У серпні на ринках і в магазинах, як правило, величезний вибір яблук, які не лише спокушають ароматом і зовнішнім виглядом, а й смаком.
Саме сьогодні, 19 серпня, у свято Преображення Господнього, яке в народі називають Яблучним спасом, яблука святять у церкві.
Чим корисні
Яблука на майже 80% складаються з води, решту 20% становлять корисні речовини: клітковина, органічні кислоти (яблучна, винна і лимонна), вітаміни А, В1, В3, РР, С, а також залізо, йод, калій, кальцій, магній, натрій, фосфор.
Зі слів лікаря-терапевта Оксани Рильської, ці плоди дуже корисні для шлунка, сприяють нормалізації діяльності травної системи, природному очищенню та відновленню роботи кишківника, позбавляють від метеоризму і здуття живота. Попри те що посилюють апетит, допомагають тим, хто хоче скинути надлишкову вагу – їх калорійність (на 100 г продукту) становить лише 45 кілокалорій!
– Яблука – одні з “найстаріших” фруктів. Археологи вважають, що вони були вже у 6500 році до н.е.– Ці плоди запобігають рак і покращують роботу мозку. – Найбільше яблуко важить 1,5 кг, воно внесене до Книги рекордів Гіннесса. – Яблуко найчастіше з-поміж усіх фруктів зображається в геральдиці. Понад 80 офіційних гербів обрали його своїм символом. – Яблуневі сади займають 5 млн га площі на планеті. Кожне друге фруктове дерево в світі – яблуня. – Одне яблуко здатне замінити горнятко кави, бо ці плоди мають добру тонізувальну дію. – Вчені із США вважають, що яблучний сік може захистити від розвитку психічних захворювань. – Японські фермери використовують індиків для захисту врожаю яблук від мавп. – Найвідоміші яблука: з Дерева пізнання, те, що впало на голову Ньютону, і те, що стало символом компанії Apple.
|
Корисні яблука й для профілактики інших хвороб: знижують ризик виникнення легеневих недуг і розвитку атеросклерозу. “Йод, що міститься в яблуках, є чудовою профілактикою захворювань щитоподібної залози. Завдяки вітаміну А ці плоди допомагають уникнути застуд, інфекційних хвороб, зберегти гострий зір. А завдяки вітаміну С, якого в яблуках більш ніж достатньо, захищають імунну систему, відновлюють організм після інфекцій та зміцнюють стінки кровоносних судин. Фітонциди, що містяться в яблуках, пригнічують збудників вірусу грипу, дизентерії, золотистого стафілокока”, – запевняє терапевт.
Калій, який входить до складу яблук, разом із дубильними речовинами оберігає від хвороб сечостатевої системи. Мають ці плоди і м’яку жовчогінну дію, запобігають захворювання жовчевого міхура і утворення каменів у ньому. Крім цього, знижують вміст холестерину в крові до 30%. Яблука добре очищають кров та лімфатичну систему. Корисні й тим, хто часто потерпає від болю голови, ревматизму, подагри, захворювань шкіри.
Споживати свіжі яблука можна тільки при нормальній кислотності шлунка! На жаль, при термічній обробці більш ніж половина корисних властивостей цих плодів втрачається. Володіють яблука й омолоджувальною дією (пам’ятаєте казку про молодильні яблука?), якщо споживати їх щодня бодай по одному, найкраще за півгодини до їди.
Що стосується дітей, яблука в їхньому раціоні повинні бути завжди – вони добре засвоюються і перетравлюються. Гастроентеролог Ольга Бідюк каже, що особливо корисні вони дітям, у яких діагностували гостру і хронічну дизентерію, хронічний ентероколіт, які мають часті розлади шлунка, закрепи. Давати яблучне пюре можна навіть п’ятимісячним немовлятам.
Кому протипоказані
Хоч користь яблук є величезною, терапевт радить не забувати про те, що деякі їх солодкі сорти, маючи в своєму складі велику кількість сахарози і фруктози, можуть зашкодити зубам.
Кислі протипоказані при виразковій хворобі шлунка, гастриті з підвищеною кислотністю та хворобі дванадцятипалої кишки. Не варто їсти зерняток, бо в них є небезпечна синильна кислота, і пити запарене листя яблуні як чай.
Якщо у вас діагностували коліт, перед споживанням обберіть яблуко від шкірки (груба клітковина важко перетравлюється і може спричинити кольки та здуття живота). Шкірка літніх сортів яблук перетравлюється легко, чого не скажеш про зимові.
