Мандарини є безсумнівними “фаворитами” зимових свят. Ці запашні кисло-солодкі плоди разом із цукерками кладуть дітям у пакунки від Святого Миколая, під ялинку – на Новий рік, без них рідко коли обходиться різдвяний солодкий стіл. Причому ласувати мандаринками люблять і діти, і дорослі. Що не дивно, бо вони не лише смачні, а й дуже корисні.
Можна їсти навіть шкірку
Мандарини дуже часто порівнюють із апельсинами. І це порівняння майже завжди на користь останніх. Але, на думку фахівців, це не зовсім справедливо. Мандарини не менш корисні нашому організму!
Зі слів голови Асоціації дієтологів Львівщини Зоряни Завади, вони містять клітковину, органічні кислоти, пектини та фітонциди. Хоча й поступаються апельсинам за кількістю аскорбінової кислоти, вміст цукрів у них більший на 7 відсотків. Ці плоди не псуються при тривалому зберіганні. За вмістом вітамінів, цінних кислот та мікроелементів належать до рекордсменів. У них багато фолієвої та бета-каротинової кислот, фосфору, калію, магнію, кальцію, а також вітамінів С, Р, В1, В2, А, D, К.
“Споживаючи за день кілька мандаринок, можна поповнити організм необхідною добовою дозою вітаміну С, – каже дієтолог. – Їсти їх можна разом із білою “сіточкою”, що містить глікозиди, – речовини, які зміцнюють судини. Не варто викидати й шкірку, яка завдяки вмісту ефірних олій, органічних кислот, флавоноїдів, вітаміну С і каротину також дуже корисна”.
Дорожчі чи дешевші?
|
На ринках ціни на мандарини різняться. Звісно, більшість людей обирають дешевші, але чи правильно це? По-перше, ціна залежить від свіжості: коли мандарини довго лежать на полицях і починають гнити, їх намагаються якнайшвидше продати, тому й знижують ціну. Купуючи мандарини, уважно огляньте кожну. Головне, щоб не було гнилих! Бо навіть від маленького зіпсованого шматочка токсини, які можуть бути в шкірці, поширяться на весь плід і завдадуть шкоди здоров’ю. По-друге, вартість мандарин часто залежить від того, звідки їх привезли, від сорту. Марокканські плоди (жовтогарячого кольору, солодкі, без кісточок), як правило, дорожчі від жовтувато-зеленкуватих турецьких (з легкою кислинкою і кісточками). |
Мандаринами, як і іншими цитрусовими плодами, радять ласувати, коли організм найбільше потребує вітамінів. Це добрий засіб для полегшення стану при застуді, нормалізації обміну речовин. Мандариновий сік чудово тамує спрагу при підвищеній температурі, допомагає очистити легені та бронхи від слизу.
Тому при лікуванні бронхіту чи астми вранці треба випивати склянку свіжого мандаринового соку. Мають ці плоди й досить сильну протигрибкову та протигельмінтну дію. Свіжий сік сприяє лікуванню шкіри та нігтів від деяких грибкових захворювань, допомагає позбутися глистів. Напій, приготований з відвару мандаринової шкірки з медом, покращує вироблення шлункового соку, а відтак – засвоєння їжі. А ось відвари зі сухої шкірки пом’якшують кашель, посилюють апетит, знижують рівень цукру в крові.
Крім того, як запевняє Зоряна Завада, мандарини дієтичні, низькокалорійні, тож їх можна сміливо їсти і не боятися появи зайвих сантиметрів та талії і стегнах. М’якоть складається з майже 89,7 відсотка води, а залежно від вмісту цукрів енергетична цінність коливається від 38 до 45 кілокалорій на 100 грамів.
Завдяки провітаміну А ці цитрусові плоди покращують зір. Корисні мандарини й вагітним, бо, попри велику кількість вітамінів, допомагають долати прояви токсикозу – нудота минає уже після кількох з’їдених дольок.
Кому не можна
Через високий вміст фруктових кислот ці яскраво-оранжеві плоди корисні не всім. Тим, хто має виразку дванадцятипалої кишки або шлунка, ентерит, гострий нефрит, холецистит, гастрит з підвищеною кислотністю, коліт, загострення запальних процесів у кишківнику, лікарі радять від них відмовитися.
Враховуючи те, що мандарини у багатьох спричиняють алергію, як і всі цитрусові, їх споживання варто обмежити дітям і тим, хто схильний до алергічних висипів. У мандариновій шкірці скупчуються нітрати та інші шкідливі речовини. Отож вона також може викликати алергію.
Рецепти
Курячі ніжки з мандаринками
Складники: 8 курячих ніжок, 9 мандаринок, 4 зубці часнику, сіль, мелений чорний перець до смаку, олія для смаження.
