Потрійна користь

Вживаючи броколі, брюссельську та цвітну капусту, можна не лише убезпечитися від грипу, а й подолати стрес, втому, підтримати роботу серця і шлунка

За статистикою, більшість жителів нашої країни споживає білоголову капусту, ігноруючи інші види цієї городньої рослини, зокрема броколі, цвітну та брюссельську. А вони, до речі, набагато корисніші за популярну білу.

Корисна цвітна капуста

Цю представницю родини капустяних цінують не лише за багатий вітамінно-мінеральний склад, але й за те, що страви з неї дуже смачні й легкостравні. 
Чимало в ній і вітамінів. Зокрема А, D, Е, К, Н, РР, групи В. Того ж вітаміну Н (біотину) значно більше, ніж у інших доступних нам продуктах.
Зі слів дієтолога Ольги Муштрук, в 100 грамах цього виду капусти – лише 30 кілокалорій, а білка і аскорбінової кислоти – у два-три рази більше, ніж у білоголовій. Крім того, цвітна капуста містить вуглеводи, калій, кальцій, хлор, фосфор, магній, сірку, натрій, мідь, залізо, марганець, цинк, кобальт і молібден. Заліза в ній у кілька разів більше, ніж у салаті, зеленому горошку, солодкому перці, баклажанах і кабачках.
А оскільки в цвітній капусті невелика кількість грубої клітковини, вона не подразнює слизову оболонку шлунка, легше перетравлюється і засвоюється. Цвітну капусту можна їсти хворим на гастрит і виразку шлунка. 
Помічна цвітна капуста і при хворобах жовчевого міхура, ендокринної системи, дихальних і сечовивідних шляхів. Не варто їсти її тим, що мають порушений обмін речовин, і хворим на подагру.

Яскрава броколі

Надзвичайно корисною для організму є броколі. До її складу входять вітаміни А, Е, С, К, групи В. Вміст вітаміну С вдвічі перевищує його вміст у цитрусових, а бета-каротину стільки ж, скільки в гарбузі та моркві. 
З мінеральних речовин у броколі є хром, селен, залізо, калій, кальцій, фосфор, мідь, сірка, марганець та інші. Містяться в ній і ненасичені жирні кислоти, а також амінокислоти, які забезпечують основні процеси життєдіяльності організму.
Броколі – поживний, проте низькокалорійний продукт (на 100 грамів – 30 кілокалорій). Як зазначила терапевт Оксана Рильська, регулярне споживання броколі є чудовою зброєю проти стресу, мобілізує імунологічний захист, запобігає анемію, інфекції, хвороби печінки, утворення пухлин. Крім того, регулярне вживання броколі сповільнює процес старіння!
Протипоказань щодо споживання броколі майже не існує. До уваги варто брати тільки індивідуальне несприйняття.

Мініатюра з Брюсселя

Маленька головка брюссельської капусти є скарбницею вітамінів і мінералів. Серед інших видів капусти за кількістю вітамінів вона – справжня рекордсменка, позаяк у ній містяться вітаміни B1, B2, B6 і РР, натрій, калій, каротин, фолієва кислота, залізо, йод, рослинний білок тощо. 
А ще чимала її користь криється у великому вмісті вітаміну С (ця капуста не поступається смородині, в ній удвічі більше цього вітаміну, ніж у білоголовій). Бо ж відомо, що вітамін С зміцнює імунну систему, підвищує опірність організму, знімає стрес і втому. А білок, що міститься у цій городній рослині, дослідники порівнюють з білком м’яса і молока.
В 100 грамах брюссельської капусти – лише 25-35 кілокалорій, тому вона ідеально підходить для людей, які борються з надлишковою вагою і стежать за калорійністю продуктів харчування.
Зі слів Оксани Рильської, завдяки фолієвій кислоті брюссельську капусту корисно споживати майбутнім матерям (для правильного розвитку нервової системи плода та зменшення ризику вроджених вад у дитини), а також тим, що потерпають через алергію, анемію чи бронхолегеневі хвороби. 
Страви з цієї капусти, у тому числі й свіжий сік, можна їсти і пити тим, у кого проблеми в роботі серцево-судинної та кровотворної систем, підшлункової залози. Сік зі свіжої брюссельської капусти використовується як антитоксичний, жовчогінний, сечогінний, відхаркувальний та легкий проносний засіб.
Брюссельську капусту не можна їсти при підвищеній кислотності шлункового соку, в період загострення діяльності шлунково-кишкового тракту, після пережитих операцій на грудній клітці і черевній порожнині та після інфаркту.

