Ростемо успішними

Перші роки життя дитини мають надзвичайно великий вплив на її подальший розвиток

фото: bestkroha.ru
Усі ми, батьки, хочемо, аби наші діти були щасливими, проявили всі свої таланти, зреалізувалися в житті, і свій обов’язок вбачаємо у тому, щоби допомагати їм на цьому шляху.
Фахівці Національного інформаційного проекту для батьків «Тедді-клуб», як і  більшість учених та дослідників у галузі педіатрії, психології, психіатрії і педагогіки, наголошують, що перші роки життя дитини неабияк впливають на її подальший розвиток. Раннє дитинство – період найбільш інтенсивного формування дитячого організму, насамперед головного мозку. Саме в ці роки мозок дитини найбільш чутливий до різних впливів зовнішнього середовища. Швидке його дозрівання позначається на формуванні пізнавальної, соціальної та емоційної сфер. Доведено: що більше стимулювальних впливів навколишнього середовища отримує дитина у ранньому віці, то краще розвивається.
Набуття базових навичок, розвиток мови і пізнавальних здібностей надзвичайно важливі у віці від шести місяців до трьох років. Якщо в перші роки життя малюк не отримає такого стимулювання, то в нього може виникнути затримка пізнавального, соціального та поведінкового розвитку. Пізніше, навіть у дорослому житті, він стикатиметься з труднощами в навчанні, спілкуванні, налагодженні стосунків. 
Несприятливе середо­вище, стрес у ранньому віці можуть підвищити ризик розвитку недуг чи психологічних проблем. Тому догляд, який дитина отримує від народження, стосунки з найближчими людьми мають для її майбутнього визначальне значення. Поняття «догляд, турбота про дитину» включає не тільки такі важливі складові розвитку малюка, як правильна організація режиму, харчування, гігієни, а й формування його як особистості.
Під розвитком мають на увазі:
розумовий – пам’ять, здатність вирішувати проблеми, математичні навички;
мовний – здатність спілкуватися з іншими людьми, розуміти мову і висловлювати свою думку;
соціально-емоційний – розуміння взаємин, здатність регулювати свої дії, емоції, набуття соціальних навичок;
темперамент – як легко дитина справляється зі звичною або новою ситуацією;
загальний фізичний розвиток – здатність сидіти, ходити, бігати і тримати дрібні предмети;
психологічний – набуття навичок та умінь, що допомагають адаптуватися і діяти у своєму середовищі (вони стають складнішими та більш розвиненими з віком). 
На думку експертів ВООЗ, ранньому розвитку дітей можуть стати на заваді чимало чинників. У світі щонайменше 20-25 відсотків немовлят і дітей раннього віку стикаються з чотирма факторами ризику: 
• недостатністю харчування;
• недостатністю стимулювання або ж відсутністю належних можливостей для навчання;
• дефіцитом йоду;
• залізодефіцитною анемією.
До інших значущих чинників ризику, що гальмують розвиток дитини, належать депресивний стан матері та насильство.
Батькам треба розуміти, що виховання дитини починається ще до її народження. Мати стимулює розвиток дитини вже тоді, коли бере її на руки, прикладає до грудей, лагідно говорить з нею. Доглядаючи дітей, даруючи їм свою любов, ми здатні створити для їх розвитку абсолютно унікальні умови, дати величезні можливості для навчання. Щохвилини, щодня дитина вчиться і пізнає світ. Малюки безпосередні й цікаві, їх світ сповнений радості, щастя. Вони вчаться висловлювати свої потреби, вирішувати свої проблеми, спілкуватися з іншими людьми. Бавлячись і розмовляючи з дітьми, ми допомагаємо їм розвивати фізичні та творчі здібності, і що найголовніше – рости здоровими та щасливими. 
Розвиток раннього емоційного зв’язку між немовлям і матір’ю має для нього вирішальне значення. Для того, аби почуватися в безпеці, дитині потрібно підтримувати надійні та міцні стосунки хоча б з однією людиною, яка може дати їй свою любов і увагу. Відсутність у дитини прихильності до особи, яка доглядає її, може мати негативні наслідки для розвитку мозку і пізнавальних здібностей.
Однак не тільки мама бере участь у створенні сприятливого навколишнього середовища для розвитку малюка. Найближчі родичі, тато, бабусі, дідусі, старші брати і сестри також причетні до цього. Почуття приналежності до сім’ї допоможе дитині краще контактувати з іншими людьми, додасть упевненості в пізнанні навколишнього світу.
Розвиток дитини відбувається у міру її дорослішання, щоденної взаємодії з навколишнім середовищем. І якщо оточення малюка неадекватне, то він часто не використовує свій потенціал повністю. Батькам важливо зрозуміти, що час і сили, витрачені на розвивальні заняття, навчання дитини у ранньому віці, віддадуться сторицею, бо не лише покращують пізнавальний розвиток, підвищують мотивацію до навчання і рівень підготовки до школи, але й поліпшують стосунки між батьками та дітьми. 

