Надворі літо – щедра пора на овочі, ягоди та фрукти. І так хочеться максимально використати всі ці дари природи, аби зміцнити дитячий організм, забезпечити його необхідними для росту та розвитку “будматеріалами”, вітамінами і мінералами.
Влітку дитина значно більше часу проводить надворі, багато рухається, тож її енерговитрати збільшуються на 10, а то й більше відсотків, значить істотно збільшується й потреба в калоріях.
Улітку в дітей найбільш інтенсивно триває процес росту, організм відчуває додаткову потребу в білку – основному матеріалі для побудови клітин і тканин. Крім того, в спекотні дні дитячий організм втрачає з потом значну кількість мінеральних речовин і вітамінів, особливо С і В1.
Не перериваємо грудне вигодовування
І хоч уже від року діти можуть без проблем їсти звичайну їжу з сімейного столу та не вимагають спеціально приготовлених страв (саме цього і потрібно прагнути, пропонуючи малюкові пригодовування), ми намагаємося дати їм усе найкраще, найсвіжіше, заохотити скуштувати нові продукти.
Попри те що вводимо у раціон дитини багато нових наїдків, важливо, аби й на другому році життя малюк отримував материнське молоко. Це забезпечить поступовий перехід від грудного вигодовування до звичайної їжі. До того ж на другому році життя 500 мл материнського молока забезпечують близько 30% добової потреби дитини в енергії; 40% – у білках; 95% – у вітаміні С.
Вміст заліза у материнському молоці невеликий, але його біологічна доступність становить майже 50%, тобто набагато більше, ніж у інших продуктів харчування. На відміну від заліза, що міститься в материнському молоці, залізо, що є у коров’ячому, всмоктується погано. Крім того, материнське молоко створює додатковий імунологічний захист і знижує ризик виникнення розладів травлення.
Коригуємо меню
Для підвищення кількості білка у добовому раціоні дитини в першу чергу збільшують кількість молочних продуктів – переважно за рахунок сиру і кисломолочних напоїв, що містять найбільш легкозасвоювані білки і добре впливають на процеси травлення. Загальну добову кількість кисломолочних продуктів радять збільшити ще майже на 150-200 мл. Влітку дітям треба давати кефір та інші кисломолочні напої два-три рази на день.
Велику роль у підвищенні білкової цінності дитячого раціону відіграють м’ясні продукти – їх кількість варто довести до 100-120 г проти звичайної норми 80-90 г. Краще вибирати нежирні сорти м'яса, птицю (без шкіри), рибу, печінку, яйця, а також час до часу замінювати м’ясо бобовими – квасолею, горохом, сочевицею.
На вітамін С багата капуста, солодкий червоний перець, селера (зелень), петрушка (зелень), шпинат, салат і редис. А також яблука, суниці, смородина, апельсини і сливки.Джерелом каротину є не лише овочі (морква, помідори, солодкий червоний перець, буряк, гарбуз), але й фрукти – абрикоси, персики, черешні, вишні, смородина та малина. Багато солей калію, необхідного для правильного перебігу основних обмінних процесів, міститься в баклажанах, картоплі, моркві, буряках, помідорах, абрикосах, вишнях, винограді, аґрусі, малині та смородині. Залізо є в овочах – солодкому червоному перці, буряках, редисці, гарбузах, томатах і у фруктах – яблуках, вишнях, абрикосах, аґрусі та сливках. Біофлавоноїди (речовини, що зміцнюють імунітет) присутні в солодкому червоному перці й салаті.
|
Продукти тваринного походження є джерелом білків, вітаміну А і легкозасвоюваних заліза та фолатів. У печінці багато заліза, тож для профілактики залізодефіцитної анемії її радять давати дітям не рідше одного разу на тиждень.
Основними джерелами вуглеводів у літній період є найперше овочі, фрукти і ягоди. Діти 1-3 років життя за добу споживають 150 г картоплі, 200 г овочів, 100 г фруктів, 150 г соку. З жирових продуктів, які підвищують калорійність харчування, краще вибрати олію.
Скористайтеся можливістю сезону і включайте у дитячий раціон ранній редис, салат, капусту, а також кабачки, моркву, буряк, огірки і помідори. Меню вашої дитини стане ще різноманітнішим, якщо готуватимете страви зі щавлю і кропиви. Не забувайте про лісові ягоди (чорниці, суниці), які так подобаються дітям.
Ягоди – джерело органічних кислот, ефірних олій і дубильних речовин, багаті на вітаміни С, Р і фолієву кислоту, містять комплекс вітамінів групи В та рідкісний вітамін К, а червоні й оранжеві плоди насичені бета-каротином, який в організмі людини перетворюється на вітамін А. Серед “ягідних” мікроелементів залізу і міді відводиться особливе місце: без них неможливе “будівництво” клітин крові. Ще одна незаперечна перевага свіжих ягід – пектинові речовини з величезною кількістю корисних властивостей. Потрапляючи в шлунково-кишковий тракт, пектини захищають слизову оболонку від впливу різних мікробів і токсинів, а харчові волокна (клітковина) сприяють розвитку корисної мікрофлори кишківника і регулюють просування їжі травним трактом. Проте давати їх треба обережно, особливо якщо дитина має схильність до алергічних реакцій.
