Сало – сила!

Цей натуральний продукт зміцнює імунітет та покращує роботу серця. Але тим, хто має хвору печінку чи підшлункову залозу, він протипоказаний

Коли надворі стає зимно, ми потребуємо більше жирної їжі, яка збагачує наш організм енергією і допомагає легше переносити холод. Нещодавні дослідження медиків підтвердили: у холодну пору року найкориснішим продуктом є сало. 
Воно зміцнює імунітет, підтримує загальний життєвий тонус. Хоча раніше дослідники наголошували, що цей продукт харчування надто калорійний, містить величезну кількість холестерину, тому його споживання варто обмежувати. Де ж правда?

І для шлунка, і для серця

Проте як дієтологи, так і кардіологи одноголосно заявляють: кориснішого продукту, аніж сало (смачного і лікувального водночас), годі шукати! Можливо, тому українці жартома називають його “вітаміном С” – сальЦе. Головне не їсти його кілограмами!
Зі слів голови Асоціації дієтологів Львівщини Зоряни Завади, свиняче сало корисне людям будь-якого віку, бо містить основну частину таблиці Менделєєва. Найбільше в ньому жиророзчинних вітамінів А, D, Е. Крім того, в цьому продукті немає канцерогенів, він ніколи не буває радіоактивним! Є у салі й такий необхідний для людської життєдіяльності складник, як селен, причому в оптимальному, добре засвоюваному вигляді. Майже 80% людей відчувають гостру потребу в цій речовині (особливо курці, вагітні, жінки, що годують немовлят грудьми, спортсмени). Біологічна активність сала в п’ять разів вища, ніж масла або яловичого жиру. Тож холодної пори року воно необхідне для підтримання імунітету.
Для зміцнення імунітету сало краще їсти з часником
“Вживання сала у розумній кількості (приблизно 50 грамів на день) – це надзвичайно ефективна противірусна профілактика, особливо взимку. Звісно, для зміцнення імунітету його краще їсти з часником. Обидва продукти містять селен, тож подвійна кількість цього мікроелемента ще більше посилить імунний захист”, – пояснює дієтолог.
Багате сало й на насичені та ненасичені жирні кислоти, найціннішою є арахідонова кислота. “Ця поліненасичена жир­на кислота покращує дія­льність головного мозку, серцевого м’яза, добре впливає на роботу нирок, убезпечує судини від закупорювань, виводить холестерин. Іншими словами, сало варто споживати задля профілактики атеро- та кардіосклерозу, – зазначає лікар-кардіолог Ігор Красний. – Наприклад, при підвищеному рівні холестерину раджу щодня з’їдати невеликий шматочок сала”.
Незважаючи на високу енергетичну цінність (770 кілокалорій на 100 грамів), від помірного споживання сала не гладшають, адже воно запускає механізм розщеплення жирів, швидко дає відчуття ситості. Тим, хто стежить за вагою тіла, сало треба їсти маленькими порціями.
Крім того, багато хто вважає, що цей продукт належить до важкостравних. Але, зі слів Зоряни Завади, жир, що міститься у свинячому салі, плавиться при температурі людського тіла. Тож здоровий шлунок добре засвоює цей продукт. Крім того, сало корисне при анемії, є хорошим профілактичним засобом проти епілепсії, старечого недоумства, стимулює перистальтику кишківника, підвищує зовнішню секреторну функцію підшлункової залози. Сало здатне виводити з організму токсини, лікує біль у суглобах, зубний біль, мастит, рятує від похмілля.
Але тим, у кого хвора печінка, жовчевий міхур і підшлункова залоза, цей продукт шкодить. Сало категорично протипоказане хворим на холецистит і панкреатит, оскільки може викликати загострення хвороби. Обмежити його споживання повинні й ті, хто страждає від ожиріння. Всім іншим шматочок сала на день – тільки на користь!

