Яскраві й духмяні ягоди калини, горобини, обліпихи ніби створені природою для того, щоб наситити нас вітамінами й мікроелементами перед тривалою зимою. Усіляких корисних речовин у пізніх осінніх ягодах справді дуже багато, їх цілющі властивості віддавна використовують для зміцнення імунітету, плоди сушать, пересипають цукром, варять з них компоти, морси, готують варення.
Калина – проти грипу
Чим корисна. В терпких та гіркуватих ягодах калини багато вітамінів С і Р, завдяки чому їх часто використовують для лікування застуди, а також як профілактичний засіб у розпал епідемій грипу та ГРЗ. Велика кількість вітаміну К робить ягоди калини незамінними для лікування серця і судин. Тому якщо маєте проблеми із серцево-судинною системою, високий артеріальний тиск, частіше пийте компоти і морси з калини й час до часу смакуйте джемами та варенням з цих ягід.
Окрім цього, калина гоїть рани, прискорює одужання від вірусних захворювань, допомагає упоратися з хворобами шлунка. При цьому лікувальні властивості мають не лише ягоди, а й кора. Наприклад, екстракт кори призначають для припинення маткових кровотеч, а також для зняття болю при менструаціях.
Кому протипоказана. Калина протипоказана при хворобах нирок, подагрі, у великих кількостях шкідлива вагітним і дітям. Не варто споживати ягоди калини людям з пониженим тиском, підвищеним згортанням крові та тим, хто має схильність до тромбоутворення.
Глід – для серця і нервів
Чим корисний. Ягоди глоду містять вітаміни А, К, С, Е, групи В, а також біологічно активні речовини: сапоніни, флавоноїди, крохмаль, фруктозу, ефірні олії, органічні кислоти, холін, сорбіт, пектин. Спектр корисної дії глоду дуже широкий – має протизапальну, антимікробну, судинорозширювальну дію, легкий сечогінний ефект, а ще протипухлинні й кардіостимулювальні властивості.
Глід радять споживати при слабкості сердечного м’яза, після інфаркту міокарда, ангіоневрозах, гіпертонії (початкова стадія), тахікардії, безсонні. Речовини, що входять до його складу, не лише зменшують збудливість нервової системи, а й покращують її роботу, мають тонізувальну дію на м’язи серця, поліпшують кровообіг в мозку, стабілізують скорочувальну роботу серця (аритмія, тахікардія). Дуже помічним є глід при болю голови, алергії, епілепсії. Ягоди корисні при порушеннях роботи щитоподібної залози та цукровому діабеті.
Кому протипоказаний. Глід не бажано споживати вагітним і жінкам, що годують грудьми. Ба навіть більше, ці ягоди можуть зашкодити й здоровій людині, якщо їсти їх часто і багато: більш ніж 150 грамів плодів, спожитих за добу, здатні порушити серцевий ритм, знизити кров’яний тиск.
Червона горобина – для шлунка
Чим корисна. За вмістом аскорбінової кислоти ягоди червоної горобини перевершують цитрусові плоди, містять багато вітамінів групи В (покращують роботу нервової системи, помічні при безсонні й депресії), вітамін Е (рятує від передчасного старіння та проблем із серцем), вітамін А (корисний для гостроти зору та здоров’я шкіри).
Горобиною лікують хвороби нирок і печінки. Заживають ці ягоди при недокрів’ї, цукровому діабеті, геморої, для стимуляції кровообігу, а також при порушеннях роботи шлунково-кишкового тракту. Крім цього, плоди горобини мають сечогінну, жовчогінну, протинабрякову та відхаркувальну дію.
Кому протипоказана. Позаяк сирі ягоди горобини містять сорбінову кислоту, що діє як антибіотик, захоплюватися ними лікарі не радять нікому (хоча при варінні та сушінні плодів ця кислота руйнується). Особливо протипоказана вона вагітним та жінкам, що годують грудьми! Обережними мають бути й особи, яким за 45. Тож перед тим, як споживати червону горобину, варто спитати лікаря!
Шипшина – проти застуди
Чим корисна. Плоди шипшини містять вітаміни групи B, P, E, K, C, а ще залізо, мідь, кремній, фосфор, велику кількість антиоксидантів та амінокислот. Аскорбінової кислоти у шипшині набагато більше, ніж у лимонах і смородині, тому ці плоди зміцнюють імунітет, захищають організм від інфекцій та вірусів. Шипшина дуже корисна жінкам при надії (унікальний і багатий на мінерали склад сприяє нормалізації процесу розвитку плоду). Напій з шипшини покращує травлення і допомагає засвоєнню поживних речовин.
Кому протипоказана. Відвари з плодів шипшини збільшують зсідання крові, тому їх не варто пити людям, котрі страждають від серцевої недостатності і тромбофлебіту. Через надмірне споживання плодів шипшини може порушитися функція нирок. Високий вміст аскорбінової кислоти робить ці ягоди небезпечними для тих, хто потерпає через виразку шлунка, має гастрит з підвищеною кислотністю і хвороби дванадцятипалої кишки.
Гіпертонікам та гіпотонікам варто врахувати такі властивості шипшини, як вплив на артеріальний тиск: спиртовий настій може підвищити його, а водний, навпаки, знизити.
Обліпиха – для продовження роду
Чим корисна. Сто грамів ягід обліпихи забезпечують добову потребу людини у вітамінах! У ній містяться вітаміни С, А, K, P, PP, E, групи В, а ще каротин, ненасичені жирні кислоти, магній, залізо, марганець, сірка, алюміній, бор, кремній, титан та фолієва кислота. Особливо цінним є вітамін Е (токоферолу ацетат), необхідний при статевому дозріванні. При його нестачі в організмі розвивається непліддя, виникає загроза переривання вагітності, знижуються потенція, лібідо.
Плодами обліпихи лікують опіки, пролежні, гайморит, ларингіт. Вони зміцнюють стінки кровоносних судин, покращують обмін речовин, помічні при гастритах і виразках. Застосовують ягоди обліпихи й у офтальмології – з плодів роблять препарати для лікування дефектів рогівки та опіків очей.
Кому протипоказана. Обліпихову олію не можна вживати при холециститі, гепатиті, панкреатиті, проносах. Свіжі плоди і сік підвищують кислотність сечі, тож протипоказані тим, хто має сечокам’яну хворобу. Ягоди, сік та олію обліпихи не варто часто давати дітям (вона діє збудливо на нервову систему, тому можливі розлади сну) і літнім людям (можливе підвищення кров’яного тиску і прискорене серцебиття).
Аронія – для імунітету
Чим корисна. За вмістом вітаміну С аронія (чорноплідна горобина) не поступається лимонам, саме тому є одним з головних протизастудних природних засобів. Через високий вміст йоду її часто використовують для лікування захворювань щитоподібної залози. Завдяки препаратам на основі чорноплідної горобини можна позбутися гіповітамінозу, анемії, хвороб жовчевого міхура і кровотеч різного походження. Крім того, ягоди і сік плодів аронії підвищують кислотність та активізують дію шлункового соку. Дуже корисна чорноплідна горобина гіпертонікам – варто випити ложку-дві соку, і тиск одразу ж почне знижуватися!
Кому протипоказана. Тим, у кого спостерігається надмірне зсідання крові, і тим, хто страждає від тромбофлебіту, лікуватися аронією не варто – ці ягоди містять речовини, що утворюють згустки в крові. Нею не бажано захоплюватися й тим, хто потерпає через виразку шлунка і дванадцятипалої кишки, має гастрит з підвищеною кислотністю.