У Львові розпочався сезон продажу кавунів, які не лише добре смакують і тамують спрагу, а й корисні для всього організму.
Друга половина серпня – початок вересня – час, коли кавуни дозрівають без “хімії”, тому завдяки вітамінам і мікроелементам, що містяться в них, можуть принести чималу користь.
Чим корисний
Ця гігантська ягода (а кавун є саме ягодою) містить залізо, магній, калій, натрій, кальцій, фосфор, нікотинову, аскорбінову та велику кількість фолієвої кислоти. В ній багато легкозасвоюваних цукрів, мінеральних солей, клітковини, вітамінів В1, В2, С і каротину.
Зі слів голови Асоціації дієтологів Львівщини Зоряни Завади, кавун низькокалорійний – у 100 грамах лише 38 кілокалорій. Його радять їсти хворим на діабет, склероз, а також сердечникам (магній заспокоює серце, харчові волокна знижують рівень холестерину, а завдяки низькій концентрації солей посилюється сечогінний ефект).
Малюкам, яким ще не виповнилося трьох років, кавуна краще не давати
Кавун бажано споживати й тим, хто має недокрів’я, атеросклероз і запальні процеси в організмі. Кавуновий сік помічний при сечокам’яній хворобі, ниркових недугах. Дієтолог запевняє, що ця ягода корисна хворим на подагру, артрит, ревматизм і тим, у кого ожиріння. Сік із кавуна добре очищає печінку, звільняючи її від токсинів та надлишку ліків – наприклад, після прийому антибіотиків.
Треба сказати, що в кавуні корисна не лише м’якоть – цілющими властивостями володіють шкірка і насіння. Настій шкірок активізує роботу корисних мікроорганізмів у товстій кишці та печінці, лікує дисбактеріоз. А сушене насіння є хорошим засобом проти глистів.
Кому протипоказаний
Протипоказань у кавуна майже немає. Інколи, зі слів дієтолога, трапляється індивідуальне несприйняття. Але потрібно зважати на те, що перетравлюється кавун не в шлунку, а в кишківнику.
Тому, якщо “змішати” його з іншою їжею, яка потребує шлункового перетравлення, може початися процес бродіння, який спричинить метеоризм. Отож, кавун протипоказаний при проносі та колітах. Дитячий гастроентеролог Ярослава Томків застерігає батьків: малюкам, яким ще не виповнилося трьох років, кавуна краще не давати взагалі!
Старших дітей спершу можна почастувати маленькою скибкою за умови, що м’якоть стигла, червона.
Як вибрати
Начальник епідеміологічного відділу головного управління Держсанепідслужби у Львівській області Оксана Пушкарьова радить купувати кавуни у спеціалізованих точках продажу на ринку. Продавці повинні мати відповідні сертифікати, в яких зазначено, звідки привезли ці ягоди та який у них вміст нітратів. А ось купувати кавуни в місцях стихійної торгівлі, уздовж трас не можна.
Кавун краще брати середнього розміру (5-7 кг, але не більш ніж 15). Хвостик повинен бути жовтуватий, в міру сухий (надмірна сухість означає, що ягоду довго везли або зберігали). Крім того, кавун повинен мати земляну пляму діаметром 5-10 см (жовту, а не білу). Якщо бачите гниле місце з цяткою в центрі, найімовірніше, його підживлювали – вводили шприцом селітру. Не варто брати кавунів з тріщинами і вм’ятинами. Стиглий “смугастик”, як правило, не тоне у воді, а якщо проведете нігтем по шкірці – без проблем знімете її верхній шар.
Кавун перед споживанням треба вимити, обшпарити. Стиглий з характерним тріском “розходитиметься” під ножем. Насіння матиме темно-коричневий або навіть чорний колір. В ідеалі м’якоть повинна бути зернистою, щільною. Колір – від рожевого до яскраво-червоного. Якщо ж вона волокниста з жовтими прожилками, краще не ризикуйте здоров’ям!
Епідеміолог наголосила, що в шкірці кавуна нітратів у 4-8 разів більше, ніж у м’якоті, тому виїдати скибку аж до шкірки не варто!
Де у Львові можна буде купити дині та кавуни
Ще наприкінці липня виконком Львівської міськради затвердив місця сезонної торгівлі баштанними культурами в нашому місті у 2014 році.
Залізничний район:
вул. Широка – вул. Низинна, 2;
вул. Широка, 68;
вул. Кульпарківська, 158;
вул. Садова, 2-а (біля тимчасової споруди);
вул. Виговського, 29 (біля тимчасової споруди);
вул. Патона (у дворику між буд. 2/2 та 2/4);
вул. Городоцька, 310.
Личаківський район:
вул. Личаківська – вул. Тракт Глинянський;
вул. Китайська – Пасічна;
вул. Вашингтона, 5 і 5-а;
вул. Медової Печери – вул. Пасічна;
вул. Новознесенська – вул. Ковельська.
Сихівський район:
просп. Червоної Калини, 40 – 42;
просп. Червоної Калини, 109;
вул. Зелена, 284;
вул. Пасічна, 89.
Франківський район:
вул. Наукова, 29-а;
вул. Княгині Ольги, 106;
вул. Володимира Великого, 26.
