Бенкет кольорових перців

“Пошта” дізналася, які плоди – солодкі чи гострі – корисніші, кому їх варто споживати, а кому вони можуть зашкодити

Хто часто їсть перець, той рідше хворіє, запевняють лікарі. І недарма, адже перець не лише смачний, а й дуже корисний.
Існують два види перцю – солодкий (болгарський) та гострий (гіркий, пекучий). Солодкий перець споживають переважно у свіжому вигляді та використовують для переробки, гострий – як приправу, для консервування та засолювання. 
Але який би перець ви не обрали, користь від нього величезна: до складу як солодкого, так і гострого входить алкалоїд капсаїцин, який, власне, й надає плодам характерного смаку. Ця речовина стимулює роботу шлунка і підшлункової залози, збуджує апетит, знижує артеріальний тиск і розріджує кров, перешкоджаючи утворенню тромбів.

Солодкий зміцнить імунітет

Овочевий (солодкий) перець володіє неймовірно корисними властивостями. Зі слів голови Асоціації дієтологів Львівщини Зоряни Завади, за вмістом вітаміну С солодкий перець (особливо червоний і жовтий) перевершує лимони, навіть смородину! 
Отож є незамінним продуктом для зміцнення імунітету. Причому найбільше аскорбінової кислоти міститься біля плодоніжки – у внутрішній м’якоті білого кольору, тобто в тій частині плода, яку зрізаємо під час чищення.
У солодкому перці аскорбінова кислота поєднується з великою кількістю вітаміну Р. Така “співдружність” сприяє зміцненню кровоносних судин (підвищенню проникності та еластичності їх стінок), перешкоджає закупорюванню артерій.
Чимало у солодких сортах і провітаміну А (більше, ніж у моркві), тому щоденне споживання 30-40 г перцю стимулює ріст волосся, покращує зір, стан шкіри і слизових оболонок, поліпшує дихання, запобігає астматичний напад і прояви бронхіту. 
Щоденне споживання солодкого перцю стимулює ріст волосся, покращує зір, стан шкіри, запобігає напади астми і прояви бронхіту
Багатий солодкий перець і на вітаміни В1, В2, В6 і РР, тому тим, у кого спостерігаються часті прояви депресії, погіршення пам’яті, безсоння, занепад сил, діагностований цукровий діабет, варто обов’язково включати його у щоденний раціон.
Завдяки високому вмісту мінеральних солей калію і натрію, а також мікро- і макроелементів (залізо, цинк, йод, кальцій, фосфор, магній) солодкий перець незамінний при анемії та остеопорозі. А ще покращує роботу печінки – головної біохімічної лабораторії в організмі, бо стимулює жовчовиділення, запобігає утворення каменів, допомагає знизити рівень холестерину.
Користь солодкого перцю неоціненна як для чоловіків, так і для жінок: першим він допоможе надовго зберегти густу шевелюру, а другим уникнути утворення злоякісних пухлин і виносити здорову дитину. 

Гострий захистить від утворення виразки

Гарячий, як молодість, червоний, як кров, і пекучий, як вогонь… Це все про перець, але вже не солодкий, а гострий. 
Зоряна Завада запевняє, що він так само багатий на вітаміни та мік­роелементи, як і солодкий, але містить ще більше алкалоїду капсаїцину, що робить його пекучим. Гіркий перець має болезаспокійливу та антибактеріальну дію. Крім того, до його складу входять жирні олії, цукор, каротин і каротиноїди. 
Дієтолог каже, що помірна кількість червоного перцю допомагає покращити травлення (збільшує секрецію шлункового соку і підвищує його кислотність), нормалізувати мозковий кровообіг, унеможливлює розвиток атеросклерозу, полегшує стан при бронхіальній астмі, усуває тромби, очищає дихальні шляхи, розріджує мокротиння, сприяє його відхаркуванню, тому гострий перець корисний при кашлі, ангіні, грипі. А ще його застосовують зовнішньо –  у вигляді зігріваючих мазей і пластирів, рятуючись від радикуліту, артриту і невралгії. 
Гіркий перець корисний при кашлі, ангіні та грипі
Аби часто не хворіти, Зоряна Завада радить використовувати пекучий перець з профілактичною метою: покласти невеликий стручок у борщ чи суп або ж додати щіпку сушеного перцю чилі як приправу до другої страви. 
Якщо використовуватимете червоний перець саме так (але не зловживатимете ним!), то позбудетеся багатьох бактеріальних і вірусних інфекцій, адже цей пекучий на смак плід володіє ще й потужними протимікробними властивостями, які сприяють швидкій загибелі патогенної мікрофлори. Цей процес відбувається стрімко – щойно гіркі речовини з перцю потрапляють у шлунок. 

