Молімося за Україну!

Храми відчиняють двері для переслідуваних і поранених. Єрархи закликають до припинення кровопролиття, молитви та посту

фото: Артем Сліпачук, day.kiev.ua
Знову протистояння, знову ллється кров, знову гинуть люди… Знову б’ють дзвони Михайлівського Золотоверхого і церков по всій Україні, проводжаючи душі загиблих “в місце квітуче, в місце спокійне, де немає болізні, ні печалі…” 

Голос волаючого в пустелі

Попри всі наші надії і сподівання на мирне розв’язання суспільно-політичної кризи в Украї­ні останні події вже вкот­ре сколихнули суспільство. 
Про те, що не можна сподіватися на замирення, доки не вирішені проб­леми, які вивели людей на вулиці та майдани,  про можливість громадянської війни і те, що ріки крові ще литимуться, якщо не буде справжнього діалогу і дієвого бажання розв’язати кризу, не раз застерігали предстоятелі Церков, єпископи і священики. Саме вони закликали владу дослухатися до вимог народу та до незастосування силового варіанта, а християн – до ненасильницького спротиву, до молитви і посту в наміренні мирного вирішення конфлікту між владою і народом.
Однак їхні заклики залишилися голосом волаючого в пустелі, сили зла знову взяли гору. За повідомленнями з Києва, маємо десятки загиблих і сотні поранених. У полум’ї, яке, за свідченнями очевидців, спалахнуло внаслідок дій силовиків, згорів похідний храм-намет на майдані Незалежності, який ще в грудні поставили священики УГКЦ, але молилися у ньому представники усіх конфесій. Нерідко його називали головним храмом України. За повідомленнями у Facebook, вціліли тільки чаша та Євангеліє…
Храми знову відчинили свої двері для переслідуваних і поранених, стали пунктами медичної допомоги, місцями перепочинку і харчування, підкріплення фізичного і духовного. Проте переслідувачів не спиняє авторитет святині. Лише після умовляння священнослужителів “беркутівці” відступили від стін Михайлівського монастиря УПЦ (КП). Позавчора міліціонери, доганяючи протестувальників, намагалися вдертися до собору святого Олександра (РКЦ), що поруч із майданом Незалежності. Двері вдалося вчасно зачинити. Ніхто не постраждав… 
Навколо монастиря святого Василія Великого у Києві, де також організували пункт медичної допомоги, вночі гуртувалися підозрілі особи спортивної статури. Зараз монастир василіян охороняють активісти із Самооборони Майдану… 

Негайно зупиніть кровопролиття!

Як і три місяці тому, коли на мирний протест проти дій влади вийшли студенти, коли від перших іскор у повітрі запахло протистоянням, на захист миру виступили предстоятелі українських Церков. Патріарх УГКЦ Святослав Шевчук позавчора звернувся з відозвою, в якій закликав “усіх дітей Церкви до посту, молитви та солідарності з постраждалими”, а владі нагадав про “всю повноту відповідальності за те, що відбувається в країні”.
“З великою прикрістю стверджую, що заклики Церков про недопущення кровопролиття і мирне врегулювання конфлікту не були почуті. В імені Божому засуджую насилля, безоглядність і нехтування людських прав та волі народу. Наголошую на тому, що той, хто має владу, несе всю повноту відповідальності за те, що відбувається в країні. Звертаюся до всіх: негайно зупиніть кровопролиття! Закликаю всіх дітей Церкви до посту, молитви та солідарності з постраждалими.
У цю мить, коли над Україною нависло лихо братовбивства, нехай у всіх храмах УГКЦ б’ють дзвони”, – йдеться у відозві Блаженнішого Святослава, яку поширив Департамент інформації УГКЦ. А вчора Патріарх Святослав видав розпорядження щодо позиції та поведінки духовенства в теперішній суспільно-політичній ситуації та вказав на дев’ять аспектів належної поведінки священика. Блаженніший наголосив, що кожен представник духовенства є обличчям Церкви, тож повинен звершувати своє покликання згідно з її вченням. 
Голов­ним завданням душпастиря, як зазначив автор документа, є проголошення Христового Євангелія, уділення Святих Таїнств, молитовний провід народу, піст та служіння потребуючим. Натомість, переконаний він, Церква є активним учасником суспільних, а не політичних процесів, тому священик не має права бути лідером у політичних акціях, виголошувати політичні промови. “Покликання душпастиря у всіх злободенних обставинах – не покидати своїх вірних, бути з ними”, – вважає глава УГКЦ. Насамкінець Блаженніший Святослав ствердив, що всі представники духовенства, особливо цими днями, повинні дослухатися до церковного проводу.
Єпископ Станіслав Широкорадюк, адміністратор Луцький і помічник Києво-Житомирський (РКЦ) у своєму зверненні до читачів CREDO та всіх віруючих вказав на відповідальність влади і закликав до сердечної молитви. “Ця ніч була трагічною для багатьох і багатьох наших співгромадян. Вони стали жертвами ненависті, жертвами тієї влади, яка не зробила нічого, щоби якось заспокоїти людей, які стоять зараз на Майдані. Минуло два місяці, і вони не зробили нічого, щоби заспокоїти  людей за те, що побили студентів. Натомість учора вони показали, що зробили багато для того, щоб було багато жертв... 
Я закликаю усіх молитися: за тих, хто загинув, і за тих, хто бореться. Вони борються не тільки за себе – вони борються за нас із вами, борються навіть за тих, які їх б’ють, за майбутнє їхніх дітей, щоб ми жили в іншій державі, жили в іншій ситуації, мали інший захист. А їх за це б’ють! Тому молімося за них, і нехай добрий Бог уділить нам своєї потіхи. Ми віримо в те, що добро завжди перемагає”, – зазначив єпископ.
Учора до молитви за мир в Україні закликав і Папа Франциск. “З тривожним серцем слідкую за тим, що цими днями відбувається в Києві. Запевняю український народ у своїй духовній близькості та молюся за жертви насильства, за їхні родини, за поранених. Закликаю всі сторони припинити будь-які насильницькі дії, шукати порозуміння і миру в країні”, – такими словами понтифік звернувся до учасників загальної аудієнції, що, як і кожної середи, зібрала 19 лютого 2014 року десятки тисяч паломників на площі Святого Петра у Ватикані, повідомляє сайт Радіо Ватикану. 

