Нині щораз більше сімей свідомо ставляться до планування дітей. Багато хто замислюється над тим, чи існує ідеальна різниця у їх віці.
Однозначної відповіді на це питання, як кажуть фахівці, немає, бо як велика, так і невелика перерва в народженні дітей має свої недоліки і переваги. Передусім треба взяти до уваги здоров’я матері та дитини.
У 1992 – 1998 роках в Шотландії з цього приводу було проведене спеціальне дослідження. Вчені виявили, що повторна вагітність, яка настає протягом шести місяців після попередньої, збільшує ризик ускладнень – передчасні пологи, втрата дитини незадовго до або відразу ж після народження.
На 61 відсоток збільшується ризик появи на світ малюка з невеликою масою тіла, на 40 відсотків зростає ризик передчасних пологів і на 26 відсотків ризик того, що дитина буде занадто мала для свого гестаційного віку. При цьому чималу роль відіграють такі чинники, як вік матері та наявність у неї згубних звичок. Організм після пологів потребує відновлення, тому повторна вагітність, якщо вона настає невдовзі після першої, є непростим завданням для жінки.
Якщо ж перерва між вагітностями занадто велика (більш ніж п’ять років), ризики з’являються знову. Отож, оптимальним терміном для настання повторної вагітності є рік-два після першої.
А тепер – про переваги та недоліки різних вікових проміжків між дітьми.
Різниця у віці 1-2 роки
Переваги
Майже одночасний розвиток дітей вигідний як для них самих (спільні інтереси, коло друзів), так і для батьків (можливість економити: візочок, ліжечко, речі – все може підійти, та й мама ще не забула, як доглядати немовля).
Діти з такою різницею у віці гармонійно розвиваються і не ревнують один одного до батьків. Після тривалої декретної відпустки жінка може вийти на роботу і вже не переривати її новою.
Недоліки
Але насправді це непросто. Якщо вагітність настає протягом року після народження першої дитини, організм жінки не встигає повністю відновитися. Мамі доведеться дуже багато працювати, недосипати, постійно перебувати, як то кажуть, у тонусі, адже дітки ще малі і потребують максимум уваги. Треба бути готовим до того, що вдома пануватиме безлад, якщо нема кому допомогти. Без бабусь-дідусів або няні упоратися з двома малими дітьми вельми складно.
Якщо в сім’ї є діти, різниця у віці яких становить рік-два, мамі і татові належить стримувати емоції задля уникнення конфліктів. Батьки будуть змушені викладатися максимально, перебувати на межі своїх можливостей, тому можуть почати звинувачувати одне одного. Важливо навчитися бути терплячими, прощати і не звертати уваги на дрібниці.
Різниця у віці 2-4 роки
Переваги
Напевно, це «найпопулярніша» перерва між народженням дітей. Та й фахівці називають її оптимальною. Дітей також об’єднують спільні інтереси, їм цікаво разом, при цьому старша дитина вже сама сідає на горщик, одягається, їсть, бавиться. Мамі не потрібно носити її на руках. А молодша, перебуваючи під опікою мами, спостерігає за старшою і намагається повторити все, що брат чи сестра робить. Тому друга дитина, ймовірно, ростиме дуже кмітливою.
При цьому мама може відлучатися на кілька хвилин на кухню, доки молодша дитина бавиться зі старшою, а старша пильнує молодшу. Щоправда, треба знати міру – не робити зі старшої дитини постійну няньку.
Недоліки
При такій різниці у віці в старшої дитини можуть виникнути ревнощі до молодшої, їй здаватиметься, що молодшу батьки люблять більше. Тому потрібно намагатися приділяти увагу і старшій дитині.
Що стосується кар’єри, то така різниця у віці дітей не сприяє її росту. Жінка щойно вийшла з декретної відпустки, аж тут знову доводиться покидати роботу.
Різниця у віці 5-7 років
Переваги
Багато хто з жінок вважає її оптимальною тому, що можна відвести старшу дитину в садок чи до школи, а в той час доглядати молодшу. Організм матері вже встиг відпочити після попередньої вагітності, старша дитина стала зовсім самостійною, тож є час на те, щоб пильнувати немовля.
Але у цьому випадку батьки повинні пам’ятати, що старша дитина не повинна бути позбавлена дитинства: з нею також потрібно бавитися, займатися, водити на гуртки і знову ж таки не обтяжувати обов’язками щодо догляду молодшої, не робити її нянькою.
Недоліки
Така різниця у віці дітей уже, так би мовити, розділяє їх. Друзі, інтереси у них будуть різні: перша дитина ганяє з друзями м’яча чи катається на велосипеді, а друга тільки вчиться складати пірамідку.
Якщо старша дитина в час народження молодшої йде у перший клас, татові і мамі важливо піклуватися про неї, підтримувати, допомагати робити уроки, огорнути її турботою і любов’ю, аби уникнути ревнощів до малюка.
Різниця у віці 8 і більше років
Переваги
Старша дитина вже майже не потребує допомоги у побуті (лише тієї ж любові і турботи), бо миється, одягається, розчісується і гуляє на вулиці сама. Може й мамі допомогти, наприклад, помити посуд, застелити ліжко, замести у кімнаті.
Зазвичай фінансовий стан такої сім’ї нормальний або навіть добрий. Батьки знову почуваються молодими і відчувають величезну радість під час спілкування з немовлям, у той час як старша дитина більше часу проводить з однолітками.
Недоліки
Мама вже може забути, як доглядати новонародженого (проте це швидко згадується). Понад те, така різниця у віці віддаляє дітей – у них вже немає спільних інтересів. Тут згодиться та сама порада батькам: однаково про них дбати, піклуватися, приділяти увагу не лише молодшій дитині, а й старшій.
Отож, як бачимо, ідеальної різниці не існує, кожен варіант має свої переваги і недоліки. До того ж існує чимало інших додаткових чинників, які можуть вплинути на остаточне рішення батьків. Головне справді хотіти дітей, любити їх, і щастя оселиться у вашому домі!