У центрі Львова, в Палаці мистецтв, що на вулиці Коперника, 17, ось уже тиждень працює Фабрика Святого Миколая. Майже тисяча помічників з ранку до ночі сортують іграшки, добирають солодощі і роблять пакунки дітям, які цілий рік намагалися бути слухняними.
А уже завтра ввечері, 18 грудня, вони помандрують до кожної багатодітної малозабезпеченої львівської родини, до вихованців сиротинців, дітей із особливими потребами, які напевно найбільше чекають приходу Святого Угодника. Все це відбувається в рамках акції “Миколай про тебе не забуде!”.
“Попри всі ті складні політичні обставини, які зараз виникли у нашій країні, люди розуміють, що наближається Свято Миколая і що діти очікують цього дня дива. Небайдужі львів’яни приносять на Фабрику забавки, одяг, шкільне приладдя, книжки, солодощі. От нещодавно принесли цілий мішок горіхів”, – розповідає координатор Фабрики Святого Миколая Микола Швед.
На Фабриці кипить робота
Відчувається найбільша потреба в засобах гігієни, канцтоварах, книжках. Натомість, зі слів координатора Фабрики, містяни приносять чимало м’яких іграшок, одягу.
“Стараємося не пакувати багато одягу, адже дуже важко дібрати щось дитині, знаючи тільки її вік і стать. Краще покласти до пакунка щось універсальне – шапочку, шалик, рукавички, шкарпетки. Якщо ж у сім’ї багато дітей, то з одягом можна вгадати: як одному не підійде, то підійде іншому”, – веде далі Микола Швед.
На Фабрику Святого Миколая приносять різні речі. Як я вже казала, м’які іграшки, конструктори, ляльки, машинки, кольорові олівці, фломастери, книжки, розмальовки, одяг… Чого тут тільки немає! І все це належить посортувати, аби зробити дійсно потрібний подарунок.
“Волонтери, які ще задовго до свята зареєструвалися для участі в нашій акції та пройшли відповідний вишкіл, отримують списки дітей і вже за ними формують відповідні пакунки. Є такі, що перевіряють їх, чи усе вкладене, допомагають приймати речі від львів’ян, сортують їх. Роботи вистачає усім! Загалом у акції беруть участь понад 700 волонтерів, майже 600 із них розвозитимуть подарунки”, – пояснює координатор Фабрики.
Помічники вже у дорозі
У середу, 18 грудня, о 16.30 помічники Святого Миколая розберуть усі подарунки, спакують їх у великі червоні мішки і підуть до сімей та в сиротинці обдаровувати дітей. “Група складається з чотирьох волонтерів, які повинні рознести подарунки десятьом сім’ям. Кожному видають шапочку помічника, торбинку з цукерками та спеціальні бейджики, які дають право безкоштовного проїзду львівським електротранспортом цього дня. Якщо пакунки потрібно розвезти у віддалені райони міста, маємо водіїв, які зголосилися доправити туди волонтерів”, – запевняє Микола Швед.
За час існування акції (13 років – “Пошта”) було дуже мало випадків, коли б відмовлялися від подарунків. Бувало, що батьки говорили, що не вірять у Святого Миколая, проте волонтери таки примудрялися вручити дитині пакунок. Іноді дітей не було вдома. Тоді помічники приходили до них наступного дня або шукали нову адресу проживання. Для дітей це неабияка радість, адже до них завітали самі помічники Святого Миколая! Багато з них розповідають віршики чи співають пісеньки. Хоча трапляються й надто сором’язливі…
Листи від Чудотворця
“До кожного пакунка вкладаємо м’яку іграшку, журнал, книжку, солодощі, канцтовари, іноді ще й засоби гігієни, одяг. Якщо сім’я велика чи бідніша за інші, докладаємо більше одягу, шкільного приладдя. Цього року надійшло сім листів із Чернівецької області. Тож потрібно буде дати на них відповідь. Є родини, що просять елементарні речі. Ми розуміємо, що сім’я бідна, тож робимо пакунок і відсилаємо його поштою. Але приходять і такі листи, в яких “замовляють” планшети чи айфони… Тим дітям просто надсилаємо святкову листівку. Жодного листа не оминаємо увагою, адже так приємно отримати відповідь від самого Святого Миколая!” – каже координатор Фабрики.
Достойний приклад
|
Нещодавно, купуючи забавку для дитини з інтернату, була приємно здивована людською добротою. Шукаючи подарунок, завітала на ринок “Провесінь”, що біля універмагу “Львів”. В одному з магазинів продавець, почувши про те, що обираю іграшку для сироти, вирішив долучитися до благодійності – назбирав цілу сумку розмаїтих забавок і попросив передати їх потребуючим дітям. Хочеться, аби було більше таких людей, що так щиро долучаються до благодійності! Велике спасибі цьому небайдужому чоловікові. Запевняю, що всі передані ним іграшки отримають вихованці Сколівської школи-інтернату. |
Один із листів волонтерам запам’ятався найбільше. На Фабрику Святого Миколая написав одинадцятирічний хлопець, у якого померла мама, а батько відмовився від нього. Виховує його бабуся. Не відгукнутися на цього листа ми, звісно ж, не могли – подарунок для дитини вже у дорозі!
“Списки потребуючих львівських дітей отримуємо з районних управлінь соцзахисту, міської ради, шкіл. Маємо вже й свою напрацьовану базу, яку щороку оновлюємо. Бувають випадки, коли в сім’ї, зазначеній у списку, народилася ще одна дитина; сироту, якій готували подарунок торік, всиновили; школяр з неблагополучної сім’ї переїхав жити до бабусі… Тож мусимо зважати на це, знати ім’я, прізвище кожної потребуючої дитини, її вік, стать”, – пояснює Микола Швед.
Щороку на Фабриці залишаються подарунки. Та вони не пропадають – організатори акції несуть їх у благодійні організації, що опікуються сиротами.