“В єдності сила народу…”

Українські єрархи моляться за державу, її громадян та Божу опіку над ними

фото: korrespondent.net
Захмарене небо, дощ, сніг після таких сонячних і теплих днів на початку березня… Це наче візуалізує наш неспокій. З тривогою регулярно переглядаємо стрічку новин. 
Після недільного “референдуму” з рекордними показниками та проголошеною паузою зовсім незатишно. Ми вже навчені: щойно оголошується перемир’я  – чекай “зачистки”. А новини неспокійні: людей виселяють з помешкань, б’ють, залякують… 

Особливе служіння

У вихідні ми дуже переживали за священиків УГКЦ в Криму. З трьома із них не було зв’язку. Богу дякувати, що їм вдалося перебратися на материкову Україну. Двома днями раніше один із них, Михайло Квич, був арештований, у нього провели обшук, знайшли бронежилети і звинуватили у спонсорстві ЗСУ та злочинних формувань. Як розповів після повернення отець Михайло, його били, погрожували посадити на 15 років за екстремізм за російським законодавством, якщо не покине Крим. “Я не є вихідцем з підпілля нашої Церкви, але дуже багато знаю про той період УГКЦ, тому мені це нагадало прямі переслідування священиків”, – сказав він у інтерв’ю Департаменту інформації УГКЦ.
На переконання єпископа Василя Івасюка, адміністратора Одеського і Кримського екзархатів УГКЦ, цьогорічний Великдень буде особливим, бо доведеться пройти через терпіння та випробування. Господь цього року бажає бачити не тільки духовний подвиг священиків у боротьбі з гріхом, а й кинути їх у горнило особистих фізичних страждань разом зі своєю паствою та українським народом на півдні нашої держави.
Єпископ каже, що хрест, який зараз несуть священики цього екзархату,  збігається із часом мучеництва блаженного Омеляна Ковча в концтаборі Майданек. Тому  закликав їх служити своїм вірянам по-геройськи, як це робили українські військові пілоти на аеродромі в Бельбеку, біля Севастополя: без зброї пішли на озброєних окупантів і перемогли, повідомляє Департамент інформації УГКЦ. На небезпеці для парафій і священиків УПЦ (КП) в Криму наголосив раніше Патріарх Філарет.

Молитва в Римі

Триває молитва за Украї­ну і в Римі. В суботу Патріарх УГКЦ Святослав Шевчук очолив Божественну літургію на гробі апостола Петра у Ватикані (каплиця Папи Климента VIII). Разом із предстоятелем УГКЦ за суверенну Україну молилися посли України та Польщі при Апостольській Столиці – Тетяна Іжевська і Пйотр Новіна-Конопка. Після літургії присутні зійшли до гробу апостола Петра та, взявшись за руки на знак єдності України, помолилися за мир у ній.
“Стоячи біля гробу святого апостола Петра, ми відчуваємо, що головним господарем історії є Господь Бог, а не президенти, політики, дипломати чи навіть сила зброї. Майбутнє всіх народів у своїх руках тримає саме Бог. Поруч із Ним стоїть Верховний апостол Петро, у якого сьогодні просимо особливого заступництва за Україну”, – сказав у своїй проповіді Блаженніший Святослав. І пригадав, що в суботу УГКЦ молиться за невинно вбитих на Майдані: “На жаль, із кожним днем їх кількість збільшується. Ми просимо Господа Бога, щоб упокоїв їхні душі та щоб кількість убитих не зростала”.
А в неділю Блаженніший Святослав  очолив Архиєрейську літургію у римському соборі Святої Софії, на якій закликав християн у час Великого посту до усильної молитви “за ворогів і за всіх, хто сьогодні кривдить український народ і говорить про нас неправду”, бо “бути християнином  означає бути носієм прощення”. Коментуючи уривок з євангельського читання Неділі про розслабленого, предстоятель УГКЦ наголосив, що саме гріх робить людину розслабленою та немічною, однак Ісус Христос є тим Словом прощення, яке Отець посилає до кожного з нас. Тільки в Ньому через святе таїнство Покаяння ми отримуємо відпущення гріхів.
Учора ж Патріарх Святослав мав приватну аудієнцію в Папи Франциска. Також відбулася зустріч Блаженнішого із кардиналом П’єтро Пароліном, державним секретарем Ватикану, на якій ішлося про теперішню ситуацію в Украї­ні та необхідність залучення світової спільноти для збереження її соборності й недоторканності.
А наступної неділі, 23 березня, в Апостольській Столиці відбудеться Хресна дорога за мир в Україні, її незалежність та суверенітет. Молитовний захід проведуть з ініціативи УГКЦ в Італії на території собору Святої Софії – головної української святині за кордоном. Хресна хода розпоч­неться о 15.00, відтак вірні молитимуться панахиду за героїв Небесної сотні. Учасники моління матимуть нагоду поклонитися частинці Хреста Господнього, віднайденого в Єрусалимі. 

