Вагітна? Пиши заяву про звільнення!

“Пошта” розповідає, які права у нашій країні мають жінки при надії, що вони повинні знати і чого вимагати від працедавця у випадку їх порушення

Період очікування дитини для кожної жінки особливий, адже через дев’ять місяців на світ з’явиться така бажана донечка чи синочок. Більшість вагітних і далі ходять на роботу – аж до тридцятого тижня виношування дитини. 
Дізнавшись про свій стан, кожна майбутня мама переймається тим, як сказати про це роботодавцеві, чи її не звільнять… А якщо вона працює на шкідливому виробництві, її цікавить насамперед те, як уникнути заподіяння шкоди здоров’ю дитини, яка поки що в лоні та дуже схильна до зовнішніх впливів. 
Законодавство України захищає майбутніх матерів, дозволяючи їм поєднувати роботу з виношуванням дитини. До особливої категорії жінок, які потребують законодавчої охорони, належать і ті, що мають дітей до трьох років або ж неповносправних. Деякі випадки вимагають особливого ставлення до матерів, чиїм дітям ще не сповнилося чотирнадцять. Але дуже часто вагітні зазнають різноманітних утисків – їх намагаються звільнити з роботи. Тож не зайвим буде розповісти, які законні права мають в нашій державі жінки при надії.
“Я працюю в одному з готелів невеликого курортного містечка. На роботу мене взяли офіційно, з трудовою книжкою. Та щойно завагітніла, як керівник почав натякати на те, аби я писала заяву про звільнення. Дуже засмутилася з цього приводу, бо знайти добру роботу в нинішній час, та ще й у невеликому містечку, дуже важко. Добрі люди сказали, що вагітних в Україні не мають права звільняти. І лише коли я про це повідомила своє начальство, погрожувати звільненням мені перестали. Уже вкотре переконалася, що той, хто знає свої права, може їх відстояти”, – розповідає “Пошті” адміністратор готелю Галина. 
Українським законодавством передбачений цілий ряд переваг для вагітних. Про це варто знати кожній майбутній матері.

Вагітність – не причина відмови в працевлаштуванні

Молоді випускниці вишів, дізнавшись про свою вагітність, чи не одразу ж опускають руки і навіть не намагаються знайти роботу. А ті, хто уже ходить на співбесіди, стараються приховати свій стан, боячись втратити шанс.
“Роботодавці прискіпливо ставляться до молодих працівниць. Дуже часто запитують дівчат, чи не планують ті виходити заміж, народжувати дітей, ніби попереджаючи: не варто йти в декретну відпустку найближчим часом. А коли майбутня працівниця каже, що вагітна, то чи не одразу знаходять безліч причин не брати її на роботу. Такі дії протизаконні – працедавець не має права відмовляти вагітній у прийомі на роботу”, – пояснює юрист Микола Зерцов. Все це регламентується статтею 184 Кодексу законів про працю України (КЗпПУ).
Витяг із закону:
Стаття 184 КЗпПУ: “Забороняється відмовляти жінкам у прийнятті на роботу і знижувати їм заробітну плату з мотивів, пов’язаних з вагітністю або наявністю дітей віком до трьох років, а одиноким матерям – за наявністю дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда. При відмові у прийнятті на роботу зазначеним категоріям жінок власник або уповноважений ним орган зобов’язані повідомляти їм причини відмови у письмовій формі. Відмову у прийнятті на роботу може бути оскаржено у судовому порядку”.

Заборона на звільнення

Найчастіше роботодавці намовляють вагітних писати заяву про звільнення на власне бажання. Звичайно, не кожна жінка ладна добровільно покидати місце праці перед відпусткою для догляду дитини. 
 До теми                                      
Вагітні, права яких порушують працедавці, можуть звертатися до Територіальної державної інспекції з питань праці у Львівській  області  на адресу: м. Львів, вул. Валова, 31 (2 поверх).
“Якщо роботодавець добровільно-примусово пропонує написати заяву на власне бажання, то цим він грубо порушує законодавство України. Звільняти вагітних заборонено! Винятком є повна ліквідація підприємства, коли допускається звільнення з обов’язковим працевлаштуванням”, – пояснює юрист. Окрім звільнення, роботодавець може попросити вагітну перейти на іншу, менш оплачувану посаду. 
Проте переведення на іншу посаду можливе тільки з письмового дозволу вагітної. Крім того, роботодавець не має права переводити на роботу жінку, яка протипоказана їй через стан здоров’я. 
Витяг із закону:
Стаття 184 КЗпПУ: “Звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років – частина 6 статті 179-ої), одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов’язковим працевлаштуванням. Обов’язкове працевлаштування зазначених жінок здійснюється також у випадках їх звільнення після закінчення строкового трудового договору”.

