Від семи недуг

Цибуля здатна не лише вберегти від застуди і грипу, а й вилікувати серце та нерви. Однак тим, у кого хворий шлунок, споживати її не варто

Тисячі людей по всій планеті споживають цей овоч мало не щодня. Ба більше – його вважають другим (після пшениці) стратегічно важливим сільськогосподарським продуктом. Він дешевий, але надає стравам пікантного смаку, лікує та захищає від мікробів. Усе це – про… цибулю!
Батьківщиною ріпчастої цибулі є Середня і Південно-Західна Азія, Середземномор’я. У цих регіонах вона культивувалася ще 4000 років до н.е. Відомо, що майже 6000 років тому єгиптяни вирощували цей продукт на великих площах у родючих долинах Нілу і вживали у великих кількостях, попри його специфічний запах. 
Цибуля нагадувала їм жовтогарячий місяць, який вважали символом безсмертя. Відтак ця рослина стала там священною. Якщо єгиптянин хотів довести свою правоту, він клав перед собою купу цибулин та урочисто клявся на них. 
Припускають, що в Україну цей овоч привезли трипільці (оскільки існувала надійна дорога до Єгипту), які одразу зметикували, що це цінний продукт, який можна використовувати і як харчі, і як ліки.

Багатий склад цибулі

Користь цибулі переоцінити важко, а в період застуди та грипу і поготів. 
Звісно, в аптеках є багато засобів для усунення симптомів гострих респіраторних захворювань, але не менш ефективним природним засобом для лікування та профілактики застуди є саме цей овоч. Цибуля не лише усуває симтоми хвороби, а й відновлює сили та додає енергії, оскільки має багатий хімічний склад. 
Зі слів фітотерапевта Миколи Марчука, цей овоч багатий на вітаміни С, А, D, В1, В2, В6, РР, Е. Якщо перший вітамін допоможе вберегти організм від інфекцій (у цибулі його більше ніж у лимонах чи апельсинах) і виникнення склерозу, то останній сприятиме збереженню молодості. Окрім цього, в цибулі багато кальцію, калію, натрію, магнію, фосфору, заліза, йоду, органічних (лимонної і яблучної) кислот, а її сік містить комплекс цукрів, ефірні масла, ферменти, глікозиди, флавоніди і фітонциди.
В чоловіків, які регулярно їдять цей овоч, підвищується потенція і знижується ризик виникнення онкологічних захворювань передміхурової залози. Жінкам цей продукт посилює лібідо
“Саме фітонциди, через які ми плачемо під час чищення та нарізання цибулі, здатні знищити мікроби, стрептококи, дизентерійну, дифтерійну і туберкульозну палички, – зазначає лікар. – А ще цибуля здатна покращити серцеву діяльність, секреторну діяльність залоз травної системи та заспокоїти нервову систему”.
Зі слів фітотерапевта, при споживанні цього овоча знижується рівень цукру та холестерину в крові, нормалізується кров’яний тиск, знижується ступінь ризику утворення тромбів та атеросклерозу, виводяться важкі метали і токсини з організму та крові. Цей продукт також чинить відхаркувальну, сечогінну, жарознижувальну, протиглисну, болезаспокійливу та ранозагоювальну дії.
Добре споживати цибулю як чоловікам, так і жінкам. Доведено, що в чоловіків, які регулярно їдять цей овоч, підвищується потенція і знижується ризик виникнення онкологічних захворювань передміхурової залози. Жінкам цей продукт посилює лібідо.
До речі, неприємний запах із рота після споживання цибулі усунути дуже легко – достатньо прополоскати ротову порожнину водою, а потім пожувати листя петрушки.

Кому протипоказана?

У великій кількості цибулю небажано вживати особам із захворюваннями шлунка і кишечника, з каменями в нирках і тим, у кого хвора печінка та спостерігаються гострі запалення травного тракту. 
Узагалі вилучити цей продукт із раціону варто людям, у яких є проблеми з щитовидною залозою.

Як нарізати цибулю і не заплакати?

Кожна господиня знає, що оббирати і різати цибулю – заняття не з приємних: майже щоразу при виконанні цих дій на очі навертаються сльози.
Є кілька способів цього уникнути:
* Перед тим, як почати оббирати цибулю, помийте її та намочіть ніж, яким це робитимете. Під час чищення як ніж, так і цибулю періодично змочуйте під проточною водою, допоки не наріжете достатньої для вас кількості.
* Обдайте цибулю окропом, а вже потім беріться за її чищення та нарізання.
* Ножем, яким чиститимете цибулю, спочатку відріжте шматочок лимона, а опісля нарізайте цибулю.
* Якщо сльози все ж підступають до очей, відкрийте кран і під час нарізання цибулі час від часу дивіться на воду, що тече з нього.

