Бразилія і Німеччина об’єднали зусилля, щоб наполягати на ухваленні проекту резолюції ООН, який сприяв би просуванню права на недоторканність приватного життя в інтернеті.
Як зазначили дипломатичні джерела, ці дії стали першою консолідованою спробою міжнародної громадськості протистояти вторгненню американського Агентства національної безпеки (АНБ) в онлайн-комунікації іноземців, повідомляє NEWSru.com.
Тим часом спеціальну заяву у зв’язку з повідомленнями про можливе перехоплення спецслужбами США телефонних розмов лідерів країн Євросоюзу ухвалив у Брюсселі саміт спільноти. Глави держав і урядів країн ЄС підкреслили, що “збір інформації є важливим елементом боротьби з тероризмом”. “Проте втрата довіри здатна завдати шкоди такому співробітництву”, – наголошується в заяві. У документі також мовиться, що саміт ЄС взяв до уваги намір Франції та Німеччини провести двосторонні переговори з США, щоб дійти консенсусу до кінця цього року. Ідею підтримали й інші держави ЄС.
Приводом для обговорення Бразилією та Німеччиною необхідності ухвалити відповідний документ на рівні ООН став скандал з прослуховуванням американськими спецслужбами телефону канцлера Німеччини Ангели Меркель і десятків інших світових лідерів. У Бразилії також є привід для невдоволення – у вересні з’ясувалося, що АНБ відстежувало телефонні дзвінки та електронне листування президентів Бразилії та Мексики – Ділми Руссефф і Енріке Пеньї Ньєто.
Бразильські та німецькі дипломати зустрілися напередодні ввечері в Нью-Йорку з представниками країн Латинської Америки та ЄС, щоб обговорити проект резолюції на цю тему. У ній пропонується поширити на інтернет заборону на втручання в приватне життя, що міститься в 17-й статті Міжнародного пакту про політичні та громадянські права, прийнятого Генасамблеєю ООН ще в 1966 році.
У США тим часом занепокоєні втратою іміджу Америки за кордоном у зв’язку зі скандалом, імпульс якому дали одкровення колишнього співробітника спецслужб Едварда Сноудена. Як заявив чиновник, який має великий досвід роботи в НАТО, країні буде дуже складно відновити втрачену репутацію.
Хоча в проекті резолюції, підготовленому Бразилією та Німеччиною, не йдеться про нещодавні викриття Сноудена, однак, як зазначає видання, безсумнівно, саме скандал зі шпигунством дав поштовх для обговорення документа. “Це приклад одного з найгірших аспектів викриттів Сноудена”, – резюмував колишній військовий чиновник США.
Бразилія і Німеччина сподіваються поставити резолюцію на голосування в Комітеті з прав людини Генеральної асамблеї ООН ще до кінця цього року. Дипломатичне джерело повідомило Foreign Policy, що мова в документі йде не тільки про неприпустимість шпигунства на державному рівні, а й про захист приватного життя громадян відповідно до законодавства їхніх країни. На думку аналітиків, ініціативу підтримають країни, які постраждали від викриття Сноудена, – Мексика, Франція та Італія. У п’ятницю британська газета The Guardian опублікувала нову порцію викриттів від Сноудена, згідно з якими АНБ відстежувало телефонні дзвінки 35 світових лідерів.
Президент Бразилії Ділма Руссефф розкритикувала американські спецслужби через прослуховування ними телефону канцлера ФРН Ангели Меркель. “Ніхто, жодна демократична країна не дозволить порушувати подібним чином свій суверенітет, а також права людини і громадянина”, – заявила Руссефф в інтерв’ю радіостанції Belo Horizonte. За словами президента, доводи Вашингтона про те, що дії АНБ необхідні для боротьби з тероризмом, “не підходять ні в моєму випадку, ні, на мій погляд, у випадку з прослуховуванням телефону Меркель”.
У вересні Руссефф скасувала запланований на жовтень візит до США у зв’язку з інформацією про шпигунство АНБ за громадянами Бразилії. Бразильський лідер пообіцяла, що “зростатиме реакція” країн, постраждалих від скандалу з прослуховуванням, повідомляє Global Post. Вона зазначила, що президент США Барак Обама пообіцяв “оцінити і вжити заходів” у відповідь.
Чи був захищеним телефон Меркель?
Не таємниця, що канцлер Німеччини Ангела Меркель часто й охоче користується своїм мобільним телефоном, вирішуючи важливі урядові справи. Утім, таємним має залишатися зміст її розмов, електронних листів і коротких текстових повідомлень. Принаймні, так мало би бути.
