Літо. Спека. Небезпека

Літо – чудова пора відпочинку та зміцнення організму. Хочеться купатися в річці, озері, ходити до лісу, куштувати соковиті овочі та фрукти

Але відпустка на дачі, виїзд на природу можуть обернутися проблемами, спричиненими укусами комах і змій, а поїдання розмаїтих смаколиків призвести до харчового отруєння.

Ви в Карпатах? Стережіться змій! 

Вирушаючи до лісу по гриби чи ягоди, остерігайтеся змій! На Львівщині з 25 квітня до 10 липня через їх укуси постраждало 11 осіб, в тому числі одна дитина! По одному випадку зафіксували в Жовківському, Бродівському, Яворівському та Самбірському районах і аж сім у Сколівському. На щастя, летальних не було, повідомляє департамент з питань цивільного захисту населення Львівської ОДА.
Західну Україну, в тому числі Львівщину, облюбувала небезпечна і отруйна гадюка звичайна. Найбільшу кількість їх можна зустріти в Карпатах. Гадюки зазвичай коричневого або бурого кольорів (бувають сірого чи зеленкуватого), з ромбічним малюнком уздовж тіла та знаком у вигляді літери H або X на голові. Доросла змія має 60-70 см завдовжки. Якщо не чіпати її, вона не завдасть шкоди. Нещасні випадки трапляються переважно тоді, коли хтось випадково наступає на неї, хапає рукою разом із травою, переслідує.
Найнебезпечніші укуси біля голови, великих кровоносних судин, на шиї. За інформацією сайту www.empendium.mp.pl, в місці укусу утворюється болюча рана з  набряком підшкірної тканини. При важких отруєннях з часом можуть турбувати біль у животі, блювання, діарея, лихоманка, висипання, кровотеча з ясен, тахікардія, гіпотонія, порушення свідомості. Після укусу гадюки трагічні наслідки трапляються рідко, проте інколи виникають важкі ускладнення.
Зі слів лікаря-травматолога Бориса Кочури, аби уникнути небезпеки, не варто ходити в лісові хащі у відкритому взутті. Розгрібайте листя палицею, щоби переконатися, що в ньому на вас не чатує гадюка. Якщо ж таки натрапили на неї, краще тихенько відійдіть, не чіпайте і не панікуйте. Ваше хвилювання стимулюватиме пришвидшення серцевого ритму, що сприятиме швидкому проникненню отрути в кров.
Перша допомога при укусах змії:
* у перші 10-15 хвилин витягніть з ранки отруту: робіть таку процедуру за допомоги медичної банки або ж звичайної склянки; крім того, отруту можна висмоктати ротом, але якщо немає карієсу, тріщинок на язиці та губах, постійно спльовуйте відсмоктану рідину і промивайте рот водою;
* промийте ранку розчином марганцю або перекисом водню і перев’яжіть;
* змастіть місця укусу спиртом, горілкою, одеколоном;
* прикладіть до місця укусу холод (приміром, мішечок із льодом);
* не вживайте спиртного і препаратів, що підвищують тиск.
Після подання першої допомоги доразу ж доправте потерпілого до медзакладу для введення антитоксичної сироватки.

Отруїлися кавуном? Перша допомога

Літній відпочинок, велика кількість овочів та фруктів також позитивно впливають на організм, але не варто забувати про те, що особливо влітку підвищується ризик харчових отруєнь. 
Вкрай обережними, кажуть лікарі, варто бути з першими баштанними, які почали з’являтися у магазинах та на ринках.
Зі слів начальника епідеміологічного відділу Головного управління Держсанепідслужби України у Львівській області Оксани Пушкарьової, без «хімії» кавуни і дині дозрівають наприкінці липня – на початку вересня. 
Але якщо хочете ласувати ними раніше, купуйте лише в магазинах чи на ринках (не стихійних!), вимагаючи сертифікат якості. Отруєння кавунами і динями, особливо ранніми, завжди дуже важкі. Основна небезпека криється в наявності у них нітратів, які добре всмоктуються шлунково-кишковим трактом, швидко потрапляють у кров і таким чином розносяться по всьому організму. 
Саме тому при надходженні в організм нітратів у дозах, що перевищують допустимі, виникає клінічна картина гострого або хронічного нітратного отруєння. Безпечною для дорослої людини дозою нітратів є 150 – 200 мг на добу, гранично допустимою – 500 мг, токсичною може бути доза, більша за 600 мг. До речі, в шкірці кавуна нітратів у 4 – 8 разів більше, ніж у м’якоті, тому не виїдайте скибку аж до шкірки!
Перша допомога при отруєнні нітратами:
* виведіть токсини зі шлунка: зробіть промивання так званим «ресторанним методом» – випийте 1,5-2 л води, щоби викликати блювання;
* випийте активованого вугілля з розрахунку 1-2 г на 1 кг маси тіла (його бажано подрібнити і змішати з водою, щоб утворилася суспензія); можна взяти в аптеці й порошкове активоване вугілля;
* випийте слабосоленого розчину, несолодкого рідкого киселю, компоту із сухофруктів без цукру, рисового відвару (можете скористатися спеціальними розчинами, які продаються в аптеці); якщо ж стан не покращився, зверніться до лікаря.