Шевченківський район:
вул. Грінченка, 4 (біля ринку ПП “Холм”);
вул. Промислова (кінцева зупинка трамвая №6);
вул. Мазепи – вул. Орлика;
вул. Мазепи, 25 (біля дитячої поліклініки);
просп. Чорновола, 67-а (біля ринку ТзОВ “Старий лицар”);
вул. Хмельницького (на виїзді зі Львова);
вул. Шевченка, 360 (біля ринку фермерського господарства “Ярослава”);
вул. Липинського, 60 (біля автостанції №2);
вул. Величковського, 6 – 8 (між будинками);
вул. Мазепи, 15 (біля ринку ТзОВ “Тополя-1”);
вул. Шевченка, 358.
Реалізацію баштанних культур здійснюють тільки зі спеціальних металевих контейнерів-сіток і тільки один із них може бути розміщений за однією адресою.
Рецепти страв із кавуном
Салат із кавуна, креветок і фети
Складники: 16 королівських креветок, 100 г сиру фета, 1/2 скл. свіжого листя м’яти, 200 г м’якоті кавуна, головка салату. На заправку: 1/4 скл. оливкової олії, 2 ст. л. бальзамічного оцту, сіль і перець до смаку.
Змішати оливкову олію, оцет, сіль і перець у великій мисці. Додати варених креветок і ретельно вимішати. Додати листя салату і м’яти, знову вимішати. Нарізати м’якоть кавуна на невеликі шматочки. Викласти креветки і салат на тарілку, посипати фетою, накраяною на кубики, зверху покласти шматочки кавуна. Полити салат заправкою.
“Стейки” з кавуна
Складники: 1 кг кавуна, 150 мл хересу, 4 ст. л. масла, 1 ст. л. олії, 2 ст. л. бальзамічного оцту, 100 г фети, 0,5 ч. л. солі, стільки ж перцю, 10 листків м’яти.
Розігріти духовку до 175 градусів. Встелити деко пергаментним папером і змастити його олією. Кавун обібрати, нарізати на прямокутники 7 на 10 см товщиною 3,5-4 см. Викласти “стейки” на деко. Полити хересом і топленим маслом, посолити-поперчити. Накрити ще одним аркушем пергаментного паперу і фольгою. Готувати 2-2,5 години.
Коли краї шматочків кавуна почнуть “обвуглюватися” – страва готова. А поки пектиметься кавун, треба довести до кипіння бальзамічний оцет і випаровувати його доти, доки його об’єм не зменшиться вдвічі. Готові “стейки” полити вином, прикрасити листками м’яти і подавати на стіл із покришеною фетою.
Кавуновий тортик
Складники: 300 г печива, 150 г масла, 1,2 кг м’якоті кавуна, 1 скл. цукру, 55 г желатину, ванілін, щіпка лимонної кислоти, 100 мл води, 400 г сметани.
Подрібнити печиво на крихти, додати м’якого масла та замісити тісто. Викласти суміш у миску, що має приблизно 18 см у діаметрі, встелену пергаментним папером (щоб його краї звисали) і розплескати тісто по дну і стінках миски. Зробити два види желе.
Спочатку сметанне: в 100 мл гарячої води розчинити 15 г желатину. Дати суміші трошки охолонути і влити її до сметани. Додати півсклянки цукру і трішки ваніліну. Мішати доти, поки цукор повністю не розчиниться. Потім кавунове: подрібнити м’якоть кавуна без кісточок у блендері або в соковитискачі. За допомоги друшляка зцідити 1 л соку. Підігріти його, щоби був гарячим, і розчинити в ньому 40 г желатину.
Додати півсклянки цукру і дрібку лимонної кислоти. Вилити сметанне желе в заготовку. Поставити у холодильник до повного застигання. Те саме зробити з кавуновим желе і поставити тортик до холодильника. Коли застигне, обережно вийняти з форми.
Смажений кавун з медом і м’ятою
Складники: 2 кг м’якоті кавуна, кілька листочків м’яти, 1 ст. л. меду, 1 ст. л. бальзамічного або винного оцту, дрібка солі, 20 г оливкової олії.
Кавун розрізати, вийняти кісточки, нарізати м’якоть на скибочки товщиною майже сантиметр. Змішати мед, оцет і посічені листочки м’яти. Змастити цією сумішшю кавун і залишити на 15 хвилин. Змастити поверхню сковорідки олією і обсмажити на сильному вогні з двох сторін скибки кавуна. Їсти можна як гарячим, так і холодним.
Кавуновий десерт
Складники: 1 скл. цукру, 1 скл. води, 1 ч. л. соку лайма, 1 кг м’якоті кавуна.
Змішати цукор та воду в каструлі і кип’ятити на повільному вогні, доки цукор не розчиниться (зо п’ять хвилин). Зняти з вогню, додати соку лайма і охолодити. Помістити м’якоть кавуна в кухонний комбайн і зробити з неї пюре.
Потім перетерти пюре через сито і влити охолодженого сиропу. Викласти пюре в невелику посудину, накрити пластиковою кришкою і поставити в морозилку на три години. Впродовж цього часу суміш кілька разів ретельно перемішати, роздроблюючи обмерзлі краї. Подавати в охолоджених келихах.