Кожна пора року прекрасна тим, що дарує нам щось приємне і корисне.
Вересень, до прикладу, тішить молодими волоськими горіхами, які містять велику кількість антиоксидантів, вітамінів, ненасичених жирів та кислот.
Дерево життя і здоров’я
Волоський горіх потрапив до нас із Греції більш ніж дві тисячі років тому. Дослівний переклад з латини – “царський жолудь”. І недарма, адже його вважали їжею обраних: простолюдини не могли навіть скуштувати цих плодів під страхом смертної кари! Волоський горіх часто називали деревом життя. Молоді люди Стародавнього Риму перш ніж одружитися, повинні були зробити великий запас цих плодів.
Їх медичне застосування сягає часів Гіппократа й Авіценни. Здавна вважалося, що цей дивовижний плід здатний принести організму чималу користь через кровоспинні, антисептичні й тонізувальні властивості.
Чимало в горіхах вітамінів та мікроелементів, серед яких вітаміни групи В, вітаміни А, С, PP, каротин, солі заліза, кобальт, магній і калій. Зі слів лікаря народної медицини Миколи Марчука, такий багатий склад дозволяє відновити розумові та фізичні сили, покращити настрій, підвищити концентрацію уваги. Варто зауважити, що ядра волоських горіхів своїм виглядом нагадують людський мозок. Головна їх користь у тому, що в них багато унікальних легкозасвоюваних рослинних жирів, у яких відсутній холестерин, небезпечний через накопичення і надлишок у печінці й судинах.
Волоські горіхи тільки тоді можуть принести користь, якщо їх ретельно пережовувати
Корисним у горіхові є все: і листя, і кора, і ядра, і перетинки між ними, і шкаралупа. В зеленій оболонці чимало аскорбінової кислоти – в 15 разів більше, ніж у смородині! Кислоти, що містяться в молодих плодах, благотворно впливають на серцево-судинну систему, знижують ризик ішемії. Перетинки лікують хвороби щитоподібної залози (джерело йоду), а ядра здатні посилити потенцію.
“Молоді, недозрілі плоди зміцнюють імунну систему, виводять з організму шлаки і токсини, сприяють пришвидшенню обміну речовин та очищають кров. Ядра волоських горіхів помічні при хронічній втомі та виснаженні після хвороби. Крім того, споживання цих плодів сприяє нормалізації зниженої або підвищеної шлункової секреції. Раджу їсти їх хворим на атеросклероз та гіпертонію”, – каже фітотерапевт, але застерігає, що волоські горіхи тільки тоді можуть принести користь, якщо їх ретельно пережовувати!
Знайте міру!
Звертаємо вашу увагу на те, що волоські горіхи алергенні, тож особи, схильні до алергії, повинні обмежити їх споживання – не більше восьми плодів на добу.
Сирі горіхи шкодять при кашлі, бронхіті, ангіні, діатезі, астмі, запаленні легень, гастритах, виразці шлунка і дванадцятипалої кишки!
Ще одним протипоказанням до вживання великої кількості волоських горіхів є висока калорійність: у 100 грамах – 650 кілокалорій. Це варто пам’ятати тим, що мають ожиріння.
П’ять причин cпоживати горіхову олію щодня
Олії життєво необхідні нашому організму, оскільки є джерелом незамінних жирних кислот та великої кількості вітамінів. Олія з волоського горіха – унікальний дієтичний продукт, який варто включати у щоденний раціон буквально всім: і підліткам, і дорослим, і людям похилого віку.
Її можна приготувати самому. Для цього потрібно взяти ядра горіхів і ретельно їх потовкти – на порошок. Скласти відріз марлі у кілька шарів, викласти на нього горіхову масу і зав’язати. Чавлять олію стискаючи марлевий вузлик або ж кладуть його під прес.
То в чому ж полягає користь олії з волоського горіха?
1. Зміцнює імунітет. Вітаміни, що входять до складу горіхової олії, підвищують життєвий тонус і стабілізують імунний статус організму. Її застосовують у лікуванні запальних захворювань шкіри та слизових оболонок. Горіхова олія добре гоїть рани, тріщини, опіки. Є помічною при атеросклерозі, ішемічній хворобі серця, гіпертонії, діабеті, хворобах печінки, нирок, щитоподібної залози, хронічному коліті й отиті.
2. Дарує молодість. Захищає організм від впливу канцерогенних речовин, підвищує його опірність радіаційному опроміненню, виводить радіонукліди, сповільнює процеси старіння та сприяє омолодженню.
