Багато хто з торішніх паломників до Рима перебуває під враженнями минулорічної прощі, яка зібрала кілька тисяч вірян УГКЦ.
Наприкінці листопада цього року в Апостольській столиці знову запланували низку заходів УГКЦ: 80-річчя Голодомору в Україні 1932 – 1933 рр., 50-річчя перенесення мощей священномученика Йосафата Кунцевича до базиліки святого Петра у Ватикані та 50-річчя заснування Українського католицького університету.
Окрім цих подій, відбудеться закриття Року віри в Католицькій церкві і третє щорічне вручення Відзнаки імені блаженного священномученика Омеляна Ковча. Події відбуватимуться за участі Синоду єпископів УГКЦ. Їх очолить Блаженніший Святослав, глава Церкви.
23 листопада, у день вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932 – 1933 рр., в соборі святої Софії відбудеться Архиєрейська літургія і панахида, яку звершить Блаженніший Святослав у співслужінні з єпископами УГКЦ. Після літургії запалять свічку пам’яті жертв Голодомору в Україні. У молінні мають намір взяти участь українська спільнота Італії, представники дипломатичного корпусу та різних громадських організацій.
Глава УГКЦ закликав усіх українців приєднатися до цієї акції. “Я б хотів, щоби Всеукраїнська акція “Запали свічку” охопила всі українські домівки та родини, адже цього дня ми повинні бути єдині. Полум’я свічки пам’яті повинно зцілити нашу свідомість, щоб ми могли у майбутньому запобігати такі лихоліття”, – сказав Блаженніший.
“Пам’ять про цю трагедію українського народу є необхідною. Не можна забути, а тим паче заперечувати трагедію такого великого масштабу. Однак ми повинні дивитися в майбутнє, адже сьогодні мільйони людей цієї ж самої землі змушені емігрувати в пошуках хліба для утримання своїх родин!”, – наголосив владика Діонісій Ляхович, апостольський візитатор для українців – греко-католиків Італії та Іспанії, повідомляє департамент інформації УГКЦ.
Напередодні Дня пам’яті жертв Голодомору, 21 листопада, в приміщенні міської ради Рима відбудеться міжнародна наукова конференція на тему “Голодомор – 80 років пам’яті українського геноциду”. В ній візьмуть участь провідні історики України та Італії, зокрема професор Джованні Броджі, а також Альберто Башані, Сімоне Белецца, Джулія Ламі, отець-доктор Атанасій МакВей, Володимир Сергійчук та ін.
Наступного дня єрархи і паломники, які прибудуть на ці урочистості з України, візьмуть участь у заходах з нагоди закриття Року віри, який було проголошено в Католицькій церкві у жовтні минулого року. З цієї нагоди на площі перед собором святого Петра звершать літургію, яку очолить Папа Франциск, після чого відбудеться спільна молитва “Ангел Господній”.
Центральною подією перебування єрархів УГКЦ в Римі стане вшанування 50-річного ювілею перенесення мощей священномученика Йосафата Кунцевича до собору святого Петра у Ватикані. Перенесення мощей цього українського святого відбулось 22 листопада 1963 року з волі Папи Івана ХХІІІ. З цієї нагоди єпископи Синоду УГКЦ на чолі з Блаженнішим Святославом Шевчуком здійснять паломництво до гробу святого Йосафата і зустрінуться зі Святішим Отцем Франциском.
Архиєрейська літургія на катедральному престолі собору святого Петра розпочнеться о 09.00, після чого відбудеться процесійний хід і поклоніння мощам священномученика Йосафата. Мощі українського святого спочивають в престолі святого Василія Великого – одному з бічних престолів головного храму Католицької церкви. Після богослужіння відбудеться аудієнція єрархів УГКЦ з Папою Франциском.
“Актом виставлення мощей святого Йосафата для публічного почитання Католицька церква не тільки вшанувала його мучеництво за єдність Христової Церкви, а й зробила цю особу символом безстрашного ісповідництва віри для всіх Христових учнів”, – сказав Блаженніший Святослав у привітальному слові до учасників симпозіуму з нагоди 390-ої річниці смерті святого Йосафата, який пройшов у Відні на початку листопада цього року.
А 26 листопада відбудеться третя щорічна церемонія вручення Відзнаки імені священномученика Омеляна Ковча, спільна молитва та передання його реліквій для базиліки святого Вартоломія в Римі. Захід розпочнеться о 17.30 в базиліці святого Вартоломія. Нагадаємо: Відзнаку імені Омеляна Ковча вручають щороку за значний внесок у розвиток екуменічного діалогу, діалогу культур і народів, міжрелігійного та міжнаціонального порозуміння, благодійної діяльності, за особистий життєвий приклад жертовності та гуманізму.
У середу, 27 листопада, розпочнуться урочистості з нагоди святкування 50-річчя заснування Українського католицького університету (УКУ) Патріархом Йосифом Сліпим у Римі. З цієї нагоди відбудеться вручення дипломів почесних докторатів УКУ. Очікують, що на заходи прибудуть члени Сенату УКУ, друзі та доброчинці вишу, ректори папських університетів і представники різних ватиканських декастерій.
Довідка
Священномученик Йосафат Кунцевич – український святий, якого вшановує вся Католицька церква. Мученик за єдність Церкви, єпископ УГКЦ, архиєпископ Полоцької єпархії народився 1580 року у Володимирі-Волинському. Будучи єпископом, сприяв піднесенню освітнього рівня духівництва і прославився як борець за об’єднання Церкви.
Його активна діяльність за єдність з Єпископом Риму викликала глибоке невдоволення противників, за що його жорстоко вбили у Вітебську 12 листопада 1623 року, а понівечене тіло кинули в ріку. Після мученицької смерті Йосафата Кунцевича його мощі перебували в різних місцях Литви, Польщі та Білорусії. В 1916 році їх перевезли у віденський костел святої Варвари, а в 1949-му вони потрапили з Австрії до Рима, де згодом були виставлені для загального почитання в соборі святого Петра – у вівтарі правої нави престолу святого Василія Великого.
Священномученик Йосафат канонізований 1867 року Пієм IX. Папа Римський Іван Павло II назвав його “апостолом єднання”.