Як плавати, щоб не втопитися

Вода – чудодійний засіб оздоровлення організму. Але, вирушаючи на річку чи озеро, важливо дотримуватися умов безпеки і купатися лише у відведених та пристосованих для цього місцях. Нехтування цих правил може призвести до летальних випадків. 
Як повідомили «Пошту» в прес-службі департаменту з питань цивільного захисту населення ЛОДА, з початку року і станом на 6 липня у Львівській області втопилося 46 осіб, з них четверо – діти!
За даними Держсанепідслужби Львівської області, станом на 9 липня купатися дозволено (проведені обстеження з лабораторними дослідженнями та підписані паспорти пляжів) у:
* озері бази відпочинку «Майдан» (с. Майдан Дрогобицького району);
* озері відпочинкового комплексу «Козацький хутір» (с. Модричі Дрогобицького району);
* ставі  в лісовому господарстві «Бухта вікінгів» (Пустомитівський район); 
* ставі відпочинкового комплексу «Львівська Швейцарія» (Пустомитівський район);
* озері Винниківське (м. Винники);
* озері в смт Брюховичі; 
* озері Задорожнє (Миколаївський район);
* озері у відпочинковій зоні с. Лагодів (Бродівський район);
* озері готельно-відпочинкового комплексу в с. Стрілки (Перемишлянський район);
* озері Верещиця при Яворівському національному природному парку (с. Верещиця Яворівського району).
Найбезпечніше відпочивати на воді в світлу пору доби. Купатися дозволяється в спокійну безвітряну погоду при температурі води не менше ніж +18 градусів і температурі повітря не нижчій від +24. 
Не лізьте у воду в незнайомому місці, уникайте швидкої течії, не заходьте у водойму напідпитку, ніколи не плавайте наодинці, особливо якщо не впевнені у своїх силах. Купаючись на дикому пляжі чи в незнайомому місці, не пірнайте з берега, гірки, дерева, Заходьте у воду неспішно, обережно пробуючи дно ногою. 
Купатися краще там, де є рятувальні служби. Пильнуйте дітей: їхня поведінка у воді непередбачувана. Прикріпіть до плавок шпильку – якщо далеко від берега судома зведе руку чи ногу, укол нею допоможе відновити еластичність м’язів. Не запливайте надто далеко.

Як не стати жертвою комарів та бджіл

Влітку багато людей страждають від укусів бджіл та ос. Вони небезпечні тим, що можуть викликати сильну алергічну реакцію, навіть шок.
Якщо вас вкусила бджола, треба негайно видалити жало, підваживши його плоским предметом (наприклад, пластиковою карткою) або нігтем; не натискайте на отрутний мішечок, щоб не спровокувати виділення більшої кількості отрути, радять на сайті www.empendium.mp.pl.
Зі слів терапевта Наталії Яреми, якщо з’явився сильний набряк, почалися свербіж, утруднення дихання, треба зажити будь-який протиалергічний препарат і викликати лікаря. Щоб не стати принадою для бджіл, перед тим як іти в ліс, на поле або в місцину поруч із пасікою, не користуйтеся парфумами із солодкими квітковими або квітково-фруктовими запахами, їжте-пийте солодке в закритому приміщенні. Ніколи не торкайтеся вулика на пасіці без спеціальної захисної сітки.
Проте не менш небезпечними можуть бути й комарі, яких чимало не лише в сільських місцевостях, а й у містах. Зі слів ентомолога Львівського міського відділу обласного лабораторного центру Держсан­епідслужби України Наталії Партин, у парку, в лісі, на дачі чи на березі водойми варто подбати про максимальний захист. Одягайте кофтини з довгими рукавами, широкі штани світлих тонів.
А щоб комарі не залітали до помешкання, можна використовувати препарати з екстрактами евкаліпту, лемонграсу і солодкого апельсина. Комарі оминатимуть кімнату, в якій на підвіконні росте герань або звичайні томати. Під вікнами будинку можна посадити гвоздики, рум’янок, календулу, матіолу, нагідки, полин чи горіх. 
Природними репелентами, що відлякуватимуть комарів, можуть стати ароматичні олії – анісова, ялівцева, кедрова, камфорова. Змочіть ватний тампон олією і покладіть його на підвіконня або капніть невелику кількість олії на розпечену жарівку – і комарі не полетять.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4500 / 1.62MB / SQL:{query_count}