Після того, як наприкінці лютого російські війська увійшли до Криму, через страх перед озброєною армією сотні сімей з півострова були змушені покинути свої домівки. Та втікати з Криму люди стали не в Росію, як про це розповідали російські ЗМІ, а у Львів.
Небайдужі до чужого горя містяни свою допомогу (гроші, одіж, безоплатний тимчасовий прихисток у квартирах, готельних номерах та санаторіях) пропонували переважно через соціальні мережі. Для тих, хто збирається виїжджати з Криму на Львівщину, і тих, хто готовий приймати людей, в нашій області розробили інформаційні агітки та відкрили спеціальну гарячу лінію.
Рука допомоги Львова
Зі слів заступника директора департаменту соціального захисту населення Львівської облдержадміністрації Оксани Яковець, готовність приймати кримчан виявили майже чотири тисячі жителів Львівщини.
Станом на кінець минулого тижня на гарячу лінію Львівської облради звернулося 476 кримських сімей (2 166 осіб), які хочуть переїхати на тимчасове проживання у Львівську область. А ось тих, хто готовий надати тимчасовий притулок, було більше 550 осіб. “Проблеми з розміщенням кримських сімей у Львові та області немає, бо надати житло зголошується чимало людей. Більше 60% – це приватний сектор, решта – відпочинкові санаторні, пансіонні та готельні комплекси”, – зазначила “Пошті” Оксана Яковець.
Зі слів координатора переселення кримських татар та уповноваженого Меджлісу при облраді та облдержадміністрації Алі Бекаєва, декілька кримських сімей ще досі у пошуку помешкання. “Зараз багато сімей, в яких переважають жінки та діти, дуже потребують допомоги. Звісно, крім ліків, підгузків, вони були б вдячні за поселення. Більшість сімей мешкають у Львові дуже компактно, тому ми надалі у пошуках житлового приміщення, в якому на певний час могли б оселитися кілька сімей. Бажано без оренди, в передмісті Львова”, – зазначив “Пошті” Алі Бекаєв.
Готовність приймати кримчан виявили майже чотири тисячі жителів Львівщини
Окрім цього, в області для кримчан організували медичне обстеження в місцевих лікувальних закладах. “Медогляди уже пройшли 617 осіб. На диспансерному обліку в лікувальних установах стоять 126 кримчан (у них виявили хронічні захворювання), четверо дітей є інвалідами. Окрім цього, у нашій області уже є дві кримські породіллі, ще десятеро жінок стоять на обліку в жіночих консультаціях і вже незабаром народять”, – додала посадовець.
Чимало кримських дітей відтепер є вихованцями львівських навчальних закладів. Як зазначила головний освітянин Львова Галина Слічна, у Львові до шкіл та садочків влаштовано 56 дітей (49 – у школи та 7 – у садки). По області кількість сягає більше 130 дітей. “Навчальні заклади діти відвідують поблизу свого фактичного місця проживання. Є випадок, коли одна з вчителів Львова прихистила кримську сім’ю з дитиною у себе вдома. Відтак ця дитина навчається у школі, в якій викладає жінка”, – зазначила освітянка.
Загалом продовжити навчання на Львівщині виявили бажання 137 студентів вишів Криму та Севастополя.
Допомога від держави
Незважаючи на гостинний прийом, потрібно вирішувати соціальні проблеми кримчан. Серед прибулих, зі слів Оксани Яковець, переважають жінки з дітьми та люди старшого віку, а відтак у них гостро стоїть питання щодо виплат пенсій і соціальних допомог.
“Ті особи, яким, за законом, передбачена виплата соціальних допомог, компенсацій чи пенсій, й надалі її будуть отримувати. Для цього одержувачу державної соціальної підтримки варто звернутися до соціального захисту населення або управління Пенсійного фонду України за місцем тимчасового проживання і написати відповідну заяву про те, що вони хочуть, аби їм призначили чи продовжили виплату допомоги (в залежності від ситуації), – розповіла Оксана Яковець. – Виплати різних видів допомог у нашій області вже отримують 68 кримчан, зокрема 36 матерів одержують допомоги по догляду за дитиною до трьох років”.
Більше півсотні звернень від кримчан поступило і в місцеві пенсійні фонди, 26 пенсійних справ уже опрацьовані і з квітня ці люди зможуть отримати свої кошти.
У пошуках роботи
Багато кримських татар, які переселилися на територію Львівської області, залишилися без роботи, а отже і без грошових доходів, на які могли б годувати свої сім’ї.