Згодиться й свіжа зелень (щойно з городу), багата на вітаміни і мінеральні речовини. Додавайте її до усіх овочевих салатів та за кожної можливості до інших страв. Корисні й так звані “зелені бутерброди”: на хліб із маслом кладете дрібно посічену зеленину.
Змінюємо режим
Влітку фахівці радять змінити режим харчування дітей, аби обід і підвечірок помінялися місцями. Цей режим вважається більш фізіологічним.
І якщо на сніданок дитина залюбки їсть молочну кашу, омлет, сирну чи овочеву страву, запиваючи все це соком, то в спекотну обідню пору апетит у неї різко знижується. В цей час знадобиться легка їжа – кисломолочний напій, булочка або окраєць хліба, фрукти, ягоди, сирі овочі, салати або соки. З ними дитячий організм легко упорається навіть при не дуже доброму апетиті.
Окрім загальноприйнятих чотирьох прийомів їжі, влітку дитину можна годувати ще й уп'яте – склянка кефіру на ніч. Це особливо доцільно, коли вечеря була ранньою, а нічний сон пізнім, адже дні улітку довгі.
Стежте за додержанням питного режиму дитини. Завжди майте достатній запас свіжої води, а краще відвару шипшини, несолодкого компоту чи соку.
Рецепти літніх страв для дітей
Запіканка з броколі
Складники: 75 г броколі, картоплина (до 35 г), морквина (до 35 г), 10 г вівсяних пластівців або висівок, трохи масла і олії, сіль.
Всі овочі добре вимити. Броколі подрібнити і змішати з тертою морквою та картоплею. Додати запарені окропом і настояні вівсяні пластівці. Посолити і викласти у форму для випікання, трохи посолити. Запікати в духовці 20 хвилин.
Суп-пюре з кабачком
Складники: картоплина, невеликий кабачок, половина цибулини, 1 ст. л. зеленого горошку, 1 ч. л. масла, зелень, сіль.
Всі овочі миємо, оббираємо, ріжемо на невеличкі шматочки і кидаємо в окріп. Варимо до готовності зо 20 хвилин (кабачок кладемо наприкінці, бо він вариться 5-7 хвилин). Збиваємо все блендером, додаємо трохи солі і масла. Прикрашаємо страву дрібно посіченою зеленню (можна додати половинку дрібно натертого вареного жовтка).
Пюре з картоплі та шпинату
Складники: середня картоплина, 20 г (жменя) шпинату, 1 ч. л. масла, сіль.
Картоплю миємо, оббираємо, краємо, варимо в несоленій воді та розминаємо. Шпинат готуємо на парі в друшляку над окропом, робимо з нього пюре і вимішуємо з картоплею. Вливаємо трохи кип’яченої води і додаємо масла. Трішки солимо.
Варений кабачок з часником
Складники: невеликий кабачок, трохи кропу, 10 г масла, половина зубця часнику, сіль.
Варимо розрізаний уздовж на кілька шматочків кабачок у підсоленій воді 5-7 хвилин. Виймаємо його, розминаємо виделкою, зверху кладемо шматочок масла, посипаємо дрібно посіченими кропом і часником.
Рисово-морквяне суфле
Складники: 2 ст. л. рису, півскл. води, невелика морквина, пів’яйця, 1 ч. л. цукру, 2 ст. л. молока, 1/2 ч. л. масла.
Рис промиваємо і варимо на воді дещо в’язку кашу. Додаємо топленого масла, жовток, розтертий з цукром і розведений молоком, дрібно натертої моркви. Все перемішуємо, в отриману суміш обережно вводимо збитий білок, перекладаємо в змащену маслом форму і ставимо на водяну баню на 35-40 хвилин.
Зупа з броколі
Складники: 300 г броколі, 300 г картоплі, 100 г моркви, 100 г порею, 2 ст. л. вершків (10% жирності), 1 ч. л. олії, зелень кропу і петрушки.
Овочі та зелень ретельно миємо і нарізаємо. Броколі розбираємо на суцвіття. В окріп кладемо нарізану картоплю і моркву, через хвилин 12-15 – інші овочі. Після того, як вода знову закипить, варимо ще 5-7 хвилин. Додаємо посіченої зелені, вершків і виключаємо конфорку. Злегка солимо. Даємо настоятися під кришкою мінімум півгодини. Подаємо до столу зі сметаною або домашніми сухарями.
Чорничний суп
Складники: 50 г свіжих стиглих чорниць, 1 ст. л. цукру, 1 ч. л. картопляного крохмалю.
Перебираємо і промиваємо ягоди, заливаємо їх склянкою гарячої води і доводимо до кипіння. Щойно вода закипить, додаємо ложку цукру і знову доводимо до кипіння. Вливаємо розведений у чверті склянки холодної кип’яченої води крохмаль і ще раз даємо закипіти.