Маємо Утішителя!

Цієї неділі, 8 червня, християни всього світу святкуватимуть П’ятидесятницю – Зіслання Святого Духа

фото: архів
Зіслання Святого Духа належить до найбільших свят літургійного року. Цей празник є днем народження Христової Церкви, бо саме в день Зіслання Святого Духа постала вона, аби провадити нас до спасіння. 

Новий зміст

Євангеліст Лука розповідає нам у Діяннях апостолів, що на 50-ий день після Пасхи, коли євреї святкували П’ятидесятницю, Святий Дух зійшов на апостолів у Єрусалимі – в тій самій залі, у якій Христос із апостолами споживав останню вечерю, в якій Христос з’явився апостолам після Воскресіння з мертвих і в якій апостоли перебували спільно на молитві разом з Пресвятою Богородицею. 
“Аж ось шугнув зненацька з неба шум, неначе подув буйного вітру, і сповнив увесь дім, де вони сиділи. І з’явились їм поділені язики, мов вогонь, і осів на кожному з них”. Дух зійшов на кожного з апостолів, що зібралися разом, очікуючи обіцяної події, та ввійшов силою і благодаттю, яка тут же проявилася видимими ознаками у вигляді особливих дарів: вміння говорити мовами, яких досі не знали ті, що одержали цей дар, дару пророцтва, дару зцілення хворих. 
Апостоли і перші христия­ни як празник Пасхи, так і празник П’ятидесятниці перейняли від Старого Завіту і зберегли його назву, бо і для них це був 50-ий день після Пасхи, але надали їм цілком іншого змісту та значення. Це були перші свята, які почала відзначати спільнота християн.
Як природа навесні оновлюється зеленню і квітами, так і Церква силою Святого Духа
Як пише у своєму блозі доктор біблійного богослов’я отець Юрій Щурко, в старозавітних євреїв це було землеробське свято. Селяни приносили Богові первістки врожаю пшениці (почасти на знак подяки, почасти як молитву, щоб і решта врожаю була благополучно зібрана). Поряд  із тим для юдеїв П’ятидесятниця, як і Пасха,  була не тільки землеробським святом. 
Обидва свята пов’язували ще й із виходом євреїв з Єгипту, пригадуючи той час, коли Бог виконав свої обітниці Авраамові та визволив свій народ. Пасха – це час, коли в жертву приносили ягнят і коли ізраїльтяни були врятовані від ангела-губителя, що вигубив єгипетських первістків. У ту саму ніч ізраїльтяни вийшли з Єгипту. Через 50 днів після Пасхи вони прийшли до гори Синай, де Мойсей отримав Закон. У цей день Бог дарував своєму врятованому народові дорогу життя (Заповіді – Закон), якою вони повинні були керуватися. 

Перші плоди

На думку бібліста, через першу П’ятидесятницю євангеліст Лука показує нам “перші плоди” – сповнення Духом, свідчення про Ісуса і Його воскресіння. Перші навернені – це початок майбутнього есхатологічного врожаю. Крім того, вказує й на інші паралелі з Синайським одкровенням. 
“Коли діти Ізраїлю прийшли до Синаю, Мойсей зійшов на гору, а потім спустився з Законом. Тут Ісус зійшов на небеса (вознесіння) і, натякає Лука, сходить нині, але не з писаним Законом на кам’яних скрижалях, а з “уставом”, який пишеться в людських серцях”, – переконує отець Юрій.
Бібліст наголошує, що через Дух на землю сходить творча сила Творця. І сенс цього не в тому, щоб дати людям “духовність”, яка зробить їх байдужими до всього земного, а щоби переобразити землю небесною силою. “Переображення починається з тіл, умів, сердець і життя учнів Ісуса, причому учнів як громади: Лука спеціально зазначає, що вони були зібрані в одному місці; Дух сходить для того, щоб з’єднувати, а не розділяти. Іншими словами, зішестя Духа на П’ятидесятницю немовби доповнює вознесіння Ісуса. Воскреслий Ісус на небесах є присутністю в Божих оселях нової “земної” реальності. Дух же на землі – це енергія самих небес. Тим самим дар Духа є прямим наслідком вознесіння Ісуса”.
У розповіді Луки є ще одна важлива для нас новина. Усі ми пам’ятаємо розповідь про те, як Бог покарав людей за спорудження Вавилонської вежі, поділив їх мовами. А в день Зіслання Святого Духа різномовні паломники в Єрусалимі почули кожен свою мову. Святий Дух – Дух любові та єдності – вчинив це чудо для об’єднання всіх народів. 

Великі дари

Святий Дух з’явився у вигляді вогненних язиків, бо в Старому Завіті Господь Бог об’являвся і промовляв до пророків у виді вогню. І як вогонь очищає, палить, зігріває, світить, так і Дух Святий очищає душі від гріхів, зігріває душі й серця любов’ю та просвічує уми. 
Святий Дух постійно діє в Христовій Церкві. Він є душею Церкви, Він освячує її та опікується всіма членами Церкви. В Святій тайні Хрещення ми народилися для Бога водою і Духом Святим. У тайні Миропомазання одержали “печать Святого, Всесильного і Поклоняємого Духа”. Саме Святий Дух під час Божественної літургії перемінює хліб на Тіло Христове і вино на Кров Христову. 
Силою Святого Духа ми одержуємо прощення провин у Святій тайні Сповіді згідно зі словами, які сказав Христос Спаситель своїм апостолам: “Прийміть Святого Духа! Кому відпустите гріхи – відпустяться їм, а кому затримаєте – затримаються”. Знаємо, що всі добрі діла, всі просвічення душі, всі слушні постанови походять від Святого Духа. Святий Дух дає силу мученикам та ісповідникам віри мужньо переносити переслідування заради Царства Небесного. 

Зелені свята

Давні ізраїльтяни мали звичай у дні П’ятидесятниці долівку своїх божниць і помешкань вкривати свіжою травою, прикрашати гілками дерев і квітами на знак, що в той час, коли був даний Божий Закон, уся природа стояла в зелені. І апостоли, зберігаючи цей звичай, свою світлицю замаїли зеленню та квітами.
Цей звичай перейшов до новозавітної церкви. Звідси ще одна назва П’я­тидесятниці – Зелені свята. Квіти і зелень дерев є ознакою життя, тож вони стали символом життє­дайного Святого Духа. Як природа навесні оновлюється зеленню та квітами, так і Церква силою Святого Духа. Тому і священики у ці дні одягають зелені ризи, а вірні після служби освячують зелень та квіти. 
В день Зіслання Святого Духа постала Христова Церква, аби провадити нас до спасіння
В неділю святкуємо Зіслання Святого Духа на апостолів, а в понеділок вшановуємо третю особу Пресвятої Трійці – Святого Духа. Через це в народі це свято називають Трійцею.
П’ятидесятниця є завершенням пасхального циклу. Від неї Церква починає вести літургійний відлік неділь, який триватиме аж до початку нового пасхального циклу – Неділі Закхея. Це свято завжди було дуже шановане в нашому народі, часто зберігало давні язичницькі звичаї. Зокрема культ вшанування предків перейшов на Зелену суботу, яка у Східній Церкві є одним із днів Вселенського поминання померлих.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4364 / 1.59MB / SQL:{query_count}