Не спільна, але співзвучна 

За єдність країни, непорушність її кордонів та необхідність всіма способами, а насамперед молитвою, протистояти агресору висловилися й православні єрархи України. 
Святіший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет закликав у всіх храмах Київського Патріархату молитися за збереження України та звiльнення її вiд окупантів. Святіший владика благословив читати молитву під час літургії або молебню в дні неспокою і навали ворогів, благословив у монастирях читати Псалтир з молитвою про мир в Україні та захист її від нашестя чужинців. 
Як зазначив “Пошті” прес-секретар Львівської єпархії УПЦ єромонах Маркіян Каюмов, позиція УПЦ відносно подій в Криму незмінна – Священноначалля Церкви однозначно засудило російську інтервенцію і закликало всі сторони зробити усе можливе, аби зберегти мир між народами України та Росії. Ще раніше єпископ Філарет у своєму відкритому листі до В. Путіна чітко висловив своє занепокоєння з приводу вводу начебто миротворчих військ РФ на територію Криму і нагадав президентові Росії, що за дії, які можуть призвести до війни, йому доведеться відповісти перед Богом. 
“Ця позиція є офіційною і єдиною для всієї повноти УПЦ, проте, звісно, є люди, які потрапили під вплив певних сил і чомусь не хочуть чути своїх ієрархів. Важко нам, живучи на заході, оцінити реальну ситуацію в Криму, але ми переконані, що Крим є і повинен залишитися в складі України. Спілкуючись зі своїми знайомими кримчанами – священиками, вір­ними УПЦ – ми розуміємо, що думки людей різні, проте більшість жителів однозначно виступають за єдність з Україною. Найболючішим для нас є те, що власні інтереси певних владних верхівок в Криму сьогодні відіграють головну роль, а народ, як завжди, стає просто жертвою”, – каже отець Маркіян.

