Гострий, пекучий, зате корисний!

Хрін допоможе урізноманітнити великодні страви, а ще подолати грип і вилікувати хворі суглоби. Проте дітям, вагітним і тим, хто має хворий шлунок, споживати його не радять

Хрін росте майже на кожному городі. Без нього великодній кошик не виглядав би таким привабливим, а святковий сніданок не був би таким смачним. Цей корінь відомий людству своїми корисними та цілющими властивостями впродовж чотирьох тисяч років! Хрін належить до роду капустяних.
Під час приготування страв використовують і зелену, і кореневу частини. Подрібнене листя хрону найчастіше кладуть у маринади і соління, а корінь подрібнюють і додають до наїдків як спецію. На смак цей коренеплід гострий, пекучий, як гірчиця, бо містить її ефірну олію. Проте, крім кулінарії, його широко застосовують і в медицині.

Чим корисний

Корінь хрону – це своєрідна комора корисних речовин. Активні компоненти, що входять до його складу, надають цій рослині унікальних цілющих та поживних якостей. 
Зі слів голови Асоціації дієтологів Львівщини Зоряни Завади, хрін містить вітамін С (в цьому корені його більше, ніж у ківі чи лимоні), вітаміни групи В, РР, А (вітамін росту), аскорбінову кислоту, фітонциди, крохмаль, смолянисті речовини, клітковину. Що стосується харчової цінності, то в 100 г тертого кореня – 3,2 г білків, 0,4 г жирів, 10,5 г вуглеводів, 7,3 г клітковини. Енергетична цінність продукту – 59 ккал на 100 грамів.

Що лікує

Велика кількість мікро- та макроелементів, що є у хроні, здатна оздоровити весь організм і унеможливити розвиток багатьох хвороб. А ще цей коренеплід – чудовий профілактичний засіб від авітамінозу, особливо весняного, коли відчувається нестача вітамінів.
«Хрін є чудовим загальнозміцнювальним засобом, додає сили, стимулює фізичну активність, бореться з депресіями. Завдяки протизапальним і бактерицидним властивостям цю городню рослину радять споживати під час застуди та інфекційних недуг», – розповідає лікар народної нетрадиційної медицини Михайло Наконечний.
Крім того, її корінь має сечогінну, жовчогінну, відхаркувальну і кровотворну дії. Споживання хрону позитивно впливає на травні процеси в організмі. Коренеплід позбавляє гіпертонії, остеохондрозу, запалення легенів, у тому числі й плевриту, корисний при фізичному та розумовому виснаженні, а листя, прикладене до скронь,  швидко тамує біль голови. Тепле листя хрону здатне побороти і біль у суглобах.
Цей коренеплід радять їсти людям, які хочуть позбутися глистів, а також тим, хто має надлишкову вагу. До речі, корінь хрону здавна використовували для лікування імпотенції – регулярне його споживання у невеликих кількостях значно покращує чоловіче здоров’я. Як афродизіак він посилює сексуальний потяг.

Кому протипоказаний

Споживання хрону протипоказане при індивідуальній його непереносимості, хворобах печінки, запальних процесах у шлунково-кишковому тракті, під час вагітності й годуванні грудьми. А позаяк коренеплід подразнює травний тракт, то його не варто їсти тим, хто має виразку шлунка, запальні захворювання, інфекції або розлади в роботі кишківника. Не рекомендовано вживати його і при порушеннях функцій щитоподібної залози. Крім того,  хрін як сечогінний засіб може зашкодити тим, хто має хворі нирки.
Не зловживайте хроном – занадто велика його кількість може обпекти слизову оболонку рота. Зі слів Зоряни Завади, добова норма споживання хрону для дорослої людини становить 20-50 грамів на день. Що стосується дітей, то цей коренеплід не бажано давати їм до п’ятирічного віку. А тим, хто трошки старший, пропонувати його  лише у салатах чи стравах, і то в невеликій кількості.

 Секрети приготування страв              
Перед приготуванням наїдків з хрону потрібно вибрати міцні й соковиті корені, без дефектів та пошкоджень. Бажано, аби їх товщина була не меншою за товщину вказівного пальця. Тонші не годяться, бо страва не матиме вираженої гостроти.
Спочатку корені треба ретельно очистити гострим ножем, а вже потім помити під струменем холодної води. Бажано попередньо підготувати й посуд, в якому зберігатиметься хрін, – скляну або іншу посудину з герметичною кришкою. На дно слоїка треба налити трохи кип’яченої води. Корінь можна й заготовляти – перетерти на порошок або ж натерти на тертці.
Якщо любите перетертий, то обберіть його, трошки висушіть, натріть на тертці з великими вічками, поставте на якийсь час у теплу духовку, а потім, подрібніть у кавовому млинку. Тримайте тертий хрін у щільно закритих слоїках. 
Перед тим як натирати хрін на тертці або ж пропускати через м’ясорубку, його треба спочатку обібрати. Ці два способи заготовляння хрону трудомісткі, пов’язані з виділенням величезної кількості ефірних олій, через що повітря на кухні стає справді пекучим. Аби не плакати, на вихідний отвір м’ясорубки треба надягти  поліетиленовий мішечок і зафіксувати його ґумкою.
Коли хрін уже натертий, необхідно налити в слоїк ще трішки кип’яченої води, аби маса набула густої в’язкої консистенції, але при цьому не стала занадто рідкою, водянистою. Варто пам’ятати: хрін не можна довго тримати у тертому вигляді, бо він втрачає усі корисні речовини! Максимальний термін зберігання – п’ять днів. Після цього хрін перетворюється на гостру приправу. До речі, їсти хрін натще не можна – тільки після пережовування бодай невеликої кількості їжі!

