І салат, і ліки, і афродизіак

Руколу корисно споживати людям, що мають проблеми із травленням, надлишкову вагу та часто впадають у депресію. Але тим, у кого проблеми з нирками і печінкою, вона протипоказана

Влітку як ніколи хочеться поповнити свій раціон новими, а головне смачними стравами. І якщо закортілося чогось особливого, причому нешкідливого для фігури, рукола – саме те, що треба.
Донедавна руколу (вона ж індау, арагула, ерука, гусеничник, рокет) – рослину з родини капустяних, яка примандрувала у Європу з Мексики, вважали модною екзотикою, не більше. Проте зараз її рекомендують як одну з найкорисніших трав у дієтології та здоровому харчуванні. 
На вигляд рукола – звичайна зелена трава з незвичайним візерунчастим листям, що нагадує листя кульбаби. Смак руколи чимось схожий на щавель, але має більш пікантний, пряний смак і містить нотки гірчиці, перцю та горіха.
Через смакові особливості, а також набір вітамінів та мікроелементів руколу споживають для покращення здоров’я, стрункості фігури, використовують як афродизіак.

У чому користь

Користь цієї непоказної, проте дивовижної рослини пояснюється багатим складом. У листі руколи є велика кількість калію, магнію, фосфору, кальцію, а також натрію, заліза, міді, цинку, селену і марганцю. Вітамінний ряд представлений аскорбіновою кислотою, бета-каротином, вітамінами А, Е, К і групи В. Особливо цінні молоді рослини – в них високий вміст йоду, а в насінні не менш ніж 30 відсотків ефірних олій.
Незважаючи на те, що рукола містить велику кількість цукру, що є єдиним невеликим недоліком, калорійність цього продукту мізерно мала – на 100 грамів припадає лише 25-30 калорій. Тому її обожнюють ті, що прагнуть будь що повернути або зберегти стрункість фігури.

Дія на організм

Завдяки вмісту вищеперелічених вітамінів та мікроелементів рукола є найсильнішим енергетиком, що швидко приводить в тонус організм, підвищує працездатність, нормалізує водно-сольовий баланс і перешкоджає утворенню недоброякісних пухлин. 
Зі слів фітотерапевта Миколи Марчука, свіжі листки цієї рослини стимулюють роботу шлунково-кишкового тракту та прискорюють обмін речовин, а ще рукола має сечогінний, антибактеріальний та лактогенний ефекти, підвищує гемоглобін, зміцнює імунітет та забезпечує опірність вірусам.
“Рукола містить ферменти, які покращують травні процеси: значно підвищується вироблення шлункового соку, посилюється перистальтика кишківника, прискорюється перетравлення їжі. Її радять споживати при підвищеному рівні холестерину, недокрів’ї, а також при ожирінні через здатність швидко і на тривалий час тамувати відчуття голоду, – каже фахівець. – Для найкращого ефекту бажано періодично влаштовувати собі розвантажувальні дні, в меню яких буде тільки рукола. Вітаміни, що містяться в цій зелені, забезпечать організм необхідною кількістю енергії, а мінімальна кількість калорій дозволить ефективно позбутися надлишкової ваги”.
Руколу радять споживати при підвищеному рівні холестерину, недокрів’ї, а також при ожирінні через здатність швидко і на тривалий час тамувати відчуття голоду
Незважаючи на різкий смак, рукола не подразнює слизову шлунка, натомість перешкоджає утворенню виразок на його стінках і зменшує розміри вже існуючих. Доведено, що додавання руколи у щоденний раціон сприяє зниженню рівня цукру в крові, що важливо для хворих на діабет.
Корисно вживати руколу при стресах та депресіях. Крім того, зелень руколи є незамінним джерелом вітамінів та мікроелементів при вагітності, а під час лактації збільшує вироблення материнського молока. Проте в такі періоди цю траву радять споживати в невеликій кількості!
Відомо також, що рукола – найсильніший афродизіак. Корисні властивості цієї рослини широко застосовували для покращення еректильної функції у чоловіків. Італійські кухарі готували з руколою зілля для збудження пристрасті (змішували чорний перець, мед і траву в пропорції 1:1:10) і споживали цю суміш щоранку по чайній ложці.
Помічною є рукола і при випаданні волосся, проблемах з нігтями. Ввітріть у волосся дві чайні ложки олії руколи, обмотайте голову рушником і залиште цю маску на кілька годин, потім змийте.

