Шкільні підручники в режимі онлайн

Міністерство освіти і науки розміщує в інтернеті недодруковані підручники, але… з помилками. Як діти, батьки та педагоги оцінюють зміни

В останні дні канікул заступник міністра освіти Інна Совсун повідомила, що Міністерство освіти і науки планує розмістити у мережі всі підручники, передбачені шкільною програмою, повідомляє ТВі. 
Підручники для освітян уже віддавна стали каменем спотикання – то історія “не така”, то держзакупівлі не надто прозорі… Помилки попередньої влади так і не встигли виправити попри гучні заяви, тож у підручниках залишилося чимало помилок. 
“Зі 102 наших підручників надруковані 40. До 10 вересня будуть надруковані всі інші підручники, щоб до кінця місяця школи були забезпечені. Крім того, Міністерство освіти і науки створило спеціальний електронний репрезентарій, де всі підручники розміщені онлайн. Таким чином, ті школи, яким не вистачає підручників, зможуть користуватися цими підручниками”, – заявила Совсун.
Заступник міністра пообіцяла, що для повноцінного функціонування навчального процесу підручники додрукують до кінця вересня, а онлайн-варіанти будуть призначені для усіх шкіл, які не забезпечені тими чи тими друкованими аналогами. До речі, 1 вересня вже можна скачати на сайті Міністерства підручники для перших, других та п’ятих класів. Тепер “Буквар” існує і в електронному форматі…

Шукаю підручник. Без помилок і в pdf

Не встиг пролунати Перший дзвоник, як у соцмережах почалися пошуки е-підручників. 
П’ятикласник Львівсь­кої лінгвістичної гімназії Олесь Одинець вирішив за­пастися необхідними підручниками, проте не всі знайшов у мережі. На своїй сторін­ці у Facebook розповів про свої труднощі: “Привіт всім, хто стикнувся з проблемою електронних pdf-підручників... Я шукаю лінки на такі книжки для 5 класу: “English” (Larysa Kalinina), “Українська література” Л.Т. Коваленко, “Інформатика” Н.В. Морзе, “Природознавство” Т.В. Коршевнюк, “Українська мова” О.В. Заболотного, “Німецька мова” С. Сотникової, “Історія України” В.С. Власова”. 
А ось його однокласник Marian Petruk встиг раніше віднайти необхідне: “Познаходив усі книжки зі списку та виклав їх на ex.ua. Можливо, комусь з однокласників також знадобиться”. 

Де можна завантажити підручники
Онлайн-бібліотека Pidruchniki.net містить багато підручників з найрізноманітніших дисциплін. Усього їх налічується більше 30. Тут є підручники різних видавництв, в основному у форматі PDF. Проте зустрічаються й інші, наприклад DJVU, який підтримують не так багато рідерів. Проте це не повинно бути проблемою – незрозумілий електронній книзі файл можна легко конвертувати в зрозумілий формат. В інтернеті подібних сервісів досхочу.
Ще один великий майданчик називається “Велика шкільна бібліотека”. Він наповнюється силами волонтерів, тож заповнений ще не до кінця. Наприклад, у розділі “Інформатика” є лише три книги для другого класу. Проте й наявна бібліотека здатна задовольнити багато потреб у книжках з різних предметів. Усього на сайті представлені 29 дисциплін з 1 по 11 класи.  Тут також є декілька посібників для вчителів і трошки літератури зі шкільної програми, а ще додаткові матеріали, робочі зошити та інше. Більшість підручників доступні у форматі PDF. Завантажувати їх можна безпосередньо із сайту, вони не заархівовані та не запаролені.
Бібліотека “Портфель” надає вичерпну інформацію про завантажувані книги, з міжнародним стандартним номером ISBN включно. Тут взагалі немає пошуку – користуватися можна лише каталогом. Підручники тут діляться на категорії найпопулярніших, найновіших, та за класами. У перших двох знайти можна небагато книжок. А ось якщо вибирати за класом, то відкривається повний список книг для цього навчального рівня з усіх дисциплін.
Велика кількість новинок є в бібліотеці “Школьные учебники”. Це підручники 2013-2014 рр. випуску. Окрім цього, на сайті є дуже зручна система пошуку: можна виводити на екран книжки за заданими критеріями: мовою, класом, предметом, типом і, звісно, просто шукати за назвою. 
Проблем iз пошуками нібито немає – вартує тільки віднайти усі посилання серед друзів з мережі. Щоб знайти електронну версію підручника, перш за все треба відвідати сайт видавництва, що його надрукувало – там зазвичай викладають цифрові версії. Наприклад, видавництво “Освіта” пропонує для безкоштовного завантаження 12 різних підручників. Також свої підручники безоплатно викладає “Генеза”, але там є далеко не всі класи та предмети. В інтернеті підручників значно більше.
Проте чиновники від ос­віти не кажуть про легальність такого контенту. З од­ного боку, відповідно до ст. 59 Конституції та закону “Про освіту”, кожен громадянин має право на освіту і держава зобов’язується це право забезпечити. З цієї причини доступ до підручників, рекомендованих Міністерством освіти, жодним чином не може обмежуватись, тобто підручники, навіть електрон­ні, повинні бути безоплатними. З іншого – видавництва мають авторські права на свої книжки.
До 2015 року паперових підручників на шкільних партах не мало би бути – тільки електронні
Також ми забуваємо один суттєвий момент – їх вміст. Цього року проблема не з кількістю, а з якістю у зв’яз­ку з помилками та недостатньо коректно викладеним матеріалом, переконана керівник освітнього управління Львівської міськради Галина Слічна. Тому для пе­дагогів надали методичні рекомендації щодо використання альтернативних джерел інформації та мінімального застосування цих підручників у навчальному процесі. Зрозумілою мовою кажучи, інформацію з підручника краще не сприймати на віру – до них додаються посібники, які прояснюють ситуацію з іншого, “нетабачниківського” боку.  
“Цього року маємо незначні проблеми з підручниками, але не в контексті забезпеченості, тому що підручники надходять до Львова. Наприклад, якщо в якомусь районі не вистачає підручників, а в іншому їх забагато, ми проводимо внутрішній аудит і робимо взаємообмін підручниками. Цього року дітям доведеться навчатись за підручниками, які видавались за часів попереднього міністра освіти. 
Насправді за два роки ми навчились працювати з недосконалими підручниками і розуміємо, що це не є панацея та основний засіб для навчання дітей. Є методичні рекомендації для вчителів, чим можна скористатись, щоб під час навчального процесу мінімально використовувати ці підручники. Дуже багато залежить і від вчителя. Ми для вчителів початкових класів надали окремі методики, щоб навчання було насправді не просто сидінням за партою та муштруванням дітей – цей процес має бути простішим та легшим, незважаючи на стандарти, затверджені Міністерством”, – зазначила Галина Слічна.

