Освіта в Україні, незважаючи на позитивні заяви чиновників, перебуває в кризовій ситуації. Зокрема, у бюджеті на 2014 рік знову спостерігається недофінансування галузі.
Голова Громадської організації освітян і науковців України, екс-міністр освіти і науки України Станіслав Ніколаєнко під час круглого столу “Українська освіта 2013: підсумки та прогнози”, що відбувся наприкінці минулого тижня, повідомив: торік галузі недодали до передбачених Законом України “Про освіту” майже 30 мільярдів гривень, внаслідок чого закриватимуть школи, а поточні витрати на навчальні заклади перекладатимуть на плечі батьків.
Голова комітету Верховної Ради України з питань науки та освіти Лілія Гриневич зазначила, що така тенденція збільшує розрив між освітніми можливостями дітей із сімей з різним матеріальним становищем.
Заощадили на учнях…
В проекті Держбюджету-2014 уряд запланував заощадити на школярах. Зокрема, як зазначила Лілія Гриневич, в бюджеті передбачили 8 800 гривень на рік для навчання одного учня, хоча органам місцевого самоврядування доводиться на це витрачати залежно від регіону від 9,5 до 15 тисяч гривень.
“Закладаючи такий норматив на одного учня, ми закладаємо проблеми місцевих бюджетів та перекладання значної кількості фінансування на батьківську кишеню. Відповідно школи, в яких навчаються діти більш забезпечених батьків, мають зовсім інші умови, аніж ті, до яких мають доступ всі жителі мікрорайону чи заклади в маленьких містечках і селах”, – сказала вона.
У бюджеті передбачили 8 800 гривень на рік для навчання одного учня
Міністерство фінансів на запит Лілії Гриневич про те, як саме розраховували необхідну суму на утримання одного учня і де саме на утримання вистачить 8 800 гривень на одну дитину, відповіло, що насправді нічого не розраховували, а взяли кількість коштів, виділених на освіту, і поділили на кількість учнів.
Логічного обґрунтування цієї цифри немає. Вона дозволяє покрити частину витрат, тоді як ремонтні роботи, мийні засоби та інше батьки змушені купувати самі, адже і в місцевих бюджетах грошей не вистачає.
…і на вчителях
Уряд вдало економить і на вчителях. “Нині маємо маніпуляції з тарифною сіткою викладачів, а саме з розривом між мінімальною зарплатою та першим тарифним розрядом. Цей розрив нині становить 366 гривень.
У результаті педагоги залежно від рівня кваліфікації недоотримують щомісяця від 300 до 2 000 гривень. Але є ще один прецедент, який стався 2013 року і триває дотепер: не було вчасно поквартально підвищено перший тарифний розряд. Це планують зробити аж з 1 липня, зменшивши розрив… на 6 гривень! І лише до виборів, 1 жовтня, збираються скоротити розрив на 290 гривень. Таке ставлення до вчителів неприпустиме! Торік нічого не зробили для підвищення їх матеріального становища. Середня оплата праці в промисловості становить 3 836 гривень (за жовтень), а в освіті – 2 616 гривень!” – наголосила депутат.
Вчителі недоотримують щомісяця від 300 до 2 000 гривень
Окрім цього, Лілія Гриневич зазначила, що недофінансування галузі освіти є “вродженою вадою” бюджетної політики. Фінансування освіти відносно ВВП не змінилося (6,4%) порівняно з минулим роком, в той час як частка витрат на силові відомства збільшилася.
Ще одним прикладом пріоритетів влади є її ставлення до науки. “Якщо 2009 року на Генпрокуратуру виділили 966 мільйонів гривень, а на науку – 1,8 мільярда, то 2014 року пропорція змінилася: на Генпрокуратуру – 3,2 мільярда, на науку – 2,7 мільярда гривень”, – сказала голова комітету Верховної Ради з питань науки і освіти.