Кому протипоказана

Споживання руколи протипоказане при індивідуальній непереносимості, оскільки це може стати причиною виникнення різних алергічних захворювань, починаючи від кропив’янки і закінчуючи набряком Квінке. Також, зі слів Миколи Марчука, цією зеленню не варто зловживати при наявності сечокам’яної хвороби, хворій печінці та нирках.
Обмежити споживання руколи варто й при підвищеній кислотності шлункового соку, виразках та гастриті. 

Як виростити

Рукола – рослина невибаглива і не потребує специфічного догляду. Її можна виростити на грядці чи навіть балконі! Причому сіяти руколу варто кілька разів – аж до середини серпня. 
Висівають руколу рядками з проміжком 20-25 см. Глибина загортання насіння 10-11 мм. Догляд нескладний: своєчасне розпушування міжрядь, видалення бур’янів і проріджування. Головне пам’ятати, що рукола – дуже світлолюбна рослина, потребує постійного поливання, під час якого формується більше й ніжніше листя з легкою пікантною гірчинкою. 
При недостатньому поливанні листя дрібнішає та стає гіркішим. 

Як вибрати та де зберігати

При виборі руколи звертайте увагу насамперед на свіжість листя. Воно не повинно бути зів’ялим або пожухлим. Крім того, вибирайте рослини з великими листочками – вони менш гіркі. Проте все залежить від ваших особистих уподобань: цілком можете вибрати рослину з дрібним листям, щоби надати страві пікантності.
Свіжу руколу слід тримати в холоді не більше тижня. А щоб вона зберегла всі свої смакові та лікувальні властивості, не висохла, помістіть її в посудину з водою, накрийте і поставте у холодильник. Можете й заморозити, але в такому випадку частина корисних властивостей буде втрачена.

У якому вигляді споживати

В кулінарному мистецтві руколу використовують як самостійний інгредієнт і як приправу. От чого вона не любить, то це високих температур, тому її не рекомендується варити чи смажити.
Пам’ятайте: додаючи руколу до салатів, не подрібнюйте її ножем – краще рвіть на шматки. Якщо сікти зелень ножем, на листі може одразу ж з’явитися іржа, і більшість корисних властивостей цієї рослини будуть змарновані.
Рукола чудово поєднується з овочами, рибою, м’ясом, морепродуктами та сиром. Кладуть її на канапки, сандвічі. А ще з неї роблять різноманітні салати, додають до вершкових соусів, піц, різото, сиру, холодних закусок, навіть десертів. Подрібнене листя можна вимішати з домашнім сиром чи вареною картоплею.

Популярні сорти 

В Державному реєстрі сортів, придатних для поширення в Україні, міститься тільки один сорт руколи (індау посівний) Знахар, повідомляє аgro-business.com.ua.
Це скоростиглий сорт. Висота розетки сягає 15-20 см. Придатний для висівання з квітня по серпень безпосередньо в ґрунт на глибину 1 см. Урожайність 1-1,3 кг на м2. В інших країнах зареєстровані як мінімум сім сортів руколи: Гурман, Диковина, Корсика, Покер, Рококо, Русалонька і Сицилія.
Корсика має висоту до 60 см, навіть більше. Від сходів до господарської стиглості минає 30-32 дні. Розетка листя припіднята. Листя вузьке, ліроподібне, гладке, зелене. Урожайність зеленої маси – 2,5 кг на м2.
Рококо – ранньостиглий і широколистяний сорт. Листя зелене із гладкою поверхнею, дубоподібне. Маса розетки – 20-25 г. Урожайність зеленої маси – 1,6 кг на м2.
Покер – скоростиглий і невибагливий, від сходів до збирання зелені минає 20-25 днів. Висота розетки 15-20 cм. Придатний для висівання з квітня по серпень безпосередньо в ґрунт на глибину 1 см. Призначений для вирощування у відкритому ґрунті, під плівковим укриттям, на підвіконні. Урожайність – 1-1,3 кг на м2. Висівання у відкритий грунт триває з квітня по червень. Збір урожаю – травень – жовтень. Схема висаджування: 10-15 х 30-40 см.
Сицилія – середньостиглий сорт. Листя ліроподібне, перисторозсічене, зелене. Урожайність зеленої маси – 2,5 кг на м2.

