Сім’ї, у яких нещодавно народилися діти, добре знають, скільки грошей доводиться витрачати, аби маля мало все необхідне. Не кожна мама може одразу ж вийти на роботу, а батькової зарплатні не завжди вистачає… Тому держава передбачила соціальну допомогу на дітей.
Про те, як правильно оформити допомогу при народженні немовляти та на догляд дитини до досягнення нею трирічного віку, “Пошті” розповіла заступник начальника управління праці та соціального захисту Львівської облдержадміністрації Оксана Яковець.
Спрощена процедура
Ще у жовтні минулого року Верховна Рада України ухвалила закон, який спрощує процедуру оформлення одноразової допомоги на дитину. З середини лютого він уже повинен діяти. Тепер батькам не доведеться витрачати час на пошук необхідних документів.
“Раніше батьки заповняли заяву встановленого зразка, приносили спеціальний витяг з Державного реєстру актів громадянського стану про народження дитини, довідку про склад сім’ї та копії свідоцтв про народження кожної дитини, яку беруть до уваги при визначенні розміру допомоги. Після спрощення процедури всі ті документи шукати не потрібно – це робитимуть органи соціального захисту! А заяву про одноразову допомогу можна писати в довільній формі. Звичайно, для цього потрібен час, тож не варто сподіватися, що вже сьогодні все буде узгоджене”, – пояснює Оксана Яковець.
Для отримання допомоги необхідно звернутись у відділ соціального захисту населення за місцем проживання одного з батьків, з яким постійно проживає дитина, або за місцем народження дитини не пізніше ніж за 12 календарних місяців після її народження. Інакше допомогу не призначать!
Перелік документів, необхідних для отримання одноразової допомоги:
– паспорт або інший документ, який підтверджує особу та індивідуальний податковий номер (ІПН);
– заява, написана в довільній формі із зазначенням даних для реєстрації місця проживання дитини;
– копія свідоцтва про народження дитини (у випадку народження мертвої допомогу при народженні не призначають);
– копія рішення про усиновлення або опіку (подають лише опікуни);
– копії свідоцтв про народження кожної дитини, яку беруть до уваги при визначенні розміру допомоги (ці документи подають особи, які звертаються по призначення допомоги при народженні другої і наступної дитини).
“Завдяки спрощеному механізму батькам необов’язково одразу прописувати новонародженого. Але тоді в заяві про отримання одноразової допомоги належить вказати, за якою саме адресою його треба зареєструвати. При цьому варто пам’ятати, що дитину можуть зареєструвати за місцем проживання мами або тата! Органи соціального захисту населення після цього скерують відповідний запит у Державну міграційну службу, яка впродовж п’яти днів повинна буде або зареєструвати дитину, або ж надати відповідні документи, які свідчитимуть про неможливість реєстрації і надання допомоги. Звичайно, батьки можуть і самостійно зареєструвати місце проживання новонародженого… Все це можна узгодити”, – веде далі Оксана Яковець.
Варто зазначити, що орган соціального захисту населення після звернення заявника по надання допомоги повинен:
– самостійно отримати від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, установ, з державних реєстрів та в порядку обміну інформацією всі необхідні відомості для призначення такої допомоги;
– скерувати територіальному органу/підрозділові Державної міграційної служби України дані для реєстрації місця проживання дитини, вказані особою, що звертається по допомогу;
– не пізніше, ніж упродовж 10 днів з моменту подання заяви про призначення допомоги ухвалити рішення про призначення або відмову в призначенні допомоги та поінформувати про це особу, яка звернулася по допомогу.
Допомога на догляд дитини до досягнення нею трирічного віку
Окрім одноразової допомоги при народженні немовляти, батьки або опікуни мають право на допомогу для догляду дитини до досягнення нею трирічного віку. Її призначають незалежно від того, чи перебувала особа в трудових відносинах, вчилась, займалась підприємництвом, а чи була безробітною. Цей вид допомоги надають на кожну дитину незалежно від кількості народжених, усиновлених або взятих під опіку дітей. Звертатись по призначення цієї допомоги слід також до органів праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації одержувача допомоги.