Печені, сушені та мочені
Користь печених яблук насамперед у тому, що вони мають протизапальну дію, налагоджують процес травлення, виводять з організму шкідливі речовини і токсини.
Сушені набагато довше зберігаються порівняно зі свіжими, майже не втрачаючи вітамінів та корисних речовин. А завдяки низькокалорійності можуть стати чудовою альтернативою чипсам і сухарикам, позитивно впливають на перистальтику кишківника та нормалізують обмінні процеси в організмі.
Користь мочених яблук полягає в підвищеному вмісті вітаміну С, кількість якого при вимочуванні (особливо з журавлиною чи калиною) не тільки не зменшується, а навпаки, збільшується в кілька разів.
Як вибрати і зберігати
Найперше треба звернути увагу на зовнішній вигляд: найкраще купувати дрібні, різного розміру, а не великі, однакові, покриті воском. Що дрібніше яблуко, то більше в ньому вітамінів і поживних речовин! До того ж найкращими є ті, м’якоть яких при розрізанні швидко темніє. Ще однією ознакою якості яблука є хробачок – він завжди обирає найсмачніший плід.
Дивіться, аби плоди не були надто м’якими. В таких яблуках, як правило, майже не залишилося вітамінів. Зверніть увагу на запах (яблука повинні його мати!) і шкірку (вона має бути гладенькою, без темних плям).
Якщо яблука нестиглі, дайте їм дозріти при кімнатній температурі впродовж двох-трьох днів. Плоди, які маєте намір спожити свіжими, тримайте в холодильнику. Якщо яблук багато і зберігати їх доведеться довго, кожен плід треба загорнути в папір (не в газету!) і викласти в дерев’яний ящик або картонну коробку шарами.
Найпопулярніші сорти яблук у світі
Згідно з рейтингом найпопулярніших сортів яблук, абсолютним лідером є Фуджі (на фото), повідомляє news.ub.ua.
Лідируючі позиції цей сорт посідає завдяки суперсолодкій соковитій м’якоті. Крім цього сорту, до п’ятірки найпопулярніших ввійшли Голден Делішес, Ред Делішес, Гала і Айдаред.
Найпопулярніші сорти в Україні
Нині налічується більш ніж 7 000 сортів яблук, тож визначити найкорисніші неможливо. В нашій державі прийнято розрізняти літні, осінні та зимові сорти яблук. Ці назви визначають терміни дозрівання плодів і можливість їх зберігання.
До літніх сортів належать: Білий налив, Боровінка, Грушівка Мельба, Китайка, Суперпрекос, Медунка. Всі ці яблука запашні та солодкі. Термін дозрівання – липень-серпень. Їх можна їсти відразу ж після зривання. Впродовж тижня вони зберігають свій смак та аромат. Тривале зберігання недоречне, бо ці сорти швидко псуються. Літні яблука чудово підійдуть для приготування пюре, повидла і начинки до пирогів.
До осінніх сортів належать: Антонівка, Жигулівські, Спартак, Слава переможцю, Штрифель, Осіння радість. Збирають такі яблука наприкінці серпня – на початку вересня. Їсти їх можна відразу ж після зривання, але повної готовності до вживання вони набувають через два-три тижні. Осінні сорти яблук можуть зберігатися від півтора до трьох місяців, якщо тримати їх у прохолодному темному місці. За величиною такі плоди найбільші, містять багато вітамінів, з них добре робити свіжі соки, варення, варити компоти.
До зимових сортів належать: Аврора, Ренет Симиренка, Пепін шафранний, Кутузовець, Кальвіль, Синап, Орлик, Богатир. Період збору врожаю зимових сортів – кінець вересня – початок жовтня. Зимові яблука тривалий час зберігають смакові властивості і вітаміни. Після збирання врожаю смакового піку вони набувають після трьох-чотирьох тижнів вилежування. Крім того, добре переносять транспортування. Зимові яблука годяться для приготування салатів, варення та компотів.
Рецепти страв із яблуками
Фаршировані печені яблука
Складники: 2 великі яблука, 5 ст. л. меду, 2 ст. л. вівсяних пластівців, 1 ст. л. мигдалю, 1 ст. л. фундуку, 1 ч. л. родзинок, сік з одного лимона, дрібка меленої кориці, мигдалеві пластівці до смаку.
Підготуйте яблука: помийте їх, розріжте навпіл, чайною ложкою виберіть серцевини та скропіть половинки яблук лимонним соком, аби не потемніли.
На начинку: змішайте вівсяні пластівці, горіхи (посічені не надто дрібно), мед (приблизно 1 ст. л), родзинки і корицю.