Право на неповний робочий день

Вагітним, що перебувають на обліку, треба регулярно відвідувати лікарів, здавати різні аналізи. Проте робочий день лікарів, лабораторій дуже часто збігається з робочим днем майбутніх матерів. Тож їм доводиться відпрошуватися з роботи, що не дуже подобається начальству…
“Жінка повинна пам’ята­ти: її здоров’я і здоров’я майбутньої дитини повинне бути на першому місці. Тим паче що вона має право на неповний робочий день, незважаючи на правила внутрішнього розпорядку організації чи компанії”, – веде далі Микола Зерцов.
Витяг із закону:
Стаття 56 КЗпПУ:  “На прохання вагітної жінки, жінки, яка має дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, в тому числі таку, що знаходиться під її опікуванням, або здійснює догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку, власник або уповноважений ним орган зобов’язаний встановлювати їй неповний робочий день або неповний робочий тиждень. Оплата праці в цих випадках провадиться пропорціонально відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників”.

Полегшені умови праці

Майбутнім матерям, які звикли працювати понаднормово ще до настання вагітності, варто подумати про себе і не брати додаткової роботи. 
“Добре, коли жінка почувається нормально і може виконувати усю роботу. Але в теперішніх умовах рідко яка вагітність минає без ускладнень – вранішні токсикози, перепади тиску, біль у попереку часто супроводжують майбутніх матерів. Тож варто пам’ятати, що вагітні мають певні пільги, серед яких право відмовитися від понаднормової роботи і роботи вночі. Відрядження та робота у вихідні їм теж не загрожують”, – запевняє юрист. 
Витяг із закону:
Стаття 176 КЗпПУ: “Заборона залучення вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років, до нічних, надурочних робіт, робіт у вихідні дні і направлення їх у відрядження”.

Заборонені види робіт

Варто пам’ятати, що роботодавець не має права скеровувати вагітних на важкі роботи, в тому числі й на такі, де необхідно постійно стояти, чи такі, що пов’язані зі шкідливими умовами. 
“При наявності висновку лікаря майбутня мати має право відмовитись від колишнього обсягу робіт, і це не можна розцінювати як невиконання обов’язків, зазначених у трудовому договорі чи посадових інструкціях”, – каже Микола Зерцов.
Витяг із закону:
Стаття 178 КЗпПУ: “Вагітним жінкам відповідно до медичного висновку знижуються норми виробітку, норми обслуговування або вони переводяться на іншу роботу, яка є легшою і виключає вплив несприятливих виробничих факторів, із збереженням середнього заробітку за попередньою роботою”. 
Рекомендація щодо охорони материнства №95: 5.2 Під час вагітності і принаймні протягом трьох місяців після пологів, а у разі годування груддю немовлят і довше, жінка не повинна допускатися на роботу, визнану компетентною владою шкідливою для її здоров’я і для здоров’я дитини. 
5.3. До переліку робіт, на які поширюється положення параграфа 2, повинні, зокрема, входити:
a) будь-яка важка робота, пов’язана з:
– підняттям, перенесенням чи переміщенням ваги;
– надлишковим і безперервним фізичним  напруженням, зокрема тривалим стоянням на ногах;
б) робота, яка вимагає особливої рівноваги;
в) робота біля машин, що вібрують.

Право на щорічну відпустку

Жінки, які дізналися про свою вагітність, часто не використовують щорічної законної відпустки. Зі слів юриста, майбутні матері можуть її узяти ще до настання вагітності або ж приєднати до декретної.
Витяг із закону:
Стаття 180 КЗпПУ: “У разі надання жінкам відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами власник або уповноважений ним орган зобов’язаний за заявою жінки приєднати до неї щорічні основну і додаткову відпустки незалежно від тривалості її роботи на даному підприємстві, в установі, організації в поточному робочому році”.
P.S. Про соціальні права вагітних читайте в наступних номерах “Пошти”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4571 / 1.63MB / SQL:{query_count}