Божого покарання не уникне ніхто!

Звернувся до влади та народу із заявою і Патріарх УПЦ (КП) Філарет. Він ще раз закликав президента, керівників опозиції та громадських активістів відкласти звинувачення, негайно відновити переговори і досягти позитивного результату. Предстоятель УПЦ (КП) застеріг Януковича, що міра його відповідальності  найвища, та закликав до переговорів.
“Церква не може замість політичних, державних та громадських діячів вивести Україну з кризи. Але ми маємо обов’язок сьогодні знову повторити: негайно припиніть насилля! Пам’ятайте – за кожного вбитого, кожного скаліченого, кожного безпідставно переслідуваного винними буде особисто дано відповідь перед Богом. Бог знає кожного, хто безпосередньо чинив зло, Бог знає кожного, хто закликав до чинення зла, хто віддавав злочинні накази. За зло Бог карає, і цього покарання не уникне ніхто!
Повторюю слова, сказані майже місяць тому безпосередньо президентові, як найвищому керівнику державної влади та лідеру політичної сили, яка має більшість у парламенті: законом і займаною посадою Вам дано найбільше влади і повноважень у країні, тому й міра Вашої відповідальності найвища...
…Молюся за упокій вбитих і за вилікування поранених. Закликаю Боже благословення на всіх, хто прагне миру та добра незалежній соборній Україні!” – йдеться у заяві Патріарха, поширеній прес-службою УПЦ (КП). 

Молитвою чи анафемою?..

У зв’язку з протистояннями у Києві зробив звернення і Керуючий справами Української Православної Церкви митрополит Антоній Паканич, закликаючи припинити протистояння і молитися: “Наша країна вже третій місяць балансує на межі національної катастрофи. Зараз усі – і влада, і опозиція, і кожен з нас – мають усвідомити відповідальність перед Богом за свої вчинки. Загроза громадянської війни та економічного краху в Україні стає, на жаль, все більш реальною. Закликаємо сторони протистояння: браття і сестри, не розривайте Україну! Закликаємо всіх вірних: молімось і благаймо Господа, щоб Він напоумив нас та вказав шлях до примирення!”
Натомість релігійний публіцист Тетяна Деркач ініціює громадську петицію до Митрополита Володимира та Синоду УПЦ (МП) про відлучення Віктора Януковича від Церкви та накладення на нього анафеми. Про це вона повідомила на своїй сторінці у Facebook.
“Ідея відлучення від Церкви представників влади та накладення на них церковної анафеми за злочини, не сумісні навіть із мінімальними вимогами до християнина, не нова. Це слід зробити тоді, коли член Церкви, що має особливо високий статус, подає настільки поганий приклад суспільству своєю неадекватною реакцією, що це загрожує розкладанням всьому суспільству”, – пояснила вона у коментарі РІСУ. І зауважила, що в історії не раз бувало, коли Церква карала свого високопоставленого вірянина.
“Практично аналогіч­ні події відбувалися з ім­пе­ратором Феодосієм і єпис­копом Амвросієм Медіо­ланським. І вже тим біль­ше це обґрунтовано в умовах, коли влада перестала сприйматися як сакральний дар Божий. Президент України – не імператор Візантії. Він є прихожанином конкретної Церкви, яка не тільки отримує від влади такі бажані преференції, а й несе відповідальність за її духовний стан. Відлучена від Церкви людина не зможе поїхати на Афон “замолити гріхи”, наприклад!” – наголосила Тетяна Деркач.
На її думку, відлучення Януковича від Церкви може призупинити конфлікт між народом та владою. “Якщо Церква хоче зробити свій внесок у врегулювання інституціонального конфлікту в Україні, що виник виключно з вини її прихожан, то повинна використовувати всі свої наявні інструменти впливу на них, а не тільки безадресно закликати когось неназваного до миру і ненасильства, а потім дивуватися, що її голос не почули”, – підсумувала релігійний публіцист.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4274 / 1.63MB / SQL:{query_count}