 Рецепти                              

Літній салат із руколою та буряками

Складники: 2-3 буряки, пучок руколи, 100 г козячого сиру (або фети), жменя малини, 4 ст. л. мигдалю (або інших горіхів), 2 ст. л. оливкової олії, 1 ст. л. лимонного соку, сіль і перець до смаку, зубець часнику (на бажання).
Буряки помийте, відріжте хвостики, загорніть буряки у фольгу і помістіть у духовку, розігріту до 200 градусів, на годину або трохи довше (залежно від розміру буряків). Впродовж 10 хвилин підсушуйте мигдаль у духовці. Потім залийте окропом і обберіть. Подрібніть його у блендері на дрібну крихту. 
Коли буряки трохи охолонуть, також обберіть їх (зробити це дуже легко – просто з невеликим зусиллям протріть їх по всій поверхні паперовим рушником, і шкірка зійде сама). Розріжте буряки на невеликі часточки або довгі брусочки. Подрібніть у блендері малину і протріть її через сито, щоби позбутися зернят. Додайте лимонного соку, оливкової олії, на бажання подрібненого часнику, посоліть-поперчіть і вимішайте. 
Руколу помийте і дайте стекти воді. Заправте її малиновим соусом (трохи залиште) і викладіть на тарілку. Зверху покладіть буряки, посипте свіжим козячим сиром (він чудово кришиться), прикрасьте мигдальною крихтою і полийте заправкою.

Салат із руколою та грушками

Складники: 150 г руколи (великий пучок), 60 г овечого сиру (або пармезану), 25 г кедрових горіхів (або чищеного насіння соняшнику), 2 великі грушки, половинка лимона, оливкова олія, мелений чорний перець і сіль до смаку.
Листя руколи помийте в холодній воді та просушіть. Помийте грушки і обберіть їх. Кожну грушку розріжте уздовж на 4 частини і видаліть насіння. Кожну частинку накрайте уздовж на тонкі пластинки.
Сир поріжте так само, як грушки. На сухій гарячій пательні злегка підсмажте кедрові горішки (або чищене насіння соняшнику) і вистудіть їх.
На велику мілку тарілку викладіть руколу, на неї – шматочки грушок і сиру. Скропіть оливковою олією і лимонним соком, посипте кедровими горішками, посоліть і поперчіть до смаку.

Макарони із соусом песто з руколи

Складники: пучок руколи, 500 г макаронів (з твердих сортів пшениці), 150 г пармезану, 4 ст. л. оливкової олії, півскл. волоських горіхів, листя базиліку на бажання і до смаку.
Помийте і підсушіть руколу. Приготуйте соус песто із руколи та горіхів. Для цього налийте в чашу блендера трохи оливкової олії, вкиньте частину руколи, горіхів і тертого пармезану. Почніть збивати суміш і поступово додавайте решту руколи, горіхів та сиру (30-40 г сиру залиште для посипання готових макаронів). 
Збивайте суміш на малій швидкості доти, доки вона не стане однорідною і за консистенцією нагадуватиме сметану (до речі, цей соус можете використовувати і для інших страв – різото, салатів, картоплі або риби).
Макарони зваріть у ледь підсоленій воді до готовності (на упакованні повинен бути вказаний час готування). Злийте воду і в баняку змішайте макарони зі щойно приготованим соусом.
Викладіть страву на тарілки і прикрасьте листям базиліку. Подавайте до столу з тертим пармезаном.