Експеримент з е-підручниками

На думку очільниці міського управління освіти, відсутність звичних паперових підручників не зашкодить освітньому процесу. “Електронні підручники – це ніяке не ноу-хау. У нас уже таке було. Львівські школи справлялися”, – каже Галина Слічна. 
Батьки у соцмережах говорять те саме. Основний аргумент – зручність і економія коштів – як власних, так і бюджетних. Проте де тут економія, коли підручники треба або друкувати, або читати на носіях – комп’ютері або планшетах? Батьки учнів львівських шкіл пригадують, як діти ходили по бібліотеках, щоби роздруковувати необхідні сторінки підручника. А як бути в області, де не ко­жен школяр має доступ до інтернету? Таких і у Львові немало…
Найбільш оптимальний варіант – планшети. Вони полюбилися дорослим, схоже, є всі шанси, що у недалекому майбутньому підручники перейдуть у такий зручний електронний формат остаточно і безповоротно. Зрештою, Міністерство освіти взагалі оголосило ще у 2013-му: до 2015 року паперових підручників на шкільних партах не мало би бути – тільки електронні.
Користуватися планшетами замість паперових підручників вигідно з кількох причин. Головна з них – це розвантаження плечей школярів. Зараз вага наплічників старшокласників досягає 6 і більше кілограмів! Хоча існують спеціальні норми, за якими вага ранця старшокласника не повинна перевищувати 4,5 кг. 
Іван Лозенко, директор Львівської СЗШ №28, зізнається: доки не мав власного планшета, ставився до цієї технічної новинки з певною острогою. Проте коли сам став власником цього чуда, працювати стало легше. 
95% шкіл мають інтернет, тому проблем з електронними підручниками не мало би бути
28-ма школа з поглибленим вивченням німецької мови – особлива, навчання в ній відбувається за підручниками видавництва “Hueber”. Один комплект таких підручників коштує немало-небагато – у середньому 350 гривень. У школі неохоче зізнаються, що використовують “піратські” копії. Перехід на е-підручники суттєво спростив би життя і вчителям, і самим учням… Такий експеримент з одним класом директор планує здійснити уже найближчим часом.
“У нашій школі є 50-відсоткове покриття Wi-Fi, тож і підручники онлайн, і електронні підручники для нас є прийнятні. З використанням планшетів навчання стало цікавішим, електронні книги додають навчальному процесу інтерактивності. У виграші тут і учні, і вчителі. Планшети можуть відкривати лінковані та анімовані файли, схеми, діаграми, можуть програвати MP3-файли, відео, що стає в пригоді на уроках іноземної. Я – за двома руками! Єдине застереження – ця техніка недешева і потребує уважності, а менші школярі  багато рухаються та бешкетують. А щоб школярі не відволікалися на ігри та розваги, має бути добре поставлена робота учителя. За інформацією керівника департаменту освіти Львова, 95% шкіл мають інтернет, тому проблем не мало би бути”, – каже Іван Лозенко. 
Директор планує провести експеримент у 7 класі і перевести школярів на планшетне навчання. Але каже, що завжди треба говорити з батьками. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4325 / 1.64MB / SQL:{query_count}