Як вибирати, зберігати і готувати броколі, брюссельську та цвітну капусту

*Броколі
– Вибираючи броколі, зверніть увагу на те, щоби суцвіття було твердим, а головки щільними. Дрібні та жовті свідчать про те, що капуста перезріла. Понюхайте головку – якщо відчуєте неприємний запах, не купуйте.
– Аби вибрати броколі з максимальним вмістом каротину, шукайте з темнішою верхівкою і легким фіолетовим відтінком.
– Броколі – ніжний вид капусти, який не потребує бланшування. Таку капусту варто лише розібрати на суцвіття, покласти в мішечки для заморожування, випустити з них повітря і покласти в морозильну камеру.
– Щоб видалити бруд із броколі, покладіть її суцвіттям угору в миску з холодною водою на 20 хвилин.
– Щоб освіжити мляву сиру броколі, достатньо зрізати нижню частину стебла на півтора сантиметри, опустити головку в склянку з холодною водою і поставити у холодильник на ніч.
*Брюссельська капуста
– При купівлі брюссельської капусти ретельно розгляньте її: верхні листочки повинні бути без темних цяток, на стеблах і головках не має бути гнилі. Жовтий колір свідчить про те, що продукт не дуже якісний.
– Найсмачнішими є маленькі, міцні, щільні та яскраво-зелені головки. Великі можуть гірчити.

Цікаві факти про броколі, брюссельську та цвітну капусту
* Брюссельську капусту вивели (селекціонували) штучно у Бельгії місцеві городники.
* Вперше брюссельську капусту описав Карл Лінней, який і дав їй назву на честь городників з міста Брюссель.
* Назва брюссельської капусти не має різночитань – на всіх мовах світу вона відома під назвою “брюссельська”. Але, щоправда, німці, великі шанувальники брюссельської капусти, іноді називають її більш поетично – “розенколь”, що означає “капуста-троянда”.
* У Брюсселі є навіть спеціальний приз у вигляді брюссельської капусти, зроблений з кришталю. Його отримують творці кращих науково-популярних програм.
* Цвітну капусту Марк Твен називав “капустою, що закінчила коледж”.
* В Україні цвітна капуста посідає друге місце за культивуванням після білоголової.
* Назва “броколі” походить від італійського слова brocco, що означає “пагін” або “гілка”. Культуру вирощували ще в давні часи, однак у Європі вона стала популярною аж у XVI столітті. Італійські емігранти привезли її до США. Саме звідти мода на цей овоч поширилася після Першої світової війни.
* Броколі американці називають “капустою з університетською освітою”.

– Брюссельську капусту можна зберігати в холодильнику у відділенні для овочів і в міру потреби зрізати качани. Якщо помітили, що капуста почала псуватися, ушкоджені місця видаліть, а цілі головки зріжте зі стебла і заморозьте.
– Щоб заморозити брюссельську капусту, спочатку її треба промити, обсушити, а потім розфасувати у мішечки.
– Брюссельська капуста може гірчити. Гіркота концентрується здебільшого в стеблах і в центрі головки. Для видалення неприємного присмаку брюссельську капусту варто бланшувати 10-15 хвилин, попередньо зрізавши стебла і надрізавши кожну головку хрест-навхрест. Іншим способом видалення гіркоти є “гасіння” брюссельської капусти з маслом, часником, оцтом і цукром.
*Цвітна капуста
– При виборі цвітної капусти зверніть увагу на головку – вона повинна бути міцною і важкою, зі свіжим зеленим листям. Відтінок суцвіть залежить від умов, у яких вирощували капусту. Він може бути як білим, так і сіруватим, навіть жовтим. Відтінок не впливає на властивості цвітної капусти, а ось наявність темних плям свідчить про зворотне. Плями є ознаками того, що цвітна капуста почала псуватися і під час приготування листя з плямами потрібно видаляти.
– Цвітну капусту можна заморожувати двома способами. Перший – розібрати на суцвіття, занурити в окріп, до якого додати 1-2 ст. ложки лимонного соку, за 2-3 хвилини відцідити і залишити, щоби обсохла. Покласти в мішечки для заморожування, випустити з них повітря і покласти в морозильну камеру. Другий – розібрати на суцвіття, розкласти в мішечки для заморожування, випустити з них повітря і покласти в морозильну камеру. 
– Щоби цвітна капуста не втратила білого кольору, киньте в окріп під час варіння дрібку цукру або ж додайте одну-дві ложки молока.
– Аби цвітна капуста була ще смачнішою, варіть її в мінеральній воді. 
– Не всі знають, що листя цвітної капусти також їстівне, містить поживні речовини. Його ріжуть на великі шматки (завдовжки до 10 см), варять у підсоленій воді та подають як гарнір.