Молитва понад усе!
Молитва, яку читають під час літургії або молебню в дні неспокою та нашестя ворогів на державу і Вітчизну нашу 
Господи Боже сил, Боже спасіння нашого, Ти Єдиний твориш чудеса. Поглянь в милості і щедротах на смирення рабів Твоїх і чоловіколюбно вислухай і помилуй нас: бо вороги наші зібралися на нас, щоб погубити нас і знищити державу нашу та святині наші. Допоможи нам, Боже, Спасителю наш, і визволи нас заради слави імені Твого, і нехай до нас будуть додані слова, сказані Мойсеєм: будьте сміливими, стійте і побачите спасіння від Господа, бо Господь переможе за нас. 
Так, Господи Боже, Спасителю наш, не пом’яни беззаконь і неправд людей Твоїх і не відвертайся від нас гнівом Своїм, але в милості і щедротах Твоїх відвідай смиренних рабів Твоїх, що до Твоєї милості припадають: повстань на допомогу нам і подай воїнству нашому з Ім’ям Твоїм перемогти. Погуби наміри і неправедні насмілення тих, хто йде на нас війною. 
Молимось до Тебе, Владико миру і спокою нашого, щоб, як щезає дим, так нехай щезнуть вороги наші, і як прах розсипається від лиця вітру, так нехай розвіються їхні злі думки знищити державу нашу Українську. Господи, втихомир тих, хто противиться заповідям та постановам Твоїм. Поверни їм пам’ять Твоєї заповіді: блаженні миротворці, бо вони синами Божими назвуться. А для тих, хто противиться цій Твоїй заповіді, пошли гнів, скорботу і ангелів лютих, які вселять в них страх і пам’ять про те, що і вони себе християнами називають. 
Нехай же, Господи, буде воля Твоя над нами, і якщо Твоє Провидіння буде таким, щоб покласти воїнам нашим у битві за Віру і Україну душі свої, то і їм прости гріхи їхні, і в день праведного Твого Суду подай вінці нетління. Але віримо і молимось Тобі, Великодаровитий Господи, що ти захистиш, втихомириш і напоумиш та до спокою приведеш всіх.
Бо Ти єси захист і перемога, і спасіння, для тих, хто надіється на Тебе, і Тобі славу возсилаємо Отцю і Сину, і Святому Духу, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь!
Цю молитву склав Митрополит Львівський УПЦ (КП) Димитрій Рудюк на підставі тексту із Требника Петра Могили “Возслідованіє молебнаго пінія піваємого в нашествії варвар і нахожденії язиков” та опублікував на своїй сторінці у Facebook. 
Владика Михаїл Колтун, єпарх Сокальсько-Жовківський УГКЦ, керівник Департаменту УГКЦ у справах душпастирства силових структур України
Роздумуючи над життям і його цінністю, можу з упевненістю сказати: святого втрачати не можна. Як для християнина є обов’язок зберігати всі заповіді, і якщо однієї не збережеш, то чи спасешся? Ні. Тож коли ми говоримо про нашу Батьківщину, її цілісність і якщо ми знехтуємо чимось найменшим, то спасення нам не буде.

Цілісність Батьківщини – це священний обов’язок не тільки військовослужбовців, силових структур, парламенту, влади, це священний обов’язок кожного християнина, який живе на цій священній землі. Не йдеться тільки про землю чи про море – йдеться про людину, яку не можемо залишити в тім краю. Це наше священне завдання – зберегти цілісність. Ціною свого життя, ціною будь-яких втрат ми це повинні берегти. І це буде свідчення всім народам, а особливо тим, за які ми боремося.

Якщо йдеться про священиків у війську, то ми готуємо списки кандидатів. Вже багато зголосилося йти у військові формування – і тимчасові, і штатні. Священики зголосилися по своїй добрій волі, записалися, щоби бути душпастирями-капеланами у військах. Для цього існують певні вимоги: найперше, щоби священик був здоровий, був охочий, щоби не вносив складнощів у родину, в парафію, щоби був рекомендований і підтриманий іншими священиками, щоби міг витримати запити, які ставить до нього військова служба, дисципліна і Церква.

В той час як будемо віддавати священиків у ряди військовослужбовців, вони будуть зобов’язані пройти інструкцію, військову підготовку, щоби знати військовий статут, щоби знати медицину, як давати собі раду й іншому допомагати у різних ситуаціях. А також душпастирську інструкцію, яка дуже буде потрібна для співдії з військовослужбовцями.

Також важливо, щоби у священика-капелана була злагоджена екуменічна позиція, бо коли йдеться про оборону Вітчизни, то найкращий спосіб є співдія священиків різних конфесій. Це живе випробування Церкви на потребу присутності у військах, і всі ми маємо бути готові захищати свою Батьківщину.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4553 / 1.65MB / SQL:{query_count}