Покращення якості життя, вирішення проблем з пошуком роботи, поліпшення системи охорони здоров’я та якості освіти, а ще припинення війни, протидія корупції, а головне чесність влади – ось чого чекають львів’яни від новообраних депутатів.
“Львівська Пошта” запитала пересічних громадян, яких першочергових кроків вони чекають від новообраних депутатів та які докорінні зміни воліли б бачити у роботі Верховної Ради VIII скликання.
Молодь – за зміни в освіті та протидію корупції
Катерина, 19-річна студентка, голосує на виборах уперше. Вірить, що після цього волевиявлення ми нарешті станемо європейською країною.
“Зрозуміло, що після виборів цього не станеться, як за помахом чарівної палички, коли наступного ранку ми прокинемося у Європі і почнемо жити як цивілізована країна. Але гадаю, що цей камінь ми вже заклали і, хоч повільно, до цього йдемо. Вірю, що з цим урядом в нас буде ефективна охорона здоров’я, доступна і якісна освіта, достойні роботи і розвинена економіка”.
Більш розчаровано після голосування почувався 26-річний таксист Ігор. “Вже не знаєш, кому вірити, а кому ні, але будемо сподіватися на краще – на те, що наші зарплати підвищаться, що медицина стане безплатною, а освіта доступнішою”.
Будучи чесними та патріотичними, вони працюватимуть для держави – дбатимуть, аби діти здобували якісну освіту, а вчителі мали достойну зарплату
На думку 30-річного Володимира, керування державою треба віддати молодому поколінню. “Депутати ВР попередніх скликань, окрім власного збагачення, нічого країні не дали: роботи немає, гроші на біржі затримують, допомогу на дітей зменшують… Їх час минув – тепер треба дати дорогу молодим! Певно, як і всі, я хочу миру в Україні і ще того, аби нові депутати відновили соціальні виплати та подбали про нові робочі місця для молоді”.
35-річна вчителька початкових класів Світлана Андріївна вважає, що новообрані депутати повинні бути патріотами своєї держави, а ще – добрими господарниками і загалом чесними людьми. Лише тоді вони перестануть бути корумпованими, не гребтимуть усе під себе, а переживатимуть за країну та її громадян. “Будучи чесними та патріотичними, вони працюватимуть для держави – дбатимуть, аби діти здобували якісну освіту, а вчителі мали достойну зарплату”.
Старше покоління – за мир і світле майбутнє дітей
68-річна пенсіонерка Ольга Василівна хоче, аби в Україні припинилася війна і криза. “Депутати повинні зробити все для того, щоб наші діти перестали гинути на сході. Криза може так швидко й не минеться – для цього потрібен час. А проте мені здається, що після цих виборів у нас з’явиться непоганий шанс на припинення кризи”.
67-річний Семен Григорович вважає, що нові люди при владі повинні більше підтримувати вразливі верстви населення – дітей, літніх людей та інвалідів. “Таке враження, що про нас просто забули. У європейських країнах, вийшовши на пенсію, люди відпочивають і не думають, за що купуватимуть завтра хліб, бо соціальний пакет у них зовсім інший. А що у нас? Суцільне безгрошів’я!”
55-річна Марія Йосипівна найбільше прагне миру та спокою в державі, а ще переживає за дітей та онуків. “Хочу, аби корупція в різних сферах, якої після Майдану ми трохи позбулися, нарешті припинилася. Аби ми не думали, чи йти до лікаря, коли в кишені залишилося усього 50 гривень… Хочу, аби онуки мали хорошу освіту, не втікали за кордон і за нормальну зарплату працювали в Україні”.
На законодавчому рівні вони повинні запровадити таке фінансування, яке дало б пацієнтові в повному обсязі отримувати медичну допомогу, а головне ту, що держава декларує їм у Конституції. Тобто якщо й далі декларуватиметься стаття 49 Конституції України, в якій ідеться, що в державних і комунальних закладах охорони здоров’я медична допомога має подаватися безоплатно, а реально ніякого ресурсу для цього не буде, то триватиме вічний конфлікт інтересів.