3. Допомагає схуднути. Горіхова олія – чудовий дієтичний продукт, легко засвоюється і є хорошим джерелом енергії та вітамінів, що дозволяє включати її до складу багатьох дієт. Не вимиває з організму корисних речовин, навпаки, насичує його необхідними вітамінами й мінералами.
4. Допомагає зберегти засмагу. Покращує колір уже засмаглої шкіри, зберігаючи легкий бронзовий відтінок на триваліший час.
5. Сприяє інтелектуальному розвитку. Покращує еластичність капілярів мозку і є основним компонентом мембран мозкових клітин. Поліпшує гостроту зору, будує мембрани клітин сітківки очей, тому особливо корисна тим, що багато часу проводять за комп’ютером, водіям, школярам і людям похилого віку.
Рецепти страв з горіхом
Курка з чорносливом і горіхами
Складники: 500 г курячого м’яса, 100 г чорносливу, 50-80 г чищених волоських горіхів, 2 ріпчасті цибулини, 100 г варених грибів, 50 г майонезу, сіль до смаку.
Цибулю дрібно нарізати і зісклити (обсмажити до прозорості). Курятину дрібно накраяти, гриби зварити і теж накраяти. Додати їх до цибулі та обсмажити до готовності курки. Чорнослив вимити, обшпарити і дати постояти 10-15 хвилин, потім нарізати на соломку. Горіхи подрібнити. Все змішати, посолити і заправити майонезом. Можна додати лимонного соку.
Салат із горіхів, буряка і чорносливу
Складники: 500 г буряка, 100 г ядер волоських горіхів, 150 г чорносливу, 1-2 зубці часнику, 50 г твердого сиру, 4-5 ст. л. майонезу.
Буряк зварити або спекти, вистудити і натерти на тертці з великими вічками. Ядра волоських горіхів підсмажити (особливо якщо вони молоді, недавно зібрані). Це можна зробити так: намочити їх у холодній воді на 10 хвилин, розкласти на вогнетривкій тарілці і підсмажити в духовці або мікрохвильовій печі (10-15 хвилин). Горіхи вистудити, подрібнити руками або ножем.
Чорнослив вимити і грубо накраяти. В глибокій мисці змішати тертий буряк, горіхи і чорнослив. Посолити і додати чавленого часнику. Все ретельно вимішати і заправити майонезом. Викласти салат у салатницю та посипати тертим твердим сиром, прикрасити зеленню або половинкою чорносливу з вкладеним ядром волоського горіха. Перед подачею на стіл дати салату настоятися 15 хвилин.
Цукерки “Горіхова усмішка”
Складники: 1 скл. чищених волоських горіхів, 1/2 лимона, 5 штук кураги, 2/3 скл. цукрової пудри, плитка чорного шоколаду.
Горіхи грубо посікти, з лимона (зі шкіркою) та кураги (попередньо замоченої на півгодини у теплій воді) зробити в блендері пюре. Всі складники змішати з цукровою пудрою та сформувати маленькі цукерочки розміром з великий лісовий горіх. Викласти їх рядочком на пергаментний папір і полити кожну цукерку розтопленим чорним шоколадом. Потім перекласти на тацю і поставити до холодильника.
Горіхи в карамелі
Складники: 1,5 скл. волоських горіхів, 0,5 скл. цукру-піску, щіпка солі.
Горіхи потримати в духовці, розігрітій до 175 градусів, майже п’ять хвилин. За цей час насипати в невелику каструлю цукру і поставити на невеликий вогонь, постійно помішувати дерев’яною ложкою, доки цукор не стане тягучим. Засипати в карамель горіхи і вимішати.
Коли горіхи повністю вкриються цукром, викласти їх на деко, встелене пергаментним папером, а потім присипати невеликою кількістю солі і дати повністю охолонути.
Горіхова настоянка з медом
Складники: 500 г горіхів, 700 мл води, 2-3 ложки меду.
Горіхи обібрати від шкірки, скласти в слоїк, залити дистильованою або кип’яченою водою і поставити на добу в темне місце. Потім додати меду. Збовтати і на 21 день поставити в прохолодне та недоступне для сонячних променів місце.
Пити настоянку по 1 ст. л. кілька разів на день. Можна запивати підсолодженим чаєм. Ці ліки здатні підвищити опірність організму до хвороб, очистити шлунок і печінку. Замість води можна додати спирту чи горілки – тоді цією настоянкою можна розтирати хворі суглоби.