У половинки яблук покладіть начинку та поставте їх у духовку, нагріту до 180 градусів, на 20 хвилин.
Готові печені яблука полийте рештою меду та посипте мигдалевими пластівцями.
Яблучно-морквяний суп-пюре
Складники: 4 великі морквини, 2 великі яблука, 2 цибулини, 4 зубці часнику, 1 л бульйону (овочевого або курячого), 30 мл оливкової олії, корінь імбиру до смаку.

Підготуйте всі складники для супу: обберіть цибулю, моркву, корінь імбиру (завдовжки 2 см) і помийте їх. Почистіть часник. Зваріть розсіл.
Пательню розігрійте, влийте до неї оливкової олії. Цибулю накрайте на півкільця, висипте до пательні та зіскліть (тримайте на вогні зо 3 хвилини). Часник і корінь імбиру дрібно посічіть. Висипте їх на пательню і потримайте на вогні 2 хвилини.
Доведіть розсіл до кипіння. Додайте до нього цибулю з часником та імбиром і дайте покипіти ще 2 хвилини. Моркву дрібно накрайте, всипте до розсолу і варіть, доки не зм’якне. Яблука обберіть, поріжте їх на шматочки, додайте до супу і готуйте ще 3-4 хвилини. Зніміть каструлю з вогню і дайте страві трохи охолонути. Тоді добре збийте блендером.
Подавати суп можна по-різному: посипати чорним меленим перцем, дрібно посіченим базиліком, петрушкою, подрібненим пікантним сиром чи додати дрібку тертої лимонної цедри. Солі в цьому супі не повинно бути, але нехай вас це не бентежить: вона тут не потрібна.
Кролик з яблуками, тушкований у вині (від Юлії Висоцької)
Складники: тушка кролика, 4 яблука, 500 мл білого сухого вина, 150 мл портвейну або мадери, 100 г шпондеру, цибулина, 3 ст. л. оливкової олії, 1 ст. л. масла, 0,5 ч. л. морської солі, щіпка меленого чорного перцю.
Тушку кролика розріжте на невеликі шматочки, видаліть зайвий жир і плівки, посоліть-поперчіть. Розігрійте в каструлі з товстим дном 2 ст. л. оливкової олії та 1 ст. л. масла. Обсмажте м’ясо до золотистої скоринки з усіх боків. Цибулю обберіть і наріжте на півкільця.
Перекладіть шматочки кролика в інший посуд, а в каструлі, де смажилося м’ясо, обсмажте до золотистої скоринки тонко накраяний шпондер і викладіть його на паперовий рушник, щоби стік жир.
У каструлю, де смажився шпондер, покладіть цибулю і яблука, влийте 1 ст. л. олії, перемішайте все і обсмажте. В каструлю з яблуками та цибулею покладіть шматочки м’яса і полийте соком, який з нього витік.
Влийте до каструлі сухого вина, портвейну і на сильному вогні дайте алкоголю випаруватися. Коли вино закипить, накрийте каструлю кришкою і тушкуйте її вміст на повільному вогні ще годину-півтори.
Яблучний тарт татен (від Джеймі Олівера)
Складники: 5-6 кислуватих яблук, 100 г цукру, 100 мл міцного алкогольного напою (коньяку, бренді, віскі тощо), 250 г листового тіста, стручок ванілі, вершкове морозиво – з розрахунку одна кулька на порцію при подачі на стіл.
Яблука обберіть, розріжте навпіл і виберіть серцевини. Стручок ванілі розріжте навпіл і виберіть насіння.
Приготуйте карамель: в пательню всипте цукру, влийте коньяку і поставте до духовки (на надто гарячої). Цукор повинен розчинитися – утвориться золотава карамель. Під час її приготування вкиньте у посуд ваніль разом із насінням.
Половинки яблук викладіть у готову карамель (зрізами донизу), зверху покладіть шматочки масла і тримайте на вогні (в духовці чи на плиті), час до часу перевертаючи. Яблука повинні глазуруватися, а карамель перетворитися на ірис.
Накрийте яблука готовим листковим тістом так, щоб начинка була повністю закрита зверху. Розігрійте духовку до 190 градусів і поставте пиріг пектися. Він буде готовий приблизно за 20-25 хвилин.
Доки яблучний пиріг гарячий, переверніть його на велику тарілку (фруктами догори). Це треба зробити досить швидко, аби карамель не встигла застигнути. Тарт татен готовий! Розріжте його на порційні шматки ще теплим. До кожного шматочка покладіть кульку вершкового морозива.