Найпоширеніші сорти цибулі в Україні

Як городню культуру або лікарські рослини в Україні вирощують такі види цибулі: цибулю шалот, цибулю ріпчасту (городню або звичайну), цибулю батун, цибулю порей, часник, цибулю шніт, цибулю ведмежу. В Україні також культивується сорт цибулі Штутгартер Різен.
Найпоширеніша в нашій країні цибуля ріпчаста. За даними agroazbuka.com, до реєстру сортів рослин України внесено 45 довгоденних сортів цибулі ріпчастої, серед яких 53% – вітчизняної селекції, 35,5% – голландської, 6,6% – польської та по 2,2% чеської, французької та молдавської. Сорти ріпчастої цибулі поділяють на гострі, напівгострі та солодкі.
Гострі сорти цибулі. У них щільна цибулина плескатої, округло-видовженої або кулястої форми з жовтим або фіолетовим забарвленням сухих лусок. Цибулина вкрита не менш ніж двома-трьома міцними сухими лусками, добре зберігається і має підвищений вміст сухих речовин. Денце просте або розгалужене (як у цибулі шалот).
Найпоширеніші сорти в Україні: Сквирська, Стригунівська носівська, Союз, 3олотиста, Сонячна, Чоботарська місцева, Павлоградська, Марківська місцева, Чернігівська.
Напівгострі сорти цибулі. Вони мають значно вищу врожайність, триваліший, ніж у гострої, вегетаційний період. Їхні цибулини гірше вистигають, є пухкими і мають меншу кількість товстих або середньої товщини соковитих лусок. Денце просте. Цибулина не придатна для тривалого зберігання.
Найпоширеніші сорти в Україні: Донецька золотиста, Каратальська, Луганська, Октябрська.
Солодкі сорти цибулі. Їм властиві висока продуктивність і найдовший вегетаційний період. Цибулини добре вистигають лише в південних областях країни. Соковиті луски товсті (понад 3 мм), кількість їх значно менша, ніж у гострої цибулі. Цибулини містять мало сухих речовин і летких ефірних олій, зберігаються до грудня – січня. Солодку цибулю вирощують лише для вживання свіжою. Найпоширенішим сортом є Ялтинська (“кримська”, синя).

Як сушити цибулю на зиму?

Півтора кілограма ріпчастої цибулі очистити від лушпиння, корінців, “хвостиків”, промити під проточною водою і викласти у глибоку миску. 
На обробній дошці кожну цибулину нарізати на тонкі кільця (3-4 мм), за бажання розрізати їх ще на дві або чотири частини. Нашатковану цибулю знову промити під проточною водою в друшляку (аби змити з кілець тонку плівку).
Щоби цибуля не потемніла і зберегла природний колір, варто розчинити в кип’ятку 50 г солі та розмішати її до повного розчинення. Коли вода охолоне, необхідно викласти в неї подрібнену цибулю, потримати в сольовому розчині приблизно п’ять хвилин, після чого витягнути і просушити за допомогою паперового кухонного рушника, щоб на ній не залишилося вологи.
Опісля варто викласти цибулю на деко та сушити в духовці при температурі не більше 50-60 градусів упродовж чотирьох-шести годин, помішуючи час від часу дерев’яною лопаткою, аби нічого не підгоріло. Після закінчення терміну деко витягнути з духовки та залишити охолоджуватись.
Процес сушіння цибулі буде простішим, якщо використовувати електросушарку.
Існує два варіанти зберігання такого продукту: викласти сушені кільця цибулі в чисту суху банку і закрити кришкою або в щільний поліетиленовий чи паперовий пакет. Але відразу закривати їх не варто – цибуля ще кілька днів повинна “подихати” до остаточного підсихання. Лише після цього ємності можна щільно закрити і сховати.
Сушену цибулю можна перемолоти чи просто перетерти руками й додавати в будь-які страви.

       Рецепти страв із цибулею       

Цибулевий хліб

Складники: 3 великі цибулини, 3 склянки борошна, 230 мл теплої води, яйце, 20 г дріжджів (свіжих), 5 ст. л. оливкової олії, 2 ст. л. молока або сметани, 1 ст. л. цукру, сіль за смаком.
Приготування: дріжджі розчиніть у 4 ст. л. теплої води, додайте 1 ч. л. цукру, аби вони почали працювати, і залиште на 20 хвилин. Додайте решту теплої води і цукру, сіль, 1 ст. л. борошна, накрийте і поставте в тепле місце на півгодини.
Цибулю обберіть і недрібно наріжте на кубики, обсмажуйте на оливковій олії (2 ст. л.) упродовж 2-3 хвилин. Посоліть, додайте 1 ст. л. борошна, пасеруйте. Перемішайте і потрохи додавайте борошно – стільки, щоб вийшло м’яке тісто, яке має трохи липнути до рук.
Додайте ще 1ст. л. олії, вимісіть тісто, накрийте його рушником і поставте в тепле місце на годину. Тісто, яке вже підійшло, розділіть на дві частини. Деко посипте борошном. 
Сформуйте з тіста два батони (хліб можна випікати і у формах, якщо у вас такі є), накрийте і залиште підходити на 30 хвилин. На тісті зробіть кілька надрізів, у декількох місцях проколіть дерев’яною паличкою і змастіть підігрітою оливковою олією.  Духовку розігрійте до 200 градусів і випікайте хліб 30 (максимум 35) хвилин. 
Витягнувши хліб із духовки, накрийте його паперовим рушником і дайте йому “відпочити” годину. 

