Попри революційні рухи і протестні настрої Львів традиційно залишається чи не найбажанішим містом для святкування Різдва та інших зимових свят в Україні. Як і минулими роками до Львова на свята приїхали десятки тисяч гостей.
Особливо багато цьогоріч гостей зі сходу України. Вони зачаровані різдвяним Львовом: декораціями, ярмарком, численними заходами, атмосферою свята. Особливо їх вражають львівські шопки, яких щороку то більше не тільки в церквах, а й на вулицях і площах нашого міста. Та й самі львів’яни, для яких шопки вже не є дивиною, ніколи не проходять байдуже повз них, адже кожна – особлива, оригінальна.

|
Церква Матері Божої Неустанної Помочі (колишній костел Марії Сніжної), вул. Сніжна, 2 (фото: Андрій Польовий) |
Традиція встановлювати шопку на час свят прийшла до нас із далекої теплої Італії. Святий Франциск Асизький, який дуже глибоко переживав таїнство Божого воплочення, після своєї подорожі до Святої Pемлі у 1223 році з благословення папи Гонорія ІІІ встановив першу шопку, аби змістити акцент від світського святкування Різдва (ярмарків і частування) до внутрішнього переживання цього свята.
Він спорудив ясла, поклав у них сіна, привів вола й віслюка, запросив до печери людей, проспівав фрагмент із Євангелія про Христове Різдво. Так святий Франциск хотів показати велику любов Ісуса до людини, вбогість, у якій Він народився, та упокорення, якого зазнав новонароджений Месія.
Прості люди, захоплені ідеєю святого, почали встановлювати у храмах, на міських площах і у себе вдома невеличкі шопки – макет печери чи стаєнки, де за переданням народився Месія, уміщували фігурки gресвятої Богородиці з дитятком Ісусом, святого обручника і опікуна Йосифа, вола, осла. Також там могло бути і більше персонажів – царі, що принесли дарунки новонародженому, пастушки, які першими прийшли привітати Спасителя, вівці з ягнятками…

|
Архикатедральний собор св. Юра, пл. святого Юра, 5 (фото: Андрій Польовий)
|
Вже через століття різдвяні шопки встановлювали по всій Італії, згодом ця традиція поширилася на всю Європу, а також інші континенти. Прийшла вона і в Україну. Сьогодні чи не в кожному храмі Львова, а іноді і на площі перед ними, є оригінальна шопка. Напевне, найстаршою у нашому місті є шопка у Львівському катедральному соборі Успіння Пресвятої Діви Марії. Їй майже сім десятків років.
Традиційно її влаштовують у ніші собору праворуч від головного вівтаря. Сорок пофарбованих гіпсових фігурок у шопці повернуті одна до одної обличчям. Найбільші мають півметра заввишки, а найменшими є п’ятисантиметрові ягнята. Найбільша радість для дітей – кинути монетку в півметрову скульптурку ангела. Коли монети падають усередину, голова фігури схиляється, ангел дякує за пожертву. Дорослі ж мають особливий пієтет до цієї шопки, адже приходили до неї ще маленькими дітьми, коли більшість храмів у нашому місті були закриті.
Коло шопки, де б вона не була, майже завжди є діти, яких надзвичайно манить до себе дитятко Ісусик, якого вони навіть іноді намагаються зігріти у своїх долоньках. Вони просять у нього здоров’ячка для мами і тата, братика чи сетрички, звіряють Йому свої мрії і бажання. Та і нас, дорослих, ця мініатюра Христового Різдва завжди зворушує, змушує замислитися, застановитися – а що я приніс у дар Новонародженому Цареві, яким я приходжу до нього у ці дні, через 2000 років.
“Пошта” презентує деякі з львівських шопок. Традиційно шопки у храмах стоятимуть до свята Стрітення Господнього, яке припадає в римо-католицьких храмах на 2 лютого, а в греко-католицьких на 15 лютого.