Часті помилки батьків


фото: originalnie-podarki.com
Двотижнева дитина занадто мала, щоб із нею бавитися. Її потрібно тісно спеленати, покласти у ліжечко і дістати звідти тільки для того, щоби нагодувати або змінити підгузок.
 Одягайте немовля так, щоб воно могло вільно рухати ручками і ніжками. Частіше беріть на руки, давайте можливість розглядати предмети, що його оточують, інших членів сім’ї.
Мати не годує дитину грудьми і вважає, що тримати її на руках під час годування необов’язково. Навіть якщо не годуєте немовля грудьми, тримайте його на руках під час годування з пляшечки. Так ви матимете змогу дивитися на нього, розмовляти з ним, спостерігати за тим, як воно їсть. 
Мати не знає, що треба спілкуватися з дитиною під час годування грудьми. Коли ви під час годування грудьми розмовляєте з дитиною, дивитеся на неї з любов’ю, вона почувається комфортніше, безпечніше, краще розвивається.
Дитині, якій минув рік, материнське молоко вже не потрібне. Материнське молоко не тільки забезпечує дитячий організм потрібною кількістю імунних тіл та корисних елементів для нормального раннього розвитку, але й знижує стрес. До того ж у немовлят, які перебувають на грудному вигодовуванні, розвиваються яскраві розумові здібності у віці від 3 до 7 років – саме тоді, коли відбувається активне опанування мови. А все тому, що, годуючи немовля грудьми, ви проводите з ним більше часу, більше розмовляєте, більше бавитеся, що позитивно позначається на його розвитку.
Тривале грудне вигодовування допомагає на майже 25 відсотків збільшити показники успішності – кар’єрне зростання, соціальний статус, задоволеність життям. У підсумку ймовірність досягти успіху (перевершити батьків) у дитини, що виросла на материнському молоці, вища на 24 відсотки. Такого висновку дійшли англійські учені, спостерігаючи за більш ніж 30 тисячами осіб (два покоління).
Мати нечасто бере дитину на руки, бо боїться, що вона постійно потребуватиме особливої уваги і виросте розпещеною. Коли дитину носять на руках, вона має змогу бачити все, що відбувається навколо, і це стимулює її розвиток. Але це не означає, що дитина повинна постійно перебувати на руках. Важливо дозволити їй бавитися самій, але при цьому не залишати без нагляду.
Восьмимісячна дитина відмовляється їсти, і мати насильно годує її. Діти багато чого вчаться у дорослих. Покажіть дитині, як ви самі їсте, як вам подобається їжа. Беріть її зі собою за стіл, коли за ним збираються інші члени сім’ї. 
Батько вважає, що бавитися із сином, який ще не може грати у футбол, зарано. Заохочуйте тата, хваліть його за будь-які спроби бавитися, спілкуватися, виявляти любов до дитини. Залучайте його до її догляду, доручіть конкретні завдання: прогулянки, фізичні вправи, виконання хатньої роботи з малюком тощо.
Немає можливості купувати дитині забавки через брак грошей. Маленькі діти часто залюбки бавляться речами домашнього вжитку – банячками, ложками, корками, порожніми слоїчками, кришечками і т.д. Для гри можна використовувати будь-які чисті, але безпечні предмети. Крім того, забавку можна зробити самотужки з того, що є напохваті (обрізків тканини, ниток, шматочків дерева і т.д.).
Дитина надто активна – де не посій, там і вродиться, але ж вона має досить іграшок і може бавитися в манежі. Манеж буде доречним тільки у тому випадку, коли вам необхідно ненадовго відлучитися. Проте залишати в ньому малюка, навіть накидавши багато забавок, на півдня не можна. Так ви обмежи­те його рухову активність і не дасте змоги самостійно робити «великі відкриття» у помешканні. Краще створіть дитині безпечний простір, і не доведеться її стримувати, щось забороняти. Виключіть можливість контакту з небезпечними предметами, а безпечні речі нехай сміливо розкидає. Не лінуйтеся потім усе прибрати, навіть разом із малюком, перетворивши це на захопливу гру.
Ваш малюк реалізує свій творчий потенціал, розвиває інтелект. Не забороняйте йому бавитися, не перешкоджайте. Ліпше потім поскладати все розкидане, аніж переривати таке захопливе заняття. 
Бракує часу на ігри з дитиною, на турботу про її розвиток. Тоді вам необхідна допомога у виконанні хатніх справ і трохи більше вільного часу, аби відволіктися від турбот і провести цей час з малюком. Було б добре, якби ви попросили когось (бабусю, дідуся, чоловіка) взяти на себе домашні клопоти. Зрештою, можете розмовляти з малюком під час годування, співати або бавитися з ним під час купання чи вдягання. Деякі хатні справи можна робити разом, наприклад, застеляти ліжко чи поливати квіти. Дитину можна залучити навіть до приготування їжі. Якщо малюкові ще не сповнилося двох років, помістіть його у слінг (або рюкзак-кенгуру), тоді матимете вільні руки, а дитина охоче спостерігатиме за тим, що ви робите.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6714 / 1.63MB / SQL:{query_count}