Цибулевий суп

Складники: півкілограма цибулі, 100 г твердого сиру, 1,5 л бульйону (м’ясного або курячого), 50 г вершкового масла, 1 ст. л. борошна, 1 ст. л. цукру, 2 ст. л. червоного сухого вина, багет, сіль і мелений чорний перець за смаком.
Приготування: цибулю обберіть і наріжте тонкими півкільцями. Масло розтопіть у каструлі з товстим дном. Висипте в каструлю цибулю та готуйте її на середньому вогні приблизно 20 хвилин, часто помішуючи, аби вона не підгоріла, а закарамелізувалась і стала м’якою. Посоліть і поперчіть за смаком.
Посипте цибулю цукром і борошном та готуйте помішуючи ще 10 хвилин. Влийте до каструлі з цибулею половину гарячого бульйону, доведіть до кипіння і проваріть на маленькому вогні 15 хвилин. Влийте решту бульйону, додайте вино і готуйте 30-40 хвилин.
Цибулевий суп розлийте по вогнетривким глечикам (таким, як на чанахі). Зверху до кожного покладіть по скибці багета, посипте тертим сиром і запікайте під грилем доти, доки сир не утворить рум’яну кірочку – 5-7 хвилин. Після цього страву одразу подавайте до столу.

Цибулеве варення

Складники: 2 червоні цибулини (“кримські”), 2 цибулини звичайні, стебло пори, півлітра червоного вина, 50 мл бальзамічного оцту, 100 г цукру, 2 ст. л. меду, чебрець, перець і оливкова олія за смаком.
Приготування: цибулю обберіть і наріжте на півкільця, але не дуже тонко. У каструлі з товстим дном розігрійте оливкову олію. До неї висипте цибулю та чебрець і смажте на малому вогні хвилин 15-20. У жодному разі не накривайте каструлю покришкою! Помішуйте цибулю доти, доки вона не стане прозорою і м’якою. 
Потім вогонь збільште до максимального, влийте до цибулі вино та всипте цукру. Постійно зважайте на варення: маєте дочекатися, поки алкоголь випарується, а цукор розчиниться. На це потрібно хвилин 10-15. 
Додайте бальзамічний оцет і мед, накрийте каструлю покришкою та варіть варення ще півгодини, помішуючи раз у 5-10 хвилин. 
Приправте варення свіжозмеленим чорним перцем і зніміть із вогню. Цибулеве варення добре смакує з сиром, чорним хлібом, паштетом, білим м’ясом і яловичиною.

Цибульники

Складники: 3 великі цибулини, 3 яйця, 1 ст. л. борошна, 1/2 ч. л. погашеної оцтом соди, сіль і мелений чорний перець за смаком.
Приготування: цибулю обберіть і наріжте на кубики. Посоліть і поперчіть, перемішайте і залиште на 5 хвилин, аби трохи виділився сік. Яйця ретельно збийте.
Додайте до яєчної маси борошно і соду, погашену оцтом. Яєчну масу вилийте до цибулі та добре перемішайте. 
Пательню добре розігрійте на плиті і влийте до неї трохи олії. Цибульники смажте на невеликому вогні, викладаючи тісто ложкою – як на деруни. 

Цибулевий пиріг

Складники: для тіста: півтори склянки борошна, 100 г вершкового масла, 5 ст. л. сметани, 1/2 ч. л. соди;
для начинки: 100-150 г твердого сиру, 1-2 великі цибулини, 2 яйця, 2 ст. л. сметани, сіль за смаком.
Приготування: охолоджене вершкове масло натріть на крупній тертці і перетріть із борошном у крихту. 
Зробіть у масляно-борошняній суміші заглиблення, всипте до нього соду і погасіть її сметаною. Швидко замісіть тісто, сформуйте з нього кулю і поставте в холодильник на 20-30 хвилин. Поки тісто охолоджується, приготуйте начинку для пирога. Цибулю обберіть, дрібно наріжте і обсмажте на олії до золотистого кольору. Сир натріть на крупній тертці, змішайте його з яйцями, обсмаженою цибулею і сметаною.
Тісто розкачайте і викладіть у змащену олією форму, сформувавши бортики висотою 1-1,5 см. Поставте випікати його на 10 хвилин у розігріту до 180 градусів духовку. 
Після цього вийміть, розподіліть начинку по поверхні тіста і знову поставте в духовку на 20-30 хвилин. За цей час начинка повинна загуснути і підрум’янитися. Готовий пиріг охолодіть – лише після цього його можна нарізати й подавати до столу. Смачного!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4312 / 1.69MB / SQL:{query_count}