Салати із хрону та моркви

Складники: 100 г моркви, 20 г тертого хрону, по 1 ст. л. лимонного соку та олії, зелень, сіль, цукор.
Моркву натерти на тертці з не дуже великими вічками, змішати з хроном, додати порізаної зелені, лимонного соку, солі і цукру до смаку. Заправити салат олією.

Соус із хрону та сметани

Складники: корінь хрону, 150 г сметани (жирність 10%), пучок кропу, сіль до смаку.
Хрін обібрати і натерти на тертці з дрібними вічками. Пучок кропу помити і посікти. Вимішати сметану, тертий хрін і кріп, щоб утворилася суміш однорідної консистенції, і посолити до смаку.

Соус із хрону й оцту

Складники: 1,5 скл. тертого хрону, 1,5 скл. оцту (9%), 2 скл. води, 2 ч. л. цукру і солі. 
Хрін обібрати, помити і натерти на тертці з дрібними вічками. Викласти в глибоку миску, залити окропом і накрити кришкою. Коли хрін вистигне, додати оцту, солі, цукру і вимішати.

Делікатес із капусти та хрону

Складники: 3 кг капусти, 100-150 г кореня хрону, 0,5 скл. меду.
Хрін помити, обібрати і натерти на тертці з дрібними вічками. Капусту тонко нашаткувати, додати тертого хрону і меду, вимішати і щільно накласти в слоїк. Накрити чистою шматиною, зверху покласти гніт. На третю добу матимете чудову делікатесну капусту, яку варто тримати в прохолодному місці.

Варені яйця в підливі з хрону

Складники: 8 яєць, 1 скл. сметани, корінь хрону, 1 ч. л. оцту (9%), 1 ст. л. борошна, 1 ч. л. цукру, 2 ст. л. масла, сіль.
Хрін обібрати, помити і натерти на тертці з дрібними вічками. Злегка обсмажити на маслі, додати підсушеного борошна, сметани, оцту, цукру, солі. Все перемішати, присмажити і заправити маслом. Розкраяні навпіл (уздовж) варені яйця залити готовою підливою.

Рибні котлети по-тайському із соусом з хрону

Складники: зубець часнику, 4 пера зеленої цибулі, 100 г варених креветок, 1 перець чилі (мелений або сухий), пучок кіндзи, 300 г філе риби (бажано морської), 2 ст. л. хрону, 3 ст. л. натурального йогурту, 3 ст. л. майонезу, 10 г соку лайма (лимона), сіль і перець до смаку.
Кіндзу, зелену цибулю, часник і перець чилі подрібнити в блендері. Філе риби обсушити паперовим рушником і разом із креветками додати до зелені, що в блендері. Фарш посолити і поперчити. Сформувати котлетки і запекти їх у духовці до золотистого кольору (12-15 хвилин). Готові полити соусом: змішати хрін, йогурт, майонез і цибулю та приправити соком лайма.

Качині філе із соусом з хрону

Складники: 4 качині філе, 2 ст. л. олії, велике яблуко, 3 ст. л. готового хрону з буряком або без, 3 ст. л. сметани, 1 ст. л. лимонного соку, сіль, перець.
Яблуко обібрати і натерти на тертці, влити 2 ст. л. води і тушкувати на малому вогні майже 10 хвилин до м’якості. Тушковане яблуко протерти через сито. До охолодженого яблучного пюре додати хрону і сметани. Вимішати. Приправити соус сіллю і лимонним соком. 
Філе змастити 1 ст. л. олії, посолити-поперчити і обсмажити на грилі або сковороді з обох боків до рум’яної скоринки. Обсмажене м’ясо покласти в термостійку форму, вдруге змастити олією і запікати в духовці при температурі 200 градусів 20 хвилин, час до часу поливаючи качині філе соком, що виділяється. Готове м’ясо нарізати на скибочки упоперек волокон і подавати із соусом та гарніром, підібраним на ваш смак. Цей соус добре смакуватиме із будь-якою птицею!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4642 / 1.62MB / SQL:{query_count}