
Ще гарячі рулетики перекласти у форму для запікання, обмастити їх залишками пюре з хурми. Вкрити форму фольгою і пекти м’ясо в духовці 30 хвилин при температурі 200 градусів. Після цього зняти фольгу і пекти рулетики ще 10 хвилин, аби на них утворилася рум’яна скоринка.

Куряче філе з хурмою та яблуками

Складники: 3 курячі філе, одне велике зелене яблуко, одна хурма, 2-3 галузки розмарину,  2 ст. ложки оливкової олії, 1 ч. ложка рідкого меду, по 0,25 ч. ложки солі, чорного меленого перцю і паприки.
Приготування. Мед злегка розігрійте на водяній бані або в мікрохвильовці. Додайте до нього листочків розмарину і дайте настоятися майже годину.
Хурму і яблуко помийте і поріжте на тоненькі скибочки. Яблука краще брати кислих сортів, а хурму – не м’яку, а досить тверду, аби тримала форму і не розлазилась.  
Куряче філе помийте і обсушіть. Гострим ножем на кожному з них зробіть надрізи під кутом 45 градусів, не прорізаючи м’яса до кінця. Змішайте сіль, перець і паприку. Натріть цією сумішшю філе з обох боків, а в “кишеньки” вкладіть скибочки яблука і хурми.
Кожне філе  загорніть в змащену оливковою олією фольгу і печіть в розігрітій до 180 градусів духовці 15 хвилин.
Потім фольгу розгорніть і за допомоги пензлика обмастіть м’ясо медово-розмариновим соусом та печіть ще 10-12 хвилин – доти, поки філе не стане золотавого кольору. Подавайте страву гарячою зі скибочками хурми. 

Салат з хурмою і помідорами

Складники: 2 хурми, 2 помідори, одна кримська цибулина, пучок руколи чи будь-якого іншого салату, чверть лимона, жменька кедрових горішків.
На заправку: по 2 ст. ложки соєвого соусу і оливкової олії, по 1 ч. ложці бальзамічного оцту і меду, білий мелений перець – до смаку.
Приготування. Цибулю обберіть, поріжте на півкільця і замаринуйте в лимонному соку, додавши дрібку цукру.
Помідори і хурму помийте і накрайте на тонкі скибочки. Салат помийте, просушіть і порвіть руками на шматочки. У салатницю викладіть шарами: помідори, салат, хурму, мариновану цибулю (і так кілька разів).
Для  приготування заправки змішайте бальзамічний оцет, оливкову олію і соєвий соус, тоді додайте меду, поперчіть до смаку і ретельно вимішайте. Полийте салат заправкою і присипте кедровими горішками. 

Мафіни з хурмою

Складники: 2,5 скл. борошна, 300 мл кефіру (1,5% жирності), 150 г масла, 2 яйця, 1 хурма, 2 ст. ложки коричневого цукру, 1 ст. ложка олії, 2 ч. ложки порошку до печива, 1 ч. ложка ванільного екстракту або півпакетика ванільного цукру, 0,5 ч. ложки солі.
Приготування. Духовку розігрійте до 180 градусів. Масло розтопіть. Яйця злегка збийте з цукром. Додайте ванільного екстракту, влийте кефіру і ще трохи збийте.
Не припиняючи збивати, тонкою цівкою влийте в яєчно-кефірну масу розтоплене масло. Борошно просійте крізь сито, з’єднайте з сіллю і розпушувачем, введіть в яєчно-масляну суміш і ретельно перемішайте (тісто повинно вийти трохи густіше, ніж на оладки).
Хурму обберіть і поріжте на кубики. Формочки для мафінів змастіть олією і заповніть на 1/3 об’єму тістом. Тоді покладіть в кожну формочку по шматочку хурми і додайте ще трохи тіста. Форми мають бути заповнені майже доверху.
Деко з мафінами поставте в розігріту духовку і печіть їх 15-20 хвилин.

Салат з яблук і хурми

Складники: 300 г хурми (твердої), 150 – 200 г кислих яблук, маленька кримська цибулина, 50 г руколи, 5-6 галузок кіндзи, 3-4 пера зеленої цибулі. 
На заправку: 3 ст. ложки оливкової олії, 2 ст. ложки лимонного соку, корінь імбиру (шматочок завдовжки 2 см), перець чилі та сіль – до смаку.
Приготування. Цибулю обберіть, хурму і яблуко помийте та наріжте на кубики. 
Зелену цибулю і кіндзу помийте, обсушіть і дрібно посічіть. Корінь імбиру обберіть і потріть на тертці з маленькими вічками.  Для приготування заправки змішайте оливкову олію, лимонний сік, спеції, тертий імбир і добре збийте виделкою. 
Викладіть на тарілку фрукти, цибулю, зелень і полийте салат заправкою.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4321 / 1.68MB / SQL:{query_count}