“Їжа богів”, “китайський персик”, “дикі фініки”, “зимова вишня”, “жовтогаряче сонце” – як тільки не називають хурму. І хоч цей терпкуватий плід заморський, не з наших країв, корисних властивостей у ньому хоч відбавляй.
Загалом у світі налічується майже 500 сортів хурми, більшість яких росте в країнах з теплим кліматом. В Україну привозять переважно три різновиди хурми – кавказьку, японську і “шоколадну”. Кавказька вирізняється терпким смаком, японська – ніжніша, а “шоколадна” (сорт Корольок) – солодка й напрочуд ароматна.
Джерело вітамінів
Особливість хурми в тому, що у ній міститься вдвічі більше харчових волокон і корисних мікроелементів, ніж у яблуках, – білки, вуглеводи, органічні кислоти, сахароза, глюкоза, дубильні речовини, велика кількість води, калій, кальцій, магній, фосфор, мідь, марганець, залізо, а ще вітаміни А, В1, В2, Р, РР, С.
Зі слів терапевта Оксани Рильської, восени хурму повинні їсти всі, адже вона зміцнює імунітет, який в цю пору року ослаблений, відновлює сили в дітей після хвороб, нормалізує роботу нервової системи. Хурма просто необхідна людям, які займаються розумовою працею.
Спіла хурма яскраво-оранжевого (інколи навіть червоного) кольору з коричневими листочками, м’яка, але без чорних цяток і плям
“Сік хурми легко перемагає застуду. Щоби його приготувати, треба сік одного плода змішати з трьома столовими ложками теплої кип’яченої води і пити цю суміш тричі на день, – розповідає терапевт. – Окрім цього, хурма має тонізувальні властивості, підвищує працездатність, тому, з’їдаючи одну-дві хурми на день (але не більш ніж п’ять!), можна не лише отримати задоволення, а й зняти втому, покращити апетит, убезпечитися від стресів”.
Як зробити хурму солодкою
|
* Помістіть плід у морозильну камеру, через 10-15 годин вийміть, розморозьте (покладіть в горнятко з холодною водою) і насолоджуйтесь солодким смаком. Ось тільки їсти таку хурму доведеться ложкою – після розмерзання вона надто м’яка. * Заморозити хурму можна й шматочками. Для цього плоди помийте, видаліть плодоніжки і кісточки (якщо є), накрайте хурму на часточки, розфасуйте у мішечки і покладіть до морозилки. * Занурте нестиглі плоди в теплу воду (30-40 градусів) на 10-12 годин. * Помістіть плоди в мішечок із яблуками або помідорами. Останні виділяють етилен, який допоможе хурмі швидше дозріти. Через кілька днів її можна їсти. * Терпку хурму можна в’ялити або сушити – і вона стане цілком їстівною. Наприклад, щоб висушити плоди, розвісьте їх на міцному шпагаті чи шнурку. Для цього хурму не потрібно мити, лише акуратно зняти шкірку по спіралі, аби не пошкодити плодоніжок, бо саме за них доведеться вішати. * Розігрійте духовку до 40 градусів. Покладіть нарізані плоди на деко і помістіть на кілька хвилин у духовку. Важливо, щоб вони не потемніли. |
Споживати хурму лікар радить і при розладах шлунка, хворобах серцево-судинної системи, щитоподібної залози, для профілактики і лікування атеросклерозу. Завдяки високому вмісту заліза цей заморський плід використовують й при анемії. Магній, що міститься в хурмі, знижує ймовірність утворення каменів у нирках, вітамін А захищає від онкологічних недуг, а вітаміни С і P знижують крихкість судин. Хурма володіє бактерицидною дією відносно кишкової та сінної паличок, золотистого стафілококу.
Ще одна унікальна особливість її плодів полягає в тому, що ними можна легко втамувати голод і так само легко скинути зайві кілограми, бо в 100 грамах цього фрукту міститься лише 60 кілокалорій. Хурму застосовують і в косметології. Маска з м’якоті та жовтка покращує колір шкіри, звужує розширені пори, запобігає утворення вугрів.
Кому протипоказана
Незважаючи на високий вміст корисних речовин, через велику кількість легкозасвоюваних цукрів і надмір глюкози терапевт не рекомендує захоплюватися хурмою людям, що хворіють на цукровий діабет.
Не варто споживати ці плоди й тим, хто має спайкову хворобу, геморой, закрепи (може спричинити непрохідність кишківника). Не бажано їсти хурму, запиваючи холодною водою чи молоком.
Як вибрати
Максимально корисними для здоров’я є тільки абсолютно стиглі плоди зі соковитою м’якоттю. Спіла хурма яскраво-оранжевого (інколи навіть червоного) кольору з коричневими листочками, м’яка, але без чорних цяток і плям.