Кому який протипоказаний

Солодкий перець може й зашкодити. Люди, які мають гіпертонію, ішемічну хворобу із порушенням серцевого ритму, повинні виключити його з раціону! 
Зашкодити цей сорт перцю, зі слів діє­толога, може й тим, у кого виразкова хвороба шлунка, гастрит з підвищеною кислотністю шлункового соку, коліти, загострення хронічних недуг нирок, геморой чи епілепсія. 
Не варто включати його до фруктово-овочевої дієти й тим, хто хоче схуднути, оскільки болгарський перець збуджує апетит. Не радимо давати солодкого перцю дітям до п’яти років, бо їх шлунок і травна система ще не здатні нормально перетравити цей плід.
Гострий перець не варто їсти тим, у кого хворі дванадцятипала кишка і печінка! Не слід забувати й про те, що споживати цей сорт перцю треба вкрай обережно: потрапляння пекучих речовин на слизові оболонки може спричинити опік, навіть больовий шок!

Популярні сорти перцю
Для того, аби зібрати щедрий урожай перцю, слід додержувати багатьох умов. Важливі і якість насіння, розсади, і удобрювання, і застосування агротехнічних засобів, і врешті-решт погода. Проте найголовнішим є вибір сорту.
Сортів перцю безліч – солодкий, гострий, жовтий, червоний, ранній, пізній, пише sadigorod.com.

Солодкий 

Червоний гігант. Середньостиглий, урожайний, не вимогливий до природних умов великоплідний сорт (вага плода – до 200 г, довжина – до 10 см). Кущ виростає до метра. Плоди можна споживати у свіжому вигляді та консервувати.
Колобок. Ранньоврожайний сорт, стійкий до хвороб. Плоди червоні, конусоподібні, достигають за 110-120 днів і мають вагу 150-200 г кожен, стінки соковиті та м’ясисті. Кущі невисокі, компактні. 
Жовтий гігант. Пізньостиглий сорт голландських селекціонерів. Плоди конусоподібні, м’ясисті та смачні.
Каліфорнійське диво. Середньостиглий, надзвичайно врожайний сорт. Плоди яскраво-червоні, соковиті, з товстими стінками, достигають на 130-140 день від початку проростання і мають вагу до 170 г кожен.
Андорра. Надзвичайно ранній сорт. Плоди червоного кольору, конусоподібні.
Богдан. Сорт раннього строку достигання. Урожай збирають за 100-110 днів від часу появи сходів. Кущ середньорослий. Великі жовті плоди можна споживати як у свіжому вигляді, так і консервувати.
Анастасія. Ранній сорт із вегетаційним періодом 120 днів. Плоди великі, темно-червоні, конусоподібні. 
Подарунок Молдови. Врожайний сорт середнього терміну дозрівання (врожай збирають через 130 днів від часу появи сходів, з метра квадратного можна зібрати 3-4 кг перцю). Плоди темно-червоного кольору із солодкою та соковитою м’якоттю, конусоподібні, вагою до 70 г кожен. Надаються радше до консервування.
Ластівка. Середньоранній сорт середньої врожайності. Плоди червоного кольору, конусоподібні, достигають на 120 день. Не надто великі, зате смачні, придатні для салатів і консервування. 
Вікторія. Ранньостиглий сорт, не вимогливий до погодних умов, добре переносить транспортування та зберігання. Плоди яскраво-червоного кольору підходять для консервування. 
Вінні-Пух. Ранній сорт, в сприятливих умовах плоди достигають за 110 днів, добре транспортуються і зберігаються. Кущ невисокий, ком­пактний, стійкий до багатьох хвороб. 

Гострий

Український гіркий. Середньостиглий сорт. Плоди конусоподібні, довжиною 20 см, темно-червоного кольору. 
Вишня. Великоврожайний сорт. Плоди округлі. 
Тульський. Скоростиглий сорт. Плоди подовгуваті й дуже гострі на смак.

     Рецепти страв із перцем     

Паприкаш

Складники: 700 г свинини, 2 червоні солодкі перці, 2 середні помідори, 6 зубців часнику, цибулина, половинка зеленої гострої перчини, 2 ст. ложки сметани, 1 ст. ложка борошна, 1 ст. ложка томатної пасти або кетчупу, 2 ч. ложки меленої паприки, щіпка червоного гострого перцю, сіль і чорний перець до смаку.
Приготування: м’ясо накрайте на шматочки (приблизно по 3 см) і обсмажте у глибокій пательні до золотистого кольору. Цибулю обберіть і так само наріжте на кубики. Додайте до м’яса і зіскліть.
Солодкий перець помийте, обберіть і накрайте на кубики, а гострий перець – на соломку. Висипте на пательню і тушкуйте все разом помішуючи хвилин зо п’ять. Помідори наріжте на дрібні кубики, часник посічіть і додайте до м’яса. Влийте туди 0,5 л води, додайте паприки, червоного перцю і солі. Накрийте пательню покришкою і тушкуйте ще півгодини.
Сметану змішайте з борошном, вилийте до пательні та ретельно помішуйте, щоб не було грудочок. Тушкуйте ще 10 хвилин. Готовий паприкаш подавайте з вареною картоплею або з картопляним пюре, посипаним зеленню. 