Як відомо, центральний комітет Профспілки працівників освіти і науки звернувся до спікера парламенту Володимира Рибака з проханням під час розгляду і прийняття Держбюджету-2014 передбачити видатки на освіту і науку в обсягах, які відповідають державним гарантіям, визначеним законодавством.
Та, незважаючи на заяви прем’єра Миколи Азарова, проект Держбюджету-2014, підготовлений урядом, не передбачає підвищення розміру посадового окладу працівника першого тарифного розряду ЄТС та збільшення мінімальної заробітної плати з 1 січня 2014 року.
Рейтинг освітніх подій 2013 року в Україні
Неурядова організація “Центр тестових технологій і моніторингу якості освіти” разом з інтернет-порталом “Освітня політика” у період з 15 до 30 грудня провела експертне опитування “Освіта України 2013. ТОП-10”, під час якого керівникам закладів освіти різних типів, представникам громадських організацій, науковцям, представникам батьківської спільноти пропонували визначити десять найбільш значущих позитивних та негативних подій в освіті України, що відбулися у 2013 році. В опитуванні взяло участь 247 осіб.
Позитивні:
1. Вияв активної громадянської позиції українського студентства у створенні Майдану як платформи боротьби суспільства за демократію, справедливість і чесну владу.
2. Початок роботи з підготовки нової редакції Закону України “Про освіту”.
3. Збереження системи зовнішнього незалежного оцінювання навчальних досягнень при вступі до вищих навчальних закладів.
4. Внесення до Верховної Ради України проекту закону “Про вищу освіту”, підготовленого робочою групою академіка М. Згуровського.
5. Початок роботи перших в СНД безкоштовних онлайн-курсів на базі Київського національного університету ім. Т. Шевченка.
6. Реалізація спільного пілотного проекту групи роботодавців (АТ “Систем Кепітал Менеджмент”) та Міністерства освіти і науки України з модернізації професійних стандартів та їх упровадження в освітні програми для окремих галузей знань.
7. Початок обов’язкового вивчення другої іноземної мови у п’ятих класах загальноосвітніх шкіл України.
8. Оприлюднення інформації про поліпшення загальних результатів участі українських школярів у Міжнародному порівняльному дослідженні TIMSS-2011.
9. Традиційно вдалий виступ українських школярів та студентів на всесвітніх предметних олімпіадах і на літній та зимовій спортивних універсіадах.
10. Прорив у “інтернетизації” України: кожен другий українець віком від 15 років постійно користується інтернетом (п’ять років тому – лише кожен четвертий українець).
Негативні:
1. Антигромадянська та антипедагогічна позиція більшості ректорів українських вишів, які не підтримали студентів у боротьбі за громадянські права та перешкоджали їм у цьому.
2. Ухвалення “Національної стратегії розвитку освіти в Україні на період до 2021 року”.
3. Моніторингове дослідження якості загальної середньої освіти як квінтесенція формалізму та лицемірства в управлінні українською освітою і яскравий вияв міністерської протекції інтересів комерційних структур.
4. Подальше погіршення соціального статусу працівників освіти (0,5 мільйона українців щоденно здійснюють подвиг бути вчителем, працюючи за зарплату в 4,5 рази меншу, ніж у Польщі).
5. Подальша “оптимізація” мережі загальноосвітніх навчальних закладів (1 вересня 2013 року в Україні не відчинили двері для учнів 378 шкіл порівняно з 1 вересня 2012-го).
6. “Підручникові” війни (видання з помилками підручників для початкової школи, з історії України, з англійської мови; заборона використання у навчальному процесі підручників та посібників, виданих у попередні роки).
7. Подальша девальвація Державної премії України в галузі освіти.
8. Внесення до Верховної Ради України проекту закону “Про вищу освіту”, підготовленого народними депутатами М. Сорокою, С. Ківаловим, Г. Калетніком та підтриманого Міністерством освіти і науки України.
9. Оприлюднення результатів Міжнародного порівняльного дослідження PISA-2012. Відсутність українських школярів серед його учасників.
10. Історія з ректором Національної податкової академії П. Мельником.