До теми |
У 2014 році розмір допомоги при народженні першої дитини становить: з 1 січня – 30 960 грн, з яких 10 320 будуть виплачені одноразово, решта – рівними частинами протягом 24 місяців (по 860 грн); з 1 липня – 31 770 грн, з яких 10 590 будуть виплачені одноразово, решта – рівними частинами протягом 24 місяців (по 882,5 грн); з 1 грудня – 33 060 грн, з яких 11 020 будуть виплачені одноразово, решта – рівними частинами протягом 24 місяців (по 918, 33 грн). При народженні другої дитини: з 1 січня – 61 920 грн, з яких 10 320 будуть виплачені одноразово, решта – рівними частинами протягом 48 місяців (по 1075 грн); з 1 липня – 63 540 грн, з яких 10 590 будуть виплачені одноразово, решта – рівними частинами протягом 48 місяців (по 1103,13 грн); з 1 грудня – 66 120 грн, з яких 11 020 будуть виплачені одноразово, решта – рівними частинами протягом 48 місяців (по 1147,92 грн). При народженні третьої і кожної наступної дитини: з 1 січня – 123 840 грн, з яких 10 320 будуть виплачені одноразово, решта – рівними частинами протягом 72 місяців (по 1576,67 грн); з 1 липня – 127 080 грн, з яких 10 590 будуть виплачені одноразово, решта – рівними частинами протягом 72 місяців (по 1617,92 грн); з 1 грудня – 132 240 грн, з яких 11 020 будуть виплачені одноразово, решта – рівними частинами протягом 72 місяців (по 1683,61 грн). |
“На відміну від допомоги при народженні тут нема чітких обмежень. Якщо на момент звернення батьки мають право на допомогу, то її призначать, навіть якщо звернуться по неї за місяць до того, як дитині виповниться три роки. Але варто розуміти, що ті, хто спізнився, не можуть розраховувати на виплату всієї суми, яка могла б накопичитися за три роки. Їм доплатять лише за три місяці, що передують місяцю, в якому особа звернулася по призначення допомоги, – каже Оксана Яковець. – У повному обсязі без жодних часових обмежень заборгованість виплатять лише за умови, якщо допомога вже призначена, але своєчасно не виплачена з вини державного органу, відповідального за це”.
Допомогу виплачують з дня звернення по неї і до дня досягнення дитиною трирічного віку. Потрібно врахувати, що непрацюючим особам і підприємцям таку допомогу можуть призначити не раніше дня, який буде наступним за днем отриманням допомоги через вагітність і пологи. Іншим особам – не раніше дня настання відпустки для догляду дитини.
Перелік документів, необхідних для отримання допомоги на догляд дитини до досягнення нею трирічного віку:
– заява, складена за зразком, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики (заповнюється безпосередньо у відділі соціального захисту населення);
– копія або витяг з наказу з місця роботи про надання відпустки для догляду дитини до досягнення нею трирічного віку (якщо довідка видана приватним підприємцем, то за відсутності його печатки треба додати копію свідоцтва про державну реєстрацію підприємця);
– копія свідоцтва про народження дитини;
– копія трудової книжки;
– довідка з місця навчання (для тих, хто вчиться);
– довідка з центру зайнятості про те, що допомога через безробіття або матеріальна допомога через безробіття не надається (для непрацюючих осіб, які перебувають на обліку в центрі зайнятості); якщо ж безробітний не перебуває на такому обліку, йому необхідно взяти довідку про це;
– копія свідоцтва про державну реєстрацію (для підприємців);
– копія рішення про усиновлення або встановлення опіки (для усиновителів і опікунів);
– довідка про склад сім’ї та декларація про доходи і майновий стан (заповнюється на місці на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї) для призначення допомоги на догляд у розмірі, більшому за мінімальний;
– копія договору про відкриття рахунка для перерахунку допомоги (у випадку, якщо маєте намір отримувати гроші не через пошту, а через банк).
Мінімальний розмір допомоги становить 130 гривень на місяць і виплачується всім незалежно від доходу. Проте якщо різниця між прожитковим мінімумом для працездатних осіб і середньомісячним сукупним доходом сім’ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців становитиме більш ніж 130 гривень, різницю вам виплатять.
До теми
Для того, щоб визначити середньомісячний сукупний дохід з розрахунку на одну особу, необхідно:
– додати доходи всіх осіб, які є членами сім’ї, отримані за 6 місяців, що передують місяцю звернення по допомогу;
– поділити цю суму (сукупний дохід) на 6 і на кількість членів сім’ї.
Серед доходів, які відносять до складу сукупного доходу сім’ї, враховують: зарплату, грошове забезпечення, стипендії, пенсії, а також деякі специфічні доходи, наприклад, грошовий еквівалент пільг за спожиті житлово-комунальні послуги (окрім житлових субсидій).
Приклад розрахунку допомоги на догляд дитини до досягнення нею трирічного віку в розмірі, що перевищує мінімальний. Сім’я складається з 4 осіб: жінка, чоловік та двоє дітей (2004 року народження та 15.04.2012 року народження). Жінка доглядає дитину до досягнення нею трирічного віку і отримує в мінімальному розмірі допомогу на її догляд – 130 гривень щомісяця, а також допомогу при народженні дитини – 860 гривень щомісяця. Чоловік працює і отримує заробітну плату 1100 гривень на місяць. В лютому 2014 року жінка звертається по державну допомогу з урахуванням доходів сім’ї. Розрахунок розміру допомоги на догляд дитини до досягнення нею трирічного віку з урахуванням доходів сім’ї:
1.Визначаємо середньомісячний сукупний дохід сім’ї за останні шість місяців з розрахунку на одну особу: ((860 гривень х 6 місяців) + (1100 гривень х 6 місяців)) / 6 місяців / 4 особи = 490 гривень
2. Визначаємо розмір допомоги для сім’ї: 1218 гривень – 490 гривень = 728 гривень.
Прожитковий мінімум:
з січня на працездатну особу становить 1218 гривень, непрацездатну – 949 гривень; з липня – 1250 гривень та 974 гривні відповідно; з жовтня – 1301 гривня та 1014 гривень відповідно.