Мирослава Дмитришин, юрист:
– Згідно з постановою Кабміну від 20 серпня 2014 року, військовослужбовці, які брали участь в АТО, отримують статус учасника бойових дій.
Рішення про надання цього статусу приймає міжвідомча комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, яку утворює Державна служба у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції із включенням до її складу фахівців Міноборони, МВС, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Управління державної охорони, Адміністрації Держспецзв’язку, ДСНС, ДПтС, військових формувань.
До складу міжвідомчої комісії можуть входити й фахівці інших державних органів. Єдине застереження – наразі статус учасника бойових дій ще не надають, оскільки ще немає оголошення про демобілізацію чи відповідних звернень командирів військових частин та ще не створені комісії при Генштабі, які займатимуться наданням цього статусу.
Щоправда, як свідчить практика, в окремих військових частинах у документи вносять різну інформацію про розташування військових підрозділів. Отож, коли отримуватимете документи, обов’язково припильнуйте, аби в них містилася інформація про те, що ваш підрозділ був справді скерований та дислокований у зоні АТО. В іншому випадку доведеться звертатись до суду, щоб довести свою причетність до АТО і право на відповідні пільги.
Перелік документів, які підтверджують участь бійця в АТО:
– медичні довідки, висновки про поранення чи контузію у зоні АТО або свідоцтво про смерть;
– довідка від командира військової частини про причини та обставини поранення – контузія, травми, каліцтво (важливо, щоб у цих документах була інформація про причини поранення чи смерті, участь в АТО; без такої інформації в документах військовослужбовці чи їхні родичі не зможуть отримати належних соціальних виплат і пільг);
– витяг із наказу командира військової частини про виключення зі списків особового складу частини або військовий квиток;
– довідка про прикріплення солдата до конкретної військової частини;
– інші документи, в яких зазначається інформація про участь в АТО.
Статус учасника бойових дій можна отримати і в судовому порядку за наявності свідків або інших непрямих документів, які підтверджували б участь бійця в АТО. У випадку неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником установи, закладу до комісії чи керівником підприємства, установи, організації до міжвідомчої комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій особа може самостійно звернутися до комісії.
У випадку відмови в наданні статусу учасника бойових дій питання про надання особі цього статусу може повторно виноситися на розгляд міжвідомчої комісії за рішенням міністра соціальної політики. Рішення комісії може бути оскаржене в судовому порядку.
Посвідчення учасника бойових дій особам, яким наданий статус учасника бойових дій, видається органами Міноборони, МВС, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Управління державної охорони, Адміністрації Держспецзв’язку, ДСНС, ДПтС, а також органами соціального захисту за місцем реєстрації.
Статус учасника бойових дій боєць АТО зможе отримати впродовж місяця після оголошення про демобілізацію, якщо подасть усі необхідні документи.