Наразі ми не можемо це зробити таким, бо при тому фінансуванні і тому законодавчому забезпеченні, яке є, покращення завтра неможливе. Потрібно робити конкретні радикальні кроки, аби створити нормальні умови для роботи. Для цього мають бути і умови, і відповідальність людей. Законодавство повинне бути комплексним.
Нові депутати повинні зробити все для того, щоб лікарі мали нормальні умови роботи, тобто щоби почувалися не якимись “заробітчанами” в медицині, а кваліфікованими медиками.
Особисто я хотіла б, аби був напрацьований єдиний медичний кодекс, який би чітко нормував роботу в медицині і з боку лікарів, і з боку держави, і з боку пацієнтів. Хотілося б, аби ті люди, які пройшли до Верховної Ради, об’єдналися і не забули про медицину. Загадувати наперед важко, але мені здається, що їм це вдасться зробити. Принаймні цього дуже хотілося б...
Найперше, що повинні зробити новообрані депутати, це порушити питання про свою недоторканність, про пільги для населення, про закон про вибори до ВР за відкритими парламентськими списками. Сподіваюся, цього разу буде сформована конструктивна парламентська більшість, яка вже матиме той інструмент, якого владі досі не вистачало.
У нас був Кабмін, Президент, але Верховна Рала була з натягнутою більшістю, і через цей парламент було складно провести правильні ідеї. Тепер ми матимемо тверду більшість і, гадаю, вона зможе реалізувати ті реформи, які нам так потрібні.
Зміни потрібні в кожній сфері діяльності. Кожну структуру варто покращувати, бо є світова практика, до неї треба прагнути. Ринки праці в Україні треба об’єднувати з європейськими ринками праці. Йдеться, наприклад, про об’єднання ринків праці “Евріс”, яке дозволяє прикордонним територіям обмінюватися вакансіями.
Нові депутати повинні працювати над збереженням балансу між соціальним захистом, соціальною підтримкою вразливих категорій населення і управлінськими настроями. Щоб люди все своє життя не жили на різні соціальні виплати, а були готові йти працювати.
На мою думку, лідери політичних сил, які набрали більшість, заслуговують довіри. Народ їм повірив, тому зараз новообрані депутати повинні зробити все, аби відбулися позитивні зміни.
Жодні соціальні стандарти не підвищувалися, доходи людей не зростали і всі рішення, які були прийняті до того, були спрямовані на погіршення в цілому стану наших людей. Певних змін чекаємо з першого грудня.
Часто життя громадян залежить від виплат допомоги при народженні дитини. Особливої уваги з боку держави, уряду потребують і сім’ї військовослужбовців, які втрачають близьких. Отож, сподіваюся, що всі ці проблеми будуть напрацьовані депутатами Верховної Ради нового скликання, посилять соціальний захист і покращуватимуть наш добробут.
Звісно, це все так просто не прийде – нам доведеться багато над цим працювати. І оскільки вже більш-менш відомо, хто з депутатів є прохідним, думаю, що їм таки буде до снаги вирішити всі ці проблеми. Зараз формується зовсім інша команда, яка працюватиме на благо держави, буде критиком і тим важелем, що спонукатиме більшість ухвалювати адекватні рішення, працювати на благо людей.
В умовах, які склалися, дуже важливим є надання автономії університетам. Щоби почати якісні реформи, дуже важливо розпочати декорупційний процес в освіті, як і в інших галузях.
Сьогодні дуже важливо усунути корупцію від умов захисту наукових робіт і здобуття наукових ступенів. У галузі середньої освіти наразі важливим є рамковий закон про середню школу. Гроші мають іти “за дитиною”, а учитель повинен нарешті стати матеріально захищеним. Як на мене, в цьому законопроекті є всі підстави для того, аби повернути повагу до професії учителя.
Ще однією з першочергових реформ нового парламенту повинна стати термінова реформа інституту підвищення кваліфікації. Що б ми не говорили, але таки мусимо перейти на дванадцятирічну систему освіти. На мою думку, це ті першочергові заходи, які треба запровадити найперше.
Думаю, нова команда, яка невдовзі прийде, здатна втілювати ці першочергові реформи. Вона прикметна тим, що в наступному складі Верховної Ради зібралися саме ті реформатори, які впродовж кількох років займалися якісними реформами в освіті і знають, що це таке.