Рецепти страв з капустою

Картопля з броколі та сиром

Складники: 1 капустина броколі, 8 великих картоплин, 200 г м’якого сиру, 100 г сиру з пліснявою, пучок петрушки, 50 мл оливкової олії Extra Virgin, по щіпці чорного меленого перцю та солі.
Приготування. Картоплю ретельно помийте, загорніть у фольгу і запікайте в духовці при 180 градусах 40-50 хвилин. Для запікання виберіть великі, правильної форми картоплини, аби їх було зручно начиняти, а готова страва виглядала апетитно.
Броколі  розділіть на суцвіття і варіть у киплячій підсоленій воді 5-8 хвилин. Відкиньте на друшляк і вистудіть. В мисці змішайте м’який сир, сир із пліснявою, дрібно порізану броколі  і посічену петрушку. Масу посоліть, поперчіть і ретельно вимішайте.
Кожну картоплину розріжте хрест-навхрест і акуратно розламайте так, щоб не пошкодити шкірки. Повинна утворитись виїмка, в яку згодом треба буде покласти начинку. З фольги виріжте прямокутники і зробіть з них порційні човники, защипнувши краї з двох боків. На денце кожного з них налийте по чайній ложці оливкової олії.
Викладіть у кожну з таких форм по дві картоплини. Бульбини посоліть, скропіть оливковою олією і начиніть сирно-овочевою сумішшю. Викладіть форми з картоплею на деко і запікайте в попередньо розігрітій до 180 градусів духовці. 

Сирні мафіни з броколі

Складники: 1 капустина броколі, 2 яйця, 200 г м’якого нежирного сиру, 100 г масла, 40 г тертого твердого сиру, 150 г борошна, 25 г цукру, 1 ч. ложка розпушувача, 0,5 ч. ложки куркуми, по щіпці солі та сушеного орегано.
Приготування. Броколі розділіть на суцвіття та варіть у киплячій підсоленій воді 3 хвилини. Одразу ж перекладіть у посудину з холодною водою та льодом (аби капуста не втратила кольору).
Збийте масло з цукром. А тоді вбивайте у масляну масу яйця по одному і знову збивайте. Змішайте в мисці усі сухі (сипучі) складники. З’єднайте цю суміш із яєчно-масляною, додайте м’якого і твердого сиру та ретельно вимішайте.
На дно кожної формочки для мафінів покладіть трохи тіста. Вставте у кожну форму з тістом по одному суцвіттю броколі (ніжкою вниз). Зверху викладіть тісто так, щоби прикрило суцвіття. Печіть мафіни у заздалегідь розігрітій до 180 градусів духовці 25-30 хвилин.

Суп-пюре з цвітної капусти

Складники: 600 г цвітної капусти, 500 мл молока, 500 мл води, по 1 ст. ложці посіченої петрушки і кропу, щіпка шафрану, перець (будь-який гострий), червона мелена паприка, тертий пармезан – до смаку.
Приготування. Влийте у каструлю молоко і воду.  Капусту розберіть на суцвіття, покладіть в каструлю і поставте на вогонь. Доведіть до кипіння, зменште вогонь і готуйте, накривши покришкою, 10 хвилин.
Тоді додайте шафрану, перцю і готуйте ще 5 хвилин. Зніміть каструлю з вогню, трохи остудіть її вміст і збийте блендером на однорідну суміш. При подачі на стіл у кожну тарілку із супом покладіть трохи зелені, посипте пармезаном і паприкою.  

Овочева запіканка

Складники: по 300 г броколі та цвітної капусти, 200 г зеленого горошку (мороженого), 180 мл вершків 20-відсоткової жирності, 150 г тертого твердого сиру, один червоний солодкий перець, 4 стебла зеленої цибулі, 3 яйця, 100 г копченого шпондеру, 70 мл молока, 2 ст. ложки дрібно посіченої петрушки, по щіпці солі та суміші перцю.
Приготування. Всі овочі, крім солодкого перцю, варіть у підсоленій воді 3 хвилини.  Відкиньте на друшляк, дайте стекти воді та викладіть у форму для запікання, змащену маслом.
Шпондер поріжте на кубики, підсмажте на пательні до рум’яної скоринки і викладіть на овочі. Яйця збийте з молоком і вершками, посоліть, поперчіть і додайте петрушки. Овочі залийте яєчно-молочною сумішшю і посипте тертим сиром. Печіть в розігрітій до 180 градусів духовці 30-40 хвилин.

Гарнір із брюссельської капусти 

Складники: 300 г брюссельської капусти, половину кримської (червоної) цибулини, корінь імбиру, зубець часнику, 2 ст. ложки соєвого соусу, по 1 ст. ложці оливкової олії, меду і кунжутного насіння.
Приготування. Брюссельську капусту помийте і обсушіть. Шматочок кореня імбиру (завдовжки 3 см) обберіть і тонко нашаткуйте. Зубець часнику також обберіть і дрібно посічіть. У глибоку пательню влийте олії та обсмажуйте всі зазначені складники 5-6 хвилин, постійно помішуючи. Під час приготування додайте 2-4 ст. ложки води.
Цибулю поріжте на тоненькі півкільця. Додайте до капусти цибулі, соєвого соусу і меду, посипте кунжутним насінням, ретельно вимішайте і зніміть з вогню. 
Смачного!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4312 / 1.69MB / SQL:{query_count}