Сьогодні для нас поняття “християнин” стало чимось звичним, буденним. Може, через те ми не завжди відчуваємо його глибину, не завжди готові самі визнавати свою віру, а головне жити нею, бути вірними послідовниками Христа і поширювати Євангеліє.
Однак у перші століття нашої ери, коли поставали перші християнські спільноти, саме вірність Євангелію і Христовим заповідям любові перших його послідовників давало силу для поширення Христової Церкви. Один із отців Церкви Тертуліан писав, що кров мучеників – це насіння християн. Саме їхній приклад, їхня стійкість у вірі, а також численні чуда за їх посередництва (адже сказав Христос: “По вірі вашій дано вам буде”) навертали щораз більше людей до нової віри.
Саме навколо могил мучеників у день їх переходу до вічності збиралися перші християнські громади. З цієї традиції поминання мучеників – свідків віри (у грецькій мученик “мартирос” – “свідок”) постав християнський календар. Ті з них, що відзначилися великою ревністю віри та чудами, мають свої урочисті празники у церковному календарі, серед яких – святого великомученика та мироточця Димитрія. Східна Церква вшановує його 8 листопада (26 жовтня – за старим стилем). В Україні це один з найбільш шанованих святих, на його честь збудовано багато храмів.
Святий Димитрій жив у другій половині ІІІ століття в м. Солуні (Тессалоніки). Його батько був високопосадовцем при імператорі. Після його смерті імператор Максиміліан призначив Димитрія проконсулом Тессалонікійського регіону, до основних обов’язків якого належало боронити міста від варварів та винищувати християн.
Але Димитрій був християнином. Його батьки, таємні християни, ще немовлям охрестили його в домашній церкві. Замість переслідувати християн він навертав язичників та викоріняв ідолопоклонство. Зі слів автора його житія Метафраста, Димитрій став для Тессалонік “другим апостолом Павлом”.
У богослуженні в день святого Дмитрія Церква пригадує його геройську віру та різні чесноти, славить як мужнього Христового воїна та ісповідника, як чудотворця, що лікує недуги душі й тіла та допомагає в кожній потребі
Коли імператор з військом увійшов до цього міста, Димитрій виголосив перед ним своє ісповідання віри і засудив багатобожжя. Цісар наказав кинути проконсула до в’язниці. Там Димитрій благословив Нестора, свого вихованця, на боротьбу з імператорським непереможним гладіатором Лієм. Виступивши проти гладіатора з хрестом в руках, Нестор (Церква відзначатиме його пам’ять завтра, 9 листопада) переміг його. Імператор, довідавшись про це, наказав убити і Нестора, і Димитрія. Це сталося 306 року.
Після смерті Димитрія ставалися різні чуда за його посередництва, а коли через сто років відкрили гріб святого, його тіло виявилося нетлінним, а кістки видавали пахуче миро, яке зціляло недужих.
Празник святого Дмитрія належить до середніх свят. У богослуженні в день святого Дмитрія Церква пригадує його геройську віру та різні чесноти, славить як мужнього Христового воїна та ісповідника, як чудотворця, що лікує недуги душі й тіла та допомагає в кожній потребі.
Головна мета святкування празників святих мучеників – розмірковувати над їхнім геройським визнанням святої віри. Ми повинні вчитися від них свою віру любити, цінувати і мати мужність визнавати її. Визнання віри – одна з ознак доброго практикуючого християнина. Такий християнин своєї віри ніколи не ховає, не стидається її, не перечить їй, не торгує нею, не змінює, а визнає словом, ділом і цілим своїм життям.