Свіже сало найсмачніше

Щоби свиняче сало пішло на користь, його треба правильно споживати. Перевагу бажано віддавати свіжому, солоному або ж маринованому. Від вудженого, смаженого, вареного краще відмовитися, адже при термообробці багато біоактивних речовин розпадаються і не приносять жодної користі. Ще одне застереження: на столі повинно бути справжнє домашнє сало! 
Від помірного споживання сала не гладшають
Вибираючи його, орієнтуйтеся на те, щоб воно було товстим і не мало прожилок. Легко проведіть ножем (чи нігтем) уздовж боку шматка. Якщо зішкребли багато жиру – сало добре, м’яке, якщо ж ні – жорстке, а після засолювання стане ще твердішим. Під час купівлі сала зверніть увагу на шкірку – вона має бути жовтенькою, де-не-де зі щетинкою (надто бліда означає, що сало привізне).
Кращий час для споживання сала – ранок: організм отримує, окрім корисних речовин, потужне енергетичне живлення.
 Цікаві факти про сало                       
* Багато хто вважає, що “батьківщиною” сала є Україна, але насправді це не так. Три тисячоліття тому свинячий жир почали використовувати в їжу в Італії. Щоправда, салом годували лише рабів, які цілодобово працювали на каменоломнях. 
* У римлян слово “сало” звучало як “лярдо”. Тепер це слово означає “смалець”.
* Під час Великої Віт­чиз­няної війни солдатів рятували три “с”: сало, сухарі та спирт.
* Щоби спустити на воду судно, його днище змащували салом. 
* У червні 2011 року в центрі Львова, на проспекті Свободи, відкрили Музей сала. В експозиції представлені різноманітні скульп­тури з цього продукту, картини, фотографії, фігура гуманоїда, свічки, шахи, навіть крісло. А головним експонатом є копія людського серця, зроблена із сала. Цей цікавий факт був занесений до Книги рекордів України.

Рецепти від шеф-кухаря
Руслан Сорочинський, шеф-кухар ресторану “Прага”:
– Сало – найпопулярніший і найулюбленіший продукт українців після картоплі та хліба. Його споживають масово – найбільше смакує до чарочки і з різними гострими приправами (перцем, часником). Його солять, варять, маринують, вудять, тушкують, запікають зі спеціями. Зі сала роблять запашний смалець, використовують для приготування канапе чи просто нарізають на маленькі шматочки до грінок.
Зі салом можна імпровізувати, наприклад, поливати шоколадом, навіть посипати кавою. Звісно, такі страви більше смакуватимуть людям, які хочуть отримати щось нове, сучасне і неординарне щодо смаку. Головне не боятися експериментувати!

Мариноване сало

Взяти кусок сала, натерти його сіллю, чорним перцем, чебрецем, паприкою та часником. Поставити на день-два в холодильник і лише тоді споживати.

Шкварки

Взяти кусок шпондера (не дуже жирного, але й не пісного – 50:50). Нарізати його на кубики і присмажити на сковороді. Додати лаврового листа, цибулі, спецій, букет гарні (пучок сухих духмяних трав та прянощів, –  “Пошта”), усе разом трохи підсмажити (кілька хвилин). Виходить дуже ароматний смалець зі шкварками, який можна використати як засмажку до вареників чи супів. На бажання можна змолоти в м’ясорубці – тоді вийде смачна суміш (як паштетна маса), яку можна намастити на хліб.

Сало із часниковими пелюстками

Мариноване сало тонко накраяти. Викласти на тарілку у вигляді пишної троянди. Зверху притрусити перцем грубого помелу і пелюстками з часнику. Дуже смакує з житніми грінками.

Язик у салі

Взяти тонкий пласт сала. Язик (яловичий або телячий) зварити. Розкласти пласт сала, зверху викласти варений язик, скрутити рулетом і зв’язати ниткою. Зверху змастити сіллю, перцем, спеціями, натерти часником. Набрати воду в каструлю, покласти туди скручене сало і варити годину. Дати вистигнути і нарізати. Виходять дуже гарні та смачні рулетики.

Шпондер по-львівськи

Сирий шпондер натерти сіллю і перцем. Занурити його в киплячу воду, до якої попередньо вкинути лавровий лист, перець горошком, сіль і лимон. Варити 30-40 хвилин. У цьому росолі шпондер повинен вистигнути. Вийняти його і натерти товченим часником та олією, закрутити у плівку і поставити в морозилку, щоб “стягнувся”. Наступного дня вже можна нарізати. Виходить смачний, оригінальний, а головне домашній делікатес, який варто додавати до м’ясної тарілки.

Рулет із сітки зі сала

Взяти кусок пісної полядвиці. Замаринувати її із сіллю, перцем, часником та спеціями (на бажання). Поставити на добу, аби промаринувалася. Після цього м’ясо обгорнути сіткою із сала (з внутрішнього жиру) і запікати в рукаві у духовці, розігрітій до 180 градусів, 45 хвилин. М’ясо стане мармуровим і дуже смачним.

Сало з ароматом кави і теплих спецій

Взяти кусок м’якого сала, звільнити його від шкірки, замаринувати зі спеціями – кардамоном та корицею. Сало нарізати на шматки, кавові зерна змолоти і посипати ними сало.  Ось так звичайне сало перетвориться на страву для гурманів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4575 / 1.62MB / SQL:{query_count}