Закуска з печеним перцем і сиром

Складники: 500 г солодкого перцю, 100 г фети або бринзи, батон, пучок петрушки, 1 ст. л. оливкової олії, 2 зубці часнику.
Приготування: перчини помийте і обсушіть. Змастіть кожну олією і запечіть на грилі або в духовці, розігрітій до 200 градусів (тримайте з півгодини, час до часу перевертаючи). Запечений перець, ще гарячий, покладіть у поліетиленовий мішечок і залиште приблизно на 10 хв. Після цього вийміть, обберіть від шкірки і насіння, повідрізайте плодоніжки і накрайте на соломку.
Батон поріжте на скибки товщиною приблизно 1 см і злегка підрум’яньте з обох боків на пательні. Кожну скибку натріть часником.
Зелень петрушки посічіть і висипте до перцю. Влийте оливкової олії, посоліть і вимішайте. Сир накрайте на невеликі кубики. На кожну грінку викладіть перець із петрушкою, зверху – кубики сиру.

Чилі кон карне

Складники для чилі: 600 г яловичини, банка (500 мл) помідорів у власному соку, 500 мл бульйону, 2 солодкі перці, 3-4 перчини чилі, 2 цибулини, 3 зубці часнику, пучок коріандру, паличка кориці, 2 лаврові листки, по 1 ст. ложці солі, орегано, кмину і паприки.
Складники для коржів: 2 скл. борошна, 0,5 скл. гарячої води, 30 г масла, щіпка солі.
Приготування: на шматку яловичини зробіть надрізи глибиною 1 см. Змішайте сіль, паприку, орегано і кмин, ретельно натріть цією сумішшю м’ясо і обсмажте його на пательні з усіх боків до золотистого кольору.
Помийте, оберіть від зернят і накрайте солодкий перець. У посуд з товстим дном (каструлю чи пательню) викладіть помідори, солодкий перець, лаврове листя, паличку кориці і залийте все це бульйоном.
Цибулю, часник і перець чилі також обберіть, дрібно поріжте і смажте на пательні доти, поки цибуля не зісклиться (стане прозорою), викладіть засмажку на помідори з перцем. Зверху покладіть м’ясо. 
Накрийте посуд покришкою і готуйте страву в духовці на мінімальному вогні 3-3,5 год. Замісіть круте тісто з просіяного борошна, води, розтопленого масла та солі. Відставте на півгодини, а потім зробіть із нього тоненькі коржі. Обсмажте кожен з двох боків на сухій пательні.
Подавати чилі кон карне радять так: на корж покладіть кілька ложок чилі, ложку сметани або гуакамоле (приправа з авокадо) і посипте посіченим листям коріандру.

Лагман

Складники на підливу: 600 г яловичини або баранини, 1 л бульйону, 3 помідори, 2 солодкі перці, 1-2 перчини чилі, 2 цибулини, середній баклажан, морквина, 1-2 галузки селери, 4 зубці часнику, 2 зірочки бадьяну, 10 горошин духмяного перцю, по 1 ч. ложці сушеної паприки, грубої морської солі, меленої або цілої зіри, сушеного базиліку, по півпучка синього базиліку і кіндзи (під час подавання до столу).
Складники на тісто: 450 г борошна, 3 яйця, 2-3 ст. ложки холодної води, 0,5 ч. ложки солі. 
Приготування: замісіть тісто. Якщо не маєте часу місити його руками, зробіть це за допомоги кухонного комбайна: всипте до чаші борошна із сіллю, вимішайте і вибийте туди яйця.
Перетирайте до консистенції дрібної крихти, підливаючи 2-3 ст. ложки холодної води. Перекладіть масу в миску і місіть ще трохи – повинно вийти круте тісто. Загорніть його у харчову плівку і відставте (тільки не кладіть у холодильник!). 
Помідори помийте, хрест-навхрест надріжте шкірку і на півхвилини залийте окропом. Злийте окріп, полийте помідори холодною водою і обберіть від шкірки. До ступки всипте усіх сухих спецій і солі та розітріть товкачем.
Помідори, цибулю, моркву, солодкий перець і баклажан накрайте на соломку. Галузки селери поріжте навскіс на невеличкі шматочки, часник посічіть. М’ясо накрайте на невеликі та досить тонкі скибки.
Візьміть казан або каструлю, влийте до нього 3 ст. ложки олії або баранячого жиру та розігрійте на середньому вогні. Всипте туди цибулі, часнику і смажте помішуючи 2-3 хв. Додайте моркви і смажте ще кілька хвилин. Покладіть в казан м’ясо і спеції та готуйте помішуючи доти, доки м’ясо не стане матовим. Додайте баклажанів, селери і перцю і смажте ще 5-6 хв.
Додайте до м’яса помідорів, гострого перцю (цілого) і залийте бульйоном. Якщо вам здасться, що рідини замало, долийте ще. Тушкуйте на середньому вогні, не накриваючи покришкою, до тих пір, доки овочі не стануть досить м’якими (але все ще хрусткими).
Із тіста приготуйте локшину: розкачайте тонким пластом і нарізайте ножем або скористайтеся спеціальною машинкою для пасти (макаронів). Зваріть локшину в підсоленій киплячій воді. На дно глибокої тарілки викладіть локшину, зверху – підливу і посипте страву посіченою зеленню.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4277 / 1.69MB / SQL:{query_count}