Пресовані сандвічі по-італійськи

Складники: чабата, 200 г моцарели, 100 г твердого сиру, 40 г масла, 8 шт. крабових паличок, 8 листків салату, 4 скибки шинки, 2 пучки руколи, 2 помідори, 2 солодкі перці, оливкова олія, соус бальзамік, сіль.
Перці помийте, видаліть із них насіння і розріжте кожен уздовж на 4 частини. Печіть їх у духовці чи на грилі при 200 градусах 10 хвилин, доки перчини трохи не “підгорять”. Тоді дістаньте їх, перекладіть у мішечок і поставте в холодильник. За 20-30 хвилин витягніть мішечок, дістаньте з нього перці та обберіть їх від шкірки.
Помийте листки салату, руколу і помідори. Накрайте моцарелу і помідори на кружальця, а сир і шинку – на скибочки. Зніміть целофанову обгортку з крабових паличок і розгорніть їх так, щоб не пошкодити.
Чабату розріжте навпіл, кожну половинку розділіть уздовж. Підсмажте шматочки на розігрітій сухій пательні до рум’яної кірочки. Вистудіть чабату і змастіть її маслом (це не дасть хлібові сильно розмокнути).
Тепер складіть сандвічі: на нижню частину хліба викладіть шарами шинку, помідор, перець, крабові палички, твердий сир і моцарелу. Моцарелу посоліть і полийте бальзаміком (якщо не маєте соусу, можна використати суміш бальзамічного оцту і меду). Тоді покладіть руколу, скропіть оливковою олією. Зверху викладіть листя салату і накрийте другою скибочкою хліба.
Загорніть сандвічі у харчову плівку, поставте під гніт (щось важке) і помістіть до холодильника хоча б на 6 годин (можна й на цілу ніч). Витягніть сандвічі, розріжте кожен на 2-3 частини, зніміть плівку і подавайте до столу.

Крем-суп “Альбіон”

Складники: 240 г руколи, 200 мл вершків (жирність 15-20%), 160 мл бульйону (курячого або овочевого), 2-3 ст. л. олії, цибулина, 2 яйця, кріп, мелений чорний перець і сіль до смаку.
Зваріть яйця на твердо і вистудіть їх. Обберіть, розімніть виделкою або посічіть ножем. Руколу і кріп помийте, просушіть. Відділіть від руколи невеликий пучечок і дрібно посічіть. Кріп також подрібніть.
Цибулю наріжте на кубики. На розігріту пательню влийте олії та обсмажуйте в ній цибулю до легкого золотистого кольору. Додайте до цибулі цілих листочків руколи, влийте бульйону і готуйте страву на середньому вогні.
За 10 хвилин у пательню до цибулі та руколи влийте вершків і готуйте ще зо 5 хвилин. Суміш трохи вистудіть і перекладіть у чашу блендера. Змішайте на однорідну масу. Додайте до неї подрібненої руколи.
Налийте суп у невеликі склянки і поставте їх до холодильника на 10-15 хвилин. Перед подачею на стіл посипте страву подрібненим яйцем і кропом. 

Зелене морозиво

Складники: 2 жмені руколи, 2 банани, авокадо, лайм, 1 ст. л. меду, волоські або будь-які інші горіхи (до смаку).
Банан обберіть. Авокадо також обберіть і видаліть з нього кісточку. Накрайте банани і авокадо на невеликі шматочки. Руколу помийте, просушіть. Лайм також помийте і розріжте на часточки. 
Всі підготовані складники покладіть у чашу блендера і подрібніть на однорідну масу. Отриману суміш перекладіть у термостійкий посуд та помістіть у морозилку. Залиште там на 40 хвилин (можна й на довше). 
За годину до подачі на стіл переставте посуд із морозивом до холодильника. Подавайте морозиво, посипавши зверху горішками та поливши медом.
Підготувала Марічка Ільїна
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4258 / 1.7MB / SQL:{query_count}