Зі слів Алі Бекаєва, кримські татари готові працювати у Львові водіями, працівниками станцій технічного обслуговування, лікарями та учителями, проте наразі вільними у центрі зайнятості є вакансії зварників та слюсарів. “Кримські татари – народ трудолюбивий. Ми готові працювати та самі оплачувати помешкання, проте не всі можуть знайти роботу за фахом”, – зазначив представник Меджлісу.
Як зазначив директор Львівського міського центру зайнятості Олег Рісний, за сприяння служби зайнятості бажання шукати роботу виявили 30 працездатних кримчан.
За сприяння служби зайнятості бажання шукати роботу виявили 30 кримчан
“Двадцять одна особа отримала статус безробітного, дев’ятеро отримали консультаційні послуги, – зазначив Олег Рісний. – Тим людям, які активно включаються в пошук роботи, ми надали скерування на роботу і зараз очікуємо результати-відповіді цих скерувань”. Зокрема, як зазначив Олег Рісний, на обліку у Центрі зайнятості перебувають люди, які володіють такими професіями: секретар керівника, перекладач (німецька мова), продавець непродовольчих товарів, консультант з маркетингу, бармен, бухгалтер, касир, менеджер зі збуту, охоронник, оператор заправних станцій, спеціаліст державної служби, економіст, еколог, художник, практичний психолог, інженер-будівельник, електромонтер з випробувань та вимірювань, тренер-викладач (спортивної школи, секції).
Оскільки у працівників служби зайнятості виникли проблеми з працевлаштуванням цих громадян на наявні вакансії, керівник Центру зайнятості звернувся з публічним зверненням до бізнесменів, підприємств, установ та організацій, щоб вони допомогли із працевлаштуванням кримчан.
Зі своїми пропозиціями можна звертатись до фахівців служби:
Криницька Марія Іванівна – начальник відділу інформаційної роботи з роботодавцями.
Контактний телефон 245-79-92;
Козак Галина Іванівна – начальник відділу надання послуг роботодавцям.
Контактний телефон 244-59-74, 244-59-91; E-mail: misto@locz.lviv.ua; Web:
www.rec.lviv.ua.
А в цей час львів’яни запрошують жителів Східної України в гості на Пасху…
Студентське братство Українського католицького університету п’ятий рік поспіль проводить акцію “Великдень разом” і запрошує молодь з різних міст України разом відсвяткувати великодні свята у Львові. Тому організатори закликають львів’ян зголошуватися прийняти у своїх родинах гостей зі сходу, півдня та АР Крим.
Акція має на меті показати традицію святкування великодніх свят на Галичині для молоді віком від 18-30 років зі Східної, Північної та Центральної України. Акція проходитиме з 18 до 21 квітня, повідомили у прес-службі Львівської міської ради.
Організатори зазначають, що охочих приїхати до Львова на Великдень є дуже багато. Натомість львівських родин, які зголосилися взяти участь в акції, на сьогодні бракує. “Закликаємо львів’ян в часі великодніх свят прийняти у своїх домівках гостей зі сходу та півдня України, відгукнутися на наше запрошення долучитися до розвіяння взаємних стереотипів. Ми маємо гарну нагоду показати нашу патріотичну гостинність, поділитися нашими традиціями та передати атмосферу свята”, – зазначили організатори акції.
Цього року акція є більш розширена та проходитиме чотири дні, замість традиційних трьох. У рамках акції проводитимуться майстер-класи по розписуванню писанок, різного роду екскурсії, молодь візьме участь у літургіях, дискусіях, посвятить святкові кошики і найвеселіша частина – це активна участь у програмі святкувань у Шевченківському гаю.
Взяти участь в акції можна заповнивши анкету на сайті www.velykden.org.ua або зателефонувавши за номерами телефонів: 063 8251893 (Кащак Ярослав), 096 9876595 (Крижановська Олена), 066 6568612 (Тимків Віра).
Потрібні телефони
Урядова гаряча лінія (для вирішення питань, пов’язаних з тимчасовим перебуванням в інших регіонах): 0 800 507 309
Пенсійний фонд: 0 800 503 75
Державний центр зайнятості: 0 800 505 060 або 730 – з мобільного телефону
Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності: 0 800 501 892
Фонд соціального страхування від нещасних на виробництві та професійних захворювань: 0 800 501 383
Гаряча лінія Львівської обласної ради: 0 800 501 727
Гаряча лінія Львівського обласного контактного центру: (032) 235-73-73.