Мандаринки обібрати, розібрати на дольки і дрібно накраяти. Одну мандаринку почистити і нарізати на кружальця. Часник дрібно посікти і змішати з мандаринками. Покласти в цю суміш курячі ніжки, приправити меленим чорним перцем, вимішати, накрити миску плівкою і поставити в холодильник на ніч.
Розігріти на сковороді олію. Зчистити з ніжок шматочки мандаринок і обсмажити з усіх боків. Посолити, потім вилити на сковорідку мандариновий маринад і тримати під кришкою 10 хвилин. Перекласти курячі ніжки разом із маринадом на тарілку і накрити, щоб залишалися гарячими. Трішки обсмажити на олії мандаринові кружальця. Готові курячі ніжки викласти на тарілку і прикрасити шматочками смажених мандаринок.
Салат з печерицями і мандаринками
Складники: 200 г печериць, 200 г твердого сиру, 2 солодкі перці, 2 яблука, 2 мандаринки.
На соус: 3 ч. л. рідкого меду, 150 г йогурту або повидла, 1 ч. л. гірчиці, 2 ст. л. лимонного соку, щіпка апельсинової цедри.
Сир та обібрані від шкірки і серцевинок яблука нарізати на дрібні кубики. Консервовані печериці відцідити, накраяти на соломку і стушкувати в олії. Почищені перці нарізати на кільця і змішати з мандариновими дольками. Заправити салат приготовленим соусом, вимішати і викласти в салатницю. Зверху посипати тертим сиром і прикрасити дольками цитрусових.
Мандаринки в карамелі
Складники: 10 мандаринок, 350 г цукру, 250 г мандаринового соку або води.
Мандаринки обібрати, звільнити від білих “сіточок”. Взяти невелику, але високу каструльку з товстим дном, всипати туди цукру, додати мандаринового соку (щоб лише покрив цукор). Змастити зсередини стінки каструльки холодною водою (щоби не утворювалися кристалики цукру на них).
Розтопити цукор, не доводячи до появи бульбашок, і варити далі, постійно помішуючи, до золотисто-коричневого кольору. Каструльку зняти з вогню. Обережно, тонкою цівкою влити у карамель мандариновий сік. Знову поставити каструльку на плиту і тримати на ній до розчинення карамелі. Зменшити вогонь і готувати ще 6-10 хвилин.
Обібрані мандаринові дольки одна за одною занурювати в карамель і викладати на тарілку. Можна зробити навпаки: викласти дольки на тарілку і полити карамеллю. Їсти можна відразу або ж дати постояти в холодильнику – будуть часточки з тягучим карамельно-мандариновим соусом.
Торт мандариновий з мюслями
На корж: 200 г мюслів (з фруктами), 75 г цукру, 125 г масла.
На крем і оздоблення: 16 г желатину, 350 г мандаринок (консервованих), 300 г йогурту, 200 г вершкового сиру, 250 г нежирного домашнього сиру, 3 ст. л. лимонного соку, 100 г цукру, 200 г вершків, 4 мандаринки, 4 ст. л. апельсинового конфітюру, мюслі до смаку.
Змішати мюслі, цукор і масло. Встелити дно форми папером і викласти на неї суміш. Поставити в холодильник. Залити водою желатин. Відкинути на сито мандаринки і дати їм стекти. Змішати йогурт, вершковий сир, нежирний домашній сир, лимонний сік і цукор. Желатин відтиснути і помішуючи розпустити в каструльці на малому вогні. Змішати з желатином спочатку 3 ст. л. крему, а потім додати решту крему і охолодити.
Збити вершки і підмішувати їх до крему, що почав застигати. Підмішати до крему мандаринки. Намастити кремом корж. Поставити в холод на три години. Вийняти торт із форми. Викласти на нього шматочки фруктів. Розігріти конфітюр і змастити ним торт зверху. Посипати мюслями.
У якому віці дітям можна ласувати мандаринами?
Малюкам до року цитрусові, в тому числі й мандарини, давати не варто. Проте головний дитячий алерголог Львівської області Роксоляна Головин переконана, що все залежить від реакції дитини на такі плоди.
“Вони самі по собі алергенні. Дітей, що мають вроджену алергію, пригощати ними заборонено. Часто у малюків, які не мають схильності до алергії, через “передозування” цитрусовими може виникнути псевдоалергія. У такому випадку батькам потрібно знати міру – більш ніж одну-дві мандаринки чи апельсинки на день не давати!” – наголошує фахівець.
Вводити їх у дитячий раціон треба обережно і лише після консультації та рекомендації лікуючого лікаря. А взагалі мандарини дітям дуже корисні – позитивно впливають на процес травлення, допомагають посилити апетит, додають енергії для ігор чи занять спортом.