Досі мобільний телефон Ангели Меркель, так само, як і мобілки усіх інших німецьких урядовців, вважався захищеним від прослуховування. Утім, після оприлюднення результатів дослідження журналістів Der Spiegel про те, що американська спецслужба NSA могла прослуховувати телефон канцлера, виникають нові питання стосовно безпеки урядової комунікації.
Для написання численних коротких текстових повідомлень Ангела Меркель досі користувалася мобільним телефоном Nokia. Це видно на численних фотографіях. Утім, офіційної інформації про модель, якою вона користувалася, немає. Очевидно, канцлер ФРН окрім офіційного службового мобільного телефону використовувала й інші прилади. Речник федерального відомства з безпеки інформаційної техніки сказав в інтерв’ю газеті Sueddeutsche Zeitung, що мобільний телефон, про який ідеться, не було визначено його відомством як такий, що захищений від прослуховування.
Нові смартфони – безпечніші
Лише кілька тижнів тому німецькі урядовці та працівники різних відомств одержали нові службові мобільні телефони, котрі мають поєднувати в собі захист від прослуховування та зручність сучасних смартфонів.
Досі чимало німецьких політиків-високопосадовців були, так би мовити, змушені носити з собою три мобілки: одну – для безпечного телефонування та коротких текстових повідомлень, другу – для електронної пошти, а третю – для приватного користування, а також, наприклад, для адміністрування власного профілю у соціальній мережі Twitter.
Нові мобілки, які урядовці одержали у вересні, уможливлюють використання всіх цих функцій на одному приладі. Телефони канадського виробника Blackberry були відповідно переобладнані німецькою фірмою Secusmart.
Захист від чужих вух і очей
Серцевиною кожного захищеного від прослуховування телефону є спеціальна SD-карта, яку вставляють просто у отвір для карти пам’яті в телефоні, розповідає засновник Secusmart Ганс-Кристоф Квелле. За його словами, у цій карті зашифоровується розмова, тобто з карти виходить лише потік закодованої інформації.
Дані, збережені на приладі, а також надіслані через мережу мобільного зв’язку так само зашифровуються у цій карті. При цьому прилад можна використовувати і як звичайний смартфон. Є дві окремі системи, які працюють незалежно: одна – для сфери безпеки, друга – для додаткових програм (apps) та всіх нових можливостей, які пропонують сучасні смартфони.
До кожного шифру є ключ
Утім, навіть безпечне на перший погляд кодування може бути підступним. Адже це шифрування, що здійснюється всередині приладу, лише тоді ефективне, коли двоє співрозмовників мають мобілки, які працюють з цією спеціальною технологією. Усі інші прилади не мають такого шифрування. Тобто, розмови між урядовцями у такому разі можуть вважатися безпечними і захищеними від прослуховування, натомість розмови між урядовцями та іншими особами – ні.
Ще одна проблема криється в самому шифруванні. Адже той, хто має ключ, може мати доступ і до самої інформації. “Все, що зашифровується, може бути розшифрованим”, – каже журналіст, який спеціалізується на IT-темах, Робін Кампл.
Зрештою, це питання часу, зазначає він, додаючи, що чим більші обчислювані потужності є в наявності, тим швидше відбувається розшифровування. Водночас простіше, за його словами, здобути ключ за допомогою класичного шпигунства, тобто через інформаторів у фірмах, причетних до виробництва техніки, чи гарантування безпеки її роботи.
Загалом, на його переконання, можливо зовсім простими засобами перехопити будь-яку телефонну розмову. Для цього достатньо лише одного старого мобільного телефону. “Підключаєш його до ноутбука, видаляєш фільтр, там на відповідних каналах у мережі є програмне забезпечення, і можна підслуховувати”, – каже Камп.
Кабель – не панацея
Складніше дістатися до змісту спілкування, яке відбувається за допомогою кабельного зв’язку. Але після викриття Едвардом Сноуденом проблеми інтернет-стеження ні для кого не таємниця, що доступ до потоку цих даних можуть мати спецслужби.
Утім, обмін даними в німецьких урядовців особливо захищений. “Безпека урядових мереж набагато вища, ніж у звичайному інтернеті, адже там застосовуються значно дорожчі та кращі механізми безпеки, і за цією системою також краще стежать”, – зауважує Норберт Польманн, директор інституту з інтернет-безпеки Вестфальської вищої школи у Ґельзенкірхен. Утім, хоча урядова мережа й дуже добре захищена, абсолютної безпеки, нагадує Польманн, не існує – навіть для уряду.
Підготував Дмитро Сирота