Маючи на меті купити дозрілі плоди, зверніть увагу на наявність коричневих смужок на шкірці: що їх більше, то хурма солодша. Плід повинен мати рівну, блискучу, не пошкоджену поверхню, бути м’яким, але досить міцним. Неспіла хурма містить в’яжучі речовини таніни, які й надають їй аж надто терпкого смаку. В міру достигання плодів кількість цієї речовини зменшується.

Салат із синьої капусти з хурмою
Складники: головка синьої капусти, 2 хурми, яблуко, цибуля, 2 ст. л. яблучного оцту, 2 ст. л. лимонного соку.
Цибулю нарізати на півкільця і маринувати кілька хвилин в яблучному оцті, розведеному у воді 2:1. Капусту нашаткувати і пом’яти руками. Яблука нарізати на соломку і залити лимонним соком, щоб не потемніли. Хурму накраяти на шматки. Салат заправити маринадом, в якому була цибуля.
Курка з хурмою
Складники: 3-4 хурми, 1-2 ріпчасті цибулини, 1,5 кг курки, сіль, мелений чорний перець до смаку.
Хурму розкраяти на четвертинки, зняти шкірку і видалити кісточки. Цибулю обібрати і нарізати на невеликі часточки. В чашу блендера покласти шматки хурми і цибулі, подрібнити на кашку. Курку вимити, розрізати на порційні шматки. Кожен шматок натерти сіллю і меленим чорним перцем. Викласти шматки курки в глибоку миску і залити маринадом з хурми і цибулі. Поставити в холодильник на дві години. Духовку розігріти до 180 градусів. Змастити деко маслом, викласти шматки курки (разом із маринадом) і пекти, доки не підрум’яняться. Якщо м’ясо підгоратиме, влийте на деко трішки води.
М’яке морозиво з хурми і банана
Складники: 4 хурми, банан, 1 ч. л. лимонного соку, щіпка кориці, листочки м’яти (для прикрашання).
Банан обібрати, нарізати на невеликі шматки і поставити в морозилку на три години. Хурму вимити, обсушити паперовими рушниками, зрізати вершечки разом із плодоніжками і обережно чайною ложкою вибрати м’якоть. Заморожений банан і м’якоть хурми перекласти в посудину і додати лимонного соку. Збити з допомогою блендера, щоб утворилася суміш однорідної консистенції. Заповнити “скляночки” з хурми морозивом, присипати корицею і прикрасити листочками м’яти.
Варення з хурми
Складники: 1 кг хурми (сорту Корольок), 1 кг цукру, 2 скл. води, 1/2 ч. л. лимонної кислоти, ванілін до смаку.
Хурму помити і розкраяти на часточки, кожну часточку розрізати натроє. Зварити сироп: всипати в каструлю цукру, додати води і довести до кипіння помішуючи. Щойно сироп закипить і цукор повністю розчиниться, додати хурми і, час до часу помішуючи, варити на помірному вогні 50 хвилин. Якщо утвориться пінка – зібрати її. Додати до варення лимонної кислоти і ваніліну. Варити ще 10 хвилин. Зняти з вогню. Розлити в банки і закрити металевими кришками.
Пиріг “Осіннє сонце”
Складники: 175 г борошна, 40 г масла, 4 ст. л. цукру, 400 г сиру, 3 хурми, 2 яйця, 2 ст. л. сметани.
З масла, борошна, 1 ст. л. цукру і води замісити тісто. Поставити його на півгодини в холодильник. Тим часом збити яйця з цукром. Додати сиру, сметани і борошна. Збити вручну віничком. Викласти тісто у форму, роблячи невисокі бортики. Вилити на тісто частину начинки. Викласти накраяну на часточки хурму. Вилити решту начинки і поставити в розігріту до 180 градусів духовку на 50-60 хвилин.
Чипси з хурми
Складники: 3-4 хурми, щіпка кориці.
Хурму нарізати на тонкі кружальця. Застелити деко пергаментним папером, викласти шматки хурми і присипати їх корицею. Пекти в духовці майже 15 хвилин при 180 градусах. Потім перевернути і висушити до готовності.
Компот з хурми
Складники: 500 г хурми, 0,7 скл. цукру, 1 л води.
Хурму вимити, видалити кісточки і плодоніжки. Нарізати м’якоть на невеликі часточки, залити холодною водою у невеликій каструлі, поставити на вогонь і кип’ятити 5 хвилин. Додати цукру і варити доти, доки хурма не стане м’якою. Подавати холодним. Замість цукру для поліпшення смаку можна додати меду.